Vyšlo na Lupě, 5.3.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0305001.php3

Jaké je ADSL od Czech On Line?

Cenově vychází nejpomalejší připojení přes ADSL od Czech On Line nejlevněji: 1482,- Kč měsíčně (s DPH a s modemem). U všech variant jsou v ceně pevné IP adresy, mailová schránka a prostor pro WWW stránky. Začíná se ale rozhořívat konkurenční boj, ceny klesají a například IPEX přidává první měsíc zdarma.

Včera představila svou podobu "širokopásmového přístupu k Internetu přes ADSL" společnost Czech On Line. Pamětníci českého Internetu si snad ještě vzpomenou, jak právě tato společnost v roce 1995 vstoupila na tuzemský internetový trh, pod názvem Video On Line (jako česká odnož stejnojmenné italské společnosti), a způsobila zde první revoluci: nabídla neomezené dial-up připojení za 500,- Kč. Aby bylo jasno, v té době byly poplatky za Internet ještě dvousložkové, a tato pětistovka byla paušální platbou za druhou složku, pokrývající náklady na samotný přístup k Internetu (první složku tvořily a dodnes tvoří telefonní poplatky). Ve své době to byl skutečně revoluční počin, který mocně zahýbal rodícím se internetovým trhem a výrazně snížil ceny.

O druhou revoluci na českém Internetu se společnost Video On Line postarala tím, že jako první srazila tuto druhou složku poplatků za Internet na ideální nulu, čímž i u nás zavedla "Internet zdarma". Učinila tak skrze svou službu s názvem VOLNÝ (volny.cz), kde první tři písmena pocházela od tehdejšího názvu firmy. Ještě další revoluci pak český Video On Line způsobil tím, za jakou cenu se jej podařilo prodat. Konečný kupec, kterému od července 2000 patří (a tím je Telekom Austria Group), za něj zaplatil rekordních 8,5 miliardy Kč.

Jednou ze změn, která přišla s novým vlastníkem společnosti, bylo její přejmenování, z původního Video On Line na nové Czech On Line. Značka VOLNÝ (a s ní i doména volny.cz), pod kterou byl a nadále je nabízen Internet zdarma, však zůstala. Nový vlastník pak přibližně před dvěma roky začal prosazovat přechod na novou značku Jet2Web. Současně však používal, pro branding svých produktů, i značku Czech On Line.

COL a VOLNÝ ano, Jet2Web už ne

Proč ale celý tento dlouhý exkurz do historie společnosti Czech On Line? Možná trochu paradoxně: pro snazší pochopení způsobu, jakým Czech On Line uvádí na trh své služby na bázi ADSL.

Na včerejší tiskové konferenci, společně s představením ADSL služeb, jsme se dozvěděli i to, že v souladu s politikou mateřského Telekomu Austria se ustupuje od používání značky Jet2Web, a nadále budou používány jen značky Czech On Line a VOLNÝ. První z nich, tj. Czech On Line, dostala nové logo, a bude obecně používána pro poskytování služeb určených firmách. Naopak značka VOLNÝ bude používána pro produkty určené tzv. rezidenčnímu segmentu, tedy soukromým osobám (a snad i segmentu SOHO).

Konkrétně ve vztahu k ADSL to znamená, že pod značkou "VOLNÝ ADSL" budou poskytovány služby na bázi ADSL pro soukromé osoby, a pod značkou "COL ADSL" (jako zkratka od "Czech On Line ADSL") pak ADSL služby určené firmám.

VOLNÝ ADSL a COL ADSL

Bezprostřední rozdělení ADSL služeb "pro soukromé osoby" a "pro firmy", resp. "VOLNÝ ADSL" a "COL ADSL" pak vychází z jejich dělení ve velkoobchodní nabídce:

 • jako "VOLNÝ ADSL" jsou nabízeny dvě rychlostní varianty (192/64 a 320/128 kbps), založené na službě Carrier Broadband Basic od Českého Telecomu (tj. s overbookingem 1:50, s povinným NATem 1:1, přihlašováním přes dashboard atd.). Vzhledem k zaměření na soukromé osoby jsou v nabídkách uváděny ceny těchto služeb zásadně VČETNĚ DPH!
 • Jako "COL ADSL" jsou nabízeny tři rychlostní varianty (256/64, 512/128 a 1024/256 kbps), založené na službě Carrier Broadband Profi (tj. s overbookingem 1:20, bez NATu, bez přihlašování na dashboard atd.). Vzhledem k zaměření na firmy jsou ceny těchto služeb uváděny zásadně BEZ DPH!

Jaký bude "VOLNÝ ADSL"?

Zde jsou základní ceny variant pro soukromé osoby (včetně DPH):

 • VOLNÝ ADSL 192/64 Kbps: 1299,- Kč měsíčně, plus 183,- Kč za ADSL modem (celkem tedy 1482,- Kč měsíčně)
 • VOLNÝ ADSL 320/128 Kbps: 2399,- Kč měsíčně, plus 183,- Kč za ADSL modem (celkem tedy 2582,- Kč měsíčně)

U obou variant je jednorázový zřizovací poplatek ve výši 1680,- Kč (opět již včetně DPH). Platí se měsíčně pozadu, výpovědní lhůta je 1 měsíc, a není zde žádná minimální délka kontraktu. V ceně je i uživatelský support, volá se na běžnou placenou linku (nikoli bezplatnou 800 linku).

Co je dále v ceně služeb "VOLNÝ ADSL"?

 • Pevná (veřejná) IP adresa
 • Emailová schránka o velikosti 50 MB
 • Prostor pro WWW stránky 20 MB
 • Prostor 20 MB v systému VOLNÝ Album (pro vystavování fotografií)

Jaký bude "COL ADSL"?

Zde jsou ceny ADSL služeb určených firmám (bez DPH a bez ADSL modemu):

 • COL ADSL 256/64 Kbps: 3229,- CZK
 • COL ADSL 512/128 kbps: 5899,- CZK
 • COL ADSL 1024/256 Kbps: 11 299,- CZK

U všech tří variant je jednorázový zřizovací poplatek ve výši 4900 Kč bez DPH, k ceně je samozřejmě ještě nutné připočítat i pronájem modemu (150,- Kč za jednodušší variantu, nebo 500,- Kč s routerem). Smluvní a platební podmínky pro firmy jsou odlišné od rezidenčních zákazníků - minimální délka kontraktu je 1 rok, výpovědní lhůta 3 měsíce (poprvé lze vypovědět 3 měsíce před koncem roku).

V ceně je dále:

 • Pevná (veřejná) IP adresa
 • Professional Mailbox - 60 MB
 • Prostor pro WWW stránky - až 100 MB.

Další aspekty

Konektivita společnosti Czech On Line, související s poskytováním ADSL služeb, je následující:

 • Propojení sítě COL s IP sítí ČTC je realizováno 2 segmenty 100 Mbps Ethernetu (v Praze a v Brně)
 • Aktuální zahraniční konektivita sítě COL je 2 x 80 Mbps
 • Konektivita sítě COL do NIXu je 1x 1 Gbps

Společnost Czech On Line včera také představila zajímavé inovace svých poštovních služeb, poskytovaných pod značkou VOLNÝ. Ty budou dostupné od 10. března, a budou zahrnovat rozšíření standardní velikosti poštovních schránek, ale především také:

 • antivirovou ochranu emailové korespondence (na bázi antivirových prostředků od Kaspersky Labs, s každodenní aktualizací)
 • antispamovou ochranou (s využitím systému SPAM ASSASIN, upraveného pro místní podmínky).

Všechny tyto služby již budou zpoplatněné: např. antivirová ochrana přijde na 25,- Kč měsíčně, a antispamová na 20,- Kč měsíčně. V nabídce však budou i různé komplety za ceny od 50 Kč měsíčně (schránka 25 MB, antivirová a antispamová ochrana) až po 75 Kč měsíčně (obě ochrany a schránka 100 MB). S konkrétním způsobem fungování těchto služeb vás snad budu moci seznámit v nějaké brzké recenci.

Na závěr snad jen drobnou poznámku: situace kolem ADSL je značně dynamická a neustále dochází k určitému vývoji. I Czech On Line v průběhu včerejšího dne prezentoval u některých služeb poněkud odlišné ceny (které se měnily směrem dolů, v článku uvádím ty nižší). Narostl pouze zřizovací poplatek u VOLNÝ ADSL, z 1600 na 1680,- Kč. Stejně tak se měnila i specifikace toho, co všechno je v ceně. Například jen objem emailové schránky u VOLNÝ ADSL vzrostl z 10 MB na 50 MB. Další změny samozřejmě nejsou vyloučeny, proto doporučuji sledovat firemní web a jeho část věnovanou ADSL - v době psaní tohoto článku zde byla možnost on-line registrace , ale ceník tam ještě nebyl.

Srovnání

Celkově, pokud jde o srovnání koncové ceny za nejlacinější (i nejpomalejší) přípojku, dostává se Czech On Line se svým "VOLNÝ ADSL 192/64 kbps" na první místo s nejnižší nominální cenou. Zde je aktuální žebříček:

 • Czech On Line (VOLNÝ ADSL): 1482,- Kč
 • IPEX: 1560,- Kč (1498,- Kč při platbě předem)
 • SkyNet: 1547,- Kč
 • Nextra: 1583,- Kč
 • ČTc/IOL: 1600,- Kč

Ani konkurence však nespí a boj o zákazníky v oblasti ADSL se začíná rozhořívat. Včera jsem zde psal o tom, že Nextra do června promíjí zřizovací poplatek. Zřejmě i na to zareagoval IPEX, který zase začal promíjet platbu za první měsíc provozu. Svým zájemcům začal rozesílat tuto zprávu:

firma IPEX ma pro vsechny, kteri jste se jiz u nas stacili zaregistrovat, mily darek. Místo tri dnu ziskate tricet dnu bez poplatku. Ti z Vas, kteri maji nasi sluzbu ADSL predplacenou, maji prvni mesic provozu od IPEXU zdarma. Jde nam o to, abyste mohli tuto sluzbu v klidu poznat a vyzkouset si ji. Tato nabidka se tyka take kazdeho, kdo odesle zavaznou objednavku do patku 7.3. do pulnoci. Prejeme Vam, abyste si ADSL od IPEXu uzili