Tendr na 3. mobilní licenci: jak si stojí dva nejžhavější kandidáti?Jak vychází srovnání Českého mobilu a konsorcia Orange v oblastech, které zajímají vládu pro její definitivní výběr vítěze? Tendr na výběr třetího mobilního operátora, kterému bude udělena licence na provozování sítě GSM v pásmu 1800 MHz, v současné době vrcholí. Výběrové řízení probíhalo podle předem vyhlášených a zveřejněných základních pravidel (průběh je popsán např. zde, v tiskové zprávě MDS ČR, z pera předsedy Řídícího výboru), a v současné době se dostalo do stádia, kdy odborníci již dokončili svou práci - tedy podrobné hodnocení nabídek - a předali svá doporučení ministru Peltrámovi. Výsledky tohoto vyhodnocení nebyly oficiálně zveřejněny, z neoficiálních zdrojů (např. zde ) vyplývá následující pořadí včetně bodového ohodnocení (ze 150 možných bodů):
Jak vyplývá z této tiskové zprávy MDS ČR, ministr Peltrám si ještě před "odnesením" výsledků do vlády dne 20. 9. vyžádal na Řídícím výboru, aby jeho závěrečná zpráva obsahovala mimo jiné tyto údaje o jednotlivých uchazečích:
Zřejmě tedy ministr Peltrám nechtěl, aby podklady jdoucí do vlády obsahovaly pouze lakonický výčet ve stylu: Český Mobil - 148 bodů, ale také tyto další údaje. Z toho lze usuzovat, že vláda chce vzít do úvahy více kritérií, než jen prostý počet dosažených bodů. Poslední tři údaje, požadované ministrem, je možné získat jen z nabídek, a ty samozřejmě jsou neveřejné. Naproti tomu první tři požadovaná kritéria lze vcelku snadno zjistit z otevřených zdrojů, zejména z Internetu. Jak tedy bude vypadat srovnání, omezíme-li se na první dva kandidáty podle neoficiální stupnice, tj. Český Mobil a Orange? Právě tito dva by zřejmě měli být ve hře, soudě podle výroků předsedy Řídícího výboru pana Stádníka o tom, že první dvě nabídky jsou velmi kvalitní, a že nejraději by udělil dvě licence (viz např. zde). Zkušenosti s provozem sítí GSM
Zkušenosti s provozováním mobilních systémů se samozřejmě týkají zahraničních účastníků příslušných konsorcií, neboli kanadské firmy TIW (Telesystem Wireless International) a britského Orange plc. Pokud jde o zkušenosti s provozováním systémů GSM v pásmu 900 a 1800 MHz, zde je situace velmi jednoduchá: TIW provozuje sítě GSM pouze v pásmu 900 MHz, a nikoli v pásmu 1800 MHz (dle tohoto zdroje) :
Naopak Orange provozuje všechny své sítě v pásmu 1800 MHz:
Počty uživatelů
Zajímavé je i srovnání celkového počtu uživatelů: na svých WWW stránkách TIW vykazuje k 30. 6.1999 celkem 2 002 800 uživatelů. Přesnější rozpis lze nalézt např. zde , a podle něj je struktura zákazníků následující:
Do této struktury jsou ale započítáni i uživatelé jiných sítí než systému GSM - sítě provozované dceřinnou společností Dolphin Telecom (290 tisíc uživatelů) jsou analogové sítě a speciální sítě na bázi systému TETRA. V Brazílii, kde TIW vykazuje nejvíce zákazníků, jde o uživatele mobilních sítí systémů AMPS a TDMA. V Rumunsku jde skutečně o uživatele GSM sítí, a v kolonce "ostatní" je z uváděného počtu 203 000 uživatelů jen 28 200 uživatelů GSM z Indie a Číny, zatímco ostatní jsou uživatelé pagingových služeb.
Orange vykazuje tyto počty uživatelů (GSM 1800):
První, nebo třetí operátor?
Zajímavé je i srovnání toho, kolikátým operátorem je TIW a Orange na trhu, kde již působí. Pomineme-li u TIW jeho aktivity v Číně a Indii, které jsou vzhledem k počtu uživatelů malé a ve kterých má TIW minoritní postavení, zbývá v oblasti GSM pouze Rumunsko. Zde TIW vstoupilo na trh jako první operátor, resp. jeden ze dvou prvních - na konci roku 1996 totiž byly v Rumunsku uděleny 2 GSM licence (které získaly společnosti MobiFone a MobilRom), viz např. zde. V případě Orange je jeho příchod na mobilní trh vzácně "vyrovnaný" - jak doma ve Velké Británii, tak i v Rakousku, Švýcarsku i Belgii vstoupil na trh jako 3. mobilní operátor - tedy ve stejné situaci, v jaké by v případě svého vítězství vstoupil na tuzemský trh. Celkové srovnání
Celkové srovnání v těch oblastech, na které se podle tiskové zprávy podrobněji ptá ministr Peltrám, tedy vyznívá pro Orange: ten má velké zkušenosti v pásmu 1800 MHz, kterého se český tendr týká, zatímco TIW (a potažmo Český mobil) má v tomto pásmu zkušenosti úplně nulové (a má provozní zkušenosti v pásmu 900 MHz, kde zase neprovozuje žádné sítě Orange). Pro TIW zase hovoří jeho zkušenosti ze zemí východní a střední Evropy (v Rumunsku, zatímco Orange dosud působil jen na západě). Počty uživatelů GSM, na které se ministr Peltrám podle tiskové zprávy explicitně neptá, také vyznívají jednoznačně ve prospěch Orange, a to skoro desetinásobně (3 a půl milionu ku 456 tisícům). Dalším velmi výrazným rozdílem mezi oběma kandidáty je okamžik, kdy chtějí spustit svou síť (v tuzemsku, v případě svého vítězství): TIW, přesněji Český mobil, slibuje konec tohoto roku, zatímco Orange uvádí březen. Vyjdu-li z předpokladu, že faktická rychlost výstavby nové sítě bude víceméně stejná, ať už vyhraje kdokoli (a tento předpoklad skutečně považuji za oprávněný), pak vlastně rozdíl mezi vánočním termínem Českého mobilu a březnovým termínem Orange je ve skutečnosti v tom, při jakém procentuelním pokrytí si třetí operátor troufne vstoupit na trh. Uvědomme si dobře, že to bude třetí operátor, který bude vstupovat na "již zabydlený" trh, a potenciální zákazníci jej proto budou mít s čím srovnávat. To je ale sakramentsky odlišné od situace, kdy někdo vstupuje na trh jako první a nemusí bojovat s dobře "rozjetou" konkurencí.
|