Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2006
České elektronické komunikace v roce 2006
Ačkoli kalendářní rok 2006 není ještě úplně u konce, pojďme se společně ohlédnout za celým letošním rokem (nejen) v oblasti elektronických komunikací. Jaké tedy byly nejvýznamnější události a trendy? Pokračovala konsolidace operátorů, přišly ale i nové služby. Jen ta digitalizace nám trochu drhne. (Lupa, 29.12.2006)
Stalo se: eTel byl prodán
Telecom Austria koupil celou skupinu eTel Group, a český eTel bude integrován do společnosti Volný. ÚOHS schválil prodej Karnevalu Media do rukou UPC, byť s podmínkami. Ty se ale týkají hlavně světa televize, nikoli broadbandu. Telefon pro chudé bude dostupný od 1. ledna. Podle EK nepředstavoval prodej mobilní licence 3G/UMTS Oskarovi nedovolenou státní podporu. (Lupa, 27.12.2006)
Stát a Internet
Vztah českého státu k Internetu má hned několik různých aspektů. Jedním z nich je zasahování státu do fungování Internetu a jeho řízení, dalším pak podpora jeho rozvoje a ještě dalším pak třeba stát jako velký uživatel Internetu a jeho služeb. A určitě bychom mohli ještě najít další a další aspekty. (Lupa, 22.12.2006)
Stalo se: bezdrátová Praha byla přiklepnuta
Pohádali se ministři v Bruselu ohledně cen za roaming, nebo se naopak shodli? Jsou představy ČTÚ o dynamickém řízení agregace u ADSL vůbec realizovatelné? Pražští radní rozhodli o výběru dodavatele pro svůj projekt celopražského Internetu zdarma. Teď už ale půjde spíše o "bezdrátovou Prahu", která Internet zdarma nabízet nebude. (Lupa, 18.12.2006)
NIX.CZ je osmý největší v Evropě
Valná hromada sdružení NIX.CZ, které zajišťuje peering na českých datových tocích, dnes projednává svůj rozpočet a ceny na příští rok. Výrazně zlevnit by mohlo připojení providerů rychlostí 10 Gbit/s. Jinak je náš NIX.CZ jedenáctý největší na světě a osmý v Evropě, a jeho "průtok" se zdvojnásobuje zhruba každý rok. (Lupa, 14.12.2006)
Stalo se: velkoobchodní IPTV
Už i TO2 CR ohlásila zvýšení objemových limitů u svého ADSL. Na obzoru je první nabídka IPTV jako velkoobchodní služby tak, aby ji ve své síti mohli nabídnout i menší ISP. Skrze prodej Radiokomunikací se do ČR vrací Terrence Valeski, který do roku 2004 vedl Eurotel. Návrh Sedmi statečných reforem od ODS pamatuje i na informatiku. (Lupa, 11.12.2006)
Stalo se: Limity u ADSL se zvyšují
V předvečer zásadnějších změn u přeprodávaného ADSL, naordinovaných regulátorem, přišla Telefónika O2 CR s vlastním dílčím krokem a zvýšila objemové limity na velkoobchodní úrovni. Ministru Langerovi se nepodařilo přesvědčit poslance o nutnosti zkráceného režimu projednání návrhu na zrušení resortu informatiky. MI ČR tak přežije celý rok 2006. (Lupa, 04.12.2006)
Stalo se: Radiokomunikace byly prodány
Islandský miliardář Thor Bjorgolfsson prodal (původně České) Radiokomunikace konsorciu nových vlastníků z Evropy, USA a z Abú Dhabí. Součástí prodeje je i 39,2% podíl v českém T-Mobile. Máte-li dotaz či námět pro premiéra ČR, můžete mu ho poslat přes nový web panepremiere.cz. Diakritika v českých doménách druhé úrovně ještě nebude. (Lupa, 27.11.2006)
Stalo se: přeprodávané ADSL čekají změny
Český telekomunikační úřad plánuje změny v počítání objemových limitů a fungování agregace u přeprodávaného ADSL. Půjde o nápravná opatření pro narovnání relevantního trhu č. 12 s velkoobchodním broadbandem. Mělo by to přinést větší variabilitu nabídek u alternativních operátorů, a také zmírnění tvrdosti Fair Use Policy. (Lupa, 13.11.2006)
Konec informatiky v Čechách
Odstupující vláda Mirka Topolánka ve středu přijala několik rozhodnutí, které se týkají oblasti informatiky. Rozhodla o zrušení samostatného ministerstva informatiky, změnila koncepci KIVS, jmenovala nového radního do Rady ČTÚ a přijala i rozhodnutí podporující využívání Open source softwaru ve veřejné správě. (Lupa, 10.11.2006)
Stalo se: vláda (ne)rozhodla o zrušení MI ČR
Vláda minulý týden ještě nerozhodla o zrušení ministerstva informatiky, i když agentury již psaly o tom, že se tak stalo. Navíc podpora celého návrhu v Parlamentu není vůbec jistá. Určité výhrady mají lidovci, komunisté i sociální demokraté. MI ČR přeci jen zahájí informační kampaň k digitalizaci, a už si nechává navrhnout logo a reklamní slogan. (Lupa, 06.11.2006)
IPTV u kulatého stolu
Volný už provozuje svou IPTV v pilotním provozu, který chce převést na řádný komerční provoz již na přelomu nového roku. Radiokomunikace plánují spustit své IPTV o něco později, a spíše jako doplněk k zemskému vysílání. Chtějí se přitom soustředit spíše na obsah na žádost a zcela nové programy. Je 5000 uživatelů již běžící služby O2 TV málo, nebo naopak více, než předpokládal plán? (Lupa, 03.11.2006)
Stalo se: český SkypeIn jen tak nebude
Česká čísla pro příchozí hovory v rámci služby SkypeIn nejsou na obzoru. Vadí operátorům samotný princip komunálního Internetu zdarma, nebo hlavně jeden konkrétní projekt pražského magistrátu? Jaká jsou stanoviska ČTÚ k revizi regulačního rámce? O co jde v právě spuštěném testu DVB-H vysílání pro mobily? (Lupa, 30.10.2006)
Stalo se: více regulace, méně dotací
Nové vedení ministerstva informatiky pro příští rok nepočítá s žádnými dotacemi - ani na broadband, ani na vzdělávání. Český telekomunikační úřad vydává pravidelné měsíční zprávy, ve kterých monitoruje a komentuje dění na našem trhu. V Íránu tamní regulátor nařídil zpomalit broadband. Evropa se bojí regulace jakéhokoli videoobsahu. (Lupa, 23.10.2006)
Stalo se: Invex omládl
Leto�ní Invex, i díky Digitexu, určitě omládl a nasměroval se více ke hrám, zábavě, domácnostem, ale také médiím. Hitem byla letos navigace, která získala nejvíce Kři��álových disků. Počítač se konečně stal osobním a rozhlas začal fu�ovat do řemesla televizi. (Lupa, 16.10.2006)
Invex 2006: ve znamení Internetu zdarma
Poloprázdné výstaviště a vášnivě odmítavé reakce vůči komunálnímu Internetu zdarma od kapitánů průmyslu elektronických komunikací. Nebo "procházející ministr", který včera zahájil Invex a zítra podá s celou vládou demisi. A naše budoucí předsednictví v EU, se kterým si zatím nevíme moc rady. O tom byl první den letošního Invexu. (Lupa, 10.10.2006)
Stalo se: začíná Invex
Letošní Invex zahájí ministr Ivan Langer. Koho ocení údajně poslední cenou ministra informatiky? Vladimír Jiránek zde představí svou novou knihu "Počítač je konečně osobní". A příznivci broadbandu a VoIP budou moci sledovat doprovodný program z tepla svého domova či kanceláře. (Lupa, 09.10.2006)
Jak se volá přes ENUM?
Jak se dá ENUM využít v praxi pro telefonování? Aby bylo možné volat levněji díky ENUMu, musí být splněny dvě podmínky: volané číslo musí být v ENUMu zaregistrováno, a buďto koncové zařízení volajícího, nebo telefonní ústředna jeho operátora musí podporovat a skutečně využívat ENUM. (Lupa, 5.10.2006)
Stalo se: programové prohlášení vlády z pohledu informatiky
Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka se věnuje e-governmentu a "novému vládnutí", ale kromě digitalizace zcela opomíjí ostatní agendy z oblasti informatiky. Nové vedení MI ČR chce přehodnotit dotace z broadbandového fondu. Vláda schválila pokračování internetizace knihoven, a dokonce hodlá knihovnám hradit jejich připojení ze státního rozpočtu trvale. (Lupa, 02.10.2006)
Jak funguje ENUM?
Systém ENUM využívá ke svému fungování stávající DNS. Zájemce si podle svého telefonního čísla musí nejprve zaregistrovat odpovídající ENUM doménu, a tu pak naplnit potřebnými informacemi. Skrze tzv. validaci ale musí nejprve prokázat, že je oprávněným uživatelem příslušného telefonního čísla. Toto pak musí opakovat každých šest měsíců. (Lupa, 29.09.2006)
Stalo se: celopražský Internet zdarma za 287 milionů
Projekt celopražského Internetu zdarma, který usiloval o dotaci ve výši 100 milionů korun z broadbandového fondu, zmutoval do podoby "WiFi sítě pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy". Veřejnou zakázku na jeho realizaci mělo podle Euro OnLine vyhrát konsorcium společností ICZ a T-Systems s nabídkovou cenou ve výši 287 milionů korun (bez DPH). (Lupa, 25.09.2006)
Co je ENUM?
V České republice byl spuštěn testovací provoz systému ENUM, včetně možnosti registrace ENUM domén. Jde o novinku, která má velký a zajímavý potenciál, byť dnes z něj dokážeme využít jen malou část. Možná proto, že to nejtěžší na celém ENUMu je vysvětlit, o co vlastně jde. Zde je první ze série článků, které se o to chtějí pokusit. (Lupa, 22.09.2006)
Quo vadis, informatiko?
Nový ministr informatiky provedl restrukturalizaci svého úřadu a začal podnikat první kroky k jeho zrušení. Naznačil také své hlavní priority a plány. V oblasti e-governmentu jsou snad až nereálně ambiciózní, v oblasti pošt přiměřené a u elektronického podpisu a elektronických komunikací nulové. Iniciovat řešení problému digitalizace se v brzké době nechystá. (Lupa, 20.09.2006)
Stalo se: telefon pro chudé
Zákon o elektronických komunikacích požaduje, aby stát přispíval chudým na telefonování. Ještě vláda Jiřího Paroubka omezila výši příspěvku na 200 korun měsíčně. Vyplácet se začne od 1. ledna 2007 a státní kasu to přijde na cca půl miliardy korun za rok. Z kruhů blízkých nové vládě přichází ostrá kritika tohoto nesystémového kroku. (Lupa, 18.09.2006)
Nový trend: Internet (k telefonu) zdarma
Po Radiokomunikacích přichází nyní i Volný s nabídkou, v rámci které k pevné telefonní lince přidává ještě přístup k Internetu zdarma - s rychlostí 256/64 kbit/s a s objemem 1 GB. Pro náročnější uživatele pak nabízí 10 Mbit/s po ADSL2+. Vše ale jen na zpřístupněných místních smyčkách. Jinde zatím nabízí nejvýše 2 Mbit/s. (Lupa, 14.09.2006)
Stalo se: dvě digitální změny
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterým byly v květnu přiděleny nové digitální licence. Český telekomunikační úřad zase slíbil výrazněji přepracovat svůj Technický plán přechodu, který je jakýmsi jízdním řádem digitalizace. Jak bude pokračovat celý proces digitalizace? (Lupa, 11.09.2006)
Na kolik přijde O2TV?
Telefónica O2 Czech Republic včera představila svou novou službu O2TV. Bude dostupná jen přes ADSL2+. Přepínání kanálů (channel zapping) u ní trvá odhadem tři až čtyři sekundy. Za co všechno budou uživatelé této služby platit a jak vychází srovnání s cenami kabelovek? (Lupa, 06.09.2006)
Stalo se: informatiku povede Ivan Langer
V čele resortu informatiky by měl ode dneška stát Ivan Langer. Bude v pořadí již třetím ministrem informatiky, nebo bude pouze pověřen řízením Ministerstva informatiky (MI) ČR? Čerpání dotací z broadbandového fondu MI ČR přešlo pod jiný režim a některé projekty byly zkráceny. Pohoršil si například Peprnet, který dostane o 2,3 milionu korun méně. (Lupa, 03.09.2006)
Všechno bude O2
Další konec Českého Telecomu a Eurotelu, tentokráte jako značek, nastává právě dnes. Nyní už bude vše zastřešeno jen novou značkou O2. Takže třeba dosavadní Internet Expres se přejmenuje na O2 Internet Expres. Zbrusu nová služba IPTV se zase bude jmenovat O2 TV. Kolik bude stát? A jaké jsou další novinky? (Lupa, 01.09.2006)
Jak vypadá IPTV?
Jaké je uživatelské rozhraní španělské IPTV služby Imagenio? Jak vypadá elektronický programový průvodce (EPG, Electronic Programming Guide), jak se vybírají živé televizní programy, jak jednotlivé pořady v rámci služeb Pay Per View, a jak v rámci služeb "na žádost"? Jak se platí a jak se přehrává již zaplacený obsah? (Lupa, 31.08.2006)
Radiokomunikace mají novou strategii i značku
Společnost Radiokomunikace a.s. končí se značkami Bluetone i Tele2, a bude používat už jen jednotnou značku České radiokomunikace, s novým logem. Hodlá se více orientovat na domácnosti a nabízet jim především služby postavené na zpřístupnění místních smyček (unbundlingu). Novinkou je hlasová služba, která ve své ceně zahrnuje i "minimální ADSL". (Lupa, 30.08.2006)
Stalo se: ČTÚ proti Evropské komisi
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dokončil analýzy relevantních trhů. Ovšem Evropská komise měla k některým z nich výhrady. Například u velkoobchodního trhu s broadbandem požadovala zavedení bitstreamu a regulaci velkoobchodních cen. Ale ČTÚ tyto připomínky neakceptoval. Místo toho slíbil alespoň technická opatření u přístupu na IP vrstvě. (Lupa, 28.08.2006)
Jak funguje IPTV?
Fungování systémů IPTV vykazuje několik zajímavých odlišností oproti tradičním způsobům televizního vysílání. Například v tom, kolik programů mohou příjemci sledovat souběžně. Nebo jak a kde dochází k přepínání mezi programy a jak dlouho přepnutí trvá. V čem spočívá problém channel zappingu a jaká je role middlewaru v systémech IPTV? (Lupa, 24.08.2006)
Další Internet zdarma, tentokráte v Praze 8
Po vzoru Prahy 5 chce nyní poskytovat svým občanům přístup k Internetu zdarma i městská část Prahy 8. Její řešení bude postavené na Wi-Fi, síť bude mít zpočátku jen 5 hotspotů, rychlost bude vždy jen 64 kbit/s, a dostupný bude pouze web a mail. S placenými službami se nepočítá, Praha 8 nechce být providerem ani providerům konkurovat. (Lupa, 22.08.2006)
Stalo se: návrh státního rozpočtu nepočítá s penězi na broadband ani na digitalizaci
Návrh státního rozpočtu, který připravila ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka, nepočítá s penězi do broadbandového fondu, ani na osvětovou kampaň k digitalizaci R a TV vysílání. ČTÚ dostal řadu připomínek ke svému Technickému plánu přechodu. Kromě Telefóniky O2 Czech Republic hodlá své IPTV služby spustit ještě letos také VOLNÝ. (Lupa, 21.08.2006)
IPTV od Telefóniky: nad jakým ADSL?
Bude nová služba IPTV společnosti Telefónica O2 Czech Republic spuštěna ještě nad stávajícím ADSL, nebo jen nad novějším ADSL2+? To zatím není jasné. Technicky jsou možné obě varianty. Jisté ale je, že bude zapotřebí speciální set-top box pro IPTV, dodávaný v rámci služby. A nejspíše také nový ADSL modem s podporou QoS. (Lupa, 15.08.2006)
Stalo se: churn se vrací k normálu
Pololetní hospodářské výsledky mobilních operátorů naznačují, že zavedení mobilní přenositelnosti se do fluktuace jejich zákazníků (tzv. churnu) promítlo poměrně výrazně, ale jen v prvním čtvrtletí. Vodafone spustil svou "push" službu pro firemní zákazníky. Tiscali vyhrálo další bitvu v již ztraceném boji o dial-up. (Lupa, 14.08.2006)
UPC kupuje Karneval
Mezi kabelovými operátory na tuzemském trhu se schyluje k zásadní konsolidaci. Vlastník českého UPC oznámil, že kupuje tuzemskou dvojku, Karneval Media s.r.o. Vše ale musí ještě schválit antimonopolní úřad. Samotné české UPC mezitím provádí rebranding, když své dosavadní služby chello přejmenovává na UPC Vysokorychlostní internet. (Lupa, 11.08.2006)
Jaké bude IPTV od Telefóniky?
Ještě ve 3. čtvrtletí by Telefónica O2 CR měla začít nabízet služby IPTV, alias televizi prostřednictvím pevné telefonní linky. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké dílčí služby, jako například Video on Demand či Pay per View budou součástí? Jaká bude nabídka programů? Co se rýsuje už dnes a co je stále otevřené? (Lupa, 10.08.2006)
Stalo se: ČTÚ naplánoval analogovou tmu
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil návrh Technického plánu přechodu, který definuje konkrétní postup vypínání stávajícího analogového vysílání a náběh zemského digitálního vysílání. Jako nejzazší termín pro úplné vypnutí analogového vysílání (analogovou tmu) je stanoveno 10.10.2010. ČTÚ už také zareagoval na kauzu dialerů. (Lupa, 7.08.2006)
Kauza dialery: zaplatí škody ČTÚ?
Až dosud neměly oběti dialerů prakticky žádnou šanci, když většinu jejich reklamací Telecom neuznal a ČTÚ jeho rozhodnutí potvrdil. Teď ale ombudsman seznal, že ČTÚ neměl právo rozhodovat o reklamacích ohledně služeb charakteru poskytování obsahu. Sdružení obrany spotřebitelů nyní vyzývá postižené spotřebitele, aby se domáhali náhrady škody právě na ČTÚ. (Lupa, 4.08.2006)
Stalo se: první pololetí Telefóniky O2
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své pololetní hospodářské výsledky. Na ADSL získala na výnosech 1,3 miliardy Kč, do reklamy dala cca 78 milionů. Konečně se také naučila správně počítat své pevné linky. Ministerstvo informatiky pořídilo připojení k Internetu pro celou veřejnou správu osmkrát levněji, než původně očekávalo. (Lupa, 31.07.2006)
Stalo se: český Vodafone pozastavuje své UMTS
Česká pobočka společnosti Vodafone pozastavuje budování své UMTS sítě. Důvody jsou hlavně ekonomické, a to vysoké náklady ve spojení s nízkými výnosy. Do toho se ČTÚ nechal slyšet, že zvažuje možnost přidělení čtvrté mobilní licence. Nebo že by šlo spíše o virtuálního operátora? ČTÚ také oznámil dokončení analýz relevantních trhů. (Lupa, 24.07.2006)
Stalo se: tečka za Indošem
Policie odložila vyšetřování kauzy Internet do škol, neboť se jí nepodařilo najít viníka těch činů, proti kterým mířila podaná trestní oznámení. Bohužel hlavní problém neslavného Indoše byl asi někde jinde. EU již zveřejnila svou konkrétní představu regulace mobilního roamingu. Kolik by podle ní měly stát roamingové hovory? (Lupa, 17.07.2006)
Stalo se: konec Českého Telecomu
Český Telecom přestal k 1.7.2006 formálně existovat, ale jeho značka ho ještě o několik měsíců přežije. Český Vodafone má ambice proniknout i do pevných sítí. Co tam bude dělat? MI ČR vyhodnotilo svou Státní informační a komunikační politiku. Je to tečka za jeho existencí? EU už vůči nám nevede přestupková řízení kvůli elektronickým komunikacím. (Lupa, 10.07.2006)
Stalo se: EU je proti (regulačním) prázdninám
Evropská unie se staví rázně proti investičním pobídkám v podobě regulačních prázdnin pro inkumbenty, jaké chystají například v Německu pro Deutsche Telekom. Koketuje ale s myšlenkou celoevropského regulátora, a přímo navrhuje zřízení nové celoevropské agentury pro správu kmitočtového spektra. To vše v rámci veřejných konzultací k revizi regulačního rámce el. komunikací. (Lupa, 03.07.2006)
Stalo se: svěrací kazajka pro mobilní operátory
Evropská unie mění svou představu o tom, jak dosáhnout zlevnění roamingu. Místo regulace koncových cen teď uvažuje o cenovém stropu pro velkoobchodní ceny za roaming. Operátoři to přirovnávají ke svěrací kazajce, kterou na ně EU chystá. V Rize byla podepsána ministerská deklarace k eInclusion, má zajistit "bezbariérovou" informační společnost. (Lupa, 26.06.2006)
Stalo se: odposlechy ohrožují VoIP
Síťová neutralita v americkém Kongresu nenašla zastání. Tamní poslanci odmítli dodatek, který ji měl posílit. Odvolací soud zase potvrdil rozhodnutí amerického regulátora, že povinnost umožnit legální odposlechy se mají týkat i VoIP operátorů a jejich hlasových služeb. Ale je to vůbec možné? Nebo to bude konec služeb, jako je Skype? (Lupa, 19.06.2006)
Bitva o dial-up: přichází úder
Český Telecom dostál své hrozbě a ve středu oznámil, že od 15. července hodlá selektivně zvýšit koncové ceny za dial-up. Týká se to těch jeho konkurentů, kteří nesouhlasili s jeho návrhy ohledně snížení terminačních poplatků bez snížení koncové ceny. Uživatelé, zatažení do těchto sporů, by tak mohli platit až o 29 haléřů za minutu více než dosud. (Lupa, 16.06.2006)
ADSL: co bude s 22 korunami?
Český Telecom včera informoval o průběhu migrace svého ADSL na vyšší rychlosti, ke které došlo v uplynulých měsících. Aktualizoval údaje o počtu přípojek a naznačil, že sám do svých koncových cen nepromítne snížení velkoobchodních cen o 22 koruny, které připravil na počátek července. A jak se zachovají alternativní operátoři? (Lupa, 14.06.2006)
Stalo se: konec sebevražedné reklamy
Předběžné opatření soudu zastavilo reklamní kampaň T-Mobile, která přesvědčovala o zbytečnosti toho, co sama propagovala. Eurotel přece jen zavedl přenositelnost ze své sítě NMT, ovšem jen do své vlastní GSM sítě. Vodafone zavádí u svého nového roamingu Fair Use Policy. Stát chce od roku 2009 provozovat vlastní databázi dlužníků. (Lupa, 12.06.2006)
Čeká nás rychlostní mýtné na informační dálnici?
Uživatelé již dnes platí za své připojení různě podle toho, jak rychle k nim mohou data z Internetu přitékat. Budou také poskytovatelé obsahu platit za to, jak rychle, s jakou prioritou, či zda vůbec budou jejich data protékat Internetem? Budou moci internetoví provideři rozhodovat o tom, kam se jejich zákazníci mohou dostat a jak rychle? Dnes to řeší v USA. (Lupa, 8.06.2006)
Stalo se: celková bilance dotací na broadband
Jaká je celková bilance dotací na broadband, které v letošním roce začalo poskytovat MI ČR? Bude portál "Na Internet" fungovat současně jako český národní broadbandový server? Jak je to s rozhlasovými a televizními poplatky z počítačů, mobilů a služeb IPTV? Radiokomunikace převzaly české Tele2, a T-Systems PragoNet spustil své IPTV služby. (Lupa, 5.06.2006)
Dial-up: poslední bitva vzplála?
Spor o terminační poplatky za dial-up, vzniklý ještě v roce 2002, stále pokračuje a začíná se řešit přes média. Tiscali a Volný nabízí, že přistoupí na snížení poplatků o třetinu, pokud se to adekvátně promítne i do snížení koncové ceny. Telecom zase naznačuje, že bez jejich snížení nebude moci zachovat stávající koncové ceny. (Lupa, 2.06.2006)
Stalo se: české Imagenio je na obzoru
Minulý týden přinesl další podrobnosti o dvou nových službách, chystaných na letošní léto - o IPTV v podání Českého Telecomu, po vzoru služeb Imagenio mateřské Telefóniky, a o VoIP volání z mobilních telefonů od Volného. Na co se tedy můžeme těšit? Základní podoba služeb se už docela rýsuje, ale na ceny a další podmínky si ještě musíme počkat. (Lupa, 29.05.2006)
Stalo se: v broadbandu jsme na chvostu
Podle nejnovější studie ECTA jsme s penetrací broadbandu čtvrtí od konce mezi všemi členskými zeměmi EU. Naše ADSL od července možná o něco málo zlevní, ale celkové náklady uživatelů budou spíše vyšší než dříve. Ministerstvo informatiky uspělo ve vládě s návrhy na vybudování jednotného hospodářského registru a s informační kampaní na podporu digitalizace. (Lupa, 22.05.2006)
Boj proti spamu v praxi
Když někomu dáte svou vizitku, je to již souhlas se zasíláním obchodních sdělení na vaši emailovou adresu? Je vůbec možné oslovit někoho emailem s prvotní žádostí o souhlas? Když se někde registrujete přes web, je podmínkou vaše odpověď na kontrolní email od registračního systému? Jak se na tyto a další otázky dívá Úřad pro ochranu osobních údajů? (Lupa, 18.05.2006)
Stalo se: já jsem se rozhodl, že MI ČR nemusí být ministerstvem …
Po ODS, která signalizovala svůj záměr zrušit samostatné ministerstvo informatiky (MI) již dříve, přichází nyní s obdobným záměrem také premiér Jiří Paroubek. Je to i názor a záměr celé ČSSD, nebo jen okamžité předvolební rozhodnutí jejího nového předsedy? Na MI ČR mezitím rezignoval na svou funkci náměstek Vladimír Hořejší. (Lupa, 15.05.2006)
UPC: konečně bude i hlas
Už i české UPC se chystá poskytovat ve své síti hlasové služby. V nabídce však budou jen dva cenové programy s nenulovým měsíčním paušálem. Ceny vychází celkově příznivější než u Českého Telecomu či třeba u Karnevalu, ale oproti dalším VoIP službám, včetně těch, co jsou zcela bez paušálu, už UPC vychází naopak dražší. (Lupa, 11.05.2006)
Stalo se: 40 milionů z broadbandového fondu půjde na digitalizaci
Český telekomunikační úřad zveřejnil nové regulované ceny, ale alternativní operátoři zatím reagují spíše na nedávné kroky Českého Telecomu. Učinilo tak i Tele2, čerstvě prodané Radiokomunikacím. Ministerstvo informatiky plánuje osvětovou kampaň na digitalizaci televizního vysílání, a ze svého rozpočtu na ni hodlá vyčlenit 40 milionů. Konkrétně z dotačního titulu na rozvoj broadbandu. (Lupa, 8.05.2006)
Stalo se: skončila cenová regulace
S koncem dubna skončila platnost cenových rozhodnutí ČTÚ, učiněných ještě podle starého telekomunikačního zákona. Místo nich nyní nastupují nová regulační opatření. Jaké jsou jejich první dopady? Konkrétně na měsíční paušály u Českého Telecomu, či na souběh tarifu Mini s ADSL a s volbou operátora? Víte, že do 11.7.2006 můžete zrušit svou pevnou linkou bez sankce? (Lupa, 2.05.2006)
Digitalizace: bude to podle Senátu
Poslanci v úterý definitivně schválili novelu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, a to v její senátní verzi. Vysílání prostřednictvím dálkového přístupu (Internetu) je z dosahu tohoto zákona vyjmuto, a to zcela záměrně, neboť poslanci si s ním nevěděli rady. Ale jak se to dotýká služeb IPTV? Sám Český Telecom řadí IPTV spíše ke kabelové televizi. (Lupa, 27.04.2006)
Antispamový zákon bude měkčí
Evropská unie přinutila Českou republiku změkčit ustanovení zákona bojujícího proti spamu. Jde o změnu režimu v případě, že už jste zákazníky nějaké firmy. Až dosud se na vás vztahoval režim OPT-IN, ale nově už to vůči této firmě bude režim OPT-OUT. Už nebude potřebovat váš souhlas k tomu, aby vás mohla zahrnovat svými obchodními sděleními. (Lupa, 21.04.2006)
Stalo se: Wi-Fi už není substitutem
Český telekomunikační úřad zařadil zpátečku a při posuzování velkoobchodního trhu s broadbandem (relevantního trhu č. 12) už Wi-Fi přípojky nezapočítává. Nejde prý o substit za ADSL. Jiné statistiky, například od EU či OECD, nám však Wi-Fi stále započítávají. Ovšem s dovětkem, že jde o výjimku kvůli specifické situaci v ČR. (Lupa, 18.04.2006)
Dotace na broadband: kolik kdo dostane?
Ministerstvo informatiky konečně řeklo, jaké konkrétní sumy získají úspěšní žadatelé o dotace z tzv. broadbandového fondu. Broadbandové fórum, které žádosti vyhodnocovalo, ve svém stávajícím složení končí - MI ČR pozastavilo jeho činnost do voleb, tak aby si nové vedení resortu mohlo zvolit jeho nové personální obsazení. (Lupa, 17.04.2006)
Internet Speed, aneb: Eurotel spouští HSDPA
Eurotel zprovoznil ve své síti UMTS technologii High Speed Downlink Packet Access, umožňující rychlejší stahování dat. Pokryta je zatím Praha a Brno, a maximální rychlost na downlinku je nastavena na 1024 kbit/s. Uživatelé nepaušálních datových tarifů mohou HSDPA využívat ihned, zájemci o paušál si musí pořídit nový tarif za 832 Kč měsíčně. (Lupa, 12.04.2006)
Stalo se: Viviane Redingová v Praze
Minulý čtvrtek navštívila Prahu evropská komisařka pro informační společnost a média, Viviane Redingová. Z mnoha aktuálních témat se zaměřila hlavně na problematiku snižování roamingových poplatků. Volný už popustil otěže svého ADSL2+, zrychlit jej na 10 Mbit/s a chystá se na triple play. GTS Novera přejmenovává a podává další žalobu na Telecom. (Lupa, 10.04.2006)
Český Telecom zdražuje a zlevňuje
Český Telecom včera ohlásil rozsáhlé změny ve svém ceníku hlasových služeb pro domácnosti, v souvislosti s ukončením regulace. Kámen přitom nezůstal na kameni a řada služeb fakticky zdražila. Ti, kteří telefonují hodně, si nicméně mohou polepšit a ušetřit. Naopak ti, co telefonují jen málo, mají o důvod více poohlédnout se po nějaké výhodnější alternativě. (Lupa, 06.04.2006)
Stalo se: dekapitace v ČTÚ
Vláda ve středu odvolala dosavadního předsedu Rady ČTÚ Davida Stádníka. Jaké byly důvody této změny a jaké jsou reakce na ni? ČTÚ na poslední chvíli mění definici relevantního trhu č. 12 (velkoobchodního trhu s broadbandem), kde se schylovalo k obrovskému překvapení. Teď to ale vypadá, že na vině byl chybný překlad textu evropské direktivy. (Lupa, 3.04.2006)
Dopouští se Tele2 slammingu?
Český telekomunikační úřad zveřejnil na svém webu upozornění na postup společnosti Tele2 při získávání nových účastníků. Radí, jak se ochránit před nechtěným uzavřením smluvního vztahu s touto společností, skrze podpis plné moci přímo na dodejce poštovní zásilky. Jde, nebo nejde o tzv. slamming, neboli změnu operátora bez souhlasu zákazníka? (Lupa, 29.03.2006)
Stalo se: Philip Zimmermann v Praze
Autor slavného PGP přijel do Prahy, aby zde představil své nové řešení pro zajištění důvěrnosti VOIP hovorů, a také aby zde převzal (pozitivní) Cenu velkého bratra. Kabelových přípojek k Internetu je u nás více, než se původně předpokládalo, a jejich take-up je stále vyšší, než u ADSL. T-Mobile spustil nový web o mobilní etiketě. (Lupa, 27.03.2006)
80 milionů pro Telecom, týden pro Stádníka
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera potvrdil pokutu ve výši 80 milionů pro Český Telecom, za ADSL. Židle pod předsedou Rady ČTÚ se kymácí, hlavně kvůli zpožděným analýzám trhu. Vláda se změnami ve vedení ČTÚ bude zabývat za týden. (Lupa, 23.03.2006)
Konvergovaná budoucnost telefonování, část II.
Jaké možnosti mají alternativní operátoři, pokud chtějí nabízet konvergované hlasové služby? Mají se pokoušet aplikovat koncept UMA? Nebo raději usilovat o propojením s mobilními sítěmi a využití tzv. mobilní originace? Trh s mobilní originací je podle regulátora u nás již efektivně konkurenční. Má to ale jeden háček: tento trh fakticky neexistuje. (Lupa, 21.03.2006)
Stalo se: bomby, automaty, linky
Jak reagoval server www.paroubek na dopad Google bomby? A kdo vlastně tuto bombu a další bomby vyslal, a proč? V tendru na provozování veřejných telefonních automatů zvítězil Český Telecom. Počet VTA se sice výrazně sníží, ale úhrada ztráty z jejich provozu má stoupnout více jak 25x! Úbytek pevných linek chce Telecom zastavit už v roce 2007. (Lupa, 20.03.2006)
Konvergovaná budoucnost telefonování, část I.
Jakou konkrétní podobu budou mít konvergované telefonní služby, které pro nás chystají naši operátoři? Stanou se z dosavadních alternativních operátorů ještě i virtuální mobilní operátoři? Využijí k tomu koncept UMA (Unlicensed Mobile Access), který se snaží "prodloužit" stávající mobilní sítě i do bezlicenčních pásem, nebo půjdou jinou cestou? (Lupa, 17.03.2006)
Stalo se: pro ověřené výpisy půjdeme třeba i na poštu
Novelizovaný zákon o ISVS umožní vydávání ověřených výpisů, například z katastru nemovitostí či z obchodního rejstříku, i na poštách, u notářů, na některých obecních úřadech, i v kancelářích Hospodářské komory. Byl IZIP v roce 2001 jediným projektem svého druhu, nebo měl alternativu? Co je nového kolem problému podvodných dialerů? VOLNÝ, bývalý Czech On Line, má nového ředitele. (Lupa, 13.03.2006)
Jaké plány má GTS Novera?
Největší tuzemský alternativní operátor, GTS Novera, včera představil svou strategii dalšího rozvoje. Orientace na firemní klientelu zůstane zachována, přibudou produkty na bázi LLU ve formě balíčků (Internet, data a hlas), a také služby na bázi IP telefonie. Dohodu s mobilními operátory na MVNO však Novera stále nemá. Pomůže si alespoň konceptem UMA? (Lupa, 08.03.2006)
Stalo se: začal Březen - měsíc Internetu
Letošní ročník kampaně BMI je zaměřen na oblast e-governmentu a na komunikaci úřadů s občany. Statistiky naznačují, že v této oblasti na tom nejsme nejlépe. Stát se navíc zaměřuje spíše na podporu on-line agend a transakcí pro firmy, než pro jednotlivé občany. Snahy zreformovat dosavadní způsob vedení registrů veřejné správy zatím moc neuspěly. (Lupa, 07.03.2006)
Český Telecom pohltí Eurotel .. a přejmenuje se
Noví majoritní vlastnící Českého Telecomu včera oznámili svůj záměr zaintegrovat dosud samostatný Eurotel do Telecomu, a ten přejmenovat na "Telefónica O2 Czech Republic, a.s.". Neřekli ale, jak to bude se značkami (brandy), pod kterými budou poskytovány produkty a služby. Naznačili jen, že půjde o jednu značku, která bude představena v blízké budoucnosti. (Lupa, 02.03.2006)
Změny v rodině chello: druhý krok
Počátkem února zrychlilo UPC vyšší varianty svých služeb chello. Nyní přišel druhý krok: zavedení dvou zcela nových služeb, a zrychlení dosavadních nižších variant, včetně navýšení objemových limitů. U nejvyšší služby professional limit odpadl úplně. Změn se dočkala i "jednodenní" služba chello flex, která se stala "půldenní". (Lupa, 28.02.2006)
Stalo se: 11. hodnotící zpráva
Evropská komise vydala svou jedenáctou hodnotící zprávu o stavu elektronických komunikací. Ani jí se nezdá, že bychom měli mít více broadbandových Wi-Fi přípojek, než celý zbytek Unie dohromady. Český Telecom zveřejnil své auditované výsledky za loňský rok, a oznámil vyplacení dividendy. Karneval představil novou nabídku svých internetových služeb. (Lupa, 27.02.2006)
Stalo se: Karneval už nabízí i telefonování
Tak jak již dříve naznačil, spustil Karneval Media své hlasové služby, byť zatím jen ve fázi komerčního testování. Cenami, které zahrnují nenulový paušál i minutové hovorné, však nijak neoslnil. V dalším kole sporu mezi Tiscali a Českým Telecomem, tentokráte o 23 milionů korun, bodovalo Tiscali. Je Volný ADSL nejvíce žádanou nabídkou vysokorychlostního ADSL? (Lupa, 20.02.2006)
Je čas začít přepisovat statistiky broadbandu?
Český Telecom včera ohlásil 300.000 ADSL přípojek na své infrastruktuře. A jelikož podle jeho vlastního odhadu tvoří ADSL jen 38 procent veškerého tuzemského broadbandu, používaného koncovými uživateli, mělo by v ČR být skoro 790.000 broadbandových přípojek. To by odpovídalo výrazně vyšší penetraci broadbandu, než jaká se dosud uváděla v různých statistikách. (Lupa, 15.02.2006)
Stalo se: týden zásadních rozhodnutí
Český telekomunikační úřad se rozhodl zrušit své dřívější rozhodnutí o regulaci ADSL, prý proto, že není využíváno. Poslanci konečně přijali novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší problematiku digitálního vysílání. V rámci jiného zákona odsouhlasili vydávání výpisů (například z katastru nemovitostí) na úřadech a na poště. (Lupa, 13.02.2006)
Jak dopadly dotace na broadband?
Ministerstvo informatiky ČR již zveřejnilo seznam příjemců dotací z broadbandového fondu. Stále v něm ale chybí to nejpodstatnější: kolik kdo na dotacích dostane. Proč to nebylo zveřejněno? A jak na výsledky reagují dva pražské projekty "Internetu zdarma", z magistrátu a z Prahy 5? Ty mezi vybranými příjemci dotací nejsou. (Lupa, 10.02.2006)
Stalo se: samé jedničky na (mobilním) vysvědčení
Mobilní operátoři předložili svá vysvědčení za loňský kalendářní rok. Každý z nich je nadále v něčem jedničkou. Jen si trochu povyměňovali to, v čem jsou první. Mimo mobilní sektor zase pokračuje podávání žalob. Český Telecom dosáhl předběžného opatření vůči reklamě Radiokomunikací. Tiscali zase žaluje Český telekomunikační úřad o 290 milionů korun. (Lupa, 06.02.2006)
Stalo se: analýzy budou mít zpoždění
Analýzy relevantních trhů, které měl Český telekomunikační úřad dokončit do konce ledna, nebudou dokončeny včas. ÚOHS schválil akvizice Contactelu, Nextry a Telenor Networks ze strany GTS CE. Koncepce celopražského Internetu zdarma se mění, už má být jen levnější než nabídky komerčních providerů. (Lupa, 23.01.2006)
Stalo se: nekonečná (digi)novela
Poslanci opět odložili projednávání novely o digitálním vysílání. Pokolikáté už? Ministerstvo informatiky zveřejnilo návrh Koncepce přechodu na digitální vysílání a ČTÚ naznačil základní obrysy technického plánu přechodu. Zveřejněny byly návrhy dvou dalších analýz rel. trhů. T-Mobile je jedničkou i co do příchozích minut. Oskar žádá ČTÚ o zásah kvůli přenositelnosti. (Lupa, 30.01.2006)
Jaké je nové ADSL (od ČTc)?
Český Telecom už promítnul změny své velkoobchodní nabídky i do své nabídky maloobchodní, určené koncovým zákazníkům. Rychlost služeb s agregací 1:50 a s limity se zvyšuje, nově se objevují i varianty bez objemových limitů. Varianty s agregací 1:20 naopak z jeho maloobchodní nabídky vypadly. O něco se také zvýšil neměřený dosah ADSL. (Lupa, 27.01.2006)
Celopražský Internet zdarma: co je nového?
Záměr na bezplatné poskytování Internetu po celé Praze se mění, služby by již měly být placené. Členové broadbandového fóra se k tomuto projektu staví záporně. Přihodí Jiří Paroubek dalších 100 milionů korun právě na tento projekt? A jaké je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k již existujícímu a stále bezplatnému projektu Prahy 5? (Lupa, 25.01.2006)
Další Bluetone Premium, tentokráte Sky
Radiokomunikace (dříve České radiokomunikace) spustily svou bezdrátovou síť v bezlicenčním pásmu 5,4 GHz. Budou v ní nabízet novou variantu služeb Bluetone Premium, s přídomkem "Sky". Zahrnuje přístup k Internetu o rychlostech 512 a 1024 kbit/s a také hlasové služby. Podmínkou je ale přímá viditelnost a maximální vzdálenost 6 km od základnové stanice. (Lupa, 19.01.2006)
Je české ADSL pod náklady?
GTS Novera si stěžuje u Úřadu pro hospodářskou soutěž na Český Telecom kvůli deformaci tuzemského trhu s ADSL. Konkrétně kvůli tomu, že do jeho velkoobchodních cen se nepromítají různé akční nabídky a celkové přímé náklady pro alternativní operátory se tak dostávají nad úroveň koncových cen Českého Telecomu. (Lupa, 18.01.2006)
Stalo se: mobilní přenositelnost už je dostupná
V neděli 15. ledna 2005 jsme se konečně dočkali přenositelnosti čísel i v našich mobilních sítí. Jak tedy vypadají nabídky a podmínky pro využití přenositelnosti u jednotlivých operátorů? V pátek jsme zde psali o T-Mobile, dnes doplníme situaci u Eurotelu a Oskara/Vodafone. Oba umožní odchod i při závazku na dobu určitou, požadují však vyrovnání. (Lupa, 16.01.2006)
Mobilní přenositelnost: první nabídky, první překvapení
Všichni tři mobilní operátoři již na svých webech popsali, jak mají jejich zákazníci postupovat při přenášení čísel. Jen T-Mobile však zatím představil i svou nabídku pro příchozí zákazníky. O překvapení však není nouze. Právě T-Mobile totiž nechce nechat odejít ty, kteří u něj mají smlouvu na dobu určitou. Jejich eventuelní výpovědi hodlá zamítat. (Lupa, 13.01.2006)
První MVNO hlásí příchod
Společnost Unient Communications, a.s., známá mj. jako provozovatel VOIP služby jménem viphone, oznámila že vstupuje na trh jako první virtuální mobilní operátor (MVNO). Nebude ale klasickým virtuálním operátorem, protože se chce orientovat hlavně na synergie mezi mobilními službami a službami IP telefonie. Se skutečnými mobilními operátory teprve jedná. (Lupa, 12.01.2006)
Jaké bude nové ADSL?
Od 1. unora 2006 plati nova velkoobchodni nabidka preprodavaneho ADSL od Ceskeho Telecomu. Prinasi az ctyrnasobne zrychleni, zvyseni objemovych limitu a nekde i snizeni cen. Odstranuje take ostudny "sub-broadband" v podobe pripojek s rychlosti 128/64 kbit/s. Misto nej bude za stejnou velkoobchodni cenu rychlost 512/128 kbit/s. (Lupa, 11.01.2006)
Stalo se: mobilní přenositelnost se blíží
Přenositelnost čísel v mobilních sítích nás čeká již tento týden. Její podmínky se postupně rýsují. Pro zákazníky se smlouvami na dobu určitou a uživatele sítě NMT to ale moc dobré zprávy nejsou. Tiscali žaluje Telecom o 44 milionů za dial-up, a Novera si na Telecom stěžuje u ÚOHS. Telefonní budky zřejmě Telecomu zůstanou i nadále. (Lupa, 09.01.2006)
Ohlédnutí za rokem 2005 - II.
V roce 2005 nabyl účinnosti nový zákon o elektronických komunikacích. Naopak nové úpravy digitálního vysílání jsme se stále nedočkali. Řádné digitální televizní vysílání však přesto začalo. Dva mobilní operátoři spustili své sítě UMTS a mezi pevnými operátory pokračoval proces konsolidace, hlavně nákupy ze strany GTS. (Lupa, 03.01.2006)
Ohlédnutí za rokem 2005 - I.
V loňském roce vláda přijala broadbandovou strategii. MI ČR podle ní založilo broadbandové fórum i fond, ale národní broadbandový server je stále bez reálného obsahu. Jak dopadlo strategické spojenectví mezi Microsoftem a Českým Telecomem? Co přinesla dubnová regulační smršť? Jak to dopadlo s DPH za dárcovská SMS, kterými lidé před rokem přispívali na postižené v Asii? (Lupa, 02.01.2006)