Vyšlo na www.novinky.cz dne 6.5.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2074.php3

ČTÚ rozhodl: Paegas Internet Call neporušuje exkluzivitu SPT

Avizovaný verdikt Českého telekomunikačního úřadu ke službě Paegas Internet Call (a snad i k internetové telefonii jako takové) je už na světě. Tak to alespoň vyplývá z tiskové zprávy Radiomobilu.

[Obr: stadnikxx.gif (28271 Bytes)]
Ředitel Stádník
První signál o tom, že Český telekomunikační úřad již brzy řekne své rozhodné slovo k fenoménu internetové telefonie, přišel v polovině dubna na konferenci Bit Prague. Tehdy totiž vrchní ředitel ČTÚ pan David Stádník naznačil, že do 14 dnů by jeho úřad měl vynést svůj verdikt - konkrétně verdikt o tom, zda služba Paegas Internet Call společnosti Radiomobil je, či není v rozporu s exkluzivitou na hlasové služby, kterou u nás má SPT Telecom (podrobněji viz můj tehdejší článek).

Slibovaný verdikt je nyní na světě (byť o něco později než za slibovaných 14 dnů). Nemám jej v ruce, ani jsem nenašel jeho znění někde veřejně dostupné (vyvěšené na Internetu), ale ze včera vydané tiskové zprávy Radiomobilu lze usuzovat, že verdikt byl vynesen - formou rozhodnutí ČTÚ, které bylo doručeno Radiomobilu (ale dosud nenabylo právní moci).

Podle znění tiskové zprávy Radiomobilu (plné znění zde) lze usuzovat, že verdikt je ve prospěch služby Paegas Internet Call:

Služba Paegas Internet Call podle vyjádření Českého telekomunikačního úřadu neporušuje exkluzivní práva SPT Telecom na mezinárodní hovory.

Tisková mluvčí Radiomobilu paní Kakosová ve zprávě dále uvádí, že:

Naše služba, kterou jsme loni zavedli jako vůbec první operátor sítě GSM na světě a třetí telekomunikační firma vůbec, znamenala průlom na českém trhu. Podobně zlomové je i nynější rozhodnutí ČTÚ. Telekomunikační úřad tak rozhodl podobně jako orgány zemí Evropské unie a americký regulátor, když došel k závěru, že služby přenosu hlasu přes internet nelze regulovat stejně jako běžné hlasové telekomunikační služby

[Obr: teletextpic.gif (11708 Bytes)]

Praktické důsledky

Jelikož nemám přesné znění verdiktu ČTÚ v ruce, nemohu posoudit, zda se jeho rozhodnutí týká pouze jedné konkrétní služby (Paegas Internet Call), nebo celé internetové telefonie jako fenoménu, resp. jako technického řešení. I kdyby se ale jednalo jen o rozhodnutí o jedné konkrétní službě, přesto to bude rozhodnutí velmi významné a s velkým precedentním významem. Jistě nemusím zdůrazňovat, že je to rozhodnutí prospívající rozvoji telekomunikačního trhu a směřující dopředu, nikoli zpět do temné monopolistické minulosti.

Současně s tím nynější rozhodnutí ČTÚ potvrzuje statut předchozího rozhodnutí, kvůli kterému musel Radiomobil k 25. únoru zastavit poskytování služby Paegas Internet Call. Tehdy se skutečně muselo jednat jen o výrok ČTÚ k porušení licenčních podmínek ("z důvodu závažného porušení podmínek vydaného Pověření", viz zde), a ne o verdikt ke vztahu služby PIC k exkluzivitě SPT Telecom (a tím vlastně k legalitě internetové telefonie jako takové).

Kdo se odvolá?

Zajímavou otázkou nyní je, kdy bude moci Radiomobil znovu nabízet svou službu Paegas Internet Call. Tisková zpráva Radiomobilu je v tomto ohledu celkem jednoznačná:

Nyní jsme tak připraveni, abychom poté, co rozhodnutí nabyde právní moci, co nejrychleji našim klientům službu cenově velmi dostupného a přitom kvalitního spojení přes internet opět nabídli.

Otázkou ale je, kdy rozhodnutí ČTÚ nabyde právní moci. Radiomobil se nejspíše neodvolá. Ale co kdyby se odvolal SPT Telecom? Pak by se asi nabytí právní moci poněkud zdrželo.

V této souvislosti mi to nedá nevzpomenout si, jak tisková mluvčí SPT Telecom paní Dvořáková v lednu (ve druhém dílu televizního Zavináče) velmi rezolutně tvrdila, že SPT Telecom nepodával k ČTÚ stížnost na službu Paegas Internet Call. Celou záležitost prý ČTÚ šetří z vlastního popudu, SPT Telecom byl prý pouze vyzván k vyjádření. Jako právního laika mne napadá, že někdo, kdo není přímým účastníkem konkrétního řízení, by neměl mít právo se odvolávat proti jeho výsledku a tím oddalovat nabytí jeho právní moci. Ale raději si počkám na další vývoj.