Liberalizace telekomunikací v ČR
Digitální Česko dostalo zelenou
Vláda ve středu schválila dokument Digitální Česko. Již přejmenovaný na Státní politiku v elektronických komunikacích a s určitými změnami svého obsahu. (Lupa, 21.01.2011)
Stalo se: ČTÚ otevřel diskusi k digitální dividendě
Přechodem z analogového na digitální vysílání dojde k uvolnění určité části frekvencí, a již dnes se pro ně hledá nejvhodnější nové využití. Mají být využity pro další rozšíření digitální televize, pro mobilní broadband, pro televizi v mobilu, či ještě pro jiné účely? Český telekomunikační úřad chce tyto zásadní otázky diskutovat s širší odbornou veřejností. (Lupa, 11.08.2008)
Stalo se: ČTÚ otevřel diskusi k digitální dividendě
Přechodem z analogového na digitální vysílání dojde k uvolnění určité části frekvencí, a již dnes se pro ně hledá nejvhodnější nové využití. Mají být využity pro další rozšíření digitální televize, pro mobilní broadband, pro televizi v mobilu, či ještě pro jiné účely? Český telekomunikační úřad chce tyto zásadní otázky diskutovat s širší odbornou veřejností. (Lupa, 11.08.2008)
České elektronické komunikace v roce 2007
Rok 2006 byl rokem konsolidace operátorů, a stále ještě zrychlujícího se nástupu broadbandu. Rok 2007 pokračoval v další konsolidaci operátorů, ale tempo růstu broadbandu se už výrazně zpomalilo. Český broadband byl i v roce 2007 stále relativně drahý a sešněrovaný objemovými limity. Digitalizace se dočkala své diginovely. (Lupa, 19.12.2007)
Nová vize telekomunikací
Evropská komise představila v úterý návrh nového regulačního rámce telekomunikací. Obsahuje celou řadu změn, včetně zřízení nového celoevropského super-regulátora. Ten ale bude ale jen poradním a konzultačním orgánem, bez výkonných pravomocí. Ty naopak chce na sebe, ve zvýšené míře, strhnout samotná Komise. Jako nové (krajní) regulační opatření navrhuje i strukturální separaci, oddělující síť od služeb. (Lupa, 15.11.2007)
Už ne pouze třeskuté, ale přímo strašidelné nápady
Český telekomunikační úřad zavádí novou tradici: začíná se pravidelně scházet s novináři a diskutovat o své činnosti. Na druhém setkání se diskutovalo o postupu digitalizace a hodnotily se i poslední nápady a návrhy z Bruselu. Právě zde se od minule vystupňovalo hodnotící adjektivum: místo „třeskuté“ jsou prý již „strašidelné“. (Lupa, 18.10.2007)
Martin Říman: kdo to vidí jinak, fatálně zaspal dobu
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, do jehož resortu dnes spadají elektronické komunikace, soudí, že náš trh je velmi kompetitivní a že doba dominantních operátorů už je dávno pryč. A kdo se na to dívá jinak, prý fatálně zaspal dobu. S tímto krédem chce ministr jednat jak na půdě Unie, tak i při formování tuzemského právního rámce elektronických komunikací. (Lupa, 14.09.2007)
Co přinese revize regulačního rámce?
Podle prvních draftů chce Brusel ještě více upevnit svůj vliv a pravomoci. Chce také více mluvit do ukládaných nápravných opatření, mezi která by nově mohlo patřit i „roztržení vejpůl“, alias funkční separace. Národní regulátoři (u nás ČTÚ) mají být zachováni, ale nad nimi má vzniknout nový celoevropský regulátor, který se bude zodpovídat Evropskému parlamentu. (Lupa, 31.08.2007)
Stalo se: nová analýza trhu s broadbandem
Po roce od dokončení první analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem začíná náš regulátor pracovat na nové analýze. Mezitím OECD vydalo statistiku, podle které náš broadband nepatří mezi nejlacinější. Z čeho ale vzniká takovéto srovnání a jak moc je věrohodné? (Lupa, 23.07.2007)
Stalo se: ICT bude koordinovat vnitro
Minulý čtvrtek podepsal prezident novelu zákona o hospodářské soutěži. Ta zrušila ustanovení, které vymezovalo dělbu práce mezi ČTÚ a ÚOHS při kontrole operátorů a providerů. Poslanci zase ve třetím čtení a až na třetí pokus schválili zrušení Ministerstva informatiky. Koordinační úlohu pro informační a komunikační technologie přitom svěřili MV ČR. (Lupa, 26.03.2007)
České elektronické komunikace v roce 2006
Ačkoli kalendářní rok 2006 není ještě úplně u konce, pojďme se společně ohlédnout za celým letošním rokem (nejen) v oblasti elektronických komunikací. Jaké tedy byly nejvýznamnější události a trendy? Pokračovala konsolidace operátorů, přišly ale i nové služby. Jen ta digitalizace nám trochu drhne. (Lupa, 29.12.2006)
Stalo se: více regulace, méně dotací
Nové vedení ministerstva informatiky pro příští rok nepočítá s žádnými dotacemi - ani na broadband, ani na vzdělávání. Český telekomunikační úřad vydává pravidelné měsíční zprávy, ve kterých monitoruje a komentuje dění na našem trhu. V Íránu tamní regulátor nařídil zpomalit broadband. Evropa se bojí regulace jakéhokoli videoobsahu. (Lupa, 23.10.2006)
Stalo se: EU je proti (regulačním) prázdninám
Evropská unie se staví rázně proti investičním pobídkám v podobě regulačních prázdnin pro inkumbenty, jaké chystají například v Německu pro Deutsche Telekom. Koketuje ale s myšlenkou celoevropského regulátora, a přímo navrhuje zřízení nové celoevropské agentury pro správu kmitočtového spektra. To vše v rámci veřejných konzultací k revizi regulačního rámce el. komunikací. (Lupa, 03.07.2006)
80 milionů pro Telecom, týden pro Stádníka
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera potvrdil pokutu ve výši 80 milionů pro Český Telecom, za ADSL. Židle pod předsedou Rady ČTÚ se kymácí, hlavně kvůli zpožděným analýzám trhu. Vláda se změnami ve vedení ČTÚ bude zabývat za týden. (Lupa, 23.03.2006)
České telekomunikace s evropskou dimenzi
Je náš trh s broadbandem již natolik rozvinutý a konkurenční, že na něm nikdo nemá dominantní postavení? Chystá se ČTÚ k takovémuto závěru? Jak hodnotí celý náš trh elektronických komunikací poslanci, MI ČR, alternativci, Český Telecom i ČTÚ? Co ukázal seminář, pořádaný Asociací pro spravedlivou konkurenci? (Zive, 23.01.2006)
Ohlédnutí za rokem 2005 - II.
V roce 2005 nabyl účinnosti nový zákon o elektronických komunikacích. Naopak nové úpravy digitálního vysílání jsme se stále nedočkali. Řádné digitální televizní vysílání však přesto začalo. Dva mobilní operátoři spustili své sítě UMTS a mezi pevnými operátory pokračoval proces konsolidace, hlavně nákupy ze strany GTS. (Lupa, 03.01.2006)
Blíží se konec regulace?
Předseda Rady ČTÚ David Stádník připustil možnost, že již v příštím roce ČTÚ přestane regulovat ceny služeb Českého Telecomu. Je to převratný zlom, nebo spíše možný důsledek nového zákona o elektronických komunikacích? A co by to mohlo fakticky znamenat? (Zive, 16.06.2005)
ČTÚ: Telecom souhlas nepotřebuje
Kauza vynuceného převodu na nové cenové programy Českého Telecomu má další vývoj. Konečně se totiž jasně vyjádřil i sám regulátor. Podpořil stanovisko Telecomu, v tom že k převodu na nové tarify nepotřebuje souhlas svých zákazníků, ani u regulovaných, ani u neregulovaných tarifů. Sdružení SOS však hodlá bojovat dál. (Lupa, 12.05.2005)
Jak regulovat: pod pokličkou, nebo otevřeně?
Nový zákon o elektronických komunikacích zásadně mění způsob regulace. Už by nemělo být možné, aby regulátor z ničeho nic vydal hned pět rozhodnutí najednou, jak blesk z čistého nebe. Nově budeme muset svá významnější rozhodnutí nejprve konzultovat s veřejností, a pak je také náležitě zdůvodňovat. (Lupa, 27.04.2005)
Regulační smršť jako předzvěst zemětřesení?
Doslova pár dnů před účinností nového zákona o elektronických komunikacích vydává ČTÚ (ještě podle dosavadního zákona o telekomunikacích) hned pět významných rozhodnutí najednou: ke zpřístupnění místních smyček, k ADSL propojení, k hlasovému propojení, k internetové terminaci i originaci, a k regulovaným cenovým programům. Důsledky mohou být významné. (Lupa, 26.04.2005)
Tele2: ofenzíva pokračuje žalobou
Po petici, stížnosti na ČTÚ i ÚOHS a žalobě kvůli srovnávací reklamě pokračuje ofenzíva společnosti Tele2 dalším krokem. Tentokráte jde o žalobu na Český Telecom o náhradu škody ve výši 2,14 miliardy korun. Předmětem sporu jsou volné kredity v cenových programech Českého Telecomu. Není to ale první miliardová žaloba v telekomunikacích. (Lupa, 04.02.2005)
Elektronické komunikace: co prošlo Sněmovnou?
S odstupem pouhých tří dnů proběhlo v Poslanecké sněmovně druhé i třetí čtení návrhu zákona o elektronických komunikacích. Poslanci podle očekávání vyjmuli ze zákona vše o digitálním vysílání, ale naopak tam zase vložili veřejnoprávní multiplex pro Českou televizi. Rozhodli také o termínu zavedení mobilní přenositelnosti. (Zive, 20.12.2004)
Elektronické komunikace: Česko na pranýři
Evropská unie nám již poslala první upozornění na to, že jsme dosud nepřevzali nový regulační rámec elektronických komunikací. Máme jej převzít skrze nový zákon o elektronických komunikacích, který je právě projednáván v Parlamentu. Jak to ale vypadá, poslanci se chystají z toho zákona odstranit jednu jeho podstatnou ingredienci: elektronické komunikace. (Zive, 14.12.2004)
Zákon o el. komunikacích nemá na růžích ustláno
Zatímco poslanci jednali o návrhu zákona o elektronických komunikacích na půdě Sněmovny hned v několika výborech, odborná veřejnost diskutovala o novém zákoně na konferenci tel.con. Jak to na obou místech dopadlo a jaké jsou perspektivy dalšího postupu při přijímání tohoto klíčového nového zákona? Kde jsou hlavní problémy? Jaké dopady bude mít "přechodné období"? (Lupa, 12.11.2004)
Poperou se nám regulátoři?
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se už čertí na Český telekomunikační úřad, a možná dojde i na soud. Mobilní operátoři zase dostali pokutu v celkové výši 44 milionů korun od ÚOHS, za "protisoutěžní" ustanovení ve smlouvách, které prý ČTÚ vůbec neposuzoval. To nejzajímavější by ale mohlo teprve přijít, pokud ÚOHS shledá nekorektními volné kredity v cenových programech Telecomu, které si kdysi přímo vyžádal sám ČTÚ. (digiweb, 21.09.2004)
Přenositelnost po česku
V ČR bylo dosud přeneseno 2,5 procenta čísel, které číslovací plán přiděluje pevným sítím. To nás řadí mezi evropskou špičku a daleko před země jako je Německo či Velká Británie. Jaké ale jsou konkrétní dopady a přínosy přenositelnosti, a jak to bude s chystanou přenositelností v mobilních sítích? Jak bude technicky řešena? To zatím není vůbec jasné. (Lupa, 15.09.2004)
Liberalizace telekomunikací? Regulací k deregulaci!
Termíny jako "volba operátora", "přenositelnost čísla" či "zpřístupnění místní smyčky" dnes zná každý, kdo se zajímá o oblast telekomunikací. Již méně se ale tuší, že jde jen o konkrétní opatření, sloužící potřebám liberalizace telekomunikačního trhu. Otázkou samozřejmě je, jak úspěšná tato opatření jsou a co skutečně přinášejí. (doplnit, 04.03.2004)
Home PC, Home TV?
Ministr informatiky Vladimír Mlynář předkládá návrh na daňové zvýhodnění Internetu a domácích počítačů, pracovně označovaný jako Home PC, s cílem podpořit rozvoj informační gramotnosti. Poslanci se naopak chystají více zdanit služby kabelových televizí. Nedávno odvrácený omyl s jejich zařazením do základní sazby DPH má být nyní realizován jako záměr. (Lupa, 10.02.2004)
2003: rok boje za paušální Internet
V loňském roce vrcholil boj za paušálně zpoplatněný přístup k Internetu pro nejširší masy uživatelů. Na hlavní frontě se aktéři jen hlouběji zakopali ve svých obranných pozicích, a tak k zásadnímu průlomu nakonec došlo na vedlejší (mobilní) frontě. Klasický dial-up možná ještě neřekl své poslední slovo, ale otázkou je, zda to vůbec má ještě cenu. Mobilnímu připojení přibývá více jak 500 zákazníků denně …. (Lupa, 05.01.2004)
DPH: změny na poslední chvíli?
Prezident včera podepsal zákon, díky kterému kabelovým televizím od nového roku DPH nestoupne, ačkoli původně mělo. Telekomunikační regulátor naopak již vydal rozhodnutí, umožňující započítat nárůst DPH do cen regulovaných služeb. Pevní operátoři teprve teď dali najevo, že by chtěli vrátit DPH za své služby zpět do snížené sazby, alespoň od května. (Lupa, 11.12.2003)
RUO: podle očekávání
Přesně v poslední den zákonem stanovené lhůty Telecom zveřejnil svou referenční nabídku zpřístupnění (RUO). Za jednu zpřístupněnou místní smyčku si hodlá účtovat jednorázově přes deset tisíc a měsíčně 491 korun bez DPH. Problémem zřejmě bude tzv. kolokace, kterou Telecom vyvedl do samostatné cenové nabídky a tím fakticky vyjmul z dosahu z cenové regulace. (Lupa, 22.09.2003)
RUO: podle očekávání
Přesně v poslední den zákonem stanovené lhůty Telecom zveřejnil svou referenční nabídku zpřístupnění (RUO). Za jednu zpřístupněnou místní smyčku si hodlá účtovat jednorázově přes deset tisíc, a měsíčně 491 korun bez DPH. Problémem zřejmě bude tzv. kolokace, kterou Telecom vyvedl do samostatné cenové nabídky a tím fakticky vyjmul z dosahu z cenové regulace. (Lupa, 22.09.2003)
Jak pokračuje zpřístupnění?
Právě dnes nabývá účinnosti novela telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky. Poprvé umožňuje regulátorovi jednat proaktivně a vstupovat do probíhajících jednání o zpřístupnění z vlastní iniciativy. Přitom mu explicitně ukládá sledovat také hledisko "maximálního prospěchu pro uživatele". V čem jsou naopak možná úskalí novely? (Lupa, 2(0.08.2003)
Internet přes volbu operátora může být levnější
Regulátor minulý týden rozhodl o snížení minutových originačních poplatků za internetový dial-up o 11 haléřů (ve špičce i mimo špičku). Týká se to vytáčeného připojení přes tzv. volbu operátora a mělo by se to projevit snížením minutových sazeb pro koncové zákazníky. Jde o jeden z konkrétních výstupů činnosti Fóra pro dial-up. (Lupa, 08.08.2003)
Zpřístupnění bude. Ale k čemu?
Poslanecká sněmovna minulý týden definitivně schválila návrh novely telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky. K žádným významným změnám při třetím čtení již nedošlo, o zařazení bitstreamu se vůbec nejednalo. Pokud návrh schválí ještě i Senát a podepíše prezident, mohl by platit již od července. Ale co přinese? Dočkáme se výraznější změny na trhu? (Lupa, 02.06.2003)
18 relevantních trhů
Se vstupem do EU bude i ČR přejímat nový regulační rámec elektronických komunikací. Jeho součástí, jakýmsi "posledním kaménkem do celkové mozaiky", je i doporučení EU o 18 relevantních trzích. Vymezuje oblasti, které posoudí národní regulátor a rozhodne, zda je v nich zapotřební specifická sektorová regulace, nebo nikoli. (Lupa, 14.05.2003)
TeleMIX: jak dál s Internetem do škol?
Tiscali je nejpoužívanější a nabízí ADSL na 3 měsíce zdarma. Aliatel hlásí meziroční nárůst tržeb o 45%. Nebezpečí nechtěného přesměrování na žluté linky se již týká také mobilních telefonů a GPRS připojení. NKÚ a Česká školní inspekce chystají vydat své hodnocení projektu Internet do škol. Mezitím resort školství jedná s ministerstvem informatiky o převzetí části tohoto projektu. (Lupa, 12.05.2003)
Novela nemá na růžích ustláno
Novelu telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky projednal tento týden Hospodářský výbor Parlamentu. Bitstream se do návrhu opět neprosadil, a spolu s prakticky všemi dalšími změnami byl odložen až na zcela nový zákon o elektronických komunikacích. Neprošla ani snaha exministra Římana omezit zpřístupnění v čase, maximálně na 5 let. (Lupa, 9.05.2003)
TeleMIX: výsledky Telecomu, změny v Contactelu
Po konsolidaci s hospodářskými výsledky Eurotelu hlásí Český Telecom pokles celkových výnosů jen o 0,8 procenta. Nový ředitel by podle ministra informatiky mohl nastoupit do Českého Telecomu počátkem prázdnin. Dánský TDC navýšil základní jmění Contactelu o 803,47 milionů korun, další změny vlastnické struktury však jsou stále ještě otevřeny. (Lupa, 05.05.2003)
Varování před summitem EU
Nadcházející jarní summit EU se bude zabývat také otázkami naplňování Akčního plánu eEurope 2005 i zaváděním nového regulačního rámce telekomunikací. Asociace ECTA varuje summit před zpožděním v zavádění tohoto rámce, zatímco asociace ETNO zase varuje před přílišnou regulací. Naše ČAKK varuje před skluzem v přípravě nového zákona o elektronických telekomunikacích. (Lupa, 21.03.2003)
Co přinese trvalá předvolba operátora?
V novém roce se dočkáme i druhé varianty volby operátora, tzv. trvalé předvolby. Odpadne při ní nutnost vytáčet čtyřmístný prefix při každém hovoru, nebo nutnost instalovat speciální zařízení, tzv. dialer. Technicky se vše zdá být připraveno, na světě už je i rozhodnutí regulátora ohledně cen. Kdy se tedy dočkáme prvních nabídek? (Lupa, 27.12.2002)
Rok 2002 v českých telekomunikacích
Koncoví uživatelé telekomunikačních služeb se v roce 2002 konečně dočkali prvních přínosů liberalizace v oblasti základních hlasových služeb - byť firemní zákazníci více a domácnosti podstatně méně. Asi největší efekt přinesla první varianta volby operátora, zprovozněná v letních měsících. Naopak v oblasti Internetu a tzv. širokopásmových služeb (včetně ADSL) se děly věci, které koncovým uživatelům moc potěchy a užitku nepřinesly. (Ekonom, 12.12.2002)
Internet a telekomunikace čeká vyšší sazba DPH
Přeřazení telekomunikačních služeb do vyšší sazby DPH se už zřejmě nevyhneme. Dojít by k tomu mělo k 1. lednu 2004, bezprostředně před naším vstupem do Evropské unie. Proč je ale vůbec něco takového nutné? Co to bude znamenat pro koncové ceny telekomunikačních služeb, včetně cen za Internet? O kolik vše podraží? (Lupa, 13.11.2002)
Spor o univerzální službu
Českému Telecomu odmítají jeho konkurenti přispět na ztrátu z univerzální služby, kterou mezi ně nedávno rozpočítal nezávislý regulátor. Již dříve svůj postoj deklarovali mobilní operátoři (včetně Eurotelu), nyní se přidávají i alternativní operátoři pevných sítí. O co tady jde a kde je příčina problému? (Lupa, 08.11.2002)
Jaké bude zpřístupnění?
Novela telekomunikačního zákona, řešící problematiku místní smyčky, již dostala podobu návrhu paragrafovaného znění. Jak tedy bude vypadat česká úprava zpřístupnění? Jaké možnosti a varianty budou dostupné? Kdo bude stanovovat ceny a konkrétní podmínky? Podaří se stihnout termín nabytí účinnosti k 1. lednu 2003? (Lupa, 29.10.2002)
Jak EU hodnotí české telekomunikace?
Evropské komisi se nelíbí, že nástup konkurence na náš telekomunikační trh byl zbytečně zdržen o 18 měsíců. Opakovaně kritizuje konflikt zájmů, kdy stát stanovuje pravidla a majetkově se podílí na Telecomu, který je implementuje. Upozorňuje také na potřebu posílení pozice regulátora a jeho schopnosti rychle prosadit svá rozhodnutí. (Lupa, 17.10.2002)
Telekomunikace: Blýskání na lepší časy
Včerejší den se nesl v duchu prvních ohlasů na úterní verdikty Českého telekomunikačního úřadu. Pouze Telecom je hodnotí negativně, ostatní je vítají a očekávají pokles cen a větší konkurenci. Ta již začíná narůstat, objevily se dvě další nabídky hlasových služeb na bázi volby operátora. Obě již zahrnuji i místní hovory! (Lupa, 05.09.2002)
Jak je to s volbou operátora?
Je Tele2 lacinější než Český Telecom, nebo naopak dražší? Proč nejsou nabízeny místní a internetové hovory přes volbu operátora? A proč jsou vlastně Aliatel a Tele2 prvními vlaštovkami, zatímco ostatní operátoři s volbou operátora stále vyčkávají? Nejspíše čekají na další výrok regulátora, který měl přijít již v červenci. (Lupa, 03.09.2002)
Dočkáme se zpřístupnění?
Dnes by měla vláda projednat návrh novely telekomunikačního zákona, který mj. řeší otázku zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling). Podle našeho závazku k EU by měla platit již od 1.1.2003. Pokud se tak stane, mohli bychom se dočkat nástupu skutečné konkurence v telekomunikacích. (Lupa, 28.08.2002)
Zakázané ADSL: co bude dál?
Současný zákaz ADSL od regulátora má pouze charakter dočasného pozastavení, na základě předběžného opatření. Správní řízení, které regulátor v "kauze ADSL" zahájil, však běží dál a teprve jeho výsledek by měl definitivně rozhodnout. I pak ale může dojít na přezkoumání rozhodnutí regulátora soudem. (Lupa, 09.07.2002)
Proč regulátor zakázal ADSL?
Včerejší informace o zákazu testovacího provozu ADSL se potvrdily. ČTÚ vydal své předběžné opatření již minulý čtvrtek, 27.6., ale teprve včera (v úterý 2.7.) se dostalo do rukou většiny zainteresovaných stran. Způsobil to netradiční rozdělovník? A čím vlastně regulátor zdůvodňuje své rozhodnutí? (Lupa, 03.07.2002)
ČTÚ zakázal Telecomu jeho ADSL!
Společnost Tiscali včera večer uvítala rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, který měl vydat předběžné opatření v kauze ADSL a Telecomu zakázat jeho "regionálně omezený testovací provoz" ADSL služeb. Z jiných zdrojů ale tato informace dosud není potvrzena. (Lupa, 02.07.2002)
Volba operátora: je rozhodnuto?
Český telekomunikační úřad konečně vydal tolik očekávané rozhodnutí o cenách v rámci volby operátora. Aliatel se již nechal slyšet, že bez dalšího výrazného snížení cen nebude moci nabízet místní hovory skrze volbu operátora. Naopak Telecom očekává značné negativní dopady na své hospodářské výsledky. (Lupa, 18.06.2002)
Co zbývá do volby operátora?
V kalendáři už jen pár dní. Český Telecom sice hodlá vyvézt zástupce ministerstva dopravy do Jihlavy a demonstrovat jim zde připravenost své sítě, ale pro praktické spuštění stále chybí klíčová dohoda o cenách. Operátoři se očividně sami nedohodnou, a tak se stále čeká na verdikt regulátora. Ten by snad měl přijít v pátek. (Lupa, 13.06.2002)
Dva kroky k volbě operátora
Termín zavedení volby operátora se blíží, a s ním přichází i dvě novinky: testovací provoz volby operátora mezi Aliatelem a Českým Telecomem a nové "bezkreditové" tarify Českého Telecomu (HOME ZERO a BUSINESS ZERO). Největší překážka, kterou je dohoda mezi operátory o cenách, však stále není překonána. (Lupa, 05.06.2002)
ADSL už je, ale ještě není
Český Telecom již na českém trhu začal nabízet své služby ADSL. Tvrdí ale, že ještě nejde o řádný komerční start, nýbrž jen o "regionálně omezený testovací provoz", který by měl otestovat hlavně ekonomické a provozní aspekty nabídky. Alternativní operátoři to považují za pokus zlikvidovat konkurenci a ustavit nový monopol v širokopásmových službách. (Lupa, 30.05.2002)
Novela, nebo nový telekomunikační zákon?
Vláda stále trvá jen na dílčí novele a opírá se o své usnesení z listopadu 2001. Těsně po jeho přijetí však byl v EU definitivně schválen nový regulační rámec, který si vyžádá zcela nový telekomunikační zákon, ještě před naším vstupem do EU. Operátoři proto vzkazují vládě: novela nemá smysl! (ISDN server, 29.05.2002)
A DSL nebude? - II.
Alternativní operátoři bijí na poplach před hrozícím nebezpečím, že Český Telecom zneužije své dominantní postavení a vytvoří si nový monopol v oblasti ADSL služeb. Obrátili se již na ÚOHS a nyní se obrací i na veřejnost. Telecom tvrdí, že nic takového se nechystá. Současně argumentuje tím, že nikdo z konkurenčních telekomunikačních operátorů sám ADSL nezavádí. (Lupa, 22.05.2002)
Přenositelnost čísel a přečíslování
V září 2002 se dočkáme "noci velkých čísel", během které dojde k velkému a zásadnímu přečíslování všech telefonů v ČR (a to nejen pevných, ale i mobilních). Nejpozději do konce roku 2002 by pak měla být zavedena volba operátora ve své náročnější variantě s trvalou předvolbou, a také tzv. přenositelnost čísla. O co vlastně jde a jak se vše odehraje? (Telefon, květen 2002)
Za kolik bude volba operátora?
Kolik budou platit volající uživatelé se zatím ještě neví. Ale už je známo, kolik by chtěl Český Telecom od alternativních operátorů na poplatcích. Chce tolik, že to vylučuje volbu operátora pro místní hovory či pro připojení k Internetu... (ISDN server, 08.04.2002)
Co přinese volba operátora?
Volba operátora by měla umožnit zákazníkům jednoho operátora využívat služeb i dalších operátorů, podle vlastního výběru. Jak to ale bude fungovat? komu se bude platit a hlavne kolik? (Telefon, duben 2002)
ČTÚ vs. Telecom: jak to bylo s dopisem?
Dnes již je zřejmé, že inkriminovaný dopis od Českého Telecomu se skutečně týkal služby X-Call. Nejspíše ale byl napsán tak nešikovně, že každá ze stran měla důvod jej interpretovat úplně jinak. Regulátor jako avízo, že nedojde k naplnění požadavků zákona, a Český Telecom jako něco, co s volbou operátora vůbec nesouvisí. (Lupa, 25.03.2002)
Telecom ubezpečuje: volbu operátora stihneme!
Na pátečním setkání s novináři zaznělo ze strany Českého Telecomu ujištění, že termín zavedení volby operátora ve své síti stihne. Prý ale kvůli tomu bude muset urychlit plnou digitalizaci své sítě o 2,5 roku! Původně však měla být plně digitální již po roce 2000. (ISDN server, 25.03.2002)
Kde zaspal LR(A)IC?
Podle loňského memoranda mezi APVTS a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) měla být metoda LRIC (resp. LRAIC) použita k výpočtu propojovacích poplatků již k 1.1.2002. Nestalo se, a dnes to vypadá spíše až na rok 2003. Kde je příčina takovéto změny? Co o tom zaznělo na úterní tiskové konferenci ČTÚ? (Lupa, 21.03.2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část III.
Po včerejší tiskové konferenci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) to vypadá, že na volbu operátora od 1.7.2002 můžeme zapomenout. Vedou k tomu ale jiné důvody než ty, které včera způsobily mediální přestřelku mezi ČTÚ a Českým Telecomem. Jde hlavně o (ne)schopnost regulátora zasahovat do sjednávání podmínek této služby. (Lupa, 20.03.2002)
Kdy se dočkáme LRICu?
Má být metoda LRIC použita pro výpočet propojovacích poplatků již v roce 2002, nebo až v roce 2003? ČTÚ dnes signalizuje, že by se tak mělo stát až v příštím roce. Ještě vloni ale to samé ČTÚ podepsalo společné memorandum s APVTS, ve kterém deklarovalo svůj záměr nasadit LRIC již v roce 2002. (ISDN server, 18.03.2002)
Ve znamení konvergence?
Stručná rekapitulace dějin telekomunikací a informační společnosti v ČR po roce 1989. Vyšlo v publikaci ke 4. výročí vzniku sdružení SPIS. (březen 2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část II: LRAIC
Současný rozruch kolem dění na telekomunikačním trhu zřejmě přinesl první ovoce: regulátor konečně vydal metodiku LRAIC, po které operátoři tak dlouho volali. Podle ní měl stanovit ceny za propojení pro rok 2002. Teď to ale vypadá až na rok 2003, zatímco pro letošní rok zřejmě budou nové ceny stanoveny ještě podle staré metodiky. (Lupa, 08.03.2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část I.
Společnost GTS včera oznámila, že přestává platit Českému Telecomu. Na našem telekomunikační trhu to není poprvé, kdy někdo někomu přestává platit za poskytnuté služby - ale je to snad prvně, kdy to někdo říká dopředu a veřejně, a také vysvětluje důvody tohoto svého kroku. U GTS jde o snahu přimět Český Telecom ke konstruktivnímu jednání. (Lupa, 06.03.2002)
Alternativní operátoři se vyjadřují k Telecomu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který šetří cenové programy Českého Telecomu, si vyžádal stanovisko alternativních operátorů. Ti zastávají názor, že HOME MINI odporuje telekomunikačnímu zákonu a absence tarifu bez volného kreditu zase pravidlům volné soutěže. ČTÚ se chystá obhájit svá rozhodnutí na chystané tiskové konferenci. (Lupa, 05.03.2002)
Je cosi shnilého v českých telekomunikacích
Rozhoduje nezávislý regulátor ve prospěch zákazníků a rovnováhy na trhu, nebo naopak ještě více prohlubuje jeho nerovnováhu ve prospěch dominantního operátora? Dočkáme se vůbec volby operátora k 1.7.2002, nebo dojde k dalšímu odkladu? Hrozí nám znovuotevření kapitoly o telekomunikacích před vstupem do Evropské unie? (Lupa, 04.03.2002)
A DSL nebude?
Do konce února sliboval Český Telecom představit své ADSL. Nestalo se. V Telekomunikačním věstníku sice již vyšly konkrétní podmínky této služby, ovšem bez přílohy s cenami. Jinak je kolem ADSL ticho jako po pěšince. Nejspíše je to ale ticho před další bouřkou, tentokráte kvůli zneužití monopolního postavení. (Lupa, 01.03.2002)
Propojení - základ fungujícího telekomunikačního trhu
Proč je zapotřebí, aby telekomunikančí operátoři propojovali své sítě? Proč si za vzájemné propojení platí? Proč jsou propojovací poplatky tak důležité a jak se vypočítávají? (Telefon, březen 2002)
Historie naší liberalizace, díl XVIII: Kauza GTS
Když na přelomu února a března 2001 uzavřely své první propojovací dohody s Českým Telecomem společnosti Contactel a Aliatel, a v těsném sledu je následoval i e-Tel, všeobecně se soudilo že je jen pouhou otázkou času, kdy tak učiní i společnost GTS. Nakonec se tak ale nestalo a místo toho došlo na poslední možnost, na kterou zákon pamatuje v případě nedohody jednajících stran: nezávislý regulátor za ně musel uzavřít dohodu sám. (ISDN server, 13.02.2002)
Problém s volbou operátora?
Už i Česká televize si povšimla, že na 300 000 zákazníků Českého Telecomu, kteří zvolili program HOME MINI, nebude mít přístup k výhodám konkurence skrze tzv. volbu operátora. Pozastavuje se nad tím ale i Český telekomunikační úřad, který právě toto omezení Telecomu schválil. (Lupa, 11.02.2002)
České telekomunikace na začátku roku 2002
Co měl přinést rok 2001 v oblasti telekomunikací? Co všechno se mělo k tomuto datu změnit a co se doopravdy změnilo? (Telefon, únor 2002)
Historie naší liberalizace, díl XVII: První propojovací dohody podepsány!
Teprve na přelomu února a března 2001 byly podepsány první propojovací dohody mezi dominantním operátorem a nově nastupujícími alternativními operátory. Předcházet jim muselo ještě třetí cenové rozhodnutí regulátora, a i tak byly dohody pouze částečné - pokrývaly pouze základní hlasové služby, ale už ne přístup k Internetu či další hlasové služby. (Lupa, 06.02.2002)
Historie naší liberalizace, díl XV: Magické datum 1.1.2001
První leden roku 2001, již dlouho dopředu avizovaný jako datum plné liberalizace, měl být významným mezníkem celé naší telekomunikační historie. Ve skutečnosti se ale ten den nic fakticky nezměnilo. Po konkurenci na trhu veřejných hlasových služeb nebylo ještě ani vidu, ani slechu. (Lupa, 23.01.2002)
Re: Koupí Český Telecom Atlas?
Na otázku, zda se tak skutečně stane a Telecom ke svému Quicku získá ještě portál Atlas, odpovídá šéf věcně příslušné divize diplomatickým "no comment". Naznačuje však, že Telecom hodlá investovat hlavně do rozvoje placených služeb a má velký zájem o společnosti poskytující obsah, společnosti aplikačního typu i řešení v oblasti e-služeb. (Lupa, 17.01.2002)
Nové tarify a volba operátora
Co obnáší tzv. volba operátora a jak budou zpoplatňovány telefonní hovory, až u nás bude tato možnost dostupná? Jaký význam pak bude mít volný hovorový kredit, obsažený v měsíčním paušálu? Lze vysledovat nějakou souvislost mezi novými tarify Českého Telecomu a nadcházející možností volby operátora? (Lupa, 16.01.2002)
Historie naší liberalizace, díl XIV: První cenové rozhodnutí regulátora
Ani po vydání tzv. Referenční nabídky, v listopadu 2000, se alternativní operátoři nedokázali dohodnout s dominantním operátorem a uzavřít propojovací dohody. Proto musel nastoupit nezávislý regulátor a zasáhnout do vzájemného vyjednávání. Z jaké pozice ale regulátor vstupoval do hry a jak vlastně rozhodl? (ISDN server, 15.01.2002)
Schváleno, podepsáno … (ne)zdraženo?
Nezávislý regulátor definitivně posvětil nové tarify Českého Telecomu, ve kterých udělal jen velmi kosmetické úpravy. Šéf Telecomu říká, že se neděje vůbec nic dramatického a dementuje informace naznačující, že ČTc původně požadoval zvýšení paušálu na 400 korun. Sám ale dodává, že proces zvyšování měsíčních paušálů není zdaleka u konce. Co nás tedy ještě čeká? (Lupa, 11.01.2002)
Historie naší liberalizace, díl XIII: RIO 2000
Uzavírání prvních dohod o propojení mezi Českým Telecomem a nově nastupujícími alternativními operátory mělo usnadnit vydání tzv. referenční nabídky propojení (RIO) ze strany Českého Telecomu. Ta ale sjednávání prvních propojovacích dohod moc nepomohla. Spíše naopak... (Lupa, 08.01.2002)
Kolik si Telecom vybalancoval?
Hodnotit nové tarify Českého Telecomu z pohledu uživatelů není jednoduché. Co ale z pohledu samotného Telecomu? Lze alespoň nějak orientačně odhadnout, jak nové ceny změní jeho výnosy a jejich strukturu? K jaké míře rebalancování došlo mezi paušály a hovorným? A co to bude znamenat pro další vývoj na našem telekomunikačním trhu? (Lupa, 04.01.2002)
Odložený prodej Telecomu?
Premiér Zeman včera dosti překvapivě naznačil, že prodej státního podílu v Českém Telecomu by mohl být odložen a ponechán až na příští vládu. Důvodem je situace na trhu, která není pro prodej příznivá. Jaká ale je dosavadní historie pokusů o (do)prodej Telecomu? A jaké by mohly být důsledky tohoto odkladu pro liberalizaci našeho telekomunikačního trhu? (Lupa, 13.12.2001)
Historie naší liberalizace, díl X: Nový telekomunikační zákon
Přesně půl roku před otevřením telekomunikačního trhu, k 1.7.2000, nabyl účinnosti nový telekomunikační zákon. Podařilo se jej připravit až na třetí pokus a vydat doslova na poslední chvíli. Do jeho znění se ale dostala i některá ustanovení, zejména o odkladu tzv. volby operátora, která výrazně podkopala avizovanou liberalizaci. (ISDN server, 11.12.2001)
Historie naší liberalizace, díl IX: Národní telekomunikační politika z roku 1999
Přesně pět let po svém prvním koncepčním rozhodnutí z roku 1994 aktualizovala česká vláda svou koncepci v oblasti telekomunikací. Potvrdila své dřívější rozhodnutí plně liberalizovat telekomunikační trh k 1.1.200 a dále upřesnila svou představu o fungování tohoto trhu a své roli na něm. Na základě této koncepce byl později vypracován i nový telekomunikační zákon. (ISDN server, 04.12.2001)
Historie naší liberalizace, díl VIII: Tarif Internet 99
Protestující internetová veřejnost si koncem roku 1998 doslova vynutila zavedení nového telefonního tarifu, určeného pro komutované připojování k Internetu. Přestože nebyl zdaleka ideální, rozvoji českého Internetu určitě prospěl a pomohl i zavedení Internetu zdarma. Ostatně, v nepříliš změněné podobě jej používáme dodnes. (ISDN server, 28.11.2001)
Historie naší liberalizace, díl VII: bouřlivý listopad 1998
Koncem roku 1998 došlo na naší telekomunikační scéně k řadě významných událostí - Telecom zvýšil místní hovorné tak drasticky, že vyhnal internetovou veřejnost do ulic a vysloužil si za to mohutné protesty. Současně s tím se rozhodl výrazně snížit své investice do infrastruktury. Jeho strategický partner zase oznámil, že získal v Telecomu blokační minoritu. (ISDN server, 20.11.2001)
Jak EU hodnotí naše telekomunikace?
Stav našich telekomunikací je podle hodnotící zprávy EU takový, že brání nástupu skutečné konkurence a poškozuje zájmy spotřebitelů i investorů. Požadována je urychlená náprava a odstranění příčin tohoto stavu. Včera večer již zareagovala vláda - projednala návrh opatření k dalšímu rozvoji konkurence na telekomunikačním trhu v České republice. (Lupa, 15.11.2001)
Historie naší liberalizace, díl VI: Kauza internetové telefonie
Role, kterou internetová telefonie hrála v liberalizaci našich telekomunikací, není dodnes plně doceněna. Pravdou je, že v polovině roku 1998 odstartoval Radiomobil se svou službou Paegas Internet Call určitý proces, který o rok později vyvrcholil faktickou liberalizací hlasových služeb. Ty mohl následně poskytovat každý, kdo k tomu použil "internetovou síť". (ISDN server, 13.11.2001)
Historie naší liberalizace, díl V: Vstup strategického partnera do SPT Telecom
V roce 1995 vstoupil do SPT Telecom strategický partner, konsorcium TelSource. Jako vítěz výběrového řízení sice získal pouze minoritní majetkový podíl, ale rozhodovací pravomoci získal naopak majoritní - takže celý Telecom fakticky řídil právě strategický partner... (ISDN server, 06.11.2001)
Liberalizace našich telekomunikací, díl IV: Hlavní zásady telekomunikační politiky z roku 1994
Významným mezníkem na cestě k liberalizaci našich telekomunikací byl rok 1994. Tehdy Klausova vláda přijala zásadní koncepční dokument o dalším rozvoji telekomunikací, ve kterém se rozhodla všechno postupně liberalizovat, s jedinou, zato ale velmi podstatnou výjimkou: oblast veřejných hlasových služeb si naopak měla zachovat tuhý monopol, do konce roku 2000. (ISDN server, 30.10.2001)
Zlatý padák se otevřel!
Český Telecom včera podepsal smlouvu s vládou ČR na vybudování a provozování Komunikační infrastruktury ISVS. Znamená to, že připojí a propojí všechna ministerstva, centrální orgány, krajské úřady, obecní úřady, úřady práce, finanční úřady, školy, knihovny apod., a bude jim poskytovat hlasové a datové služby. (Lupa, 24.10.2001)
Telecom dal GTS k soudu
Český Telecom podal u městského soudu v Praze žalobu na společnost GTS, skrze kterou se chce domoci změny rozhodnutí nezávislého regulátora (Českého telekomunikační úřadu). Jak dalece to ovlivní pokračující proces liberalizace našeho telekomunikačního trhu? (Profit, říjen 2001)
2001: první rok liberalizovaného telekomunikačního trhu
Náš telekomunikační trh byl otevřen k 1. lednu 2001. Stále se však vedou spory o to, jak dalece byl liberalizován - zda plně či pouze částečně, a zda pouze po firemní zákazníky nebo pro všechny uživatele. V každém případě je vhodné se za uplynulým obdobím trochu poohlédnout a zrekapitulovat si hlavní dění na něm. (Profit, 8.10.2001)
Historie naší liberalizace, díl III: Liberalizace Internetu v ČR
Přístup k Internetu je významnou součástí telekomunikačních služeb, a samotná existence Internetu a jeho dostupnost výrazně ovlivňují dění v celém sektoru telekomunikací, včetně průběhu jeho liberalizace. Podívejme se tedy, jak se k nám Internet vůbec dostal a jak byl u nás liberalizován. (ISDN server, 23.10.2001)
Telekomunikace na Invexu 2001
Náměstkyně Gurlichová vyzvala odbornou veřejnost ke spolupráci na přípravě nové telekomunikační legislativy. Předseda ČTÚ Stádník si postěžoval na nedostatečné podklady pro rozhodnutí o propojení sítí. Ministr Březina se před zástupci operátorů pochlubil tím, jak vláda dala mnohamiliardovou zakázku Českému Telecomu bez výběrového řízení. (Lupa, 18.10.2001)
Historie naší liberalizace, díl II: Ještě než přišel Internet
Podstatně dříve než konkurenci v telekomunikačních službách se náš trh otevřel rozlehlým počítačovým sítím. Internet ale nebyl úplně první světovou sítí, která se k nám dostala po sametové revoluci. Prvními byly sítě FIDO a EUNET, vystačily s komutovaným spojením přes veřejnou telefonní síť. Další v pořadí byla síť EARN/Bitnet, která již vyžadovala pevné propojení pevnou linkou. Teprve po ní přišel Internet. (ISDN server, 16.10.2001)
Zásadní objev na Invexu: Konvergence politik!
Na jedné z doprovodných akcí letošního Invexu poprvé zazněla informace o tom, že by mělo dojít k sjednocení národních koncepcí v oblasti telekomunikací a informační společnosti. Iniciativa zřejmě pochází z resortu Ministerstva dopravy a spojů (MDS ČR) a první "konvergovaná politika" by se mohla objevit v červnu 2002. Že už bylo načase! (Lupa, 17.10.2001)
Historie naší liberalizace I.
Liberalizace našich telekomunikací rozhodně není jednorázovým aktem, ale je to postupný proces, jenž má své významné milníky i svou historii, na kterou bychom neměli zapomínat. Právě proto je zde první díl seriálu, který se bude dosavadní historií našich telekomunikací zabývat... (ISDN server, 08.10.2001)
Propojovací války: Telecom žaluje GTS
Český Telecom (ČTc) chce zvrátit rozhodnutí, kterým nezávislý regulátor rozhodl o propojení sítí GTS a ČTc. Hodlá toho dosáhnout soudní žalobou, kterou podal 10. září na společnost GTS. Právní kličkou v platném telekomunikačním zákoně již podáním této žaloby dosáhnul toho, že pravomocné rozhodnutí regulátora přestalo mít právní účinky. (Lupa, 25.09.2001)
Další cenové rozhodnutí regulátora - o Zelených linkách
V pořadí již páté cenové rozhodnutí nezávislého regulátora se týká vzájemného proúčtovávání hovorů na služby bezplatného volání (linky 800 a 80X). Obsahuje metodiku i konkrétní maximální částku, kterou má platit jeden operátor druhému .... (ISDN server, 24.09.2001)
Je nezávislý regulátor liknavý?
Alternativní operátoři a NIX.CZ vyslovují vážné obavy z postupu liberalizace našeho telekomunikačního trhu a kritizují regulátora (Český telekomunikační úřad) za pomalost, se kterou řeší vznikající spory. To nahrává dominantnímu operátorovi a ve svých důsledcích poškozuje zájmy zákazníků a zdravý rozvoj telekomunikačního trhu. (Lupa, 21.09.2001)
Telekomunikace - první otevřený půlrok
Od magického data 1.1.2001, kdy došlo k otevření našeho telekomunikačního trhu, již uplynulo plných šest měsíců. Je tedy na místě se poohlédnout za tím, co se za tu dobu událo na naší telekomunikační scéně. (doplnit, červenec 2001)
Propojovací války na českém telekomunikačním trhu
Náš nedávno otevřený telekomunikační trh je jedním velkým bojištěm. Utkávají se na něm telekomunikační operátoři, v přirozené snaze získat co největší podíl na trhu a prosadit se vůči své konkurenci. Největším kamenem sváru jsou v současné době tzv. propojovací dohody, které definují pravidla spolupráce vzájemně si konkurujících operátorů. Není divu, že zde dochází k problémům - vždyť jde o opravdu velké peníze. (CHIP, červenec 2001)
Čeká nás nový telekomunikační zákon?
Evropská unie se chystá dosti zásadně aktualizovat svou telekomunikační legislativu. Od nás jako kandidátské země se očekává, že ji přijmeme ještě před svým vstupem do EU. To znamená, že i naše telekomunikační legislativa se bude muset změnit. Postačí na to novela, nebo bude zapotřebí celý nový telekomunikační zákon? (ISDN server, 06.06.2001)
Jak dál s UMTS licencemi?
Český telekomunikační úřad nakonec dostal od vlády zelenou k tomu, aby si k udělení 4 licencí UMTS přizval poradce. Dosud ale nejsou stanovena přesná pravidla, za jakých budou licence udělovány, a také poradce je třeba nejprve vybrat. Čas ale rychle kvapí - vše by mělo skončit do 30. září, tak aby do státní kasy stihlo připlout nejméně 20 miliard. (Profit, červen 2001)
Pevní proti mobilním?
Provozovatelé pevných telekomunikačních sítí si stěžují u nezávislého regulátora na nemravně vysoké poplatky za ukončování hovorů vedoucích z pevné sítě do sítě mobilní. Žádají regulátora o zásah a o regulaci těchto cen. Je jejich stížnost oprávněná? (Profit, květen 2001)
Liberalizace jen pro firmy?
Náš telekomunikační trh byl liberalizován k 1. lednu 2001. Fakticky se ale jeho liberalizace týká pouze firem, zatímco občané si budou muset ještě počkat. Proč? Kde se stala chyba? (sProfit, květen 2001)
Zlatý padák nebo horká brambora?
Minulý týden naše vláda přiklepla Českému Telecomu superzakázku na komunikační infrastrukturu veřejné správy. Proč to ale udělala? Chtěla odškodnit Telecom za ztrátu jeho monopolu a zvýšit jeho cenu? Chtěla snad zablokovat faktickou liberalizaci trhu? Nebo se jenom potřebovala rychle zbavit problému, se kterým dosud nedokázala hnout? (Lupa, 30.03.2001)
Jak jsme (ne)přišli k liberalizaci
První leden roku 2001 určitě byl významným dnem pro naše telekomunikace. Zapsal se do historie jako den otevření našeho telekomunikačního trhu. Ve skutečnosti je ale celá liberalizace poněkud dlouhodobější záležitostí - něco již bylo liberalizováno před datem 1.1.2001, a něco bude naopak liberalizováno poněkud později. (Kapitál, únor 2001)
Liberalizace telekomunikací po česku
Snad ve všech zemích, kde došlo liberalizaci telekomunikačního trhu, prakticky okamžitě poklesla cenová hladiny telekomunikačních služeb, zejména pak telefonních tarifů. U nás se ale tento efekt nedostavil, naše ceny po liberalizaci naopak ještě vzrostly. Proč u nás liberalizace zatím nezafungovala? (Internet, leden 2001)
Máme více mobilů než pevných linek
Svět mobilních komunikací u nás doslova kypí životem - ceny klesají a operátoři se předhání, nejnověji s pokrytím pražského metra a SMSkováním zadarmo. Naproti tomu ve světě pevných telefonů ceny rostou a "populace" stagnuje. Lze se pak divit, že počet mobilů v ČR již překročil počet pevných telefonů a dále exploduje? (Lupa, 21.12.2000)
Zlatý padák pro odcházející monopol?
Okamžik liberalizace našeho telekomunikačního trhu se nezadržitelně blíží. Kýžený efekt, zejména pokles cen, je sice v nedohlednu, ale na světě už je představa, jak Český Telecom bohatě odškodnit za ztrátu monopolu - do vlády jde návrh usnesení, podle kterého by ČTc získal exkluzivitu na provozování komunikační infrastruktury ISVS. (Lupa, 11.12.2000)
Telekomunikace v ČR: jak je hodnotí zpráva EU?
Evropská komise vydala své hodnocení naší připravenosti ke vstupu do EU za rok 2000. Hodnoceny byly i naše telekomunikace, byť nepříliš do hloubky. Zcela stranou zájmu EU zůstaly takové otázky, jako elektronický obchod či celá oblast tzv. informační společnosti. (Lupa, 13.11.2000)
Český telekomunikační úřad naděloval
V září 2000 český telekomunikační úřad udělil nejen 3 celostátní licence na sítě FWA, ale také první licence na hlasové služby. Alternativní operátoři tak mohou začít připravovat své sítě a služby, včetně sjednávání propojovacích dohod s Českým Telecomem. (Lupa, 27.9.2000)
UMTS v ČR: dostanou licence stávající operátoři?
Třetí generace mobilních sítí již klepe na dveře, a tak se řeší způsob přidělování příslušných licencí. Ministerstvo dopravy a spojů navrhuje přidělit je stávajícím operátorům, za administrativně stanovenou cenu, a alespoň prozatím nerozšiřovat konkurenci. (Lupa, 22.6.2000)
Regulační rámec telekomunikací v ČR
Přehled toho, jak se v ČR vyvíjela zákonná úprava telekomunikací - koncepční rozhbodnutí z roku 1994, Národní telekomunikační politika z roku 1999 atd. (IT-NET, leden/únor 2000)
Další rána našim telekomunikacím
Podle novely zákona o zadávání veřejných zakázek jsou i privátní subjekty, pokud podnikají v telekomunikacích, povinny vyhlašovat veřejné soutěže pro zakázky nad 15 milionů (Novinky, 29.5.2000)
Liberalizace našich telekomunikací
Cover story Softwarových novin, věnovaná vývoji regulačního rámce telekomunikací v ČR, vzniku nového telekomunikačního zákona a sporům kolem volby operátora a přenositelnosti čísel, které nový zákon odkládá o dva roky, čímž efektivně blokuje nástup faktické konkurence. (květen 2000)
Liberalizace telekomunikací aneb Jdeme proti proudu
Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát a potvrdila svoji dřívější verzi telekomunikačního zákona s dvouletým odkladem otevření telekomunikačního trhu (Novinky, 17.5.2000)
Senátoři chtějí konkurenci o půl roku dříve
Senát chce o půl roku zkrátit dobu, po kterou dominantní operátor nebude muset zavést volbu operátora ve svých sítích. (Novinky, 7.4.2000)
Bezdůvodná konkurence v telekomunikacích?
Uřekl se ministr Peltrám, nebo si skutečně myslí že konkurence v telekomunikacích je bezdůvodná a je třeba jí stavět hráze? (Novinky, 3.4.2000)
Ještě větší odklad než jsme čekali!
Zatímco představitelé Telecomu na tiskové konferenci sami řekli, že mohou zavést jednorázovou volbu oprátora již v příštím roce, poslanci posunuli termín zavedení této služby o dva roky, údajně kvůli nepřipravenosti Telecomu. (Novinky, 6.3.2000)
Liberalizace našich telekomunikací je ohrožena!
2. září 1999 šel do vlády návrh telekomunikačního zákona s návrhem: vrátit k přepracování (Novinky, 1.9.2000)
Kdo povolil internetovou telefonii?
Rekapitulace vývoje kolem internetové telefonie v ČR, vrcholící tím že ČTÚ vydal generální povolení na tento typ telefonie. (Novinky, 29.7.1999)
Se SPISem o liberalizaci telekomunikací
na jednom z pravidelných klubových večerů SPISu se jednalo o liberalizaci našich telekomunikací (Novinky, 9.7.1999)
ČTÚ rozhodl: Paegas Internet Call neporušuje exkluzivitu SPT
O významném rozhodnutí ČTU v kauze internetové telefonie a služby Paegas Internet Call vs. exkluzivita SPT Telecom. (Novinky, 6.5.1999)
Invex 97: Skupina 98 se představila
Na jedné z mnoha tiskových konferencí letošního Invexu se poprvé veřejně prezentovala iniciativní skupina pro liberalizaci telekomunikací, s názvem Skupina 98. Vznikla již na sklonku minulého roku, konkrétně 2. prosince 1996, a její název je odvozen od skutečnosti, že usiluje o brzkou a plnou liberalizaci našeho telekomunikačního trhu a nastolení rovných podmínek pro všechny podnikatelské subjekty, které chtějí podnikat v oblasti telekomunikací - s tím, že příslušné změny by měly být uplatňovány již v příštím roce 1998 (Neviditelný pes, 14.10.1997)