Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2003
V Česku řádil falešný regulátor!
Některá poslední rozhodnutí telekomunikačního regulátora, například o ADSL propojení, o jmenování Telecomu veřejnoprávním operátorem, či o novém stanovení propojovacích poplatků na bázi tzv. uživatelské hodnoty, vzbudila nemalé rozpaky odborné veřejnosti i samotných operátorů. Vysvětlení je ale velmi prozaické a typicky české: místo skutečného regulátora u nás řádil regulátor falešný! (Lupa, 31.12.2003)
Jak se v ČR daří telekomunikacím?
Evropská unie zveřejnila v pořadí již čtvrté srovnání telekomunikačních trhů kandidátských zemí. Česká republika z něj vychází docela dobře, zejména díky relativní otevřenosti trhu pevných služeb. Několik vad na kráse se však přesto najde. Srovnání s členskými zeměmi snesou hlavně mobilní služby. (Lupa, 30.12.2003)
České ADSL na konci roku 2003
Tempo nárůstu nových ADSL přípojek koncem roku výrazně pokleslo, Telecom dosud nestihl zrealizovat ani tolik objednávek, kolik jich přijal ještě v průběhu září. Nyní zveřejnil seznam lokalit, kde hodlá v příštím roce zpřístupnit ADSL. Příslušné počty se výrazně rozchází s vizí, kterou Telecom nastolil v plánu na rozvoj Internetu v ČR, který nedávno představil vládě. (Lupa, 29.12.2003)
Co je špatného na nových tarifech Telecomu?
Nové tarify ČTc mají některé nepříjemné záludnosti. Alternativním operátorům se na nich nelíbí zejména to, že stále obsahují volné kredity, a to i přes negativní stanovisko ÚOHS. Kritizují také skutečnost, že v tarifu Universal jsou některé koncové ceny nižší než přímé náklady na stejné hovory v rámci volby operátora, což alternativce fakticky vyřazuje ze hry. (Lupa, 22.11.2003)
Nové ceny Telecomu pro rok 2004
Avizované dramatické zvýšení měsíčních paušálů se naštěstí nekoná. Naopak, Telecom přichází s neregulovaným cenovým programem Telefon 70, který je velmi podobný dosavadnímu regulovanému HOME STANDARD. Výše paušálu je stejná, minutové ceny stejné nebo nižší, a místo kreditu v korunách obsahuje jako kredit 70 volných minut. (Lupa, 18.12.2003)
Kam míří plán Telecomu?
Plán Českého Telecomu na rozvoj Internetu a širokopásmových služeb v ČR chce řešit dostupnost počítačů, plošnou dostupnost širokopásmového připojení a cenovou dostupnost telekomunikačních služeb. Zmiňuje dotace ze státního rozpočtu, ale také financování ze strukturálních fondů EU. Jaký je ale celkový statut, smysl a účel tohoto plánu? (Lupa, 16.12.2003)
Yellowbox, aneb: počítač od Českého Telecomu
V roce 1999 přišel Contactel s Redboxem, neboli s počítačem na splátky, včetně dial-up připojení na principu Internetu zdarma. Nyní, koncem roku 2003, jej napodobuje Český Telecom, který také chce prodávat počítače na splátky i za hotové, instalované u zákazníka a vybavené dial-up připojením, případně v bundlu s ADSL. (Lupa, 15.12.2003)
DPH: změny na poslední chvíli?
Prezident včera podepsal zákon, díky kterému kabelovým televizím od nového roku DPH nestoupne, ačkoli původně mělo. Telekomunikační regulátor naopak již vydal rozhodnutí, umožňující započítat nárůst DPH do cen regulovaných služeb. Pevní operátoři teprve teď dali najevo, že by chtěli vrátit DPH za své služby zpět do snížené sazby, alespoň od května. (Lupa, 11.12.2003)
ADSL přes zpřístupnění?
Společnost Telenor Networks jako první podepsala smlouvu s Českým Telecomem na zpřístupnění místních smyček. Hodlá ji využít k vybudování vlastní plošné DSL sítě a nabízet přenosové služby ostatním providerům, na principu bitstreamu. To by mělo umožnit poskytování alternativních služeb k současnému ADSL na bázi přístupu k IP síti Českého Telecomu. (Lupa, 10.12.2003)
ADSL: jak bude fungovat agregace od nového roku?
Od nového roku budou mít ISP výrazně větší možnost, jak ovlivnit chování agregačních mechanismů u ADSL služeb. Budou moci rozdělovat své uživatele do dvou skupin s různou prioritou, přičemž Telecom pak bude přednostně obsluhovat skupinu s vyšší prioritou. Pomůže to oddělit vlky od oveček? Bude to změna k lepšímu, nebo to naopak přinese další problémy? (Lupa, 08.12.2003)
Jak rychlé je české ADSL?
Podle výsledků měření serveru DSL.CZ se skutečně dosahovaná rychlost na přípojkách 512/128 kbps pohybuje v průměru kolem 245 kbps, s poměrně velkými odchylkami u jednotlivých providerů. Obdobná měření ve Velké Británii vykazují 430 až 450 kbps u deseti nejlepších ISP. Telecom sám uvedl při prezentaci nového ADSL očekávanou průměrnou rychlost kolem 350 kbps. (Lupa, 05.12.2003)
První ADSL za tisícovku
Contactel jako první přichází s nabídkou ADSL za rovných 1000,- Kč, včetně zvýšené DPH. Jde o přípojku s objemovým limitem 3 GB. Dále ke svým přípojkám nabízí kombinaci ADSL modemu, směrovače a Wi-Fi, umožňující bezdrátové připojení jednoho nebo několika počítačů. Na rozdíl od Telecomu však Contactel vynechává "mezikroky" - přípojky s limity 6 GB a 12 GB. (Lupa, 03.12.2003)
Na jiné ADSL raději zapomeňte!
Páteční výstupy regulátora dávají celkem jednoznačný signál: jiného ADSL, než je to "podle Telecomu" a v jeho režii, se jen tak nedočkáme. A i to by nám mělo stačit, protože prý je na evropském průměru. Jen se mu musíme lépe a důkladněji přizpůsobit. Kdo nechce, ať jde raději k mobilním operátorům - tam právě začíná bitva o zákazníky. (Lupa, 01.12.2003)
Cenové srovnání ČTÚ: jsme na průměru?
Regulátor nepovažuje za nutné přistoupit k cenové regulaci ADSL. Toto své rozhodnutí opírá o druhé srovnání cen ADSL služeb v České republice a v zahraničí, ze kterého mu vyšlo, že nabízené ceny jsou na evropském průměru. Srovnávací studie však vůbec nebere v úvahu ceny ADSL služeb bez omezení objemových limitů. (Lupa, 01.12.2003)
Jaké je nové ADSL od ČTc?
Český Telecom včera představil novou podobu svých ADSL služeb. Špatná zpráva je, že většina uživatelů zaplatí po novém roce za stejnou službu více peněz. Dobrou zprávou je naopak to, že dochází k výraznějšímu zlevnění "vyšších" služeb téměř na polovinu. Na trh se také dostávají "menší" varianty přípojek s limity 3 a 6 GB. Telecom se také hodlá pustit do prodeje počítačů. (Lupa, 27.11.2003)
Jaké budou nové ceny regulovaných služeb?
Regulátor již dříve avizoval, že koncové ceny ADSL nejspíše regulovat nebude. Vydal však první cenové rozhodnutí, které se týká nové výše regulovaných cen z univerzální služby. Z něj vyplývá pouze to, že nová cenová hladina by se měla pohybovat někde mezi 105 až 113 procenty stávající cenové hladiny, již se zohledněním změn DPH. (Lupa, 24.11.2003)
Jak bude Český Telecom restrukturalizovat?
Plán restrukturalizace Českého Telecomu předpokládá snižování nákladů, zejména skrze redukci počtu zaměstnanců a zjednodušení organizační struktury. Cílem je také zastavení poklesu výnosů. Koncoví zákazníci se mají dočkat nižších cen, vyšší kvality a individuálního přístupu. Momentálně však Telecom usiluje o další zvýšení měsíčních paušálů. (Lupa, 18.11.2003)
České ADSL vs. rakouský kabel
IOL má 58% podíl na trhu tuzemského ADSL pro koncové zákazníky, mezi přípojkami jednoznačně vedou nejlacinější varianty. Také rakouské UPC má Fair Use Policy, ale diametrálně odlišnou od toho, co praktikuje Český Telecom. Penetrace kabelového Internetu v Rakousku je výrazně vyšší než v ČR, při stejném počtu domácností v dosahu rozvodů. (Lupa, 10.11.2003)
Koupí PPF Český Telecom?
Konsorcium TelSource hodlá prodat svých 27 procent akcií Českého Telecomu a odejít z něj. Stát nejspíše nepomýšlí ani na společný prodej, ani na odkoupení akcií od TelSource. Určitý zájem o akcie TelSource však projevila finanční skupina PPF, aby jej záhy zase popřela. Nebo že by měla zálusk na celou majoritu v Telecomu? (Lupa, 07.11.2003)
Jak klesá český dial-up?
Podíl dial-upu na celkovém objemu minutového provozu v síti ČTc v předchozích letech výrazně rostl. Během prvního čtvrtletí 2003 se ale zastavil na hodnotě 53 procent a dále již tento podíl neroste. Hlasový i dial-upový provoz tedy nadále klesají stejným tempem. Objem dial-upu za třetí kvartál 2003 poprvé klesl i v meziročním srovnání. (Lupa, 03.11.2003)
Vstříc širokopásmové budoucnosti?
Včerejší oslavy Dne širokopásmových služeb moc důvodů k radosti a optimismu nepřinesly. Místo akcí na podporu rozvoje broadbandu se spíše musí zachraňovat to málo, co již bylo dostupné. A bude ještě hůř, až dojde na zvýšení Daně z přidané hodnoty. Jakpak se asi za těchto podmínek bude sestavovat naše Národní širokopásmová strategie? (Lupa, 29.10.2003)
ADSL: kdy se ozvou provideři?
K současné situaci kolem ADSL se dosud nevyjádřili internetoví provideři. Nejspíše tedy ještě jednají. Možná stále ladí parametry agregace, nebo se snaží domoci podmínek z referenční nabídky ADSL. Ta například slibuje ztrátovost paketů do tří procent a maximální zpoždění 160 milisekund. Mnozí uživatelé ale pociťují na své přípojce ještě horší parametry. (Lupa, 27.10.2003)
ADSL pláče, kabel slaví
Zatímco kabelový Internet v ČR oslavuje jubilejního třicetitisícího zákazníka, mnozí uživatelé ADSL stále pláčí nad chováním svých přípojek. Jak ale vychází kvantitativní srovnání mezi kabelem a ADSL, a jaké jsou plány Telecomu na další rozvoj ADSL v ČR? (Lupa, 24.10.2003)
ADSL: co se stalo? - II
Český Telecom se nehlásí k žádné chybě při zapnutí agregace, příčinu vidí ve struktuře a chování zákazníků jednotlivých ISP. Řešením by mělo být to, aby zákazníci využívali takové služby, jaké odpovídají jejich potřebě. Stále však probíhá určité ladění parametrů na rozhraní mezi Telecomem a jednotlivými ISP. (Lupa, 23.10.2003)
Vyvolená
Pokud jste se včera večer nestihli dívat na premiéru nové televizní reality show, s názvem Vyvolená, nemusíte zoufat. Shlédnout ji můžete kdykoli později, "ze záznamu" na Internetu. Jde o společný projekt stanice O a Czech OnLine, a současně o jednu z prvních vlaštovek vznikajícího "širokopásmového obsahu", po kterém všichni tak volají. (Lupa, 21.10.2003)
ADSL: co se stalo?
Koncem minulého týdne se znovu projevily drastické následky zapnutí agregace, výrazným zpomalením ADSL přípojek. Ovšem jen někde, jen u některých providerů a jen pro některé druhy přípojek. Jde o zákonitý důsledek chování uživatelů ADSL a negarantovaného charakteru služby? Nebo se Telecom stále ještě nenaučil poskytovat ADSL bez zásadních problémů? (Lupa, 20.10.2003)
Státní informační a komunikační politika - III.
Stát hodlá bojovat s hrozbou problému digital divide a pomáhat lidem v získání a udržení informační gramotnosti mj. i daňovými úlevami pro domácí počítače a připojení k Internetu. Informatizaci škol navrhuje řešit na jiných principech než dosud. Cílem je dosáhnout evropský průměr vybavenosti a připojení, a udržet jej. (Lupa, 16.10.2003)
Státní informační a (tele)komunikační politika - II.
Dostupné a bezpečné komunikační služby mají v návrhu nejvyšší prioritu. Rozvíjet je má především privátní sektor, stát k tomu chce vytvářet vhodné podmínky. Akcentována je potřebnost širokopásmových služeb, počítá se s vytvořením samostatné "Národní širokopásmové strategie". Návrh obsahuje i národní definici broadbandu. (Lupa, 15.10.2003)
Státní informační a (tele)komunikační politika I.
Nový návrh se hlásí k tzv. lisabonskému procesu, k naplnění dosud nesplněných závazků z eEurope+, a zejména k rozpracování úkolů z koncepce eEurope 2005. Vláda přitom chápe ICT jako příležitost a šanci k nastartování nového a dlouhodoběji udržitelného rozvoje společnosti, založené na znalostech Jaké tedy jsou hlavní priority návrhu? (Lupa, 13.10.2003)
Střípky z letošního Invexu
GTS nabízí vlastní ADSL, které je za stejnou cenu dvakrát tak rychlé, bez limitů a zcela bez agregace. K vidění byly také nové produkty a služby na bázi IP telefonie. Novinkou je služba viphone, určená firmám. Kromě levnějších hovorů nabízí i funkce virtuální telefonní ústředny. Inovuje i služba Fayn, také založená na IP telefonii. (Lupa, 10.10.2003)
Invex: souboj koncepcí
Druhý den letošního Invexu se nesl ve znamení souboje dvou koncepcí v oblasti ICT. Jednou z nich je návrh Státní informační a komunikační politiky, který připravilo Ministerstvo informatiky ČR a který veřejnosti představil ministr Mlynář. Druhá je koncepcí ODS, a na Invex ji přijel představit šéf strany Mirek Topolánek. (Lupa, 08.10.2003)
Invex, den první
Fórum elektronických komunikací nepřineslo nic nového. Událostí roku se stalo spuštění portálu veřejné správy. Publicistou roku byl vyhlášen Petr Koubský, manažery Milan Rusnák a Jiří Devát. Cenu ministra informatiky získala služba Eurotel Data Nonstop. Sám ministr Mlynář však odjede z letošního Invexu poražen. (Lupa, 07.10.2003)
Telekomunikace a resort informatiky na Invexu
Ministr informatiky Vladimír Mlynář představí na letošním Invexu návrh nového zákona o elektronických komunikacích, návrh nové Státní informační a komunikační politiky, a spustí také ostrý provoz Portálu veřejné správy. Samotné telekomunikace však budou zastoupeny spíše skromně. Z jejich tradičního pavilonu Z je vytlačila expozice Invex HOME. (Lupa, 06.10.2003)
Jak se daří tarifu Eurotel Data Nonstop?
Z pohledu poskytovatele natolik dobře, že hodlá tuto službu dále rozvíjet a lákat na ni nové zákazníky, prostřednictvím promo akcí. Přibalit k ní hodlá i 30 hlasových minut, a v rámci akční nabídky představí také vlastní PCMCIA kartu, podporující hlas i data. Statistiky o provozu Data Nonstop svědčí o trvalém a výrazném nárůstu objemu přenesených dat. (Lupa, 02.10.2003)
FRIACO, ADSL a limity u chella
K 1. říjnu měl začít pilotní projekt režimu FRIACO. Nezačal, Telecom se jej definitivně odmítl zúčastnit. Místo toho rozšiřuje pilotní projekt ISDN AO/DI. U ADSL již přes 1500 uživatelů požádalo o zrychlení své přípojky. UPC/chello objemové limity nezavádí, ale v nových smluvních podmínkách je pro ně připravena půda. (Lupa, 03.10.2003)
Začíná Karneval, zahraje si i chello
Od dnešního dne zrychluje připojení k Internetu přes kabelové operátory: u Karnevalu na 600/150 kbps, v případě UPC na 256/96 kbps a 512/128 kbps. Navíc u UPC dochází i ke změně jména a značky, z dosavadního "Mistralu" na "chello". V případě připojení pro firmy dochází dokonce i ke zlevnění. Budou se ale měnit všechny emaily a podepisovat úplně nové smlouvy (Lupa, 01.10.2003)
Co přinesla skutečná jednání o dial-upu?
Fórum pro dial-up hledalo skoro rok nové modely připojení k Internetu, a vyprodukovalo jen nezávazný dokument. Mezitím paralelně probíhala jiná jednání, iniciovaná Telecomem a hledající "vyvážené modely". Tato jednání již určité výsledky přinesla. Jak vypadají a co by mohly přinést koncovým uživatelům internetového dial-upu? (Lupa, 29.09.2003)
Fórum pro dial-up: jednání skončilo, zapomeňte
Včerejší tisková konference na ČTÚ završila téměř roční práci Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet. Zde je stručné shrnutí toho, proč Fórum vzniklo, co řešilo a jaké výsledky přineslo. Následuje stanovisko platformy ZUI k výsledkům Fóra, a její závěrečné doporučení: poohlédněte se po něčem jiném, než je dial-up. (Lupa, 26.09.2003)
Kevin Mitnick: Umění klamu
Autor knihy Umění klamu, která právě dnes vychází v českém jazyce, bývá označován za nejslavnějšího hackera na světě. O čem přesně je jeho kniha a jaký je skutečný příběh Kevina Mitnicka? Byl nelítostným ničitelem, který napáchal stamilionové škody, nebo jej "udělali" senzacechtiví novináři? Byl více odborníkem na počítače, nebo spíše sociotechnikem? (Lupa, 25.09.2003)
RUO: podle očekávání
Přesně v poslední den zákonem stanovené lhůty Telecom zveřejnil svou referenční nabídku zpřístupnění (RUO). Za jednu zpřístupněnou místní smyčku si hodlá účtovat jednorázově přes deset tisíc a měsíčně 491 korun bez DPH. Problémem zřejmě bude tzv. kolokace, kterou Telecom vyvedl do samostatné cenové nabídky a tím fakticky vyjmul z dosahu z cenové regulace. (Lupa, 22.09.2003)
Mlynář: přestávám věřit...
Ministerstvo informatiky představilo důležitý zákon o službách informační společnosti, zabývající se mj. problematikou spammingu a odpovědností providerů za obsah. Vladimír Mlynář se v odpovědi na dotazy novinářů vyjádřil i k současné situaci kolem přístupu k Internetu a k nadcházejícímu termínu 23. září, které stanovil jako deadline. (Lupa, 19.09.2003)
RUO: podle očekávání
Přesně v poslední den zákonem stanovené lhůty Telecom zveřejnil svou referenční nabídku zpřístupnění (RUO). Za jednu zpřístupněnou místní smyčku si hodlá účtovat jednorázově přes deset tisíc, a měsíčně 491 korun bez DPH. Problémem zřejmě bude tzv. kolokace, kterou Telecom vyvedl do samostatné cenové nabídky a tím fakticky vyjmul z dosahu z cenové regulace. (Lupa, 22.09.2003)
Mlynář: přestávám věřit …
Ministerstvo informatiky představilo důležitý zákon o službách informační společnosti, zabývající se mj. problematikou spammingu a odpovědností providerů za obsah. Ministr Mlynář se v odpovědi na dotazy novinářů vyjádřil i k současné situaci kolem přístupu k Internetu a k nadcházejícímu termínu 23. září, které stanovil jako deadline pro zlepšení nabídky. (Lupa, 19.09.2003)
ADSL: ČTÚ, Tiscali, chat a pravda o limitech
Včerejší den přinesl hned několik zajímavých událostí kolem ADSL. ČTÚ vydal tiskovou zprávu k problematice ADSL propojení. Generální ředitel Telecomu chatoval s veřejností. Tiscali se přidala k Nextře a GTS, a nebude zpoplatňovat nadlimitní data. A kde se vůbec vzaly objemové limity u nových verzí ADSL? Chcete se dozvědět pravdu? (Lupa, 17.09.2003)
Nové ADSL startuje
Telecom již od včerejška nabízí možnost přechodu na rychlejší varianty ADSL, ale konkrétní podmínky jednotliví poskytovatelé zveřejňují jen postupně. IOL vydal nové Všeobecné podmínky poskytování ADSL a zpřístupnil migrační formulář. Nextra se přidala ke GTS a nebude zpoplatňovat data přenesená nad limit. Složitější to bude s odkoupením ADSL modemu. (Lupa, 16.09.2003)
Portál veřejné správy odstartuje za měsíc
Dlouho očekávaný portál veřejné správy se dočkal zahájení zkušebního provozu. Řádný provoz, pro nejširší veřejnost, odstartuje v říjnu, během Invexu. Obsah portálu se bude postupně rozšiřovat, zpočátku bude nabízet adresář veřejné správy, platné verze zákonů, návody pro řešení životních situací, a umožní i některá podání on-line cestou. (Lupa, 15.09.2003)
Jak nabízet nové ADSL?
Pondělí 15. září, kdy mají být spuštěny nové varianty ADSL, již doslova klepe na dveře. Existence objemových limitů, zavedených Českým Telecomem, nutí internetové providery vymýšlet různé strategie toho, jak zmírnit dopady těchto limitů na své vlastní zákazníky. Jak vypadají jednotlivé strategie a v čem se od sebe navzájem liší? (Lupa, 12.09.2003)
ADSL vs. kabelový Karneval
Intercable CZ a TESmedia zfúzovali do jedné společnosti, jménem Karneval. Nabídnou trojnásobně rychlejší Internet, s limitem 20 GB, za 1199,- Kč měsíčně. V oblasti ADSL se GTS zřeklo zpoplatnění dat přenesených nad objemový limit. Tele2 naopak ohlásila, že končí s poskytováním ADSL služeb, protože tyto nejsou dostatečně kvalitní a nové varianty jsou pro uživatele méně výhodné. (Lupa, 11.09.2003)
ADSL: přípojek je (jen) deset tisíc
Český Telecom včera ohlásil dosažení deseti tisíc realizovaných přípojek ADSL. Ta jubilejní byla zřízena 4.9.2003 v Jihlavě. Celkově ale došlo během srpna k určitému zpomalení instalací. Současně s tím se zřejmě zpomaluje příliv nových objednávek, protože uživatelé čekají jak se situace kolem ADSL vyvine. K tomu by mohlo dojít už poměrně brzy. (Lupa, 09.09.2003)
Internet ze zásuvky 230V?
Co by mohl obnášet budoucí "Internet ze zásuvky" od Českých radiokomunikací, který minulý týden avizovali na Mobil.cz? Určitě ne to, že by náhle z každé zásuvky 230 V po celé České republice kromě proudu tekl také Internet. Spíše půjde o řešení, které dokáže "hustě" pokrýt určité lokality s větší koncentrací potenciálních uživatelů, například sídliště. (Lupa, 08.09.2003)
Jak bude fungovat AO/DI?
Český Telecom naznačil některé podrobnosti o fungování chystané služby AO/DI, kterou v současné době testuje v rámci pilotního projektu. Definitivní cenové podmínky nejsou dosud známy, naznačeny však byly alespoň hlavní zásady pro budoucí zpoplatnění . Počítá se např. s explicitním zpoplatněním dynamicky přidělovaných B kanálů (po vteřinách). (Lupa, 05.09.2003)
ADSL: první samoinstalační balíček
Contactel včera představil řešení, umožňující uživatelům nainstalovat si ADSL vlastními silami. V prodeji by mělo být od 19. září. Ke stejnému datu by mohlo dojít i k zásadní změně v nabídce ADSL služeb na našem trhu - protože do tohoto data regulátor slíbil Contactelu vyřešit jeho spor o ADSL propojení s Telecomem. (Lupa, 03.09.2003)
Epidemie T-Mobile
T-Mobile včera představil tři novinky: tarifní program určený specificky pro studenty, předplacenou kartu Twist Home, mířící zejména na cizince pobývající v ČR, a dále možnost přikoupit si víkendové hovory za 50 haléřů za minutu. Vše je doprovázeno mediální kampaní, která staví na přirovnání k epidemii. (Lupa, 02.09.2003)
Proaktivní vs. reaktivní
Co přesně znamenají termíny proaktivní a reaktivní, v souvislosti s telekomunikacemi a regulací? Jak je ošetřena dosavadní reaktivnost regulátora a jak jeho budoucí proaktivnost v naší legislativě? Má "inkumbent" něco společného s termínem "inkubus", alias "zlým duchem, děsícím těžkými sny"? Je správné označovat Český Telecom za inkumbenta? (Lupa, 01.09.2003)
Stane se Internet nepoužitelným?
Naplní se předpovědi některých vizionářů, kteří předpokládají zahlcení Internetu? Nebo se Internet přizpůsobí, třeba tím že uživatelé předají část starostí o vlastní ochranu do rukou internetovým providerů? Dnes už takové možnosti existují, alespoň pro ochranu proti virům a spamům. Další nejspíše budou následovat. (Lupa, 28.08.2003)
Nové tváře do Telecomu
Nový generální ředitel Českého Telecomu chystá ve firmě řadu změn, včetně obsazení nejvyšších manažerských pozic. Spekulace médií již konvergují ke jménům: David Duroň (nyní GTS) na pozici ředitele marketingu, Roman Stupka (nyní Česká pojišťovna) na pozici obchodního ředitele, a Michal Heřman (Eurotel) na pozici ředitele pro restrukturalizaci a privatizaci. (Lupa, 26.08.2003)
Elektronický podpis, verze 2.0
Připravovaná novela zákona o elektronickém podpisu chystá poměrně hluboké změny. Kromě souladu s požadavky EU usiluje o zavedení časových razítek, a vedle dosavadního elektronického podpisu zavádí ještě jednu variantu s poněkud odlišným statutem, která vychází vstříc potřebám "automatizovaného podepisování". Například různými on-line službami, servery apod. (Lupa, 22.08.2003)
Jak pokračuje zpřístupnění?
Právě dnes nabývá účinnosti novela telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky. Poprvé umožňuje regulátorovi jednat proaktivně a vstupovat do probíhajících jednání o zpřístupnění z vlastní iniciativy. Přitom mu explicitně ukládá sledovat také hledisko "maximálního prospěchu pro uživatele". V čem jsou naopak možná úskalí novely? (Lupa, 2(0.08.2003)
Telecom spouští pilot AO/DI
Od 1. září spouští Český Telecom dvouměsíční pilotní provoz služby AO/DI (Always On / Dynamic ISDN) na přípojkách ISDN. Nabízí garantovaných 9,6 kbps a negarantovaných 64 až 128 kbps internetového dial-upu, částečně za paušál a částečně za minuty. Jaké jsou podmínky pilotního provozu, a jak by mohl vypadat ostrý komerční provoz? (Lupa, 19.08.2003)
Anonymní dial-up
Jakou budoucnost má anonymní dial-up, který v nedávných dnech začaly nabízet iDnes a portál Atlas? V čem se tyto služby odlišují od dosavadního dial-upu na bázi Internetu zdarma? Jak zapadají do představ o budoucím vývoji dial-upu v ČR, kde se rýsuje nástup "neanonymních" modelů v tzv. dedikovaném provedení? (Lupa, 15.08.2003)
ADSL: ČTÚ radí
Český telekomunikační úřad včera vydal své doporučení pro zájemce o ADSL služby. Nic přelomového ale neočekávejte, jde například o doporučení přečíst si podmínky, či varování že ADSL nenabízí garantovanou rychlost. První ISP již hlásí podpis smlouvy s Telecomem na novou podobu ADSL služeb, a dokonce i nabídku "limitované přípojky bez limitu". (Lupa, 14.08.2003)
Kvůli ADSL na koberečku?
Ministr Mlynář hodlá požádat Telecom a vysvětlení a přesné informace o chystané budoucí podobě ADSL služeb. Společnosti Czech OnLine došla trpělivost a veřejně vyzvala Telecom k urychlenému zrušení dashboardu, který omezuje uživatele její služby VOLNÝ ADSL a dokonce brání zavedení nových služeb, které firma pro své zákazníky připravuje. (Lupa, 22.07.2003)
ADSL: kdo by měl být zlý?
Český Telecom minulý týden oznámil zavedení objemových limitů, jako základní podstatu své "Fair User/Usage Policy". Krátce nato se objevily první náznaky z řad ISP, jak dopad těchto opatření kompenzovat. V souvislosti s tím se ale nabízí zajímavá otázka: když už se mají zavádět nějaké restrikce, kdo by je měl uplatňovat? (Lupa, 11.08.2003)
Internet přes volbu operátora může být levnější
Regulátor minulý týden rozhodl o snížení minutových originačních poplatků za internetový dial-up o 11 haléřů (ve špičce i mimo špičku). Týká se to vytáčeného připojení přes tzv. volbu operátora a mělo by se to projevit snížením minutových sazeb pro koncové zákazníky. Jde o jeden z konkrétních výstupů činnosti Fóra pro dial-up. (Lupa, 08.08.2003)
ADSL: agregace bude (dočasně) vypnuta
Soustředěný tlak veřejnosti, ISP, ZUI a ministra Mlynáře přinesl své první dílčí ovoce. Český Telecom uznal, že dopady agregace překročily únosnou míru, a rozhodl se ji zase vypnout, od půlnoci ze 7. na 8. srpna. Ovšem jen do 15. října, kdy ji zase hodlá zapnout. Tím vznikne jednoměsíční "okno" pro migraci uživatelů na nové, nominálně rychlejší ale objemově omezené přípojky. (Lupa, 07.08.2003)
Jaké jsou reakce na nové ADSL?
Ministr Mlynář chápe rozhořčení uživatelů nad změnami ohlášenými Českým Telecomem a nepovažuje je za splnění svého požadavku. Platforma ZUI požaduje opětovné vypnutí agregace, do doby než se na našem trhu objeví konkurence ve formě nabídek ADSL na bázi propojení. Své zákazníky již začínají obesílat i někteří ISP, se svou reakcí na současnou situaci. (Lupa, 06.08.2003)
ADSL: nové, již oficiální ...
Oficiální podoba nového ADSL se prakticky neliší od včera prezentované: datové limity jsou realitou, stejně jako zapnutá agregace, se kterou Telecom nehodlá v brzké době nic dělat. Přesto věří, že změny přispějí k většímu zájmu zákazníků. Důvodem pro zavedení datových limitů má být zajištění "spravedlivého přístupu k zákazníkům". (Lupa, 05.08.2003)
ADSL: agregované, limitované ...
Současné zpomalení ADSL přípojek jde na vrub zapnuté agregaci, o žádné závady či poruchy se nejedná. Rýsuje se již i nová podoba ADSL, která bude představena dnes. Stávající varianty 192/64 a 320/128 kbps zaniknou ke konci roku, a budou nahrazeny rychlejšími přípojkami s datovým limitem. Po jeho překročení se bude platit za data navíc: 300 korun za každých započatých 10 GB. (Lupa, 04.08.2003)
Wi-Fi se rozjíždí, UMTS možná zpomalí
ČTÚ tento týden oznámil své záměry ohledně provozování Wi-Fi sítí v pásmu 5 GHz. Na obzoru je generální licence, která sice neumožní provoz zařízení dle standardu 802.11a, ale povolí zařízení na bázi 802.11h. Naproti tomu u UMTS se možná dočkáme ročního odkladu termínu, do kterého musí operátoři své 3G sítě spustit - z 1.1.2005 na počátek roku 2006. (Lupa, 01.08.2003)
Telecom: menší propad než se čekalo
Český Telecom zveřejnil své hospodářské výsledky za první pololetí. Jsou o něco horší než loňské, ale zase ne tolik, jak předpovídali finanční analytici. Například čistý zisk poklesl z loňských 2,6 mld. Kč na 2,3 mld. Kč, když analytici předpovídali pokles až o 28 procent, na 1,9 mld. Kč. Zajímavé jsou také údaje o internetovém provozu, který stále roste. (Lupa, 31.07.2003)
Mlynář: změny budou do konce léta
Ministr informatiky Vladimír Mlynář si z jednání s Českým Telecomem odnesl závěr, že Telecom splní své sliby a představí novou podobu ADSL a dial-upu do konce astronomického léta, tedy do 23. září. U ADSL ministr očekává zásadnější zvýšení rychlosti oproti současnému stavu, a v oblasti dial-upu průlom vedoucí ke snížení cen. (Lupa, 25.07.2003)
ADSL: nic než sliby?
Sliby Českého Telecomu zrychlit ADSL a otevřít trh s koncovými zařízeními, a to ještě v průběhu léta, postupně berou za své. Nyní již je zřejmé, že eventuelních změn se nedočkáme dříve jak v září. A to stále není jasné, jaké změny to přesně budou. Na stejnou dobu chystají protiofenzívu kabelovky, UPC zřejmě zvýší rychlost poskytovaného připojení. (Lupa, 18.07.2003)
UPC zavádí registraci MAC adres
Počínaje včerejším dnem zavedla společnost UPC nová pravidla pro registraci MAC adres síťových rozhraní. Cílem je zvýšení bezpečnosti, resp. větší ochrana před eventuelním zneužitím či napadením kabelové přípojky na Internet. Většina uživatelů si toho nemusí ani povšimnout, explicitní zásah bude nutný pouze v případě kdy uživatel změní zařízení, připojené ke kabelovému modemu. (Lupa, 16.07.2003)
Bude paušál na uživatele?
Zatímco ve světě se paušály na dial-upu realizují pomocí modelu FRIACO, u nás se začíná rýsovat jiné řešení. Telecom se modelu FRIACO stále brání jak čert kříži, a podle dostupných signálů se snaží prosadit poněkud jiné technické řešení. To by sice umožnilo zavedení paušálů, ale ponechalo by mu maximum kontroly nad cenovou hladinou. (Lupa, 04.07.2003)
Jaké jsou nové návrhy Telecomu? Žádné!
Minulé pondělí slíbilo nové vedení Českého Telecomu předložit aktualizovanou verzi svých návrhů na řešení přístupu k Internetu, s termínem do středy 2.7.2003. Dokonce k tomu bylo svolána další schůzka Řídícího výboru Fóra pro dial-up. Z plánované prezentace ale nakonec sešlo - zástupci Telecomu nic nepřinesli. Proč takováto blamáž? (Lupa, 03.07.2003)
Dedikovaný vs. nededikovaný
Při současných úvahách o časových kreditech a paušálech na dial-upu se stále zřetelněji rýsují dvě varianty: dedikovaná a dedikovaná. Jak jim správně rozumět? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi nimi, a jaké výhody či nevýhody mají? Podívejme se trochu do historie českého dial-upu, kde již jednou došlo k významné změně z dedikovaného na nededikované zpoplatnění. (Lupa, 30.06.2003)
100 hodin za 500 korun
Pracovní návrhy, které Český Telecom prezentoval na stále probíhajícím Fóru pro dial-up, se kromě ADSL a ISDN týkaly také dial-upu. Zde Telecom přišel s návrhem nededikovaného časového kreditu ve výši 100 hodin za 500 Kč, k vyčerpání z 20% ve špičce a zbytek mimo špičku. Oproti předchozím návrhům je to výrazný pokrok. Jaká je ale druhá strana mince? (Lupa, 27.06.2003)
ADSL se omezovat nebude?
Pokles rychlosti na 64 kbps se nejspíše konat nebude. Ale úvahy o zavedení objemových limitů a následném zpomalení na původní rychlost jsou zřejmě stále živé - i když některá média včetně ČTK již uvedla, že žádné limity nebudou. Český Telecom oficiálně říká pouze to, že zatím neoznámil žádnou změnu u ADSL služeb, takže všechno jsou jen diskuse či spekulace nad pracovními návrhy. (Lupa, 25.06.2003)
ADSL: zrychlení ze 192 na 64?
Nová podoba ADSL služeb, slíbená Českým Telecomem, začíná nabírat jasnějších kontur. U variant Basic by měl konečně zmizet dashboard i NAT. Objevit by se mohly rovněž samoinstalační balíčky. Ovšem s avizovaným zrychlením to vypadá jako špatný vtip: bude datový limit, a po jeho vyčerpání ADSL zpomalí na 64 kbit/s. (Lupa, 19.06.2003)
Český Telecom má konečně nové vedení
Páteční valná hromada Českého Telecomu schválila koupi zbývající části Eurotelu, výplatu dividendy ve výši přes 18 miliard korun a také dividendovou politiku na příští léta. Zvolila nové statutární orgány, představenstvo i dozorčí radu. Generálním ředitelem se stal Gabriel Berdár. Dosavadní vedení si na odměnách rozdělí 13,3 milionu korun. (Lupa, 16.06.2003)
Jaké je ADSL od Aliatelu?
ADSL od Aliatelu přichází na trh mezi posledními, v bundlu s hlasovou službou Business Call Smart na bázi trvalé předvolby operátora. Ve srovnání s cenami ADSL od ostatních poskytovatelů patří mezi nejdražší. Navíc v základní ceně není ani prostor pro WWW stránky, ani emailová schránka. Vše je nutné si přikoupit. (Lupa, 10.06.2003)
Mlynář k Eurotelu a Telecomu
Minulý týden se potvrdily zprávy o chystaném dokoupení Eurotelu Českým Telecomem. O přípravě, průběhu a důsledcích této transakce pro samotný Eurotel i pro Český Telecom v pátek referoval novinářům ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jaký je tedy scénář nejbližších dnů? Co všechno se stane, resp. změní? (Lupa, 09.06.2003)
Zpřístupnění bude. Ale k čemu?
Poslanecká sněmovna minulý týden definitivně schválila návrh novely telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky. K žádným významným změnám při třetím čtení již nedošlo, o zařazení bitstreamu se vůbec nejednalo. Pokud návrh schválí ještě i Senát a podepíše prezident, mohl by platit již od července. Ale co přinese? Dočkáme se výraznější změny na trhu? (Lupa, 02.06.2003)
Jak uniknout ze spárů ADSL?
V době, kdy přemnoho zájemců o ADSL marně čeká, až se dostanou do jeho dosahu, mohou se vyskytnout i zcela opačné problémy. Třeba když se někdo bez svého vědomí dostane do databáze jako zákazník jednoho poskytovatele, ale chce využít služeb jiného ISP. To nemůže, dokud se nedostane z databáze ven. A to nemusí být vůbec snadné. (Lupa, 29.05.2003)
Další krok k ADSL přes propojení
Regulátor již dvakrát nedal svůj souhlas Českému Telecomu, aby tento mohl odmítnout žádost alternativních operátorů o ADSL na propojení. Nyní se vyjádřil zamítavě i ke snaze Telecomu odmítnout další návrh kvůli nedostatečným náležitostem. Cesta k uzavření propojovacích dohod na ADSL je tak stále otevřena, a s ní i naděje na pokles koncových cen za ADSL. (Lupa, 28.05.2003)
O kolik a proč zdraží Internet?
V době, kdy mnohé země hledají cesty ke zlevnění přístupu k Internetu, a někde jej dokonce dotují, přichází náš stát s rozhodnutím, že jej zatíží podstatně vyšší daní z přidané hodnoty. Nakolik je to nečekaný krok a nakolik je pravdou, že nás k tomu nutí Evropská unie? Jak se to promítne do koncové ceny za telekomunikační služby a Internet? (Lupa, 26.05.2003)
Dyad DigiPhone: americká liberalizace v ČR
Internetová telefonie je dnes platformou, na které lze dále stavět a budovat nové služby, a také bořit letité bariéry. Dyad Digiphone je řešení na bázi internetové telefonie a standardu SIP, které umožňuje využívat výhod plně liberalizovaného amerického telekomunikačního trhu už i zde v ČR. Včetně neomezených hovorů za paušál (po USA a Kanadě). (Lupa, 23.05.2003)
Jaké jsou názory na broadband?
Co se rozumí "širokým pásmem", alias "broadbandem", ve světě a u nás? Máme v ČR oficiální definici broadbandu? Co si o něm myslí úspěšný podnikatel Roman Staněk, či bývalý generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma? Vyměnili byste svou letní dovolenou za ADSL? Co zaznělo o broadbandu na konferenci Forum eTime? (Lupa, 21.05.2003)
Jak se daří Národnímu programu počítačové gramotnosti?
Za první tři měsíce byla proškolena zhruba třetina účastníků, plánovaných na celý rok. Převažují mezi nimi lidé od 40 do 60 let, nejvíce je žen. Motivací k účasti je hlavně lepší pracovní uplatnění. Rozšiřuje se počet kurzů (o práci s textem, tabulkami a procvičování), chystá se elektronický podpis. Ministerstvo informatiky chce pro financování využít strukturální fondy EU. (Lupa, 19.05.2003)
Jak dál s dostupností ADSL?
Český Telecom připravil mapu pokrytí našeho státu technologií ADSL, a naznačil i něco ze svých plánů na zvyšování tohoto pokrytí. Přednostně hodlá posilovat stávající pokrytí, na nové lokality se chystá až v posledním čtvrtletí letošního roku. Naznačil také, podle čeho bude vybírat nové lokality pro ADSL. (Lupa, 15.05.2003)
18 relevantních trhů
Se vstupem do EU bude i ČR přejímat nový regulační rámec elektronických komunikací. Jeho součástí, jakýmsi "posledním kaménkem do celkové mozaiky", je i doporučení EU o 18 relevantních trzích. Vymezuje oblasti, které posoudí národní regulátor a rozhodne, zda je v nich zapotřební specifická sektorová regulace, nebo nikoli. (Lupa, 14.05.2003)
TeleMIX: jak dál s Internetem do škol?
Tiscali je nejpoužívanější a nabízí ADSL na 3 měsíce zdarma. Aliatel hlásí meziroční nárůst tržeb o 45%. Nebezpečí nechtěného přesměrování na žluté linky se již týká také mobilních telefonů a GPRS připojení. NKÚ a Česká školní inspekce chystají vydat své hodnocení projektu Internet do škol. Mezitím resort školství jedná s ministerstvem informatiky o převzetí části tohoto projektu. (Lupa, 12.05.2003)
Novela nemá na růžích ustláno
Novelu telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky projednal tento týden Hospodářský výbor Parlamentu. Bitstream se do návrhu opět neprosadil, a spolu s prakticky všemi dalšími změnami byl odložen až na zcela nový zákon o elektronických komunikacích. Neprošla ani snaha exministra Římana omezit zpřístupnění v čase, maximálně na 5 let. (Lupa, 9.05.2003)
T-Mobile: bez Radiomobilu a bez paušálu
Radiomobil se již definitivně přejmenoval na T-Mobile, a přišel s novou strategií vůči firemním zákazníkům. V oblasti datových služeb sice nabízí rychlejší GPRS a různé možnosti optimalizace, zmenšující objem skutečně přenášených dat - ale skutečně neomezený datový paušál nikoli. Neomezený je přenos dat pouze do konce července, v rámci promo akce. (Lupa, 06.05.2003)
TeleMIX: výsledky Telecomu, změny v Contactelu
Po konsolidaci s hospodářskými výsledky Eurotelu hlásí Český Telecom pokles celkových výnosů jen o 0,8 procenta. Nový ředitel by podle ministra informatiky mohl nastoupit do Českého Telecomu počátkem prázdnin. Dánský TDC navýšil základní jmění Contactelu o 803,47 milionů korun, další změny vlastnické struktury však jsou stále ještě otevřeny. (Lupa, 05.05.2003)
Nové cenové programy Českého Telecomu
Český Telecom přichází s nabídkou nových (neregulovaných) cenových programů, doplňujících nabídku stávajících programů: čtyři pro domácí stanice, pět pro podnikatelské a jeden pro ISDN. Zajímavostí je celá řada - hovorový kredit má podobu minut k provolání, je převoditelný do dalšího měsíce (ale už ne dále), a nezahrnuje Internet. (Lupa, 02.05.2003)
ADSL: bude rychlejší a regulované?
Jen pár dní po "velmi důrazném požadavku" ministra informatiky Vladimíra Mlynáře přichází Český Telecom se záměrem zvýšit minimální rychlost ADSL ze 192 na 512 kbit/s. Regulátor mezitím opravil svou studii a ohlásil záměr vzít ceny ADSL do regulace. Co to znamená, co by to mohlo přinést - a také kdy by se to mohlo projevit? (Lupa, 30.04.2003)
ADSL: proč nešlo FTP?
Český Telecom se konečně vyjádřil k příčinám nedávných problémů s protokolem FTP na ADSL přípojkách. Dnes je tato závada odstraněna, FTP funguje, a dojde i na kompenzaci za sníženou funkčnost: poskytnutím jednorázové slevy 30 procent z měsíčního poplatku za Carrier ADSL ve verzi Basic. Jak se k celé věci postavila technická podpora firmy Cisco? (Lupa, 29.04.2003)
Mlynář: nové ultimátum pro Telecom
Ministr informatiky Vladimír Mlynář dal Českému Telecomu nové ultimátum: do léta zásadně změnit podmínky ADSL, buďto snížením ceny nebo zvýšením kvality (rychlosti). Za pravděpodobnější však považuje zvýšení rychlosti, při zachování stávající cenové hladiny. Připustil také, že byl v USA neoficiálně jednat o koupi Eurotelu. (Lupa, 28.04.2003)
Jaké je ADSL od Contactelu?
Contactel dlouho odolával přeprodeji ADSL služeb Českého Telecomu. Nakonec ale i on seznal, že nemůže zůstat "mimo hru", a tak podepsal a nyní přichází na trh s vlastními službami. Jak jeho nabídka vypadá, v čem je zajímavá a odlišná od ostatních? A jaké kroky podniká Contactel, aby dosáhnul požadovaných změn u poskytování ADSL? (Lupa, 25.04.2003)
ADSL: co vyšlo regulátorovi?
Jak dopadlo porovnání cen za ADSL, které si ministr informatiky Vladimír Mlynář objednal u ČTÚ? Jsme srovnatelní s Evropou, nebo několikanásobně dražší? Studie regulátora nedává moc jasnou a konkrétní odpověď a Český Telecom již přispěchal s interpretací, že studie potvrzuje jeho stanovisko o srovnatelnosti s evropským průměrem. (Lupa, 24.04.2003)
TeleMIX: bonus od Contactelu, intranet od Telecomu
Je dial-upový bonus od Contactelu první předzvěstí bojů o zbylé zákazníky na vytáčeném připojení? Bude intranet veřejné správy druhým školským intranetem? Bude logovat aktivity všech svých uživatelů? Jaký by měl být harmonogram příprav nového zákona o elektronických komunikacích? Kdy se dočkáme novely o zpřístupnění místní smyčky? (Lupa, 22.04.2003)
Jak se rozjíždí ADSL - II.
Podle oficiálních čísel z ČTc za první polovinu dubna přibylo přes 1000 nových objednávek na ADSL, potvrzena (akceptována) je dosud jen každá druhá, a skutečně realizována jen každá sedmá. Začínají se objevovat nepříjemné technické problémy - různé krátkodobé výpadky, a dokonce dlouhodobá nedostupnost protokolu FTP? Co je příčinou? (Lupa, 17.04.2003)
Jaký je broadband od Tiscali?
České zastoupení Tiscali se neomezilo jen na ADSL jako jedinou formu širokopásmových služeb a přichází rovnou s celým "broadbandovým balíčkem". Kromě ADSL, ve "standardním" provedení a ve "standardních" cenových relacích, obsahuje také obousměrné satelitní připojení k Internetu (od 3490 korun měsíčně), a připojení přes WiFi. (Lupa, 16.04.2003)
Kam až spadne ADSL?
Spodní hranice ceny za ADSL služby dále poklesla, na 1150 korun měsíčně (bez DPH a bez modemu). Jde o nabídku společnosti Tele2, které po odečtení nákladů na ADSL zbývá 170 korun na uživatele a měsíc, za které musí pořídit všechny zbývající služby. Z jiného soudku: jak na nefungující FTP na ADSL přípojkách? (Lupa, 15.04.2003)
Business Komplet od Aliatelu
Nová služba Aliatelu umožňuje už i malým firmám vybrat si poskytovatele všech telekomunikačních služeb a úplně odejít od dominantního operátora. Jde o "bundle" hlasových, datových a internetových služeb, využívající přenosových schopností sítí FWA v pásmu 3,5 GHz, ve 12 městech ČR. Cílovým zákazníkem je firma s měsíčním účtem nad 15 000 Kč. (Lupa, 14.04.2003)
Bílá kniha o elektronickém obchodu
Ministerstvo informatiky zveřejnilo návrh Bílé knihy o elektronickém obchodu, která by měla jít koncem měsíce do vlády. Obsahuje konkrétní doporučení na legislativní úpravy, např. v oblasti elektronického podpisu či elektronických daňových dokladů, nebo opětovné zavedení mikroplateb. Naopak v oblasti telekomunikací je poněkud bezzubá. (Lupa, 11.04.2003)
Garantovaný dial-up od Českého Telecomu
Český Telecom garantuje uživatelům dial-upu minimální přenosovou rychlost 28,8 kbps - ovšem pouze tehdy, pokud si zvolí cenový program HOME INTERNET a v rámci něj si předplatí 13 hodin připojení za měsíc. Ve všech ostatních případech dostávají jinou službu - s minimální garantovanou přenosovou rychlostí pouhých 9,6 kbps. (Lupa, 09.04.2003)
Jaký bude Invex 2003?
Bude rozdělený na tři části: Invex Business, Classic a Home, a bude mít tři odborné dny a dva pro nejširší veřejnost. Nová část Home umožní přímý prodej "megamarketově" široké nabídky produktů. Osídlen by už měl být i zbrusu nový pavilon F. Naopak se uvažuje o omezení doprovodného programu, který má doznat "významných změn". (Lupa, 07.04.2003)
T-Mobile: zatím nic
Z již dříve avizované strategie "nehlasových" služeb T-Mobile byla zatím zveřejněna jen ta část, která se týká obsahu. Zejména portálu t-zones a služeb na bázi MMS. O přenosových službách, hlavně o tarifech pro GPRS, se dozvíme až v průběhu dubna - a platit budou od 5. května. Něco však lze vytušit již dnes. (Lupa, 04.04.2003)
Jaké je ADSL od GTS?
Společnost GTS přichází s prvním "bundlovanou" nabídkou ADSL a hlasových služeb. V rámci nabízeného balíčku přijde nejpomalejší ADSL přípojka k Internetu na 990 korun měsíčně, ale bez DPH a bez modemu. Druhou součástí bundlu jsou hlasové služby na bázi pevné předvolby operátora, na nichž je třeba provolat alespoň 3000 korun měsíčně. (Lupa, 03.04.2003)
Byl to apríl, nebyl to apríl...
Jak je to doopravdy s požadavkem expertů Evropské unie, aby sdružení CZ.NIC pustilo správu domény .cz a přenechalo ji regulátorovi, který by následně vypracoval nový národní plán názvů domén druhé úrovně? Byl včerejší článek "Jak dál s doménami pod .cz?" pouhým aprílovým žertem, nebo je naopak pravdivým vylíčením tvrdé reality? (Lupa, 02.04.2003)
Konečně: Internet za paušál!
Od 1. dubna 2003 začíná Eurotel nabízet neomezený mobilní přístup k Internetu přes GPRS, za paušál 1000,- Kč měsíčně (bez DPH), bez jakýchkoli omezení. Nový tarif NONSTOP se vyplatí tomu, kdo měsíčně přenese více jak 27 MB dat. Ke zlevnění však dochází i u dalších datových tarifů. A není to apríl!!! (Lupa, 01.04.2003)
Jak dál s doménami pod .cz?
Experti evropské unie požadují, aby správa ccTLD domény .cz přešla z CZ.NIC pod Český národní regulační úřad, který vznikne transformací z dnešního ČTÚ. Vyplývá to ze závěrů tzv. twinningového projektu, který probíhal na ČTÚ v minulém roce. Budoucí regulační úřad by pak měl vypracovat a schválit národní plán názvů domén druhé úrovně. (Lupa, 01.04.2003)
Jak se rozjíždí ADSL?
První fungující instalace ADSL u koncových zákazníků jsou již na světě, ale zatím jich je jako šafránu. Počty zájemců však jsou poměrně velké, zřejmě větší, než se čekalo. Jaké jsou odhady množství potvrzených objednávek? Jak vychází poměr mezi přijatými a nepřijatými objednávkami? Jaká je skladba objednávaných rychlostí? (Lupa, 28.03.2003)
ISSS 2003: Ministerstvo informatiky poprvé skládá účty - II
Co nabídne intranet veřejné správy? Které jeho služby budou hrazeny centrálně a které místně? Převládne v kvalifikovaných certifikátech bezvýznamový identifikátor od MPSV? Jak úspěšný je Národní program počítačové gramotnosti? Jak se MI ČR staví k teleworkingu? Bude Státní informační a komunikační politika jen politickou deklarací? (Lupa, 27.03.2003)
ISSS 2003: Ministerstvo informatiky poprvé skládá účty
Do konce roku budou ve vládě samí e-ministři. Zmizet naopak mají stohy papíru, které si ti dnešní nosí na zasedání vlády. V srpnu bude spuštěn dlouho očekávaný Informační portál veřejné správy. On-line prohlížení katastru nemovitostí bude konečně zdarma. Tím vším se na konferenci ISSS prezentovalo tříměsíční ministerstvo informatiky. (Lupa, 26.03.2003)
Není Zavináč jako zavináč
Minulý týden bylo uděleno hned několik Zavináčů, ale ten skutečný Český zavináč získala až nyní česko-slovenská digitální parlamentní knihovna na konferenci ISSS. Zbrusu novou Cenu ministra informatiky zde dostala platforma ZUI (Zástupci uživatelů Internetu), bojující v rámci Fóra pro vytáčený přístup k Internetu za dostupnější připojení. (Lupa, 25.03.2003)
Kauza nadměrných telefonních účtů pokračuje
Už i telekomunikační operátoři začínají hlasitěji hovořit o problému "podvodných přesměrování na linky se zvláštním tarifem". Pro již postižené moc nadějí nemají, ostatním radí, jak se chovat, aby se postiženými nestali, a chystají i určitá další opatření. Ukazuje se ale, že podstata problému je snad ještě zamotanější, než se původně zdálo. (Lupa, 24.03.2003)
Varování před summitem EU
Nadcházející jarní summit EU se bude zabývat také otázkami naplňování Akčního plánu eEurope 2005 i zaváděním nového regulačního rámce telekomunikací. Asociace ECTA varuje summit před zpožděním v zavádění tohoto rámce, zatímco asociace ETNO zase varuje před přílišnou regulací. Naše ČAKK varuje před skluzem v přípravě nového zákona o elektronických telekomunikacích. (Lupa, 21.03.2003)
Kdy bude lepší ADSL?
Šance na levnější a kvalitnější ADSL snad ještě nezhynuly. Vyřešena se zdá být otázka ADSL modemů. Někteří operátoři (např. Contactel) se stále snaží dojednat lepší velkoobchodní nabídku, zatímco jiní se již vydali cestou žádosti o propojení na ADSL (Czech On Line a Aliatel). Platforma ZUI zase organizuje průzkum zájmu o ADSL a dial-up. (Lupa, 18.03.2003)
CeBiT 2003: Co nového ve světě Wi-Fi?
Organizace WECA se přejmenovala na Wi-Fi Aliance a přestala používat značku Wi-Fi5. Specifikaci kompatibility hodlá řešit pomocí "nálepky schopností", a chce také identifikovat místa veřejného přístupu k Internetu, udělováním loga Wi-Fi Zones. Své vlastní programy testování kompatibility a označování míst veřejného přístupu hodlá spustit také Intel. (Lupa, 17.03.2003)
Nová SMS strategie Eurotelu
Po T-Mobilu přistoupil k omezení svých veřejných internetových SMS bran také Eurotel. Zvolil však jiný přístup, založený na vkládání reklamy do SMS zpráv. Odesilatel může využít jen 60 znaků ve zprávě, zbývajících 100 vyplní reklama. Je tento poměr 60:100 ve světě obvyklý? A jak to bude se zabezpečením proti zneužití? (Lupa, 13.03.2003)
23 milionů pokuty za ADSL
Český Telecom dostal koncem února pokutu 23 milionů Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, za způsob jakým uvedl na trh služby na bázi ADSL. Nejedná se ovšem o stávající nabídku ADSL, ale o služby IOL Platinum z poloviny loňského roku. Rozhodnutí ÚOHS dosud není pravomocné, protože stále běží lhůta k podání rozkladu. (Lupa, 12.03.2003)
Kauza nadměrných telefonních účtů
Co způsobuje, že někteří uživatelé Internetu nachází na svých telefonních účtech horentní částky za volání, o jejichž uskutečnění nemají ani tušení? Došlo k tomu použitím tzv. erotických dialerů, skrze násilné přesměrování hovoru či nějak jinak? A hlavně: jde o podvod, uvedení v omyl, neznalost, neopatrnost či zcela legální a korektní byznys? (Lupa, 10.03.2003)
Jaké je ADSL od Czech On Line?
Cenově vychází nejpomalejší připojení přes ADSL od Czech On Line nejlevněji: 1482,- Kč měsíčně (s DPH a s modemem). U všech variant jsou v ceně pevné IP adresy, mailová schránka a prostor pro WWW stránky. Začíná se ale rozhořívat konkurenční boj, ceny klesají a například IPEX přidává první měsíc zdarma. (Lupa, 05.03.2003)
Jaké je ADSL od Nextry?
Je nabízené pod názvem Nextra ADSLink, nejlacinější přípojka vychází na 1583 korun včetně DPH a modemu. Všechny varianty mají již v ceně pevnou (veřejnou) IP adresu a doménu třetí úrovně, vyšší alternativy pak správu domény druhé úrovně. Do června se u Nextry neplatí zřizovací poplatek. Vše lze sjednat online. (Lupa, 04.03.2003)
Bude ADSL s lepšími podmínkami?
Regulátor říká, že ADSL nesplňuje jím stanovené požadavky, kvůli absenci propojení. Na obzoru však je alespoň první vlašťovka, usilující domoci se ADSL na principu propojení, a tedy (snad) i s lepšími podmínkami pro koncové uživatele. Ministr Mlynář vítá zavedení ADSL, ale požaduje vypracovat srovnání našich cen se zahraničím. (Lupa, 28.02.2003)
Jaké je ADSL od ČTc?
Český Telecom a jeho Imaginet včera představili svou verzi ADSL. Jmenuje se IOL Broadband a vychází o něco málo dražší než dosud zveřejněné nabídky jiných subjektů (1600 korun). IP adresy budou veřejné a dynamicky přidělované, za pevnou si připlatíte "několik set" korun navíc. NAT asi přeci jen bude (u základní verze). (Lupa, 27.02.2003)
ADSL: co nového?
Smlouvu o ADSL už podepsali Aliatel, Czech On Line a Nextra. Ani oni, ani GTS, však nevzdávají snahy o převod ADSL pod režim propojení, což by mohlo přinést změny podmínek. Ty dosud diktuje Český Telecom, včetně overbookingu či přidělování IP adres. Je overbooking 1:50 únosný, nebo nikoli? Svou nabídku představí ve středu. (Lupa, 26.02.2003)
ADSL: první úplný ceník
Úplný ceník ADSL služeb, zahrnující jak zřizovací poplatky tak měsíční paušály za všechny varianty připojení, začala rozesílat zájemcům společnost SkyNet. Zahájení zkušebního a následně komerčního provozu služby s názvem Sky ADSL plánuje na příští týden. Podpis smlouvy s Telecomem však SkyNet dosud neoznámil. (Lupa, 21.02.2003)
Je libo ADSL za 1498,- Kč?
Společnost IPEX jako první zveřejnila, kolik si hodlá účtovat za nejpomalejší ADSL přípojku k Internetu: 1498,- Kč při platbě předem. Kompletní ceník však zveřejní až příští týden. Contactel upozorňuje na kvalitativní parametry velkoobchodní nabídky a předpokládá, že ADSL v nabízené kvalitě bude trhem odmítnuto. (Lupa, 20.02.2003)
ADSL: podepsáno!
Včerejšek přinesl poměrně překvapivé oznámení o uzavření prvních dvou dohod o poskytování ADSL. Podepsáno již mají Broadnet a GTS, na spadnutí jsou podpisy IPEX a SkyNetu. Zajímavé to je hlavně u GTS, která ještě velmi nedávno projevovala nespokojenost s obsahem nabídky a volala po vzetí ADSL do regulace. V čem došlo ke zlomu? (Lupa, 19.02.2003)
ADSL na spadnutí?
Soudě podle zpráv od některých ISP, je ADSL doslova na spadnutí - SkyNet hlásí začátek testů, IPEX jejich úspěšné dokončení a připravenost k provozu. Naopak velcí alternativní operátoři se stále domáhají změny velkoobchodní nabídky Českého Telecomu. Společnost GTS už dokonce požádala o zařazení ADSL do regulace. (Lupa, 17.02.2003)
Už definitivní nabídka ADSL?
Český Telecom včera zveřejnil druhou, nyní již definitivní podobu své velkoobchodní nabídky ADSL. Poněkud v ní snížil ceny u rychlejších přípojek a upravil některé další detaily. Naopak nezměněna zůstala samotná podstata nabídky - místo ADSL služeb jde fakticky o IP služby a místo požadovaného propojení se stále jedná jen o nabídku přístupu. (Lupa, 11.02.2003)
Jak na zpoplatněné SMSky - II.
Za SMS zprávy přes webovou bránu T-Mobile se už platí, ale jak je to s placením za emaily přeposílané na mobilní telefon? Zpoplatněné SMS zprávy do sítě T-Mobile nabízí další služby, začíná se prosazovat cena 1,20 Kč za SMS zprávu. Program DreamCom slibuje odesílání přes portál T-zones, a tudíž i v rámci balíčku SMS zpráv zdarma. (Lupa, 10.02.2003)
Telekonto: přenosný cenový program od Telecomu
Český Telecom uvádí na trh novou službu, díky které může majitel pevné linky používat svůj cenový program (tarif) i na jiných pevných linkách, včetně veřejných telefonních automatů. Platí to i pro dial-up na Internet, ale jen pro zpoplatnění po minutách - volný kredit v hodinách či korunách takto přenosný není a zůstává vázán na "domovskou stanici". (Lupa, 6.02.2003)
Startuje Národní program počítačové gramotnosti
Pod tímto honosným názvem se skrývá seriál úvodních dvouhodinových kurzů, pořádaných pro opravdu nejširší veřejnost, dosud nezasaženou počítači. Jde o společný projekt Ministerstva informatiky České republiky, společnosti Intel a Centra Internetu. Včera vše slavnostně odstartoval ministr Vladimír Mlynář. (Lupa, 05.02.2003)
Placené SMS: Gatekeeper, levnesms.cz a sms.sluzba.cz
Vedle služby Mobilem.cz se začínají objevovat další služby stejného zaměření, nabízející ještě nižší ceny: 1,20 Kč, resp. 1,15 Kč za odeslání jedné SMS zprávy (do sítě T-Mobile i jinam). Program Gatekeeper již také podporuje placené SMSky, ale spolupracovat umí jen se službou Mobilem.cz, která si za 1 SMS účtuje 1,50 Kč. (Lupa, 04.02.2003)
Jak funguje Mobilem.cz?
Služba s názvem "Mobilem.cz" nabízí možnost placeného zasílání SMS zpráv z Internetu, buď přímo přes své WWW rozhraní nebo prostřednictvím programu Gatekeeper, a to jak do sítě T-Mobile, tak i do ostatních sítí i do zahraničí (za 1,50 Kč). Zde jsou mé první zkušenosti s touto službou. (Lupa, 03.02.2003)
ADSL do měsíce, nebo...
O zprovoznění ADSL už nejednají pouze telekomunikační operátoři mezi sebou, ale i ministr informatiky Vladimír Mlynář. Vyjádřil "mimořádný zájem vlády na urychleném zprovoznění ADSL pro občany" a požaduje ukončení jednání do poloviny února. Jinak hodlá využít všech možností, které mu dává zákon. (Lupa, 31.01.2003)
Zapomeňte na paušál, přichází semipaušál!
V rámci Fóra pro dial-up došlo k významnému obratu ohledně paušálů: Český Telecom definitivně odmítnul 24hodinový paušál, a od dosavadní pasivní resistence přešel k aktivnímu prosazování paušálů. Ovšem pouze takových, jaké vyhovují jemu - tedy omezených "semipaušálů" na bázi terminačního modelu a předplacených karet. (Lupa, 29.01.2003)
28. leden: evropský den broadbandu
Evropa oslaví 28. leden jako Den širokopásmových služeb. Měl by se stát symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního Internetu, které si Evropská unie naordinovala do příštích let. V České republice nemáme moc co oslavovat, navíc jsme nestihli splnit ještě ani české závazky v oblasti "narrowbandu" z eEurope+ 2003. (Lupa, 28.01.2003)
Jak na zpoplatněné SMSky?
T-Mobile diskutoval s novináři o důvodech zpoplatnění internetových SMS zpráv. Probíraly se podrobnosti toho, jak by vše mělo fungovat počínaje 4. únorem, co musí a naopak nemusí udělat uživatelé, jak to bude s filtry pro přeposílání elektronické pošty na mobily, i jaký je další možný vývoj zpoplatněných SMS zpráv. (Lupa, 24.01.2003)
Contactel: DUO ke čtvrtým narozeninám
Contactel uvádí na trh službu pevné (před)volby operátora, pod názvem DUO. Zahrnuje celé portfolio hovorů včetně Internetu, nabízí objemové slevy, nemá "minimální povinnou konzumaci" a hovory mezi Prahou a Středočeským krajem zpoplatňuje jako místní. Jak dopadá srovnání této služby s analogickými nabídkami na českém trhu? (Lupa, 22.01.2003)
TESmedia a Intercable CZ se slučují
Druhý a třetí největší kabelový operátor na našem trhu splývají v jeden subjekt, který obsadí druhou příčku co do velikosti za UPC. Orientovat se chce mj. na masový rozvoj vysokorychlostního Internetu, cestou modernizace své sítě a zvýšením počtu "internetových zásuvek" v této síti. Chce konkurovat Telecomu i AO, ale pro hlasové služby nevidí prostor. (Lupa, 22.01.2003)
Alternativní operátoři odmítají nabídku ADSL
Český Telecom včera zveřejnil svou velkoobchodní nabídku ADSL služeb. Alternativní operátoři a ISP naopak vydali společné prohlášení, ve kterém uvádí, že tato podoba je pro ně nepřijatelná a odmítají ji. Co to fakticky znamená? Je to konec všem jednáním o ADSL s tím, že rozhodnout bude muset až regulátor? Nebo budou jednání pokračovat dále? (Lupa, 21.01.2003)
2:0 pro spotřebitele
Český Telecom dostal rozum a přeci jen svolil k výměně již "roztelefonovaných" karet do veřejných telefonních automatů v hodnotě 42 milionů korun (!) za nové. Také T-Mobile poněkud ubral ze svých snah zpoplatnit všechny SMS zprávy z Internetu, a svým registrovaným uživatelům nabídnul "balíček" SMSek zdarma - 20 na měsíc. (Lupa, 21.01.2003)
Fórum pro dial-up: nový impuls?
Pátečního jednání Fóra pro dial-up se zúčastnil generální ředitel Českého Telecomu. Jeho vystoupení vyznělo jako tolik potřebný impuls k tomu, aby se jednání konečně výrazněji pohnula vpřed. Bohužel na dalším průběhu jednání se to neodrazilo, a v jedné konkrétní věci došlo dokonce na zpochybnění již dojednaného. Bohužel šlo právě o paušál … (Lupa, 20.01.2003)
Kolik chce Telecom za své ADSL?
Český Telecom rozeslal další verzi své velkoobchodní nabídky ADSL služeb, tentokráte již i s konkrétními cenami a technickými specifikacemi. Do konce ledna bude nad touto verzí probíhat diskuse s alternativními operátory a ISP, v únoru by měla vzniknout definitivní podoba. Zajímá vás, jaké jsou cenové představy Českého Telecomu? (Lupa, 14.01.2003)
Fórum bude i o ADSL
Jednání Fóra pro dial-up přechází do ekonomické fáze a myšlenka paušálního zpoplatnění si (snad) už razí cestu, byť stále ještě není vyhráno. Na pořad jednání přichází i ADSL, ekonomické řešení dial-upu bude jeho existenci brát v úvahu a bude počítat s efektem, který to bude mít na zájem o dial-up. (Lupa, 14.01.2003)
Proč není nabídka ADSL?
Nezávislý regulátor již dříve rozhodl o tom, že Telecom musí vydat velkoobchodní nabídku ADSL služeb v určitém termínu a s určitými náležitostmi - což se nestalo. Teprve nyní se ukázalo, že Telecom využil sporného ustanovení telekomunikačního zákona (ještě než bylo k 1.1.2003 zrušeno) a zbavil verdikt regulátora právních účinků. (Lupa, 10.01.2003)
Stále zamlžené ADSL
Velkoobchodní nabídka ADSL od ČTc stále není na světě, byť podle rozhodnutí regulátora zde už měla být před časem. Místo ní teď Telecom předložil alternativním operátorům a ISP obecnou prezentaci, která sice cosi naznačuje, ale do konkrétní nabídky má dost daleko (mj. neobsahuje žádné ceny). Reakce AO/ISP je vesměs odmítavá. (Lupa, 09.01.2003)
Pomůže přeprodej paušálů?
Většímu rozvoji služeb na bázi trvalé předvolby operátora stojí v cestě vysoké propojovací poplatky, které jsou v ČR jedny z nejvyšších. Problém je také s měsíčními paušály za existenci telefonní stanice. Jako řešení navrhuje Contactel "přeprodej paušálů" - sám by je ve velkém nakoupil od Telecomu a pak je v malém prodával svým zákazníkům. (Lupa, 07.01.2003)
Kolikáté narozeniny slaví Internet?
Některá naše i zahraniční média oslavila počátkem roku 2003 již 20. narozeniny Internetu. Šlo skutečně o výročí jeho vzniku, nebo jen o 20 let od jednoho z významných milníků v historii fenoménu, kterému dnes říkáme Internet? Co se vlastně před oněmi 20 lety stalo? A jak starý je tedy Internet? (Lupa, 06.01.2003)
Re: paušál, či ne?
Požadavek na zavedení 24-hodinového paušálu pro dial-up není o tom, aby komutovaní uživatelé mohli "viset" na Internetu libovolně dlouho, třeba i trvale. Je především o tom, jakým způsobem budou platit za poskytnuté služby - ale samozřejmě i o tom, jak velký objem těchto služeb dostanou. (Lupa, 03.01.2003)