Vyšlo na Lupě, 5.10.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b1005001.php3

GPRS už je tady!

Revoluce v mobilních sítích 2. generace začíná nabývat konkrétnějších obrysů: Eurotel včera oznámil spuštění služeb GPRS a uvedl i konkrétní cenové podmínky. Paegas sezval novináře na dnešní dopoledne a nejspíše nezůstane pozadu. Bude z toho nová mediální přestřelka?

Vzpomínáte ještě na předvečer letošního Comnetu a na PR přestřelku obou našich největších mobilních operátorů ohledně toho, kdo jako první uskutečnil GPRS přenos ve své síti ? Mám pocit že nyní, v předvečer Invexu, se schyluje k obdobné přestřelce. Tentokráte již ale půjde o to, kdo jako první skutečně rozjede GPRS služby - tedy začne je nabízet všem klientům (ne pouze testujícím partnerům), zveřejní své tarify, dá na trh mobily podporující GPRS atd. Včera položil některé své karty na stůl Eurotel, když oznámil "Spuštění služby GPRS Instant" a zveřejnil i konkrétní tarifní podmínky. Pokud jsem vše správně zaznamenal, učinil tak bez obvyklé tiskové konference a novinářům pouze rozeslal tiskovou zprávu spolu s pozvánkou na tiskovku konanou až během Invexu. Možná chtěl předběhnout Paegas, který sezval novináře na dnešní ráno a nejspíše se také bude vyjadřovat k GPRS. Snad vám zítra budu moci poreferovat o tom, zda skutečně došlo k dalšímu souboji o prvenství a jak se tento souboj vyvíjí. V každém případě z toho všeho můžeme profitovat nejvíce my jako zákazníci.

Co nabízí Eurotel?

Tisková zpráva, kterou Eurotel včera vydal a rozeslal novinářům, obsahuje následující významná sdělení:

  • Eurotel zavádí novou službu GPRS Instant, na bázi technologie General Packet Radio Service, kterou nyní provozuje současně se službou HSCSD Fast na bázi technologie High Speed Circuit Switched Data (tato služba byla dosud nabízena pod poněkud krkolomným názvem "Eurotel GSM - Datová služba 43,2")
  • Eurotel nabízí dva nové cenové programy, přičemž každý z nich umožňuje používat jak službu GPRS Instant (fungující na principu přepojování paketů), tak i klasická GSM Data resp. HSCSD Fast (fungující na přepojování okruhů). V případě využití služby GPRS Instant je tarifikován objem přenesených dat, v případě využití služby HSCSD Fast či klasických GSM dat (označovaných též jako CSD, od: Circuit Switched Data) je tarifikována doba připojení, tj. počet minut.
  • Oba nové tarify se liší zejména tím, zda jsou určeny pro příležitostnější využití nebo naopak pro využití častější (intenzivnější). Tarif pro příležitostnější využití má nulovou paušální složku a vyšší průběžné náklady (na objem přenesených dat resp. dobu připojení), zatímco druhý tarif má nenulovou paušální složku a nižší průběžné náklady.
  • Pro intenzivnější využití, které asi bude typické pro připojování přenosných počítačů (notebooků), je určen tarif s příznačným názvem DATA. Má nulovou aktivaci a měsíční paušál 195,- Kč. Pokud jej budete používat pro přenos dat s využitím GPRS pro potřeby připojování k Internetu, zaplatíte 3 haléře za každý přenesených kilobajt (v případě využití GPRS přenosu pro potřeby WAP-u zaplatíte 40 haléřů za každý KB). Pokud budete v rámci tohoto cenového programu přenášet data pomocí technologie na bázi klasického přepojování okruhů, můžete využít rychlejší variantu HSCSD Fast (s tarifikací podle počtu minut). Zaplatíte 2 koruny za minutu bez ohledu na to, zda se připojujete k Internetu nebo přenášíte data pro potřeby WAP-u.
  • Pro méně intenzivní využití je připraven cenový program WAP Mobile Internet, který je již podle svého názvu určen zejména majitelům WAP telefonů. Aktivace je opět nulová a nulový je také měsíční paušál. Platí se pouze za skutečné využití, a to takto: shodně 50 haléřů za každý 1 KB přenesený pomocí GPRS Instant, bez ohledu na to zda jde o přenos pro potřeby WAP-u nebo přístupu k Internetu. Pokud chcete přenášet data na principu přepojování okruhů máte k dispozici pouze klasický GSM datový přenos (což u Eurotelu znamená 14,4 kbps) a nikoli službu HSCSD. Jedna minuta připojení k Internetu vás přijde na 12,- Kč, zatímco 1 minuta připojení pro potřeby WAP-u na 2,- Kč.

Právě citované údaje ještě jednou sumarizují následující tabulky:

Cenový program WAP Mobile Internet

Aktivace Měsíční poplatek GPRS Instant GSM data
Internet WAP Internet WAP
0 Kč 0 Kč 0,5 Kč/ 1KB 0,5 Kč/1KB 12 Kč/min. 2 Kč/min.

Cenový program Data

Aktivace Měsíční poplatek GPRS Instant HSCSD Fast
Internet WAP Internet WAP
0 Kč 195 Kč 0,03 Kč/ 1KB 0,4 Kč/1KB 2 Kč/min. 2 Kč/ min.

Co Eurotel neřekl

V tiskové zprávě Eurotelu jsem nenalezl odpověď na následující otázky:

  • od kterého konkrétního data budou služby GPRS a oba nové cenové programy nabízeny (z tiskové zprávy podle mne toto nevyplývá)
  • jakou přenosovou rychlost bude GPRS Instant poskytovat
  • jaké terminály bude Eurotel nabízet pro GPRS

Na poslední otázku se mi podařilo získat odpověď od tiskového mluvčího Eurotelu: půjde o Motorolu P7389i, která bude nabízena jako součást celého "GPRS balíčku" za 29995,- Kč včetně DPH. Přitom zmíněný model Motoroly zvládá při použití GPRS rychlost až 115 kbps - což ale nemusí vůbec znamenat, že Eurotel takovouto vysokou rychlost skutečně nabídne.