Vyšlo na Lupě, 2.9.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0902001.php3

Epidemie T-Mobile

T-Mobile včera představil tři novinky: tarifní program určený specificky pro studenty, předplacenou kartu Twist Home, mířící zejména na cizince pobývající v ČR, a dále možnost přikoupit si víkendové hovory za 50 haléřů za minutu. Vše je doprovázeno mediální kampaní, která staví na přirovnání k epidemii.

Pokud jste v nedávných dnech zaslechli v hromadných sdělovacích prostředcích varovná hlášení o tom, že přichází nebývalá epidemie, a v zápětí pochopili že jde naštěstí jen o reklamu, možná jste se tak jako já pozastavili nad tím, kam až reklama může zajít. Nebude se za chvíli maskovat do podoby seriózního dopravního hlášení? Budeme svědky mimořádných zpravodajských vstupů, ze kterých se teprve záhy vyklube reklama na to či ono? Pokud to takto půjde dál, dokážeme stále ještě včas rozeznat, co je ještě realita a co již je virtuální svět reklamy?

Mě osobně přišla reklama, koncipovaná jako varování před epidemií, poněkud nevhodná. Nechci ale svůj názor nikomu vnucovat - uvidíme, jaké budou výsledky ankety (na konci článku). Pojďme se raději podívat na to, co má celá reklamní kampaň představit.

Jak už tušíte z perexu, jde o kampaň T-Mobile, která uvádí jeho novinky. Včera byly na tiskovce T-Mobile ohlášeny tři:

 • Tarif Student
 • Tarif Twist Home
 • Tarif Víkend +

Současně zde byla prezentována nová strategie společnosti, kterou dokresluje následující výrok:

"Trh je již nasycen, ale pravá bitva o zákazníky teprve začíná. V ní zvítězí ten, kdo zákazníkům nabídne nejvyšší hodnotu za jejich peníze,"

a která je založena na snaze mířit cíleně na konkrétní skupiny zákazníků, a ne pouze plošně. Ostatně, ze tří prezentovaných novinek jsou právě dvě takto cílené (Tarify Student a Twist Home), a pouze jedna má "plošný charakter".

Tarif Student

Na koho je zacílen nově nabízený tarif Student je zřejmé již z jeho názvu. Pro úplnost je ale nutné dodat, že jde pouze o studenty starší 18 let (kvůli nutnosti uzavřít smlouvu s T-Mobile), horní věková hranice je 26 let. V úvahu tedy připadají studenti vysokých škol, a také žáci nejvyšších ročníků škol středních (po dosažení plnoletosti). Podmínkou pro uznání statutu studenta je buď potvrzení o studiu (ne starší 3 měsíců), nebo karta ISIC.

Samotný Tarif má charakter paušální (post-paid) služby, a student za ni platí měsíčně paušál 190,- Kč. Jde o cenu bez DPH, stejně jako všechny dále uváděné ceny. Od nového roku to tedy bude fakticky znamenat 231,80 Kč včetně 22% DPH.

V této paušální ceně je obsaženo 50 minut volání do všech sítí v ČR, a dále 30 SMS zpráv do sítě T-Mobile. Dále jsou v ceně i 3 MMS měsíčně, 3 "downloady" (Java her, log nebo MMS motivů), a 3 SMS odpovědi od služby Navigator.

Padesát minut volání, zahrnutých v ceně, se nepřevádí do dalšího měsíce. Pokud je nevyčerpáte, propadají, pokud je naopak vyčerpáte a telefonujete dále, platíte následující minutové ceny (stále vše bez DPH):

 • Do sítě T-Mobile ve špičce: 3,50, mimo špičku 1,90 Kč
 • Do pevné sítě: 3,50 Kč ve špičce, 1,90 Kč mimo špičku
 • Do ostatních mobilních sítí: 4,50 Kč po celý den
 • Do hlasové schránky (3311): 1 Kč za minutu
 • T-Mobile WAP: 2,- Kč za minutu
 • SMS: 1 Kč

U všech hovorů je vždy zpoplatněna celá první minuta, a pak po vteřině.

Další výhodou, šitou na míru studentům, je možnost dočasného přerušení tarifního programu (ve smyslu: není nutné platit paušál, a není možné volat). Přerušit lze opakovaně, vždy nejméně na týden, celkově maximálně na 12 měsíců. Jde o řešení, vycházející vstříc prázdninám studentů.

Nyní k méně příjemným stránkám. Doba špičky je oproti ostatním tarifům rozšířena a trvá v pracovní dny od 8 do 21 hodin. Cena aktivace je 99 Kč (bez DPH), a k tarifu není možné zakoupit dotovaný telefon. Uživatel Tarifu Student musí dále akceptovat určitý počet reklamních SMS a MMS zpráv.

Jelikož jde o tarifní program, je při jeho zřízení uzavírána se studentem Účastnická smlouva, a to na dobu 12 měsíců (případné přerušení tuto dobu prodlužuje). V letácích, které byly rozdávány novinářům na včerejší tiskové konferenci, byla tato drobně vysázená klauzule:

Tarif Student bude poskytován pouze po dobu 12 měsíců, po uplynutí této doby bude Tarif Student změněn na Tarif 20 Start (případně na tarif s nejblíže nižším měsíčním paušálem dle platného ceníku služeb), pokud nedojde k prodloužení Účastnické smlouvy s Tarifem Student na dalších 12 měsíců, případně k využití jiné nabídky T-Mobile s prodloužením doby trvání Účastnické smlouvy o dobu 24 měsíců.

Tomu rozumím tak, že po skončení prvního roku student zůstává dále zákazníkem T-Mobile, a jedinou jeho možností jak se ze vztahu s operátorem vyvázat je přejít na smlouvu na Tarif 20 Start na dobu neurčitou, a tu pak vypovědět.

Tarif Twist Home

Specificky cílený je i čtvrtý přírůstek do rodiny "prepaid" služeb Twist, nazvaný příznačně Twist Home. Jeho cílovou skupinou mají být lidé, kteří často volají domů, míněno "z ČR směrem domů". Tedy hlavně cizinci.

Na včerejší tiskovce zazněl zajímavý odhad toho, kolik je u nás cizinců z té které země:

 • Vietnam: 123 000
 • Čína: 16 000
 • Rusko: 51 000
 • Ukrajina: 248 000
 • Slovensko: 274 000

Právě pro tyto národnosti pak je zmíněný tarif určen - jak tím, že reklamní materiály jsou vícejazyčné (ve všech jazycích uvedených zemí plus v češtině), tak i tím, že Twist Home obsahuje výhodné sazby za volání do zahraničí - realizované přes službu I-call (služby internetové telefonie):

 • Slovensko: 4,50 Kč za minutu do pevné sítě, 7,50 Kč do mobilní sítě
 • Rusko, Ukrajina: 7,50 za minutu
 • Čína: 9,50 Kč za minutu
 • Vietnam: 19,00 Kč za minutu

Všechny tyto ceny jsou včetně DPH a bez rozlišení špičky a doby mimo špičku (tj. platí po celý den).

Twist kartu s tarifem HOME lze koupit za 499 Kč (včetně DPH), a obsahuje v sobě již 300,- Kč kreditu.

Zajímavé je i srovnání nového tarifu Twist Home s dosavadní základní variantou Twist Standard. Například volání na pevnou linku a do jiných mobilních sítí z Twist Standard přijde po celý den na rovných 7 korun, zatímco z nového Twist Home jen na 4,90 Kč. Cena za SMS zprávu je u Twist Standard a Twist Home stejná (3 koruny), a volání v rámci sítě T-Mobile přijde u tarifu Home na 4,90 Kč, zatímco z Twist Standard na rovných 5,- Kč. Má tedy základní varianta Twist Standard vůbec nějakou výhodu oproti novému Twist Home "pro cizince"?

Něco málo se přeci jen najde: u Twist Standard se alespoň pro volání v rámci sítě T-Mobile rozlišuje špička a doba mimo špičku (od 19 do 08 hod.) , a minutová cena hovoru mimo špičku je 3,- Kč. Stejně tak stojí 3,- Kč volání v rámci služby NEJ, které u nového Twist Home není k dispozici. Kromě toho je nový tarif Twist Home časově omezen do 1.9.2005

Tarif Víkend+

Plošně cílenou novinkou, kterou včera T-Mobile představil, je možnost přikoupit si, za 29,- Kč měsíčně, zlevnění víkendových hovorů (soboty, neděle a svátky) na pouhých 50 haléřů. Tuto možnost mají zákazníci s tarifními programy 3G (třetí generace), tj. Tarifu 20 Start až Tarifu 400, a také uživatelé Tarifu Student!

Jde však pouze o víkendové (a sváteční) hovory v rámci síti T-Mobile. Příslušný tarif Víkend+ bude možné si zakoupit až od 15 listopadu t.r., z docela příjemného důvodu: v době od 15.9.2003 do 15.11.2003 budou mít víkendové hovory za padesátník automaticky a bez příplatku (v rámci promo akce) všichni uživatelé, vlastnící uvedené tarify 3. generace (včetně Tarifu Student).