Vyšlo na Lupě, 1.10.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b1001001.php3

Začíná Karneval, zahraje si i chello

Od dnešního dne zrychluje připojení k Internetu přes kabelové operátory: u Karnevalu na 600/150 kbps, v případě UPC na 256/96 kbps a 512/128 kbps. Navíc u UPC dochází i ke změně jména a značky, z dosavadního "Mistralu" na "chello". V případě připojení pro firmy dochází dokonce i ke zlevnění. Budou se ale měnit všechny emaily a podepisovat úplně nové smlouvy

Dnešní den, kterým začíná měsíc říjen, se nese ve znamení nástupu kabelovek a jejich reakce na pomalý, ale přeci jen existující nástup ADSL. Současný "poměr sil" mezi oběma tábory vychází zhruba na 3:1 ve prospěch "kabelu". Počet všech uživatelů kabelového Internetu v ČR totiž lze odhadnout zhruba na 30 000, zatímco počet ADSL přípojek nedávno přesáhl 10 000 (viz článek ADSL: přípojek je (jen) deset tisíc).

ADSL přitom od 15. září zrychlilo (s důležitým dovětkem o zavedení objemových limitů), a naše největší kabelové společnosti na to slíbily zareagovat. Jako první se konkrétní reakcí pochlubil nový kabelový operátor Karneval (vytvořený sloučením původních společností TESmedia a Intercable CZ), který se rozhodl zrychlit nabízené připojení k dnešnímu dni. Podrobněji jsem o tom psal v samostatném článku (ADSL vs. kabelový Karneval), proto jen stručné zopakování:

  • Dosavadní připojení pro domácnosti, o rychlosti 200/100 kbps, zrychluje na 600/150 kbps. Současně s tím se zvyšuje objemový limit, z 5 na 20 GB. Bohužel ale roste také cena, o 200,- Kč na 1200,- Kč.

Zrychlit slíbil také náš největší kabelový operátor UPC, který má na svém kontě také nejvíce internetových přípojek (mezi 20 a 25 tisíci). Zde tedy jsou jeho změny, taktéž k dnešním dni (k 1. říjnu):

  • Přípojka pro domácnosti 128/96 kbps (Mistral HOME) zrychluje downstream na dvojnásobek, zatímco upstream zůstává stejný, tj. 256/96 kbps. Cena zůstává stejná, tj. 1080,- Kč (včetně DPH)
  • Přípojka pro domácnosti 320/96 kbps (Mistral SPEED) zrychluje downstream na 512 kbps, a upstream na 128 kbps (tj. celkově na 512/128 kbps). Cena opět zůstává stejná, tj. 1480,- Kč (včetně DPH)
  • Dvě různé přípojky pro firmy, 192/128 kbps (Mistral Business) a 320/256 kbps (Mistral Profi), se slučují do jediné varianty, s rychlostí 768/256 a s cenou 3999,- Kč. Oproti původní verzi Mistral Business (za 3000,- Kč) to představuje zvýšení ceny, oproti verzi Mistral Profi (dosud za 6000,- Kč) to naopak představuje poměrně výrazné zlevnění, doprovázené i zde zvýšením přenosové rychlosti.

Na rozdíl od zrychleného ADSL, i od Karnevalu, tedy UPC nezavádí žádné objemové limity. Pro připomenutí: v případě ADSL překročení objemového limitu obecně znamená platbu za data přenesená nad limit (pokud je za zákazníka nezaplatí jeho poskytovatel). V případě kabelové přípojky nového karnevalu dojde ke zpomalení linky na 64/32 kbps.

Mění se i jméno a značka

Současně se zrychlením dochází u UPC také ke změně pojmenování jeho služeb. Dosavadní "Mistral" se mění na "chello" (psané tradičně malými písmeny, čte se "čelo"). Dosavadní služba Mistral HOME se tak stává službou "chello classic", zatímco dosavadní Mistral SPEED bude nyní "chello plus". Jednotná přípojka pro firmy se bude jmenovat "cello professional".

Převzetím značky chello broadband UPC navazuje na služby provozované "sesterskou" společností chello broadband N.V. se sídlem v nizozemském Amsterdamu. Ta je totiž, stejně jako UPC Česká republika, dceřinou společností společnosti UGC Europe, Inc. Včetně ČR nyní bude mít "chello" přes sedm set tisíc abonentů z řad firem a domácností v deseti evropských zemích.

Na webu UPC je v souvislosti s novou službou slibováno i následující vylepšení:

S navýšením rychlosti jsou spojeny i další výhody, jako jsou větší rozsah volných kapacit pro osobní stránky a e-mailovou poštu či větší počet tzv. aliasů (adres pod přezdívkou). Služba chello broadband by také v příštím roce měla nabídnout přístup na neveřejný portál, který bude obsahovat hry, audio a video materiály, zprávy a řadu dalších zpestření.
Změní se smlouvy a emailové adresy

Přechod na novou službu chello broadband bude vyžadovat i určité další změny. Jednou z nich je změna emailových adres uživatelů, dosud končících na @mistral.cz. Nově by měly být zakončeny na @chello.cz (s tím že dosavadní verzi by mělo být možné používat nejméně do konce roku). Další nepříjemností je to, že:

v souladu s platnými obchodními podmínkami a celoevropskými standardy pro poskytování služby chello broadband budou muset zákazníci s přechodem na novou službu uzavřít i novou smlouvu. Každý zákazník ji, stejně jako další informace obdrží písemně.

Současně s tím byly připraveny i nové smluvní podmínky, platné od 1. října 2003