
CeBiT 2003: Co nového ve světě Wi-Fi?
Organizace WECA se přejmenovala na Wi-Fi Aliance a přestala používat značku Wi-Fi5. Specifikaci kompatibility hodlá řešit pomocí "nálepky schopností", a chce také identifikovat místa veřejného přístupu k Internetu, udělováním loga Wi-Fi Zones. Své vlastní programy testování kompatibility a označování míst veřejného přístupu hodlá spustit také Intel.Veletrhy typu CeBITu jsou vítanou příležitostí k bilancování nejrůznějších aktivit, i k ohlašování nových iniciativ a projektů. Nejinak tomu bylo i na letošním CeBITu. Své "roční účty" zde skládala organizace Wi-Fi Aliance, a významnou novou iniciativu zde představila i společnost Intel - v rámci své technologie s názvem Centrino.
Wi-Fi Aliance místo WECA
![]() |
![]() |
Označení "Wi-Fi", resp. "Wi-Fi Certified" se poměrně rychle a dobře ujalo. Dodnes označuje tu podmnožinu produktů na bázi standardů IEEE 802.11, které prošly příslušným ověřením, že splňují požadavky WECA (tj. nejde o synonymum s 802.11).
![]() |
Místo Wi-Fi5 jen Wi-Fi
Další změnou, ke které Wi-Fi aliance přistoupila, je opuštění názvu (označení) Wi-Fi5. S tím se původně počítalo pro označování produktů na bázi standardů 802.11a, pracujících v pásmu 5 GHz a dosahujících rychlosti až 54 Mbps (zatímco samotné "Wi-Fi" mělo označovat produkty na bázi 802.11b, pracující v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz).
![]() |
Wi-Fi aliance se proto rozhodla, že přestane používat označení Wi-Fi5, a místo něj zůstane u jednotného "Wi-Fi".
Wi-Fi Capabilities Label
![]() |
Zda to je ideální a pro nejširší veřejnost vhodné řešení, zřejmě ukáže až čas.
Wi-Fi Zone
![]() |
- Veškeré použité zařízení musí být "Wi-Fi Certified"
- Připojení k páteřní síti nejméně 128 kbps pro každé dva AP
- Uživatelé musí mít možnost se připojit rychlostí nejméně 2 Mbps v okruhu 15 metrů od místa vyvěšení loga Wi-Fi Zone, resp. v celé fyzické lokalitě (podle toho co je menší)
- Všude, kde je podporováno 802.11a, musí být podporováno také 802.11b
- Nesmí být bráněno použití bezpečnostních řešení třetích stran (např. zákaznických VPN). Pro VPN musí být podporovány protokoly L2TP, PPTP and IPSEC.
- Doporučuje se nevyžadovat nastavení statických klíčů pro šifrování (např. statických klíčů pro WEP)
- U placených služeb musí být použito přesměrování domovské stránky poskytovatele (tak aby se zákazník mohl nejprve seznámit s podmínkami na domovské stránce poskytovatele)
- Doporučuje se přidělování IP adres pomocí DHCP. Konkrétní implementace by měla dokázat detekovat statické nastavení IP adres a přizpůsobit se mu, včetně nastavení WWW proxy brány. Cílem je to, aby se uživatel dostal na přihlašovací stránky bez toho, že by musel měnit nastavení svého počítače.
- Přístupové body (AP) by měly vysílat (broadcastem) identifikátor SSID, který by měl být mnemonický.
- Půjde-li o placenou službu, doporučuje se "pay-per-use" zpoplatnění, s možností roamingu mezi různými providery
Pokud jde o podporu uživatelů, zde je požadována buď bezplatná help line, nebo fyzická přítomnost technika. Stejně tak musí být v místě dostupné tištěné informace a pokyny pro uživatele - minimálně zahrnující požadavek, aby uživatel používal výhradně "Wi-Fi certified" zařízení, a specifikující SSID a dosah pokrytí, a dále specifikující poskytované služby (zda jsou bezplatné či placené, zda je podporován roaming atd.).
Kompatibilita podle Intelu
Společnost Intel na letošním CeBITu představila svou novou technologii Centrino, zahrnující nové procesory, ale také podporu bezdrátových technologií (přímo v procesorech a čipsetech). U nás bude Centrino představeno v úterý, proto si vše nechám na samostatný článek v dalších dnech. Přesto bych ale rád zmínil již nyní, že ze strany Intel jde o celou širší iniciativu, zahrnující mj. i problematiku testování interoperability a označování veřejných míst s možností bezdrátového přístupu.
![]() |
Představitelé Intelu (konkrétně "Mobile Platforms Group promotions director" Karen Regis) se pro tisk vyjádřili v tom smyslu, že testování interoperability prováděné Wi-Fi aliancí není dostatečné, například kvůli tomu že nebere v potaz problematiku přidělování IP adres či nastavování proxy serverů. To pak v praxi může vést k nepříjemným překvapením pro koncové uživatele (zřejmě tím měli na mysli samotné testování interoperability a udělování značky "Wi-Fi certified"). Proto se Intel rozhodl pro dva vlastní program testování, zaměřené specificky na jeho novou technologii Centrino. Cituji z tiskové zprávy Intelu:
- Wireless Verification Program, který zahrnuje inženýrství a testování mobilní technologie Intel Centrino s různými zařízeními přístupových bodů, různými kombinacemi softwaru, lokalit bezdrátových sítí a poskytovatelů bezdrátových služeb s cílem prověřit jejich kompatibilitu a tak dále rozšířit bezdrátové zkušenosti koncových uživatelů
- Wireless Identifier Program, jehož součástí je označení pomáhající uživatelům zjistit, odkud se lze bezdrátově připojovat. Tento program uživatele informuje, že síť určitého poskytovatele služeb byla verifikována pro použití mobilní technologie Intel Centrino
![]() |