Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2013
České telekomunikace v roce 2013: najednou tolik změn
Rok 2013 byl rokem aukcí, nástupu virtuálů, zlevňování neomezených tarifů, změn ve vedení ČTÚ i v legislativě. Byl rokem sdílení sítí,  komerčního spouštění LTE, i velkých akvizic a prodejů. (Lupa, 30.12.2013)
Český eGovernment v roce 2013: zpomalení a ztráta dechu
Rok 2013 nepřinesl zásadní změny ani významnější rozvoj českého eGovernmentu. Spíše se jen „jelo dál“, bez dřívější dynamiky a bez většího zájmu „těch nahoře“. Řešily se alespoň některé nejkřiklavější průšvihy minulosti, a kupily problémy nové. (Lupa, 23.12.2013)
Koaliční smlouva: bez kvalitního datového spojení nebude rozvoj ekonomiky
Soudě podle obsahu nové koaliční smlouvy, k jejímu sestavování se nejspíše nedostal nikdo, kdo by věřil v potenciál a přínosy ICT a informační společnosti. I telekomunikace jsou odbyty jedinou zmínkou o potřebě „datového spojení“. (Lupa, 16.12.2013)
ePortál ČSSZ ukáže data z důchodového účtu, ale jen držitelům datových schránek
Česká správa sociálního zabezpečení spustila nový on-line portál. Umožňuje vám komunikovat se sociálkou na dálku, včetně prohlížení údajů na vašem důchodovém účtu. Ovšem jen pokud máte zřízenu svou osobní datovou schránku. (Lupa, 09.12.2013)
Jak se operátoři poprali s tzv. Husákovou novelou?
T-Mobile, Vodafone a UPC již zveřejnili své nové Všeobecné podmínky, které reagují na zákonem předepsané snížení smluvních pokut na pětinu. každý se ale s požadavkem zákona vyrovnat trochu jinak. (Lupa, 02.12.2013)
Telefónica přechází na čistě elektronické smlouvy, zvládnou to ale i její zákazníci?
Česká Telefónica končí s papírovými smlouvami, její zákazníci už je budou standardně dostávat pouze v elektronické podobě. A také se nebudou podepisovat na papír, ale na destičku speciálního tabletu. Jde prý o „vlastnoruční digitální podpisy“. (Lupa, 29.11.2013)
Řešení účastnických sporů u ČTÚ dozná změn
Řešení účastnických sporů u ČTÚ dozná změn

Spory o peněžitá plnění u ČTÚ budou nově bez opravného prostředku, podání návrhu bude pětkrát dražší. APMS mění svůj kodex auditexových služeb a úplně zakazuje drahé linky pro sjednávání půjček, i podnikatelům. (Lupa, 25.11.2013)

Aukce kmitočtů: jak se přihazovalo u jednotlivých bloků?
Detailní výsledky aukce ukazují, že „boj“ mezi trojicí stávajících operátorů byl minimální, a to i v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Jeden z bloků se prodal za vyvolávací cenu, ostatní se dočkaly jen minima příhozů. (Lupa, 22.11.2013)
Aukce skončila, na nového hráče zapomeňte!
Zájemci o roli nového hráče se v aukci moc nepředvedli. Tři porce kmitočtů v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz si mezi sebou rozdělila trojice stávajících operátorů, za ceny jen o málo vyšší než ty vyvolávací. (Lupa, 20.11.2013)
Od kdy si operátoři smí účtovat nejvýše pětinu při předčasném ukončení smlouvy?
Podle ČTÚ platí ustanovení tzv. Husákovy novely o maximální výši úhrady při předčasném ukončení smlouvy už od srpna, a ne až od 8.2.2014. Odklad se prý týká jen úpravy smluvní dokumentace. (Lupa, 18.11.2013)
Neomezené mobilní tarify už nabízí i virtuální operátoři
Tarify s neomezeným voláním a neomezenými SMSkami do všech sítí už nejsou výhradní doménou operátorů s vlastní sítí. Najdete je už i v nabídkách virtuálů. Nejnověji od mBank a voocall. (Lupa, 11.11.2013)
PPF nekupuje jen operátora, ale i poskytovatele ICT řešení
Po osmi letech se do českých rukou nevrací jenom pevný a mobilní operátor, ale také poskytovatel ICT řešení, který se mimo jiné stará o chod datových schránek. (Lupa, 05.11.2013)
COOP Mobil: Vodafone sám sobě virtuálem
Na provozování nového virtuálního operátora COOP Mobil se podílí tři subjekty: skupina COOP, společnost MATERNA Communications a Vodafone. Nicméně vlastníkem COOP mobil s.r.o. je pouze Vodafone. (Lupa, 04.11.2013)
Turbo Internet:  Vodafone nasadí LTE v pásmu 900 MHz
To, co operátoři s vlastní sítí dosud prezentovali jako nemožné, Vodafone najednou udělá: nasadí LTE v pásmu 900 MHz. Hodlá jím pokrýt ta území, která dosud nemají 3G pokrytí. Na snahu získat příděl v pásmu 800 MHz ale nerezignuje. (Lupa, 01.11.2013)
Síťová neutralita po Česku: má být standardem omezený přístup k Internetu?
Diskuse o síťové neutralitě na půdě ČTÚ dospěla do nepěkného stavu: záměr být neutrální se úplně vytratil, a neomezený přístup k Internetu by měl být jen jakousi prémiovou variantou. (Lupa, 29.10.2013)
Potřebujeme přenositelnost e-mailových adres?
Návrh nového regulačního rámce elektronických komunikací, který představila Evropská komise pod sloganem „Propojený kontinent“, řeší i osud e-mailové adresy po změně poskytovatele. (Lupa, 21.10.2013)
Mobil od ČEZ-u: jediný tarif, nulový paušál a pět balíčků
Ani takový gigant, jakým je ČEZ, nedosáhl na neomezené hlasové tarify. Tvrdí, že se zaměřuje na zákazníky, kteří je nepotřebují, protože provolají měsíčně do 200 minut. Podobně pro datové služby, kde také může konkurovat jen v menších objemech. (Lupa, 16.10.2013)
Mobile Internet Forum 2013: Jeden rok – a tolik změn!
Od loňského ročníku Mobile Internet Forum se toho událo opravdu hodně: nastoupili virtuálové, dvakrát odstartovala aukce, klesly ceny neomezených paušálů, změnilo se vedení regulátora atd. Jak velký je trh virtuálů? (Lupa, 14.10.2013)
Čeká nás revoluce v elektronizaci jménem eIDAS. Co všechno se změní?
Chystané unijní nařízení o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách (eIDAS) slibuje změny nejenom ve fungování eGovernmentu, ale prakticky ve všem, co nějak souvisí s elektronizací. (Lupa, 07.10.2013)
Aukce plná překvapení: tři ostřílení borci a dva úplní nováčci
Vedle tří etablovaných operátorů s dlouhou historií se do aukce přihlásily i dva zcela nové subjekty s nulovou historií. Jeden odvozuje svůj původ od PPF, ke druhému se hlásí skupina KKCG. (Lupa, 01.10.2013)
T-Mobile od zítřka spouští komerční provoz svého LTE
LTE od T-Mobile bude dostupné v Mladé Boleslavi a na čtvrtině území Prahy. Prozatím bude fungovat v pásmu 1800 MHz a bude dostupné všem uživatelů značky (nikoli sítě) T-Mobile, v rámci stávajících tarifů a datových balíčků. (Lupa, 30.09.2013)
Datové schránky byly pro Českou poštu velmi lukrativním byznysem
Datové schránky byly pro Českou poštu velmi lukrativním byznysem

Kontrola NKÚ zjistila, že stát si s Českou poštou domluvil takové podmínky financování datových schránek, které pro něj nebyly výhodné. A to si ještě NKÚ některých věcí vůbec nevšiml. (Lupa, 24.09.2013)

Datové schránky byly pro Českou poštu velmi lukrativním byznysem
Kontrola NKÚ zjistila, že stát si s Českou poštou domluvil takové podmínky financování datových schránek, které pro něj nebyly výhodné. A to si ještě NKÚ některých věcí vůbec nevšiml. (Lupa, 24.09.2013)
Propojený kontinent: sdružení národních regulátorů (BEREC) kritizuje návrhy Komise
Evropská komise nedávno zveřejnila rozsáhlý plán na poměrně zásadní změny v oblasti telekomunikací, pod heslem „Propojený kontinent“. Sdružení  evropských regulátorů BEREC se ale nelíbí ani jeho obsah ani to, že ho s ním Komise vůbec nekonzultovala. (Lupa, 23.09.2013)
Přenositelnost čísel: Vodafone je ochoten pustit své zákazníky dříve
Vodafone přeci jen zkrátil dobu, za kterou může jeho zákazník přenést své číslo k jinému operátorovi: nabízí možnost dohody na dřívějším termínu ukončení smlouvy, než jaký jinak určují jeho podmínky. (Lupa, 20.09.2013)
Dočasná Dočasná promo akce nebo trvalá nabídka? Studentfone to stále nechce rozlišovat.
Nový virtuál Studentfone stále nepovažuje za nutné rozlišovat ve svých nabídkách, cenících a dokonce ani ve srovnání s konkurencí, co je trvalá nabídka a co pouze dočasná promo akce. Nelíbí se to ani jeho konkurentům, ani ČTÚ. (Lupa, 17.09.2013)
Povinné datové schránky pro lékaře a OSVČ se odkládají
Strašák v podobě povinného používání datových schránek se znovu odkládá: lékařům o dva roky, živnostníkům o rok. Základní otázka ale zůstává: jak to bude fungovat a co to bude vyžadovat, až to skutečně bude povinné? (Lupa, 16.09.2013)
Nový virtuál Studentfone láká na časově omezené promo
Studentfone slibuje 300 MB za každé dobití ve výši 200 Kč, a přístup na Facebook (a některé další servery) nezapočítávaný do objemu FUP. Jde ale jen o časově omezené promo. (Lupa, 10.09.2013)
Změny v mobilní přenositelnosti: ze zkrácení je u Vodafone naopak prodloužení
K 1. září byla opatřením ČTÚ zkrácena doba přenosu telefonní čísla na pouhé 4 dny. Konkrétně Vodafone si ale k době přenosu fakticky připočítává dalších nejméně 30 dnů. A to i v případě zákazníků bez jakéhokoli úvazku. (Lupa, 09.09.2013)
Aukce kmitočtů: jiné vyvolávací ceny, jiná rozvojová kritéria a závazky
Oproti dubnovému návrhu doznaly finální podmínky aukce mobilních kmitočtů určitých změn. Zcela vypadlo minimální požadované portfolio, zkrátila se doba národního roamingu, a jiné jsou i požadavky na rychlost budování nového pokrytí. (Lupa, 19.08.2013)
ČTÚ vyhlásil finální podmínky aukce mobilních kmitočtů, proběhnout má do konce roku
Finální podoba podmínek aukce prý nedoznala zásadních změn oproti původně navrhované verzi. Vládě byly podmínky předloženy, ale nevyjádřila se k nim – nesešlo se dost ministrů. (Lupa, 15.08.2013)
FAYN jako virtuál nabízí zatím nejlevnější volání z mobilu na mobil
Právě dnes startuje v roli virtuála náš nejstarší VoIP operátor FAYN. A další nováček, Connectica, zase dokazuje, že virtuálního operátora dnes může provozovat i fyzická osoba. (Lupa, 12.08.2013)
ČTÚ rozjíždí diskusi o síťové neutralitě, můžete se zapojit
Český telekomunikační úřad zveřejnil svůj návrh pravidel pro řízení datového provozu. Snaží se definovat, co je neomezený přístup k Internetu, jaká opatření může provider aplikovat i co by měl mít zákazník právo vědět. (Lupa, 05.08.2013)
Mobilní revoluce v číslech: jak se projevil nástup virtuálů a neomezených tarifů?
Z dosud zveřejněných výsledků Telefóniky a Vodafonu vyplývá, že nedošlo ani k výraznějším změnám v počtech uživatelů, ani k významnějším výkyvům výnosů z mobilních služeb. (Lupa, 29.07.2013)
Český eGovernment má nový strategický rámec.
Naše veřejná správa chce být levnější a efektivnější, a tak sází na sdílené služby, důslednou elektronizaci a propojování svých datových fondů. Přinutí k čistě elektronické komunikaci i všechny občany, podnikatele a firmy? (Lupa, 22.07.2013)
Selhaly včera datové schránky při doručování od Nejvyššího soudu?
Své včerejší rozhodnutí (vedoucí k propuštění tří zadržených poslanců) musel Nejvyšší soud rozeslat faxem. Datové schránky prý selhaly. Asi stejně jako další systémy v resortu justice, které jsou nadále nedostupné. (Lupa, 17.07.2013)
Novela poslance Husáka ještě neplatí, ale už přináší první ovoce
Ještě než stihla nabýt účinnosti, přinesla novela proti nekalým praktikám operátorů první změnu: T-Mobile sám snížil své smluvní pokuty a sankce na polovinu. Nikoli ale na pětinu, jak novela požaduje. (Lupa, 15.07.2013)
Nové trestní sazby: za útoky pomocí botnetů nejméně tři roky
Europoslanci odsouhlasili novou směrnici, upravující trestní sazby za počítačovou kriminalitu. Důrazně zkritizovali americký program PRISM a popohnali dokončení jednotného evropského digitálního trhu. Vedle pravidla Must Carry chtějí i pravidlo Must be Found. (Lupa, 08.07.2013)
Q&A: Vše, co jste chtěli vědět o roamingu, ale báli jste se zeptat
Od července vstoupila v platnost další fáze regulace cen roamingu. Co to pro zákazníky znamená? Jak je to s mobilními daty? A co se vyplatí? Nabízíme vyčerpávající odpovědi. (Lupa, 04.07.2013)
Callback je u virtuála voocall levnější než přímé volání z mobilu
Z mobilu na mobil za 1,69 Kč, ale přes callback jen za 1,19 Kč. To je paradox nabídky nového virtuála, který je důsledkem drahé a neregulované originace mobilních hovorů. S daty se ale voocall moc chlubit nemůže. (Lupa, 02.07.2013)
Datovým schránkám jsou právě dnes čtyři roky, základním registrům rok
Původně měly být datové schránky financovány úplně jinak, než dnes. Jednotlivé datové zprávy v nich měly být uchovávány neomezeně dlouho, a ne mazány po 90 dnech. Základní registry měly občany informovat, a ne před nimi informace skrývat. (Lupa, 01.07.2013)
Quadruple chce být mostem ke službám typu quadruple play
Vedle operátorů s vlastní sítí (MNO) a virtuálních operátorů (MVNO) se na našem mobilním trhu etablují i „zprostředkovatelé“ (MVNE): po GTS se hlásí o slovo společnost Quadruple. Co je zač, co nabízí a jak funguje? (Lupa, 28.06.2013)
Roaming za rok možná úplnì zmizí. Za týden ale dále zlevní.
Evropská komise zmìnila názor a místo otevření roamingového trhu chce roaming v rámci Unie rovnou zrušit. Jenže až příštím roce. Letos, od 1.7.2013, nastupuje již dříve plánované zlevnění. (Lupa, 24.06.2013)
Spam v datových schránkách bude ÚOOÚ přeci jen šetřit.
Stížností na „První spam v datových schránkách“, kterým Česká pošta oznamovala svou akci „Datový trezor na 2 měsíce zdarma“, se sešlo více. A tak jej Úřad přeci jen bude šetřit. (Lupa, 20.06.2013)
ha-loo mobil: z  VOIP-u na mobil za 1 Kè, z mobilu na mobil za 2 Kè
Nový ha-loo mobil je prvním virtuálním operátorem, který zkombinoval VOIP služby s klasickými mobilními službami. Platí se z kreditu, jen to co provoláte, plus poplatek za vedení SIM karty. (Lupa, 18.06.2013)
ČTÚ zveřejnil zprávu o průběhu neúspěšné aukce kmitočtů pro mobilní sítě
Podle jednoho ze stávajících operátorů PPF v aukci výrazně přebíjel ostatní. Podle ČTÚ se ale všichni hráči v držení nejvyšší nabídky na jednotlivé příděly kmitočtů střídali. (Lupa, 17.06.2013)
Jaromír Novák, ČTÚ: úřad by měl získat veřejnost na svou stranu
Nový předseda Rady ČTÚ chce zlepšit obraz úřadu v očích veřejnosti, a to větší otevřeností a lepším servisem pro uživatele. Své priority a představy o změnách Úřadu chce zveřejnit do tří měsíců. (Lupa, 10.06.2013)
GoMobil: další virtuální operátor, který cílí na zákazníky s nižší útratou
Nový virtuál má tři tarify a pět datových balíčků, méně přehledný ceník a udržovací poplatek pro ty, co skoro nic neprovolají. Celkově nízké ceny kompenzuje zpoplatněním většiny úkonů. (Lupa, 03.06.2013)
99mobile cílí na „nízkoútratové“ rezidenční zákazníky (do 400 Kč měsíčně)
Nový virtuál nenabízí předplacené služby ani neomezené hovory. Jen tarify s nízkými paušály a nízkým hovorným: 1,49 Kč do všech sítí. Kompenzuje to ale zpoplatněním dalších úkonů. (Lupa, 31.05.2013)
Aukce mobilních kmitočtů: připomínky jsou podány, začínají přesvědčovací manévry
Mobilní operátoři sepsali velmi rozsáhlé připomínky k aukci mobilních kmitočtů. Nejvíce jim leží v žaludku vyhrazení bloku v pásmu 800 MHz pro nového hráče. (Lupa, 27.05.2013)
Vodafone končí s panickými tarify, nahrazuje je tarify RED
Místo neomezených tarifů, vytvořených v panice po dubnových krocích Telefoniky, přichází nyní Vodafone s českou verzí svých koncernových tarifů RED. (Lupa, 24.05.2013)
TESCO Mobile nabízí předplacený tarif a dostatek mobilních dat
Èeský Tesco Mobile už není pouhý značkový přeprodejce, své zákazníky bude obsluhovat sám. Nabízí předplacené služby, které se ale chovají stejně jako tarif. (Lupa, 21.05.2013)
Novelou za důstojnější podmínky pro zákazníky a korektnější chování operátorů
Původně navrhovaná opatření byla k operátorům velmi tvrdá. Nakonec byla notně zeslabena, ale i tak zůstalo dost na významnou změnu dosavadních poměrů. (Lupa, 20.05.2013)
U nového virtuálního operátora MOBIL.CZ si mobilní data samostatně nekoupíte
Nový MOBIL.CZ se netají tím, že je pouze značkovým přeprodejcem služeb T-Mobile. Nabízí předplacené služby a data poskytuje jen jako bonus za dobití kreditu. (Lupa, 13.05.2013)
Šance zjistit, kdo a proč se na vás vyptával základních registrů, je malá.
Budete-li pátrat po tom, co doopravdy znamenají „divné“ položky na vašem záznamu o využívání údajů ze základních registrů, moc šancí něco se dozvědět nemáte. (Lupa, 6.05.2013)
Novým předsedou ČTÚ by se měl stát dosavadní člen Rady Jaromír Novák.
Nominace na nového předsedu Rady ČTÚ už je známa. Vláda ale jeho volbu stále nemá na programu. Měla by si pospíšit, protože Úřad bez předsedy nemůže rozhodovat. (Lupa, 29.04.2013)
Ad první spam v datové schránce: přišel i těm, kdo žádný souhlas neudělili
Česká pošta aktivovala Datový trezor na dva měsíce všem datovým schránkám. Informuje o tom pomocí systémových zpráv, což jí nově povoluje Provozní řád ISDS. (Lupa, 25.04.2013)
Akce Datový trezor na 2 měsíce zdarma, aneb: první spam v mé datové schránce
Česká pošta zavedla možnost platit za služby datových schránek pomocí kreditu. A hned rozeslala některým uživatelům nabídku svých služeb přímo do jejich DS. (Lupa, 22.04.2013)
Co přinesla blesková cenová válka, kterou operátoři považovali za nemožnou?
Reakce Vodafone a T-Mobile na změny u Telefóniky nesou znaky panického módu. Jak se Telefónice podařilo udržet chystané kroky v tajnosti? Přípravou v zahraničí! (Lupa, 15.04.2013)
Tarify FREE: Telefónica se utrhla, zbytek oligopolu bude muset reagovat
Nové tarify FREE, které v nabídce Telefóniky nahradí dosavadní tarify, výrazně zlevňují neomezená volání. Naopak mobilní data zůstávají prakticky beze změny. (Lupa, 12.04.2013)
Český T-Mobile kupuje český T-Systems, fúzovat ale nebudou
Cílem dnes oznámené transakce je lepší využití synergií mezi oběma dosud samostatně působícími subjekty. Případný rebranding není do budoucna vyloučen, ale není na pořadu dne. (Lupa, 10.04.2013)
PPF půjde do aukce na mobilní kmitočty znovu, ale má své podmínky
Skupina PPF půjde do aukce kmitočtů pro mobilní sítě jen tehdy, pokud nedojde ke zbytečným odkladům a budou zachovány nově navržené podmínky aukce (Lupa, 09.04.2013)
ČTÚ zveřejnil podmínky pro opakovanou aukci kmitočtů pro mobilní sítě
O možnosti vyhradit některý z nejlukrativnějších bloků v pásmu 800 MHz pro nového hráče nechtěl ČTÚ dříve ani slyšet. Nyní změnil názor i některá pravidla aukce. (Lupa, 09.04.2013)
Když EU nedá peníze na broadband, chce alespoň snížit náklady na budování sítí
EU chystá nařízení, které by minimalizovalo překážky a zbytečnosti při budování nových broadbandových sítí. Rozvody budou podmínkou kolaudace nových objektů. (Lupa, 08.04.2013)
Jaký byl Internet v roce 1998?
V roce 1998 vznikla společnost Google, vládu nad Internetem převzal ICANN, u nás byl založen CZ.NIC a odstartovala kampaň Březen – měsíc Internetu. Kromě Lupy byl spuštěn třeba iDnes či Novinky. Lidé se k Internetu připojovali nejvíce po dial-upu, který chtěl SPT Telecom horentně zdražit. Odpovědí mu byl masový protest. (Lupa, 02.04.2013)
Jak číst novoroční pozdrav, který vám přišel do vaší datové schránky?
Do datových schránek již dorazily slibované roční záznamy o využívání vašich údajů v základních registrech. Bohužel v nich chybí to nejpodstatnější: kdo a na co se ptal. (Lupa, 25.03.2013)
Zrušená aukce roztrhla pytel se zájemci o virtuálního operátora
Nový Tesco Mobile ještě ani nevstoupil na trh a už si stačil uříznout pěknou ostudu. Centropol chce do rozjedu svého virtuála investovat na 100 milionů a získat až milion zákazníků. (Lupa, 18.03.2013)
Je 20 miliard skutečně tak moc, aby se musela rušit aukce? Ano i ne
V přepočtu na obyvatele a 1 MHz byla cena přes 20 miliard za celou aukci někde na evropském průměru. Dražší než jinde byly zřejmě jen kmitočty v pásmu 800 MHz. (Lupa, 11.03.2013)
ČTÚ zrušil aukci na mobilní kmitočty
Aukce, která měla již dávno skončit, byla zrušena. Vyšplhala se nad 20 miliard a regulátorovi přišlo, že je to už moc a že by to vedlo k příliš drahým službám pro koncové zákazníky. (Lupa, 08.03.2013)
ADSL je v ČR už deset let
Připojení k Internetu prostřednictvím technologie ADSL je v ČR dostupné od března 2003, a tedy právě deset let. Co všechno se za tu dobu odehrálo a změnilo? (Lupa, 04.03.2013)
Budování 3G sítí v ČR neskončilo až teď, ale fakticky již v polovině loňského roku
S budováním 3G sítí začali naši operátoři s velkým zpoždění, a fakticky s ním skončili již před nějakým časem. Mírou pokrytí přitom patříme na chvost Evropy. (Lupa, 25.02.2013)
Telefónica navyšuje FUP a zvyšuje rychlost po jeho vyčerpání na 200 kbit/s
Po vyčerpání svého FUPu budou zákazníci Telefóniky moci přenášet svá mobilní data i nadále, a to rychlostí až 200 kbit/s, místo dosavadních 32 kbit/s. (Lupa, 21.02.2013)
Terminace v mobilních sítích zlevní na 41 haléřů, ale až o měsíc později než měla
ČTÚ pozdě doručil své cenové rozhodnutí společnosti Vodafone. Kvůli tomu teď musí posouvat o celý měsíc účinnost snížení cen za mobilní terminaci i Telefónice a T-Mobile. (Lupa, 21.02.2013)
Analýza trhu s originací: Telefónice roste konkurence, pořád ale dominuje
Už třetí analýza relevantního trhu s původem volání (originací) v pevné síti zjistila, že trh se změnil. Ale zase ne natolik, aby Telefónica přišla o své dominantní postavení. (Lupa, 20.02.2013)
Je broadband stále ještě prioritou? Pro Evropskou unii asi už tolik ne.
Evropská unie zkrouhla své investice do rozvoje broadbandu z 9 na 1 miliardu EUR. ČR ho naopak chce podpořit částí výnosů z aukce mobilních kmitočtů. (Lupa, 18.02.2013)
Porazila rychlá mobilní data od T-Mobile poštovního holuba a závodní Ferrari?
T-Mobile uspořádal závod, kterým se pokouší vyvrátit odvěkou poučku o výhodnosti kabel(k)ového přenosu oproti přenosu přes datovou síť. Výsledek bude znám dnes. (Lupa, 11.02.2013)
Nahé ADSL a VDSL od Vodafone vychází levněji než oblečené
Teprve letos promítnul Vodafone loňské zrychlení VDSL i do svých maloobchodních přípojek. Některé nahé přípojky zlevnil tak, že stojí méně než ty, které vyžadují pevnou linku. (Lupa, 04.02.2013)
Oddělený prodej roamingových služeb a změny u služby Vodafone Passport data
Od 1.7.2014 si budeme moci vybrat jiného poskytovatele roamingových služeb, než je náš domácí mobilní operátor. Vodafone dále zhoršil podmínky služby Passport data. (Lupa, 28.01.2013)
iDnes.cz oslavil patnáctiny, česká TLD doména .cz zase dvacáté narozeniny
Kromě prvního kola přímé volby prezidenta přinesl právě skončený víkend i dvě internetová výročí: v sobotu 12.1. uplynulo 15 let od startu „multimediálního magazínu iDnes“. V neděli 13.1. zase 20 let od zanesení české TLD .cz do systému DNS. A jak vypadaly první webové stránky prezidenta ČR? (Lupa, 14.01.2013)
Zápisky z cvičení: Co budou dělat média, až skutečně dojde ke kybernetickému útoku?
Spolupráce s médii a jejich pravděpodobná reakce na zprávy o kybernetickém útoku byla jednou z náplní kombinovaného aliančního cvičení NATO CMX 12 (Crisis Management Exercise 2012) a CC 12 (Cyber Coalition Exercise 2012). Jak takové cvičení probíhá a co a jak se na něm cvičí? (Lupa, 09.01.2013)
Datové schránky pořádně vyděsily klienty finančních úřadů
Ten, kdo v závěru loňského roku včas poslal své podání finančnímu úřadu skrze datovou schránku, mohl v prvních hodinách nového roku dostat překvapivé oznámení: že jeho již doručená datová zpráva se mezitím stala nedoručitelnou. (Lupa, 07.01.2013)
Blýská se v telekomunikacích na lepší časy?
Aukce mobilních kmitočtů stále pokračuje, je to dobře nebo špatně? ČTÚ navrhnul konkrétní nápravná opatření na trhu s mobilní originaci. Evropská komise odložila snižování cen za terminaci,  přesto k 1.1.2013 zlevňuje terminace v mobilních sítích. V příštím roce čeká ČTÚ volba nového předsedy. (Lupa, 02.01.2013)