Vyšlo na www.novinky.cz dne 23.5.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai4559.php3

EuroTel pouští šťávu, Paegas reaguje

V předvečer ComNetu se oba naši největší mobilní operátoři pochlubili svými aktivitami a opět se poněkud poškorpili ohledně svých prvenství. EuroTel zveřejnil další podrobnosti o chystaném WAPovém portálu Juice, který pasoval na první mobilní internetový portál ve Střední Evropě. Radiomobil ve své tiskové zprávě připomenul, že on byl prvním operátorem v ČR, který široké veřejnosti představil funkční WAP.

[Obr: juicelogo2.gif (2391 Bytes)]
Ledva dozněl rozruch kolem toho, kdo u nás jako první zavádí technologii GPRS (viz zde), už je zde další drobný spor o prvenství. Tentokráte jde o zavedení WAPu a o zprovoznění prvního WAPového (mobilního) portálu: EuroTel se na včerejší tiskovce prezentoval jako první mobilní operátor, který v ČR nabídnul WAP, a nyní hodlá zprovoznit „první mobilní internetový portál ve Střední Evropě“, kterým bude jeho portál Juice.

Ve své tiskové zprávě nadepsané „EuroTel uvádí Juice — první mobilní internetový portál ve Střední Evropě“ společnost mj. píše, že

„EuroTel jako první mobilní operátor v České republice nabídl WAP služby svým zákazníkům, a [to] již v prosinci loňského roku“

Paegas zareagoval následující pasáží ve své tiskové zprávě, vydané tentýž den (tj. včera):

MOBILNÍ PORTÁL PAEGAS WAP S NEJLEPŠÍM OBSAHEM V ČR
Paegas byl prvním operátorem v ČR, který široké veřejnosti představil funkční WAP. Učinil tak už loni začátkem října na veletrhu Invex. Letos potom zákazníkům nabídl služby založené na nové technologii. Využil přitom možností, které WAP vývojářům dává a na rozdíl od jiných českých operátorů, kteří ve WAPu pod nejrůznějšími reklamními názvy nabídli to, co Paegas už dávno nabízí v rámci aplikace Paegas Info a Paegas Info Plus všem zákazníkům, nabídl zajímavé služby.

Opět to nemohu komentovat jinak, než podobně jako u předchozího sporu ohledně GPRS — jen ať se oba předhání a přitom zdokonalují své služby, jako zákazníci na tom můžeme jen získat.

Jaký bude Juice?

Na včerejší tiskové konferenci EuroTelu bylo naznačeno mnohé z toho, co bude nový portál Juice nabízet. Záměrně píši bude, protože by měl být přístupný od 1. června (na adrese http://wap.mobiljuice.cz), zato ale všem uživatelům mobilních telefonů na světě (tedy nutně i zákazníkům konkurenčních operátorů). Širší veřejnosti bude tento nový portál představen na nadcházejícím ComNetu 2000. Spuštění portálu Juice by také měla doprovázet masivní kampaň ve sdělovacích prostředcích, zaměřená jednak na uvedení nové značky, a jednak na vzdělávání (na seznámení uživatelů s možnostmi nového portálu).

[Obr: juicedvorak.gif (48415 Bytes)]

Jeden z připravených grafických výtvorů vidíte na obrázku, schválně jestli poznáte, kdo na něm je — není to žádný profesionální manekýn, ale světový rekordman a dvojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák. Nový Juice se stal jeho sponzorem.

Strukturu služeb, které bude nový portál Juice nabízet, naznačuje následující obrázek převzatý z tiskových materiálů EuroTelu: z oblasti zpravodajství by neměly chybět zprávy ČTK a kompletní zpravodajský přehled CNN Mobile.

[Obr: juicestrukt.gif (43656 Bytes)]

Pod kolonkou „Juice Café“ by se měl skrývat informační servis o nejrůznějších akcích a kulturních aktivitách, s možností rezervace a zakoupení vstupenky (prostřednictvím služby Ticketpro). Oblast finančních a burzovních informací by měla být pokryta nabídkami služeb Patria Online a Online Investor (a mělo by být možné i on-line obchodování). Pro cestovatele by měla být k dispozici možnost vyhledávání leteckých spojů a rezervace a nákup letenek, zprostředkovaná společností Fractal (která na Internetu provozuje server eXtrem.cz prodávající letenky). Pro vyhledávání by měly být dostupné i jízdní řády vlaků a autobusů, a také databáze hotelů a penzionů, na které EuroTel spolupracuje s Computer Pressem. Dále by nemělo chybět ani vyhledávání v telefonním seznamu Českého Telecomu, v Obchodním rejstříku, možnost využití interaktivního slovníku a další.

Zmiňována byla také možnost práce s elektronickou poštou, ale když jsem se zeptal na podrobnosti, byl jsem odkázán na zprovoznění služby (začátek června), kdy by měly být známy detaily. Jak jsem z diskuse pochopil, služby portálu Juice by měly být poskytovány v zásadě zdarma. Ale například právě u pošty bylo zmíněno, že kromě základních služeb zdarma by některé další služby měly již být placené. Počkejme si tedy na konkrétní detaily, až budou zveřejněny, nejspíše ke spuštění nového portálu (1. června).