Mobilní operátoři a jejich služby
Vodafone přichází se sdílenými tarify
Pro ty své zákazníky, kteří nedosáhnou na výrazné individuální slevy pro firemní zákazníky ani na zajímavé retenční nabídky, přináší nyní Vodafone novinku v podobě tzv. sdílených tarifů. (Lupa, 03.08.2011)
Na kolik přijde Vlastní 3G zóna?
Femtobuňka od českého Vodafone přijde jednorázově na (až) 3377 Kč. Dostupná bude od 1. července, zatím jen v uzavřeném režimu (pro předem nastavená zařízení). Otevřený režim prý přijde později. (Lupa, 24.06.2011)
Femtobuňky konečně už i v ČR
Po dlouhých letech dorazila už i do České republiky technologie, skrze kterou se do budování 3G pokrytí mohou zapojit i sami uživatelé. Jde o femtobuňky, se kterými přichází český Vodafone. (Lupa, 23.06.2011)
O2 tlačí zákazníky do Internetu v mobilu
Telefónica (O2) chce motivovat zákazníky, aby více využívali její Internet v mobilu. A tak jim usnadňuje stahování mobilních aplikací, slibuje lepší osvětu a hrozí ještě intenzivnější marketingovou masáží. (Lupa, 08.06.2011)
Využití 3G je u nás sotva na třetině evropského průměru
Zatímco ve vyspělejším zahraničí má 3G služby aktivováno v průměru 30 % zákazníků mobilních operátorů, u nás se sotva dostáváme někam k 10 %. I s uvážením CDMA a UMTS-TDD. (Lupa, 23.05.2011)
Rozhýbou regionální operátoři stojaté mobilní vody?
Služby mobilních sítí jsou v ČR předražené a trh není konkurenční. Regionální operátoři volají po řešení, chtějí se stát virtuálními mobilními operátory. (Lupa, 28.03.2011)
MWC 2011: serendipita mobilů a konec éry PC
Éra PC již skončila, světu teď vládnou mobilní zařízení. A ty už nejsou jen platformou pro komunikaci, práci či zábavu, ale i pro objevování dosud netušeného. (Lupa, 21.02.2011)
Barcelona, mobilní svět a my
Mobilní operátoři ve světě rozjíždí LTE, které ITU nově klasifikuje už jako 4G. U nás zatím stále doháníme pokrytí klasickým 3G, nově i sdílením infrastruktury. (Lupa, 15.02.2011)
Novinky z datové kuchyně T-Mobile
T-Mobile včera představil jeden nový tarif pro mobilní Internet, dvě nová tarifní zvýhodnění a řadu zajímavých provozních údajů. Včetně těch o svém ADSL. (Lupa, 27.01.2011)
Facebook již od 2 ¢ za MB, Skype za 3€ měsíčně!
Podaří se mobilním operátorům prosadit zpoplatnění přístupu k Internetu podle navštěvovaných serverů či používaných služeb? Kdy vezme síťová neutralita za své? (Lupa, 27.12.2010)
Tarifgate: proč se ČTÚ odzbrojuje sám?
Náš regulátor nemá až tak moc nástrojů, kterými může ovlivňovat trh mobilních služeb. Tím spíše by se neměl sám připravovat o ty zbraně, které mu ještě zůstaly. (Lupa, 20.12.2010)
Když dva počítají totéž, nemusí jim vyjít totéž
Podle OECD a jeho nové metodiky patří mobilní hlasové služby v ČR mezi ty nejdražší. Podle ČTÚ a na základě stejné metodiky ale mezi nejdražší naopak nepatří. (Lupa, 15.12.2010)
Máme se bát trojciferných cen hovorného?
Od listopadu startují prémiové SMS s cenou až 600 Kč, od příštího roku by se cenový strop za jednu SMSku mohl dostat těsně pod 1000 Kč. Ke stejnému vývoji bohužel dochází i u hlasových služeb, otevírá se prostor pro hovory až za (jednorázových) 990 Kč, bez ohledu na jejich délku či krátkost. Končí také dosavadní předpoklad o tom, že z volaného čísla lze poznat výši ceny (v Kč). (Lupa, 25.10.2010)
Nový slogan Telefóniky: CHYTRÁ SÍŤ
Závěr letošního léta přinese zvýšené aktivity v oblasti mobilního Internetu. Telefónica ho hodlá podpořit masivní marketingovou kampaní a novým sloganem (CHYTRÁ SÍŤ). T-Mobile zase vsadil na nové datové tarify. A Vodafone s U:fonem zřejmě spojí své síly a zkombinují své technologie. (Lupa, 19.08.2010)
Máme se bát trojciferných prémiových SMS?
Až dosud bylo možné zaplatit jednou prémiovou SMS zprávou pouze dvoucifernou částku (max. 99 Kč). Nově to bude již trojciferná částka (zpočátku max. 600 Kč, pak až 999 Kč). Máme to jako zákazníci vítat, nebo se toho spíše bát? Nebudou časem naše smartphony napadány podobně, jako dnes VoIP ústředny a dříve dial-up připojení k Internetu? (Lupa, 09.08.2010)
Na dovolenou i s mobilními daty?
Pokud se chystáte využívat mobilní datové služby i v zahraničí, v rámci roamingu v EU, pak se i vás týkají změny, ke kterým dochází k 1.7.2010 (a v případě zákazníků Vodafone již k zítřku). Mohou vás uchránit od šoku z vysokého účtu, ale mohou vám také zkomplikovat vaši práci. (Lupa, 23.06.2010)
AžDSL od Telefóniky přichází o rychlejší upstream
Telefónica O2 Czech Republic přestala nabízet službu O2 Internet Pro, kombinující rychlost stahování „až 16 Mbit/s“ s rychlostí až 768 kbit/s v opačném směru (na upstreamu). V nabídce zůstává již jen kombinace s 512 kbit/s na upstreamu. Na velkoobchodní úrovni zlevní všechny varianty „oblečeného“ ADSL, shodně o 59 Kč. T-Mobile už nabízí ADSL i v provedení Business. (Lupa, 07.06.2010)
Vodafone (znovu)spustil svou 3G síť
Nová 3G síť českého Vodafone, budovaná na technologii HSPA od čínského Huawei, již pokrývá celé Brno, a Prahu ze 70 procent (populace). Během dalších 12 měsíců mají být pokryta všechna krajská města, a 20 až 30 dalších velkých měst. První naměřené rychlosti dosahují cca 1,5/0,5 Mbit/s. Datové tarify Vodafonu ale zůstávají beze změny, i s objemovými limity šitými na míru GPRS a EDGE. (Lupa, 31.03.2010)
Offloading, aneb: co s mobilními daty, která už se nevejdou?
Mobilním operátorům hrozí zajímavý problém: objem datového provozu v jejich sítích začíná narůstat exponenciálně, díky nástupu mobilního Internetu, čím dál tím inteligentnějších smartphonů a dalších mobilních zařízení. Kapacita mobilních sítí ale roste pomaleji. A tak operátoři začínají hledat jiné cesty, kudy odvést (offload) mobilní data tak, aby nepřetížila jejich sítě. (Lupa, 03.03.2010)
Český mobilní sektor v roce 2009
Z právě zveřejněných výsledků našich mobilních operátorů za rok 2009 vyplývá, že na výnosech si oproti předcházejícím létům pohoršili. Ani detailnější pohled na jednotlivá čtvrtletí zatím nenaznačuje žádný obrat k lepšímu. Také přírůstky nových zákazníků (aktivních SIM karet) jsou čím dál tím nižší. Naše mobilní penetrace se tak stále nedostala přes 130 %. (Lupa, 01.03.2010)
Co s prolomeným GSM?
Německý expert Karsten Nohl poukázal na nedostatečnost šifry A5/1, vyvinuté již v roce 1987, ale dodnes používané v GSM sítích pro šifrování hovorů. Ukázal, jak ji prolomit, a zveřejnil i data, která to usnadňují. Podle něj měla být A5/1 nahrazena již před 15 lety, dosud se tak ale nestalo. A tak chce mobilní průmysl dotlačit ke změně alespoň dnes. (Lupa, 04.01.2010)
U:fon má zájem o čtvrtou GSM licenci
Český telekomunikační úřad zřejmě vypíše výběrové řízení na čtvrtou GSM licenci. Ta by již byla technologicky neutrální, takže by současně byla i licencí na UMTS. Zájem o ni projevil český MobilKom, resp. jeho U:fon, a neoficiálně se hovoří také o dalších zájemcích. Jaké plány má U:fon a proč Vodafone testuje jeho 3G Internet? (Lupa, 14.12.2009)
Poskytovatelé mobilního Internetu si polepší
Mobilní operátoři v ČR již získali a nejspíše ještě získají další frekvence po poskytování mobilních datových služeb a rychlého mobilního Internetu. Díky změně GSM směrnice budou k poskytování těchto služeb moci využít i dosavadní GSM pásma. Měli by ale zlevnit data v roamingu, a nejpozději do března příštího roku zavést také opatření proti šoku z vysokého účtu, s odpojením po dosažení částky 50€. (Lupa, 12.10.2009)
Femtobuňky: 3G do každé domácnosti
V roce 2007 byly femtobuňky spíše technologickým konceptem, který se dobře vyjímal na různých výstavách. Ještě nějakou dobu jim ale trvalo, než se zbaviliy většiny svých počátečních neduhů a dětských nemocí. Dnes už jsou mnohem vyzrálejší a lépe připravené začít psát novou kapitolu v dějinách mobilních sítí. (doplnit, 16.03.2009)
Femtobuňky: 3G do každé domácnosti
V roce 2007 byly femtobuňky spíše technologickým konceptem, který se dobře vyjímal na různých výstavách. Ještě nějakou dobu jim ale trvalo, než se zbaviliy většiny svých počátečních neduhů a dětských nemocí. Dnes už jsou mnohem vyzrálejší a lépe připravené začít psát novou kapitolu v dějinách mobilních sítí. (MobilMania, 16.03.2009)
Stalo se: SMSka v roamingu nejvýše za 3,50 Kč?
Krize dolehla už i na naše mobilní operátory, když jejich výnosy za poslední čtvrtletí poprvé klesly. A to se jim europoslanci chystají ještě dále přiškrtit některé zdroje jejich výnosů. Například v roamingu je chtějí přinutit účtovat po sekundách již od první sekundy. Výrazně snížena by skrze regulaci měla být také cena dat v roamingu, a klesnout by měly i ceny roamingových SMS. (Lupa, 16.03.2009)
Stalo se: dobře utajená konference v Praze a světový kongres v Barceloně
O budoucnosti telekomunikací se minulý týden jednalo v Praze i v Barceloně. V Praze se s minimální publicitou sešli resortní ministři celé EU s komisařkou Redingovou, aby znovu hledali kompromis pro nový evropský regulační rámec. V Barceloně se naopak sešli kapitáni (mobilního) telekomunikačního průmyslu z celého světa. V čem se lišila jejich jednání a závěry? (Lupa, 23.02.2009)
Zlevní mobilní volání?
Český telekomunikační úřad rozhodl o postupném snižování cen za terminaci hovorů v mobilních sítích. Sám říká, že se tím snaží vytvořit prostor i pro snížení koncových cen. Bude ale pouhé vytvoření prostoru stačit? Nebo se mobilní operátoři jen pousmějí a své ceny ponechají na stávajících úrovních, s vědomím, že žádná konkurence je až tak moc netlačí? (Lupa, 09.01.2009)
iPhone přichází
Nový iPhone 3G konečně přichází i do České republiky, země 3G technologiím dosud příliš nezaslíbené. Sebou si přináší nedokumentovanou schopnost (pokřtěnou na kill switch), díky které může firma Apple na dálku zablokovat konkrétní aplikaci na všech iPhonech 3G. Má to sloužit k ochraně před malwarem, nebo k ochraně byznys modelu nového AppStore? (Lupa, 21.08.2008)
Jak je to s telefonem pro chudé?
Apple iPhone, ve své druhé verzi a s podporou 3G, se v České republice začne prodávat už 22. srpna a nikoli až koncem roku. Pořídit si ho bude moci kdokoli, včetně zdravotně postižených a sociálně slabých. Ale jen zdravotně postižení, na rozdíl od sociálně slabých, mohou nadále čerpat státem hrazené slevy na telekomunikační služby. (Lupa, 07.08.2008)
Stalo se: roaming zlevnil a ještě zlevní
S koncem prázdnin by regulované ceny hlasového roamingu v rámci EU měly dále klesnout, pro české uživatele o více jak 20 %. U dosud neregulovaných dat a SMSek také hrozí jejich vzetí do regulace. Mobilní operátoři je proto raději zlevňují sami, například T-Mobile až o 80 %. U SMS zpráv by v případě regulace mohla jejich cena klesnout až na 3,40 Kč. (Lupa, 07.07.2008)
SMS lékař neléčí, ale pomáhá aspoň s placením
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze jako první zkouší možnost placení regulačních poplatků přes mobily, pomocí SMS zpráv. Služba s názvem SMS lékař je dostupná zákazníkům všech operátorů a provozuje ji společnost Expansion Group. Ta by ji ráda nabídla nejen velkým zdravotnickým zařízením, ale časem i malým ordinacím a jednotlivým lékařům. (Lupa, 22.02.2008)
Stalo se: dochází mobilnímu trhu dech?
T-Mobile i Vodafone získali v roce 2007 méně nových zákazníků než v roce 2006. V případě T-Mobile to bylo dokonce podstatně méně. Znamená to, že dosavadnímu růstu mobilního trhu dochází dech? Vodafone přišel s novým datovým tarifem, T-Mobile s novým herním portálem a Telefónica O2 s další vlnou akčních slev na své ADSL. (Lupa, 05.02.2008)
Stalo se: české eurotarify přicházejí
Naši mobilní operátoři již představili své vlastní verze tzv. eurotarifů pro levnější roamingová volání v rámci EU. České Tesco se nestalo virtuálním mobilním operátorem, ale jen prodejcem balíčku s mobilem „pro školáky“ od Vodafone. Co naznačují hospodářské výsledky TO2 CR a Vodafone? Například že růst ADSL se dále zpomaluje. (Lupa, 30.07.2007)
Stalo se: na CeBITu o roamingu
Německý CeBIT, za německého předsednictví Unie, se stal příležitostí k významným oznámením a také k zásadním rozhodnutím na celoevropské úrovni. V oblasti roamingu například komisařka Redingová přesvědčila přítomné ministry o potřebě regulace i u koncových cen. Naopak RFID regulovat nechce, a u mobilní TV volá EU po kompatibilitě a větším pokroku. (Lupa, 19.03.2007)
Mobil se stal čtvrtou obrazovkou
Po filmovém plátně, televizi a Internetu přes počítač se mobil stal "čtvrtou obrazovkou", na kterou směřují filmová díla. Letošní 3GSM kongres v Barceloně zažil premiéru hned několika mobilních filmů. Stejně tak zde byl představen "3G mobil pro všechny" (zejména z rozvojových zemí), a také snaha mobilního světa zprostředkovávat převody peněz po celém světě. (Lupa, 21.02.2007)
Kam směřují mobilní sítě?
článek o fixně-mobilní substituci a konvergenci, neboli o vzájemném nahrazování či splývání mobilních a pevných sítí. (Click! 2/2007)
Stalo se: V Barceloně se rozhodovalo o budoucnosti mobilního Internetu
Na letošním světovém kongresu 3GSM se asi nejvíce mluvilo o zhodnocování investic a potřebě nových obchodních modelů, stejně jako o rozvoji mobilního Internetu a o využití potenciálu social networkingu. Před snahami o budování uzavřeného a proprietárního mobilního světa však účastníky varoval autor World Wide Webu, sir Tim Berners Lee. (Lupa, 19.02.2007)
Levnější roaming? Ale kdepak!
Nejnovější statistiky ukazují, že i přes halasně deklarované zlevňování se ceny mobilního roamingu moc nezměnily. O kolik bychom platili méně, pokud by Unie prosadila svá regulační opatření? (digiweb, 21.11.2006)
Stalo se: tečka za Indošem
Policie odložila vyšetřování kauzy Internet do škol, neboť se jí nepodařilo najít viníka těch činů, proti kterým mířila podaná trestní oznámení. Bohužel hlavní problém neslavného Indoše byl asi někde jinde. EU již zveřejnila svou konkrétní představu regulace mobilního roamingu. Kolik by podle ní měly stát roamingové hovory? (Lupa, 17.07.2006)
Stalo se: svěrací kazajka pro mobilní operátory
Evropská unie mění svou představu o tom, jak dosáhnout zlevnění roamingu. Místo regulace koncových cen teď uvažuje o cenovém stropu pro velkoobchodní ceny za roaming. Operátoři to přirovnávají ke svěrací kazajce, kterou na ně EU chystá. V Rize byla podepsána ministerská deklarace k eInclusion, má zajistit "bezbariérovou" informační společnost. (Lupa, 26.06.2006)
Je .mobi tou správnou cestou?
Nová TLD doména .mobi má garantovat obsah, uzpůsobený pro mobilní zařízení typu smartphonů a PDA. Nepovede ale spíše k oddělení dvou světů - obsahu pro mobily a obsahu pro ostatní zařízení? (digiweb, 6.06.2006)
Dárcovská SMS: už bez DPH
Po roce se podařilo odstranit technickou překážku, která mobilní operátory nutila inkasovat a odvádět státu DPH i z tzv. dárcovských SMS (DMS). Nyní už tyto zprávy nejsou zatěžovány žádnou daní z přidané hodnoty, a to ani u předplacených služeb, kde celý problém vlastně vznikl. (digiweb, 17.01.2006)
Stalo se: mobilní přenositelnost už je dostupná
V neděli 15. ledna 2005 jsme se konečně dočkali přenositelnosti čísel i v našich mobilních sítí. Jak tedy vypadají nabídky a podmínky pro využití přenositelnosti u jednotlivých operátorů? V pátek jsme zde psali o T-Mobile, dnes doplníme situaci u Eurotelu a Oskara/Vodafone. Oba umožní odchod i při závazku na dobu určitou, požadují však vyrovnání. (Lupa, 16.01.2006)
Mobilní přenositelnost: první nabídky, první překvapení
Všichni tři mobilní operátoři již na svých webech popsali, jak mají jejich zákazníci postupovat při přenášení čísel. Jen T-Mobile však zatím představil i svou nabídku pro příchozí zákazníky. O překvapení však není nouze. Právě T-Mobile totiž nechce nechat odejít ty, kteří u něj mají smlouvu na dobu určitou. Jejich eventuelní výpovědi hodlá zamítat. (Lupa, 13.01.2006)
První MVNO hlásí příchod
Společnost Unient Communications, a.s., známá mj. jako provozovatel VOIP služby jménem viphone, oznámila že vstupuje na trh jako první virtuální mobilní operátor (MVNO). Nebude ale klasickým virtuálním operátorem, protože se chce orientovat hlavně na synergie mezi mobilními službami a službami IP telefonie. Se skutečnými mobilními operátory teprve jedná. (Lupa, 12.01.2006)
Jaké budou podmínky mobilní přenositelnosti?
Start přenositelnosti čísel v mobilních sítích už klepe na dveře. Kolik to bude stát a jak bude vše probíhat, z pohledu zákazníka? (digiweb, 10.01.2006)
Televize v mobilu na vlastní oči (2.)
Kromě živého vysílání televize Óčko nabízí Eurotel ve své mobilní síti také další videopořady, na principu blokového přenosu (stáhni a pak přehraj). Jde např. o zpravodajství TV Nova či předpověď počasí na Meteo TV. Nechybí ale ani živý pohled skrze dopravní kamery, na bázi streamingu. (Digizone, 06.01.2006)
Televize v mobilu na vlastní oči (1.)
Jak vypadá a jak funguje živé vysílání TV Óčko pro mobilní telefony, které ve své mobilní síti UMTS spustil Eurotel? Přinášíme vám obrazovou reportáž. (Digizone, 05.01.2006)
Mobilní čísla v telefonních seznamech: na principu OPT-IN
Veřejné telefonní seznamy, které bude vydávat Český Telecom spolu s Mediatelem, budou obsahovat i čísla mobilních telefonů. Ovšem jen těch, u kterých jejich držitelé dali souhlas se zařazením. A takových bude asi hodně málo. (Lupa, 30.12.2005)
Mobilní přenositelnost: nebude to až tak snadné
Do 15. listopadu měli mobilní operátoři zapracovat do svých všeobecných podmínek přenositelnost čísel. Měli jasně a srozumitelně říci, za jakých podmínek od nich mohou zákazníci odejít, pokud se rozhodnou využít možnost přenesení svého čísla. Důležité je to hlavně pro zákazníky, kteří mají nějaký závazek na dobu určitou. A jak to dopadlo? (Lupa, 18.11.2005)
Óčko už i v UMTS
Eurotel bude ve své nové síti UMTS nabízet také živé televizní vysílání. (Digizone, 26.11.2005)
3G/UMTS: odstartováno!
Český T-Mobile včera spustil komerční provoz své mobilní sítě třetí generace, alias UMTS. Služby, které v ní nabízí, jsou pouze službami rychlého přístupu k Internetu, a nesou značku Internet 4G. Zatím jsou dostupné jen na území Prahy, na další části ČR dojde až v příštím roce. Maximální rychlosti jsou 512 kbit/s, resp. 1024 kbit/s. (Lupa, 20.10.2005)
Mobilní přenositelnost: jak rozhodl soud?
Nejvyšší správní soud vyhověl společnosti T-Mobile a z opatření ČTÚ vypustil jednu konkrétní pasáž, týkající se smluv na dobu určitou. Znamená to, že zákazníci se smlouvami na dobu určitou budou nyní vyloučeni z přenositelnosti a budou muset čekat, až jejich smlouvy doběhnou? Nejspíše nikoli. (Lupa, 29.09.2005)
Eurotel představil svou vizi UMTS
Způsob, jakým čeští mobilní operátoři hodlají využít své UMTS licence, není úplně stejný. Již v červnu se pochlubil T-Mobile a včera se přidal také Eurotel. Oskar/Vodafone se zatím nevyjádřil. Jak tedy vypadá vize Eurotelu a v čem se liší od toho, co prezentoval T-Mobile? Na co se můžeme těšit, a v jakém časovém horizontu? (Lupa, 09.09.2005)
T-Mobile má nejvíce zákazníků
V roce 2003 vyhlásil T-Mobile ambiciózní cíl: stát se do dvou let jedničkou na našem mobilním trhu, co do počtu zákazníků i co do finančních ukazatelů. Polovinu tohoto cíle se mu nyní podařilo splnit - co do počtu zákazníků už je na prvním místě. Prvenství v ekonomických ukazatelích chce dosáhnout do roku 2007. Hodlá však útočit i na pevné operátory. (Lupa, 12.08.2005)
Jak se chystá mobilní přenositelnost?
Kolem připravované mobilní přenositelnosti je celá řada zajímavých otázek. Má například zákazník pendlovat mezi operátory, nebo vše vyřizovat na jednom místě? A jak to bude s vypořádáním existujících smluvních vztahů s opouštěnými operátory? Budou muset být nejprve ukončeny, nebo to nebude podmínkou? A jak se volající dozví o skutečné ceně hovoru? (Lupa, 15.06.2005)
Jak se daří pevné přenositelnosti?
V ČR bylo přeneseno již na 1,5 milionu čísel v rámci pevných sítí. Jde skoro o každou druhou pevnou linku, nebo jen o necelá 4 procenta všech čísel, určených pro pevnou síť? Kolik se za přenesení platí a jak velká část z přenesených čísel se skutečně využívá? A ke komu se čísla v pevných sítí přenáší nejvíce? (Lupa, 13.06.2005)
Eurotel Mobile Exchange Plus: další část Digi Biz
Svou novou službu Mobile Exchange Plus včera Eurotel představil již jako součást celého širšího konceptu digitální firmy (Digi Biz) mateřského Českého Telecomu. Co dalšího lze očekávat, jak v rámci Digi Biz, tak i v rámci představ o digitální domácnosti (Digital Home), v podání našeho inkumbenta? (Zive, 08.06.2005)
Nové tarify Českého Telecomu: jsou skutečně povinné?
Má Český Telecom právo zrušit všechny dosavadní cenové programy a převádět zákazníky na nové tarify i bez jejich souhlasu? Sdružení obrany spotřebitelů ČR si vyžádalo stanovisko regulátora a došlo k závěru, že je to sporné. Uživatelům doporučuje tarif neměnit, pokud to pro ně není výhodné. A co na to říká Český Telecom? (Lupa, 06.05.2005)
Po smršti přichází zemětřesení
V návaznosti na pondělní regulační smršť se Český Telecom postaral o pořádné zemětřesení ve svých cenových programech. Ty stávající (až na dva) ruší, a místo nich zavádí programy nové. Uživatelé teď mají měsíc na to, aby se rozhodli, na jaký nový cenový program přejdou. Pokud tak neučiní, Český Telecom za ně vybere nový cenový program sám. (Lupa, 29.04.2005)
Oskarova nová data
Oskar nabízí nové datové tarify, s cenou automaticky odstupňovanou podle objemu přenesených dat. Ani nejvyšší tarif však není úplně neomezený, uplatňuje se na něm Fair Use Policy, a po 3 GB může klesnout rychlost. Český Telecom zase zlevnil své nejpomalejší ADSL, ale jeho nový Internet Expres Hit má novou FUP a už není neomezený - za data navíc se platí. (Lupa, 02.03.2005)
Blackberry není jenom ostružina
Po prvním představení na loňském Invexu spouští nyní český T-Mobile služby BlackBerry. O co vlastně jde? Nejsou to zdaleka jen speciální jednoúčelové terminály, uzpůsobené mobilnímu mailování. Řešení BlackBerry nabízí více než jen elektronickou poštu na cestách, vysoký komfort a vysokou bezpečnost, ale vyžaduje také určitou podporu přímo v síti firemního zákazníka. (Lupa, 28.02.2005)
Dárcovské SMS: fenomén made in ČR
DMS, alias dárcovské SMS, nevznikly až nyní, v souvislosti s přírodní katastrofou v Asii. Teprve tato událost však původní české řešení patřičně prosadila a dostala do povědomí nejširší veřejnosti. Teď o něj mají zájem i v zahraničí. A jak vlastně dárcovské SMS zprávy fungují? A jak je to s penězi, které se kolem nich točí? (Lupa, 13.01.2005)
Kdy se dočkáme mobilní přenositelnosti?
Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat? (digiweb, 10.12.2004)
Za co dostali mobilní operátoři pokuty?
Propojovací dohody, které Český Mobil uzavřel s Eurotelem a s Radiomobilem, vyhodnotil Český telekomunikační úřad jako exkluzivní, zavazující k výhradnímu využití přímého propojení, a operátorům přikázal jejich dodržování. ÚOHS je také vyhodnotil jako exkluzivní, ale kvalifikoval to jako porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, udělil za ně operátorům pokuty a zakázal jejich plnění. (Lupa, 21.09.2004)
CDMA: první praktické zkušenosti
Jak vychází praktické srovnání nové služby Eurotel Data Expres s ADSL a s kabelovým připojením k Internetu? Podle očekávání: rychlost downloadu i uploadu je u CDMA nejméně stabilní. Při letmém testu dosahoval download přes CDMA nejčastěji 360 kbit/s, upload osciloval mezi nulou a maximem 153 kbit/s. Zdaleka největší rozdíl byl v ping-u: CDMA má ping velký a dosti nepravidelný. (Lupa, 10.08.2004)
Konečně CDMA!
Nová služba Data Expres od Eurotelu, na bázi CDMA EV-DO v pásmu 450 MHz, nabídne až 800 kbit/s, s očekávanou průměrnou rychlostí stahování 256 kbit/s. Měsíční paušál, bez omezení objemu přenesených dat a doby připojení, přijde na 899 Kč bez DPH. V nabídce je zatím jen modem s USB rozhraním. Počáteční pokrytí je na úrovni 70 procent populace ČR. (Lupa, 03.08.2004)
Telecom spouští SMS přes pevnou síť
Před více jak dvěma roky představila společnost Fincom Group technické řešení pro odesílání a příjem SMS zpráv i na pevných telefonních linkách. Nyní toto řešení implementoval ve své síti Český Telecom, a začíná jej nabízet jako řádnou komerční službu. Ta umožňuje poslat SMS zprávu na kterýkoli pevný telefon v ČR, byť mnohdy jen v hlasové podobě. (Lupa, 04.05.2004)
Eurotel: Valeski byl odvolán
Představenstvo Českého Telecomu, se souhlasem dozorčí rady, včera odvolalo Terrence Valeskiho a Luboše Börika z postu jednatelů Eurotelu a na jejich místa jmenovalo své lidi. Tři členové dozorčí rady, včetně jejího předsedy, kvůli tomu rezignovali. Na mimořádné tiskové konferenci se k tomu dnes vyjádří Vladimír Mlynář. (Lupa, 29.04.2004)
CDMA: (po)zastaveno?
Eurotel nepotřebuje pro své CDMA novou licenci, ale nové povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. To nemá, a podle Euro OnLine má šanci jej získat někdy v červnu. Podle stejného zdroje nyní Eurotel svůj projekt zastavil. Stále ale probíhá duel Český Telecom vs. Eurotel a problémy s absentujícím povolením nejspíše sehrají svou roli. (Lupa, 27.04.2004)
CDMA: půjde Valeski od válu?
Český Telecom prý chce odvolat šéfa Eurotelu Valeského. Může to udělat představenstvo Telecomu, ale potřebuje k tomu souhlas své dozorčí rady, ve které zasedají také zástupci státu. Svou roli zde zřejmě hraje i otázka licence na chystané datové služby na bázi technologie CDMA 2000. Potřebuje Eurotel licenci či povolení od ČTÚ? Má šanci ji získat? (Lupa, 22.04.2004)
Polsko: Internet úplně bez DPH?
Polští poslanci ve čtvrtek rozhodli o tom, že internetové služby pro domácnosti a školy nebudou v jejich zemi zatíženy vůbec žádnou daní z přidané hodnoty. EU, která na jedné straně podporuje rozvoj Internetu a broadbandu, se to ale vůbec nelíbí. Dokonce hrozí Polsku za tento krok sankcemi. Proč takováto reakce? A co v České republice? (Lupa, 15.03.2004)
Bezdrátové ADSL: Zastavit, stát …
Po žalobách a výzvách k úhradě údajných miliardových ztrát se na veřejnost dostává další kauza spojená s Českým Telecomem. Tentokráte jde o jím plně vlastněný Eurotel a o jeho snahu zavést "bezdrátové ADSL" plošně po celé ČR, skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz. Problém je v tom, že by to konkurovalo mnohonásobně dražšímu projektu na rozšiřování drátového ADSL samotným Telecomem. (Lupa, 19.02.2004)
Co je špatného na nových tarifech Telecomu?
Nové tarify ČTc mají některé nepříjemné záludnosti. Alternativním operátorům se na nich nelíbí zejména to, že stále obsahují volné kredity, a to i přes negativní stanovisko ÚOHS. Kritizují také skutečnost, že v tarifu Universal jsou některé koncové ceny nižší než přímé náklady na stejné hovory v rámci volby operátora, což alternativce fakticky vyřazuje ze hry. (Lupa, 22.11.2003)
Nové ceny Telecomu pro rok 2004
Avizované dramatické zvýšení měsíčních paušálů se naštěstí nekoná. Naopak, Telecom přichází s neregulovaným cenovým programem Telefon 70, který je velmi podobný dosavadnímu regulovanému HOME STANDARD. Výše paušálu je stejná, minutové ceny stejné nebo nižší, a místo kreditu v korunách obsahuje jako kredit 70 volných minut. (Lupa, 18.12.2003)
Také T-Mobile nabídne neomezený Internet za paušál
Po zřejmém úspěchu tarifu Eurotel Data Nonstop, který nabízí mobilní připojení k Internetu přes GPRS, bez omezení objemu přenesených dat a jen za paušál, se analogickou službu odhodlal nabídnout také český T-Mobile. Nebo spíše: dokázal si ji prosadit, protože služba tohoto typu zatím není součástí strategie mateřského koncernu. (doplnit, 28.11.2003)
Jaké budou nové ceny regulovaných služeb?
Regulátor již dříve avizoval, že koncové ceny ADSL nejspíše regulovat nebude. Vydal však první cenové rozhodnutí, které se týká nové výše regulovaných cen z univerzální služby. Z něj vyplývá pouze to, že nová cenová hladina by se měla pohybovat někde mezi 105 až 113 procenty stávající cenové hladiny, již se zohledněním změn DPH. (Lupa, 24.11.2003)
Jak se daří tarifu Eurotel Data Nonstop?
Z pohledu poskytovatele natolik dobře, že hodlá tuto službu dále rozvíjet a lákat na ni nové zákazníky, prostřednictvím promo akcí. Přibalit k ní hodlá i 30 hlasových minut, a v rámci akční nabídky představí také vlastní PCMCIA kartu, podporující hlas i data. Statistiky o provozu Data Nonstop svědčí o trvalém a výrazném nárůstu objemu přenesených dat. (Lupa, 02.10.2003)
Pevní vs. mobilní: co si o tom myslí regulátor?
APVTS nedávno vyzvala k novému stanovení propojovacích poplatků za terminaci hovorů v pevných sítích. Argumentuje tím, že reálné ceny mezitím poklesly pod úroveň propojovacích poplatků. Regulátor ale říká: mnou stanovené ceny jsou maximální. Co vám brání dohodnout se na nižších cenách za propojení? (ISDN, 09.06.2003)
T-Mobile: bez Radiomobilu a bez paušálu
Radiomobil se již definitivně přejmenoval na T-Mobile, a přišel s novou strategií vůči firemním zákazníkům. V oblasti datových služeb sice nabízí rychlejší GPRS a různé možnosti optimalizace, zmenšující objem skutečně přenášených dat - ale skutečně neomezený datový paušál nikoli. Neomezený je přenos dat pouze do konce července, v rámci promo akce. (Lupa, 06.05.2003)
T-Mobile: zatím nic
Z již dříve avizované strategie "nehlasových" služeb T-Mobile byla zatím zveřejněna jen ta část, která se týká obsahu. Zejména portálu t-zones a služeb na bázi MMS. O přenosových službách, hlavně o tarifech pro GPRS, se dozvíme až v průběhu dubna - a platit budou od 5. května. Něco však lze vytušit již dnes. (Lupa, 04.04.2003)
Nová SMS strategie Eurotelu
Po T-Mobilu přistoupil k omezení svých veřejných internetových SMS bran také Eurotel. Zvolil však jiný přístup, založený na vkládání reklamy do SMS zpráv. Odesilatel může využít jen 60 znaků ve zprávě, zbývajících 100 vyplní reklama. Je tento poměr 60:100 ve světě obvyklý? A jak to bude se zabezpečením proti zneužití? (Lupa, 13.03.2003)
Jak na zpoplatněné SMSky - II.
Za SMS zprávy přes webovou bránu T-Mobile se už platí, ale jak je to s placením za emaily přeposílané na mobilní telefon? Zpoplatněné SMS zprávy do sítě T-Mobile nabízí další služby, začíná se prosazovat cena 1,20 Kč za SMS zprávu. Program DreamCom slibuje odesílání přes portál T-zones, a tudíž i v rámci balíčku SMS zpráv zdarma. (Lupa, 10.02.2003)
Historie naší liberalizace, díl XX: Pevní vs. mobilní
V polovině roku 2001 se poprvé ostřeji rozhořely spory kolem vzájemného propojení pevných a mobilních sítí. Předmětem nedohody byly propojovací poplatky, zejména za terminaci hovoru v mobilní síti. Dodnes nebyly tyto spory definitivně vyřešeny, ani přes existenci cenového rozhodnutí regulátora z listopadu 2001. (ISDN server, 27.01.2003)
Jak na zpoplatněné SMSky?
T-Mobile diskutoval s novináři o důvodech zpoplatnění internetových SMS zpráv. Probíraly se podrobnosti toho, jak by vše mělo fungovat počínaje 4. únorem, co musí a naopak nemusí udělat uživatelé, jak to bude s filtry pro přeposílání elektronické pošty na mobily, i jaký je další možný vývoj zpoplatněných SMS zpráv. (Lupa, 24.01.2003)
Eurotel: vlastní PDA, nové služby
Eurotel se chystá uvést na náš trh pod vlastní značkou zařízení PDA, kombinované s telefonem. Kromě toho již nyní přichází se dvěma novými datovými službami pro vzdálený mobilní přístup a skupinou nových aplikačních služeb. (ISDN server, 29.08.2002)
Nad pololetními výsledky Eurotelu
Eurotel představil veřejnosti své hospodářské výsledky za 1. pololetí 2002. Poprvé zaznamenal pokles tržeb a provozního i čistého zisku oproti stejnému období předchozího roku. Zajímá vás čím to vysvětluje? Případně kolik má zákazníků a jaká je jejich struktura? (ISDN server, 22.08.2002)
Oskar má milión
Společnost Český Mobil, provozující mobilní síť pod značkou OSKAR, ohlásila dosažení 1 milionu zákazníků. Známy jsou již také hospodářské výsledky za rok 2001. Tisk však již spekuluje o možném prodeji Českého Mobilu. (ISDN server, 18.04.2002)
Oskar GPRS> zprovozněno pro lidi
Už i náš nejmladší mobilní operátor spustil své GPRS služby na komerční bázi, pod značkou "GPRS> Vždy připojen". Nyní je tedy možnost úplného srovnání nabídky GPRS na našem mobilním trhu - kde jej tedy pořídíte nejlaciněji? Právě teď to vypadá na Oskara, ale jak zareagují ostatní dva operátoři? Nezačne právě nyní ten správný boj o GPRS zákazníka? (Lupa, 12.02.2002)
Licence za 3,5, minuta za 3,66
V pondělí večer vláda rozhodla, že minimální cena za UMTS licenci ve druhém kole bude 3,5 miliardy. Včera pak ČTÚ konečně zveřejnil své cenové rozhodnutí ohledně propojení pevných a mobilních sítí - maximální cena za zakončení 1 minuty hovoru v mobilní síti je 3,66 Kč. Je to podstatně více než za zakončení hovoru v pevné síti, ale podstatně méně než průměr EU. (Lupa, 28.11.2001)
Mobilní služby pro firemní zákazníky
Služby pro firemní zákazníky byly až do nepříliš dávné doby určeny jen opravdu velkým firmám. Dnes si je ale mohou dopřát i podstatně menší firmy, třeba jen s 5 mobily nebo s účtem přes 10 000 Kč měsíčně. Využít mohou například služeb privátních sítí a s jejich pomocí optimalizovat své náklady na telefonování. K dispozici je však celá plejáda dalších zajímavých služeb. (Profit, říjen 2001)
Jak dál s UMTS licencemi?
Český telekomunikační úřad nakonec dostal od vlády zelenou k tomu, aby si k udělení 4 licencí UMTS přizval poradce. Dosud ale nejsou stanovena přesná pravidla, za jakých budou licence udělovány, a také poradce je třeba nejprve vybrat. Čas ale rychle kvapí - vše by mělo skončit do 30. září, tak aby do státní kasy stihlo připlout nejméně 20 miliard. (Profit, červen 2001)
UMTS licence: Čas kvapí
Vláda v pondělí přijala několik významných rozhodnutí ohledně udělování UMTS licencí: povolila ČTÚ najmout na celou akci poradce, a dokonce na něj přidělila i peníze. Do dvou měsíců by poradce mohl být vybrán - ale pak se vše musí stihnout za pouhé dva další měsíce, do konce září, aby tak očekávaných 20 miliard stihlo vplout do státního rozpočtu. (Lupa, 24.05.2001)
Eurotel s novou tváří, novým logem a novými tarify
Eurotel nechce být pouhou telekomunikační společností, ale hodlá se profilovat více jako poskytovatel služeb. Za tímto účelem mění svou identitu, přichází s novým logem a také s novými tarify. Ty nyní zahrnují např. volné minuty a SMS zdarma, s možností převodu nevyčerpaných do dalšího měsíce. (Lupa, 27.04.2001)
Paegas: dva miliony a dotovaný tarif
Radiomobil ve středu představil své novinky na březen. Kromě zajímavých čísel o své uživatelské základně signalizuje i určitou změnu ve svém zaměření - vedle nabírání nových zákazníků se začíná více starat i o udržení těch stávajících. Jednou z forem je "dotovaný tarif", jak prezentuje dvě ze svých novinek. (Lupa, 02.03.2001)
Oskar slaví první narozeniny
Náš nejmladší mobilní operátor slaví své první narozeniny. Je to příležitost k bilancování úspěchů, zejména impozantního tempa budování jeho sítě. Na místě je ale i připomenutí toho, čím už se Oskar tolik nepyšní. Jde například o datum jeho narození či o slib připojování škol k Internetu. (Lupa, 28.02.2001)
Ne 4,5 milionu, jen 4,321
Velmi optimistické odhady, hovořící až o 4,5 milionu uživatelů mobilních telefonů ke konci roku 2000, se přeci jen ukázaly jako nadnesené. Podle včera vydaných informací od mobilních operátorů to bylo v ČR ke konci roku (Lupa, 9.01.2001)
Jaké je GPRS u Eurotelu? - I. a II.
Během minulých dvou týdnů jsem měl možnost si prakticky vyzkoušet, jak funguje GPRS v síti EuroTelu. Zde jsou mé dojmy. (Lupa, 12.12.2000)
Mobilní Internet podle Nokie
Finský mobilní gigant se rozhodl uspořádat svou letošní konferenci Nokia Mobile Internet Conference v naší stověžaté matičce Praze. Ohlásil zde nemálo ambiciózní záměr vyvinout technickou architekturu mobilního Internetu, a ke spolupráci vyzval všechny zainteresované. Při stejné příležitosti představila Nokia i nový komunikátor 9210, fungující na platformě Symbianu . (Lupa, 24.11.2000)
GPRS už je tady! (2)
EuroTel již oznámil své GPRS tarify - jak na jeho krok reaguje druhý operátor, tj. Radiomobil? Jeho síť je podle dostupných zpráv připravena, ale GPRS jako služba pro zákazníky zatím ještě nabízena není. Jaké jsou možné příčiny? (Lupa, 6.10.2000)
GPRS už je tady!
EuroTel jako první z našich mobilních operátorů oznámil, kolik bude stát jeho GPRS - představil dva tarifní programy, které budou obsahovat jak GPRS, tak i HSCSD. Na kolik tedy přijde GPRS od Eurotelu? (Lupa, 5.10.2000)
EuroTel pouští šťávu, Paegas reaguje
O WAP-ovém portálu JUICE, který spustil EuroTel, a o reakci Paegas-u který uvádí že spustil WAP-ové služby již dříve (Novinky, 23.5.2000)
EuroTel spouští GPRS
EuroTel oznámil že přenesl první komerční GPRS hovor ve své síti, fakticky jde ale pouze o testování. Paegas se nechal slyšet, že GPRS přenosy testuje již delší dobu (Novinky, 17.5.2000)
Do Expandia banky po WAPu
Expandia banka jako první v ČR zavádí možnost přístupu k účtu prostřednictvím WAP-u. tento článek je současně malým obrazovým návodem. Novinky.cz, 6.4.2000
HSCSD a levnější mobilní Internet
EuroTel začal ve své nabízet HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), a současně upravil jednotným způosbem tarif za mobilní přístup na Internet (Novinky, 10.3.2000)
Sliby a skutky Českého Mobilu
Český Mobil se zavázal spustit svou mobilní síť k 8. lednu. Tento článek je psán dva dny poté, a srovnává sliby se skutečností. Novinky.cz, 10.1.2000
Český Mobil nebude pod stromečkem
Vítěz soutěže o třetí mobilní licenci vzdal souboj o letošní vánoční trh. Druhý v pořadí, Orange, zpochybňuje transparentnost výběrového řízení Novinky.cz, 12.11.1999
Jaké jsou závazky Českého Mobilu?
Včera byla zveřejněna smlouva mezi MDS ČR a Českým Mobilem. Jaké závazky z ní vyplývají pro třetího mobilního operátora? Novinky.cz, 12.10.1999
Tendr na 3. mobilní licenci: jak si stojí dva nejžhavější kandidáti?
Jak vychází srovnání Českého mobilu a konsorcia Orange v oblastech, které zajímají vládu pro její definitivní výběr vítěze? Novinky.cz, 24.9.1999
Větší informační otevřeností proti zákulisním čachrům
Konsorcium GiTy+Orange nevidí důvod měnit svůj přístup k tendru o 3. mobilní licenci a pokračuje v postupném zveřejňování podrobností své nabídky. Novinky.cz, 8.9.1999
Tendr o třetího operátora: Kostky jsou vrženy, hraje se dál
Poté, co odevzdali své nabídky do soutěže, uchazeči o třetí mobilní licenci dále komunikují s veřejností. Sice velmi pomalu, ale přeci jen poodhalují něco ze svých konkrétních záměrů. Co o sobě řekla konsorcia MobilCzech a Orange+Gity? Novinky.cz, 20.8.1999
Orange a jeho vize: Sci-fi, nebo realita?
Britský mobilní operátor Orange, usilující o tuzemskou třetí licenci, prezentoval v Praze svou vizi budoucnosti komunikací. U nás to znělo jako bohapustá sci-fi, ale ve staré dobré Anglii už něco z toho funguje - v podobě služby Wildfire. Novinky.cz, 3.8.1999
Soutěž o třetí mobilní licenci: celkem 8 nabídek
Svůj záměr ucházet se o třetí licenci mobilního operátora veřejně prezentoval další zájemce – konsorcium vytvořené českou společností GiTy a britským operátorem Orange. Orientovat se chtějí především na zákazníka, kvalitu a moderní služby (včetně datových). Novinky.cz, 18.8.1999
Představuje se další uchazeč o třetí mobilní licenci: Český Mobil
Svůj záměr ucházet se o třetí licenci mobilního operátora veřejně prezentoval další zájemce – konsorcium vytvořené českou společností GiTy a britským operátorem Orange. Orientovat se chtějí především na zákazníka, kvalitu a moderní služby (včetně datových). Novinky.cz, 30.7.1999
GiTy a Orange se společně ucházejí o třetí licenci
Svůj záměr ucházet se o třetí licenci mobilního operátora veřejně prezentoval další zájemce – konsorcium vytvořené českou společností GiTy a britským operátorem Orange. Orientovat se chtějí především na zákazníka, kvalitu a moderní služby (včetně datových). Novinky.cz, 23.7.1999