Články, publikované na serveru Digiweb.cz v roce 2006
Bezdrátová Praha: nebude rušit?
Jaká opatření hodlá použít celopražská bezdrátová síť k tomu, aby nerušila jiné existující Wi-Fi sítě? A mohou být takováto opatření účinná? (digiweb, 19.12.2006)
Jaký bude telefon pro chudé?
Od 1. ledna 2007 budou někteří lidé platit za hlasové služby svých operátorů méně než ostatní. A nebudou to jen zdravotně postižení, ale i lidé s nízkými příjmy a zvláštními sociálními potřebami. Z čeho budou moci vybírat? (digiweb, 12.12.2006)
Do boje (nejen) proti spamu!
Evropská komise hodlá přehodnotit svůj přístup k boji proti spamu, a již počátkem roku 2007 vydat ucelenou politiku boje proti kybernetické trestné činnosti. (digiweb, 05.12.2006)
Jak konvergují v O2?
Skutečně konvergované fixně-mobilní služby (FMC) u nás zatím nemáme. Snad se ale časem dočkáme. Mezitím můžeme nahlédnout do kuchyně skupiny O2 i dalších zahraničních operátorů, co a jak chystají či dokonce již nabízí oni. (digiweb, 28.11.2006)
Levnější roaming? Ale kdepak!
Nejnovější statistiky ukazují, že i přes halasně deklarované zlevňování se ceny mobilního roamingu moc nezměnily. O kolik bychom platili méně, pokud by Unie prosadila svá regulační opatření? (digiweb, 21.11.2006)
Je DSL slepou uličkou?
Možnosti ADSL, resp. celé rodiny technologií DSL, dnes ještě zdaleka nejsou vyčerpány. Ale co z dlouhodobějšího pohledu, při doslovné explozi nároků požadavků na rychlost? Tady je asi jen jedna možná cesta, vedoucí přes optiku v přístupových sítích. (digiweb, 14.11.2006)
Zmatení broadbandem
Jen v ČR máme nejméně tři různé definice broadbandu: pro MI ČR je to alespoň 256 kbit/s, pro ČSÚ alespoň 144 kbit/s, a pro ČTÚ nejméně 128 kbit/s. Jak potom věřit různým srovnáním, zejména těm nadnárodním? (digiweb, 7.11.2006)
Mnoho povyku pro on-line video
Británie a Slovensko protestují proti návrhu nové direktivy EU o audiovizuálních mediálních službách, která se podle nich dotkne jakéhokoli videoobsahu na Internetu, i jen příležitostného. Skutečnost se ale zdá být poněkud jiná. (digiweb, 31.10.2006)
Stinné stránky digitalizace
Pomyslel někdo na to, co udělá digitalizace s povinností platit rozhlasové a televizní poplatky? Budou se z televizních set-top boxů automaticky platit i rozhlasové poplatky? (digiweb, 24.10.2006)
Česko je čisté
Alespoň v oblasti elektronických komunikací už Česká republika není na seznamu hříšníků, kteří ještě nepřevzali unijní regulační rámec. Ale vůči jiným zemím začíná EU přitvrzovat a otevírá i nová řízení o porušení Smlouvy. Jenže celý rámec se mění doslova za pochodu. (digiweb, 17.10.2006)
Komunální Internet zdarma: ano či ne?
Fórum elektronických komunikací na letošním Invexu si našlo nového strašáka: komunální Internet zdarma, na jehož apriorním odsouzení se shodli snad všichni, od operátorů, přes regulátora až po ministra. (digiweb, 10.10.2006)
ENUM by si zasloužil vlastní číselnou řadu
Nedávno spuštěný ENUM není zdaleka jen o lacinějších hovorech přes Internet. Většímu využití jeho potenciálu by ale prospělo vyhrazení samostatné číselné řady a přidělování telefonních čísel přímo koncovým uživatelům. (digiweb, 03.10.2006)
Zacyklená informatika
Od roku 1998 jsme měli Radu vlády pro státní informační politiku. Od roku 2003 máme místo ní samostatné Ministerstvo informatiky ČR. Nyní má být zrušeno - a má vzniknout Rada vlády pro informační společnost. (digiweb, 26.09.2006)
ČTÚ bloguje!
No, není to klasický blog. Ale Český telekomunikační úřad také není typický blogger. Přesto nás chce pravidelně seznamovat se svým pohledem na stav trhu elektronických komunikací. Jen aby mu to vydrželo. (digiweb, 19.09.2006)
Captcha: jste člověk, nebo stroj?
Řada užitečných služeb dnešního Internetu by se už neobešla bez plně automatizovaného Turingova testu, který má za úkol rozlišit člověka od stroje. Říká se tomu "captcha". (digiweb, 12.09.2006)
Klíčem je unbundling
Radiokomunikace i GTS Novera sice míří na jiný segment trhu, ale jedno mají společné: ke svým zákazníkům se chtějí dostávat především skrze zpřístupněné místní smyčky. (digiweb, 05.09.2006)
Zvykněme si na 910!
Nová VOIP služba e-call od Radiokomunikací jako jedna z prvních přiděluje svým uživatelům negeografická čísla, začínající na 910. Lze se na ně ale vůbec dovolat? A za kolik? (digiweb, 29.8.2006)
ČTÚ a dialery: Odškodní, nebo neodškodní?
Český telekomunikační úřad reagoval na nedávné stanovisko ombudsmana kolem podvodných přesměrování a dialerů vlastním sdělením. Média to ihned interpretovala tak, že ČTÚ se chystá odškodňovat. Ale je tomu skutečně tak? (digiweb, 22.08.2006)
25 let PC: bylo i NC
Za první čtvrtstoletí své existence se osobní počítač PC dočkal několika mutací, či přímo alternativ. Asi nejradikálnější odklon od jeho původní koncepce představoval počítač NC, alias Network Computer. Ale moc neuspěl. (digiweb, 15.08.2006)
Všechno nejlepší, WWW!
V úterý 6. srpna 1991 byla světu poprvé představena služba World Wide Web. Nyní tedy slaví své patnácté narozeniny. Ovšem Internet, v jehož lůně vyrostla, je podstatně starší. (digiweb, 8.08.2006)
Počítání (elektronických) oveček
Teprve Španělé naučili Český Telecom správně počítat pevné linky. Ten dosud sčítal jablka s hruškami, když k počtu analogových linek přičítal jednotlivé ISDN kanály. (digiweb, 1.08.2006)
Neblikejte, porušujete tím zákon!
Máte-li na svém mobilu nálepku, která bliká, když vám někdo volá, pak ji raději sundejte. Ruší totiž jiné bezdrátové přenosy. Jak je to možné? (digiweb, 25.07.2006)
Telefon pro chudé
Dostáváte-li alespoň 6 měsíců dávky sociální péče kvůli své sociální potřebnosti, náš štědrý stát vám přispěje ještě na pevný či mobilní telefon, částkou (až) 200 Kč měsíčně. A možná nejen vám, ale i vašim nezaopatřeným dětem či partnerům. (digiweb, 18.07.2006)
Jaké bylo eČesko 2006?
Ministerstvo informatiky ČR vyhodnotilo plnění konkrétních úkolů ze Státní informační a komunikační politiky (přezdívané také eČesko 2006). Míra splnění vychází na cca 75%. Je ale výsledek skutečně tak optimistický? (digiweb, 11.07.2006)
Zpevní nám Vodafone?
Také český Vodafone, po vzoru své matky a sourozenců, začíná pošilhávat po pevném světě a jeho DSL technologiích. Ale k čemu by to využil, a s kým by do toho mohl jít? (digiweb, 04.07.2006)
Špatně pochopená daň z emailů a SMS?
Francouzský europoslanec Alain Lamassoure se distancoval od svých návrhů na zdanění všech emailů a SMS zpráv. Ty prý nebyly nikdy na jednacím stole, a šlo jen o jakési osobní zamyšlení nad tím, jak modernizovat současný daňový systém. (digiweb, 27.06.2006)
O čem byla RRC06?
V Ženevě skončila minulý pátek Regionální radiokomunikační konference (RRC06), která přinesla novou dohodu o rozdělení kmitočtů pro digitální vysílání (dohodu GE06). Teď už si i my můžeme přesně nalinkovat náš postup a časový harmonogram digitalizace. (digiweb, 20.06.2006)
Interaktivní služby skrze digitální TV?
Průzkum Factum Invenio ukazuje, o jaké interaktivní služby spojené s digitální TV mají uživatelé největší zájem. Je ale digitální televize vůbec schopna je nabídnout? (digiweb, 13.06.2006)
Je .mobi tou správnou cestou?
Nová TLD doména .mobi má garantovat obsah, uzpůsobený pro mobilní zařízení typu smartphonů a PDA. Nepovede ale spíše k oddělení dvou světů - obsahu pro mobily a obsahu pro ostatní zařízení? (digiweb, 6.06.2006)
Zdaníme vaše emaily i SMSky!
Kdyby takový nápad nepřicházel od jednoho z prominentních europoslanců, asi by si ho nikdo soudný ani nevšiml, nebo by nad ním jen nevěřícně zakroutil hlavou. Jenže oni to někteří europoslanci se zdaněním SMS a emailů asi myslí vážně. (digiweb, 30.05.2006)
Není VOIP jako VOIP
Některé hlasové služby na bázi VOIP jsou vázány na konkrétní internetovou přípojku a jiné nikoli. Jaké to má důsledky na jejich fungování, kvalitu a další aspekty? A jak je vhodně pojmenovat, aby se od sebe lépe odlišily? (digiweb, 23.05.2006)
Levnější roaming: najednou to jde!
Ledva Evropská komise ukázala, že to se snižováním cen roamingu myslí opravdu vážně, a že hodlá jít až do cenové regulace, začali mobilní operátoři náhle sami nacházet prostor k výraznému zlevňování. Je ale na tlaku od EK vše úplně v pořádku? (digiweb, 16.05.2006)
Pyrrhovo vítězství regulátora
Český telekomunikační úřad požadoval po Telecomu vstřícný krok směrem k tzv. nahému ADSL (tj. ADSL bez hlasových služeb). Dosáhl však jen zdražení, byť menšího než u hlasových tarifů. Nyní se tváří, že je s výsledkem spokojen. (digiweb, 9.05.2006)
Volba operátora: vyplatí se ještě?
Když Český Telecom zlevnil dálkové hovory na úroveň místních, dokonce se zpětnou platností, významně tím zasáhl do výhodnosti služeb na bázi volby a předvolby operátora. Ty se až dosud vyplácely hlavně těm, kteří volali hodně meziměstsky. Ale co teď? (digiweb, 3.05.2006)
Interaktivní aplikace v televizi: budou k něčemu?
Jaké přednosti budou mít interaktivní aplikace v rámci digitální televize (DVB-T)? Budeme psát své SMS-ky a maily už jen přes dálkový ovladač a televizní obrazovku? Budeme se brouzdat už jen skrze televizi? (digiweb, 25.04.2006)
Pastelkovné, počítačovné, internetovné ...
Po jednorázovém příspěvku na školní pomůcky (pastelkovném) přichází ČSSD s návrhem příspěvku na pořízení domácího počítače. US-DEU ji trumfuje návrhem na poskytování bezplatného přístupu k Internetu (v celé ČR) jako občanského práva. (digiweb, 11.04.2006)
ADSL: donaha!
Kdy už se české ADSL konečně zbaví svých přebytečných svršků a svlékne se úplně donaha? To na Slovensku si pospíšili... (digiweb, 04.04.2006)
Je libo marketingové masáže?
Jak zařídit, aby se ve veřejném telefonním seznamu u vašeho jména objevilo, že si nepřejete být kontaktováni za účelem marketingu? A jak vyjádřit nesouhlas se službou Poskytování marketingových informací, kterou nás hodlá oblažovat Český Telecom? (digiweb, 28.03.2006)
Patří pevné linky do starého železa?
Odpověď na otázku, zda pevné telefonní linky mají ještě nějakou budoucnost, by mohla znít také takto: klasické telefonování po pevné lince moc perspektiv nemá. Ale samotné pevné linky do starého železa ještě neposílejme! (digiweb, 21.03.2006)
Nové klíčové slovo: UMA
UMA znamená "Unlicensed Mobile Access", a na světě již jsou první mobily s podporou této technologie, například nová Nokia 6136. K čemu ale celé UMA vlastně je? Jaký problém řeší, či spíše: jaké možnosti otevírá? (digiweb, 14.03.2006)
Opravdu se chce Čína trhnout?
Zprávy o tom, že Čína chystá své vlastní domény CN, COM a NET, kterými by překryla ty stávající a tím vytvořila jakýsi vlastní Internet, nejsou zcela přesné. Skutečnost je trochu jiná... (digiweb, 07.03.2006)
Zajímá ještě někoho NPPG?
Kurzy národního programu počítačové gramotnosti lákají hlavně starší spoluobčany, kteří s počítači dosud nepřišli do styku. Pro média už ale tak atraktivní nejsou. (digiweb, 28.03.2006)
e-výpisy, e-úřadování, e-stát...
Co přinese novela zákona o informačních systémech veřejné správy, která čeká už jen na podpis prezidenta? A jaká řešení v oblasti elektronického podpisu navrhuje projekt eStát? (digiweb, 21.02.2006)
Český Fastweb se rozjíždí
T-Systems PragoNet spustil svůj projekt metropolitního Ethernetu na optické infrastruktuře, a nabízí už i přístup do Internetu rychlostí 100 Mbit/s. Po dobu zimní olympiády zkouší také TV přenosy. (digiweb, 14.02.2006)
gov.cz na druhý pokus
Ministerstvo informatiky ČR vydalo metodický pokyn k přidělování domén třetí úrovně pod gov.cz, pro subjekty veřejné správy. Jaká je vůbec historie této domény a pokusů o její využití? (digiweb, 07.02.2006)
Ledy WiMAXu se konečně hnuly
WiMAX se konečně dočkal ratifikace své mobilní verze, a také prvních certifikovaných produktů. První čipy pro mobilní WiMAX již jsou na světě, ale velké jména (jako třeba Intel) je plánují až na rok 2008. (digiweb, 31.01.2006)
Kolik je u nás broadbandu? A co z toho vyplyne?
Jak velký podíl má ADSL na celém broadbandu v ČR? Jenom 40 procent, nebo více, či naopak méně? A lze z toho odvodit, že u nás nikdo nemá dominantní postavení na velkoobchodním trhu s broadbandem? (digiweb, 24.01.2006)
Dárcovská SMS: už bez DPH
Po roce se podařilo odstranit technickou překážku, která mobilní operátory nutila inkasovat a odvádět státu DPH i z tzv. dárcovských SMS (DMS). Nyní už tyto zprávy nejsou zatěžovány žádnou daní z přidané hodnoty, a to ani u předplacených služeb, kde celý problém vlastně vznikl. (digiweb, 17.01.2006)
Jaké budou podmínky mobilní přenositelnosti?
Start přenositelnosti čísel v mobilních sítích už klepe na dveře. Kolik to bude stát a jak bude vše probíhat, z pohledu zákazníka? (digiweb, 10.01.2006)
Quo vadis, elektronická podání?
Státní správa v poslední době poněkud mění svůj přístup k zavádění nových elektronických agend a podání. Z dřívější orientace spíše na "malé a příležitostné" klienty se nyní zaměřuje více na ty velké, kteří pravidelně generují velké objemy podání. (digiweb, 03.01.2006)