Cenové přehledy telekomunikačních služeb
Vývoj cen očima našeho regulátora
Český telekomunikační úřad vydal svůj přehled vývoje cen. Zahrnuje jak ceny univerzální služby, tak i některé další maloobchodní a velkoobchodní ceny za uplynulá léta. Jaký byl vývoj konkrétně u pevných hlasových služeb a u zpřístupnění místní smyčky? (DSL.cz, 15.03.2007)
Příloha: Hlasové služby
Tematická příloha, s následujícími částmi: současný stav regulace a liberalizace, přehled trhu hlasových služeb, hlasové služby na bázi volby operátora, hlasové služby na bázi IP telefonie (Lupa, říjen 2004)
Telecom nabízí hlasové hovory za paušál
S poměrně razantní novinkou přichází na trh hlasových služeb Český Telecom. Nabízí neomezený počet hlasových hovorů, v délce do 30 minut, v době mimo špičku či o víkendech, již v ceně měsíčního paušálu. Uživateli je tato možnost dostupná v podobě dvou nových tarifů řady Telefon a dvou nadstavbových balíčků, které lze přikoupit k ostatním tarifům řady Telefon. (Lupa, 01.09.2004)
Polsko: Internet úplně bez DPH?
Polští poslanci ve čtvrtek rozhodli o tom, že internetové služby pro domácnosti a školy nebudou v jejich zemi zatíženy vůbec žádnou daní z přidané hodnoty. EU, která na jedné straně podporuje rozvoj Internetu a broadbandu, se to ale vůbec nelíbí. Dokonce hrozí Polsku za tento krok sankcemi. Proč takováto reakce? A co v České republice? (Lupa, 15.03.2004)
Nové cenové programy Českého Telecomu
Český Telecom přichází s nabídkou nových (neregulovaných) cenových programů, doplňujících nabídku stávajících programů: čtyři pro domácí stanice, pět pro podnikatelské a jeden pro ISDN. Zajímavostí je celá řada - hovorový kredit má podobu minut k provolání, je převoditelný do dalšího měsíce (ale už ne dále), a nezahrnuje Internet. (Lupa, 02.05.2003)
Kauza nadměrných telefonních účtů pokračuje
Už i telekomunikační operátoři začínají hlasitěji hovořit o problému "podvodných přesměrování na linky se zvláštním tarifem". Pro již postižené moc nadějí nemají, ostatním radí, jak se chovat, aby se postiženými nestali, a chystají i určitá další opatření. Ukazuje se ale, že podstata problému je snad ještě zamotanější, než se původně zdálo. (Lupa, 24.03.2003)
Proč se zvýší DPH u telekomunikací a dalších služeb?
Počátkem listopadu se v médiích objevily informace o tom, že DPH u telekomunikačních služeb (ale také u dalších služeb) se zvýší z 5% na 22%, což by představovalo výrazné zvýšení koncové ceny pro neplátce DPH. Co je na tom pravdy a čím je to motivováno? (IT-NET, prosinec 2003)
Schváleno, podepsáno … (ne)zdraženo?
Nezávislý regulátor definitivně posvětil nové tarify Českého Telecomu, ve kterých udělal jen velmi kosmetické úpravy. Šéf Telecomu říká, že se neděje vůbec nic dramatického a dementuje informace naznačující, že ČTc původně požadoval zvýšení paušálu na 400 korun. Sám ale dodává, že proces zvyšování měsíčních paušálů není zdaleka u konce. Co nás tedy ještě čeká? (Lupa, 11.01.2002)
Vyznáte se v nových tarifech?
Pokud se stále ještě snažíte zorientovat v nových tarifech Českého Telecomu pro rok 2002, zde je malý pokus o zpřehlednění – co lze s čím kombinovat, kdo má jaké možnosti na výběr, k čemu lze a k čemu naopak nelze využít paušál atd. A ještě něco: nezdraží měsíční paušál od září o dalších 29 korun měsíčně? (Lupa, 09.01.2002)
Uvažujete o HOME MINI?
Pokud právě zvažujete, zda odhlásit pevnou linku či přejít na "úsporný" cenový program HOME MINI, zde jsou podrobnosti o tomto tarifu. Víte například, že si k němu nemůžete přikoupit volitelný internetový cenový program? Nebo že bude mít zablokován přístup ke službám volby operátora? Nebo že jeho volný kredit stačí jen na 16 nejkratších hovorů v době špičky? (Lupa, 07.01.2002)
Kolik si Telecom vybalancoval?
Hodnotit nové tarify Českého Telecomu z pohledu uživatelů není jednoduché. Co ale z pohledu samotného Telecomu? Lze alespoň nějak orientačně odhadnout, jak nové ceny změní jeho výnosy a jejich strukturu? K jaké míře rebalancování došlo mezi paušály a hovorným? A co to bude znamenat pro další vývoj na našem telekomunikačním trhu? (Lupa, 04.01.2002)
Za kolik budeme telefonovat s Nextrou?
Dalším operátorem, který začíná nabízet veřejné hlasové služby, je Nextra Czech Republic, v rámci služby NEXTRA Hl@s. Její tarify jsou v mnoha ohledech zajímavé, například tím že neznají časová pásma a že některá volání jsou cenově asymetrická. Více je také využívána možnost přenosu hlasu po datových sítích. Stále však jde o služby určené firmám, nikoli domácnostem. (Lupa, 27.06.2001)
Za kolik budeme telefonovat s Contactelem?
Po podpisu propojovacích dohod s Radiomobilem a Eurotelem přichází s novou nabídkou hlasových služeb i Contactel. Stejně jako ostatní alternativní operátoři však i on musí prozatím směrovat svou nabídku výhradně do firemního segmentu. Včera představil dvě varianty služeb, jednu s přímým připojením zákazníkovy ústředny na svou síť a druhou s nepřímým připojením. (Lupa, 11.04.2001)
Za kolik budeme komunikovat s Nextrou Wireless?
Cenová spirála služeb v sítích FWA se začíná roztáčet, naštěstí směrem dolů. Nejspíše v reakci na vstup Broadnetu na trh snížila Nextra Wireless své ceny a představila inovovanou nabídku svých služeb. Za kolik tedy budou k mání telekomunikační služby v podání Nextry? (Lupa, 06.04.2001)
Za kolik budeme komunikovat s Broadnetem?
Těsně před koncem března vstoupil na náš telekomunikační trh další alternativní operátor - Broadnet. Provozuje síť FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 26 GHz na základě celoplošné licence a nabízí především vysokorychlostní připojení k Internetu a přenosové okruhy. Zaměřuje se na firemní klientelu a v současné době pokrývá 4 největší města ČR. (Lupa, 04.04.2001)
Za kolik budeme telefonovat s eTelem?
eTel je dalším z alternativních operátorů, který po podepsání propojovací dohody představil svou nabídku a ceník. Ten má některé zajímavé prvky, které souvisí s celkovou orientací eTelu a jeho přístupem k zákazníkům. Kolik tedy bude stát telefonování s eTelem? (Lupa, 22.03.2001)
Za kolik budeme telefonovat s Aliatelem?
Nedlouho po uzavření propojovací dohody představil Aliatel své ceny za základní hlasové služby, včetně místních a meziměstských volání po ČR. Konečně tedy můžeme začít hodnotit a porovnávat nabídky alternativních operátorů s nabídkou ČTc. Za kolik tedy budeme moci telefonovat s Aliatelem? A hlavně - kdo a jak s ním bude moci telefonovat? (Lupa, 16.03.2001)