HSCSD a levnější mobilní InternetEurotel nabízí ve své síti datové přenosy rychlostí až 43,2 kilobitů za sekundu pomocí technologie HSCSD. Kromě toho od 1. dubna zlevňuje mobilní připojení na Internet na rovné 2,- Kč za minutu, odkudkoli a kdykoli. Tato nová cena se přitom týká i HSCSD přenosů - tj. za 2 koruny za minutu můžete být připojeni rychlostí až 43,2 kbps. EuroTel uspořádal včera tiskovou konferenci, která se nesla zcela ve znamení datových přenosů po mobilní síti. Jejím cílem bylo tlumočit následující dvě hlavní sdělení:
Co je HSCSD?
HSCSD je zkratkou od High Speed Circuit Switched Data. Jde o technologii, která se snaží zrychlovat datové přenosy v mobilních sítích GSM, a to v zásadě bez významnějších změn této sítě. Jde na to tak, že místo jednoho tzv. slotu (jakéhosi podkanálu), určeného pro přenos jednoho hlasového hovoru, použije těchto slotů několik současně. Každý slot v GSM síti je dimenzován pro potřeby jednoho hlasového hovoru, a pokud se po něm přenáší data, záleží na tom, jak konkrétně je to realizováno (jaké kódování dat se použije atd.). Standardně je používána rychlost 9,6 kbps, ale vylepšením příslušného kódování a dalšími softwarovými úpravami lze do jednoho slotu "vecpat" až 14,4 kbps. Výsledná propustnost technologie HSCSD proto nezávisí jen na tom, kolik slotů je použito současně, ale také na tom, jakou přenosovou rychlost lze dosáhnout v rámci jednoho slotu. Eurotel přitom již od září loňského roku "umí" a nabízí rychlost 14,4 kbps v jednom slotu. Navíc je třeba počítat s tím, že jednotlivé GSM sloty jsou jednosměrné. Každý hlasový hovor proto "spotřebovává" jeden slot pro příjem (tzv. downlink) a jeden slot pro vysílání (uplink), a stejně tak je tomu i při datovém přenosu rychlostí 14,4 kbps (v obou směrech).
K čemu a na čem?
Důležitou otázkou samozřejmě je, k čemu lze výše popsané možnosti rychlejších datových přenosů využít, a také na čem (jaké zařízení je k tomu třeba). Odpověď na druhou otázku je principiálně jednoduchá - musí to být zařízení podporující technologii HSCSD. Na našem trhu je to v současnosti pouze Nokia Card Phone 2.0 (fakticky GSM telefon ve formě PCMCIA karty), ale podle vyjádření představitelů Eurotelu by ještě do konce roku měly přijít na trh "skutečné" telefony podporující tuto technologii. Skutečnost, že dnes nová "Datová služba 43,2" funguje právě tak jak funguje, je prý dána především tím, že jediný dostupný terminál (Nokia Card Phone 2.0) zvládá kombinovat nejvýše ony 4 sloty současně (samotné HSCSD počítá až s maximem 8 + 8 slotů, a tedy vlastně s využitím celého GSM kanálu pro jeden datový přenos).
K čemu naopak ne
Pro úplnost je ale vhodné říci i to, jaká má technologie HSCSD negativa. Zásadní vlastností HSCSD je to, že funguje na principu přepojování okruhů (circuit switching, což má ostatně i ve svém názvu). To mj. znamená, že svému uživateli rezervuje určitou konkrétní přenosovou kapacitu (odpovídající oněm 4 spotřebovaným slotům) a nezajímá se již o to, jak je tato kapacita skutečně využita. Přenosy na principu přepojování okruhů jsou typicky tarifikovány podle své délky v čase, neboli podle toho na jak dlouhou dobu je přenosová kapacita vyhrazena. Jako uživatel pak platíte podle toho, jak dlouho je vám spojení k dispozici, a ne podle toho, do jaké míry jej skutečně využíváte. Je to přesně stejná situace, jaká nastává například u telefonického (dial-up) připojení či připojení pomocí ISDN, kde také platíte v závislosti na protelefonovaném čase, a ne v závislosti na skutečné využití. Možnost zpoplatnění podle míry skutečného využití přinese do mobilních sítí až technologie GPRS, která již funguje na principu paketového přenosu. Technologie HSCSD, a s ní i nová služba EuroTelu, jsou tedy vhodné obecně tam, kde uživatelé dokáží skutečně využít vyhrazenou kapacitu, a naopak nejsou vhodné tam, kde by takováto kapacita byla po většinu času nevyužita. Práce s Internetem je nejčastěji někde na pomezí mezi oběma variantami - může být intenzivnější a náročná na přenosovou kapacitu (v době kdy natahujete nějaké WWW stránky či došlou poštu), a naopak nespotřebovávat prakticky nic v situaci, kdy si stáhnutou WWW stránku prohlížíte či píšete nový mail. Za kolik?
Veledůležitou otázkou je určitě to, kolik bude nová služba EuroTelu stát. Jestliže oproti "normálnímu" hlasovému hovoru resp. datovému přenosu 14,4 obousměrně spotřebovává dvojnásobný počet zdrojů sítě, nebude stát také dvojnásobek? Druhé včerejší oznámení EuroTelu dává odpověď na tuto otázku, pokud jde přístup k Internetu: nebude to stát dvakrát více, ale naopak méně než dosud. Od 1. dubna má mobilní připojení k Internetu u Eurotelu stát ony již zmiňované 2 koruny za minutu, a to bez ohledu na použitou rychlost . Je tedy jedno jestli jste připojeni "stávajícím způsobem", rychlostí 9,6 nebo 14,4 kbps, nebo využíváte technologii HSCSD a jste připojeni rychlostí 43,2 kbps. Jednotná cena 2,- Kč za minutu se týká všech tarifů, a pokud již máte aktivovány datové přenosy, přechod na používání HSCSD je bezplatný.
|