Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2008
České elektronické komunikace v roce 2008
V roce 2008 spíše jen pokračovaly trendy předchozích let. Dále rostly rychlosti broadbandu a mizely objemové limity. Skončil experiment s vytáčeným ADSL a naopak začal experiment s AžDSL. Wi-Fi oproti očekávání rostlo rychleji než ADSL, a možná i to přimělo Telefóniku ke vstupu do Wi-Fi, byť zatím jen v pilotním provozu. Nahé ADSL zůstalo pro většinu uživatelů nadále nedostupné. (Lupa, 30.12.2008)
Stalo se: univerzální službu si stát zaplatí sám
Poskytování tzv. univerzální služby přijde ročně na více jnež 300 milionů. Největší část z toho spolykají náklady na provoz veřejných telefonních automatů, přes 193 milionů. Účet za ně ale neplatí stát. Místo něj se na to musí složit operátoři působící na trhu. Teprve od roku 2010 by se to mělo změnit: všechno to, co si stát skrze univerzální službu vynutí, si také sám zaplatí. (Lupa, 29.12.2008)
Stalo se: sázení po Internetu dostalo zelenou
Ještě před rokem prohlašoval ministr financí Kalousek, že sázení se v ČR může dostat na Internet leda tak přes jeho mrtvolu. No a před pár dny mu sám otevřel cestu, když změnil názor a sázení po Internetu povolil. Učinil tak ale způsobem, který potěšil tuzemské sázkové kanceláře, naštval jejich zahraniční konkurenty, vyděsil právníky a porušil usnesení vlastní strany (KDU-ČSL). (Lupa, 18.12.2008)
Vodafone rozhýbal mobilní Internet v ČR
Vánoční dárek od českého Vodafone, v podobě bezplatného šestiměsíčního testu jeho mobilního přístupu, si aktivovalo již skoro 250 000 zájemců. A dostavily se i konkrétní důsledky: jeho zákazníci začínají výrazně převažovat (například mezi všemi uživateli mobilních služeb Seznamu.cz). Zvyšuje se i počet zhlédnutých stránek a četnost využití mobilního Internetu. (Lupa, 18.12.2008)
T-Mobile jde do UMTS FDD a do blokování nelegálního obsahu
Ještě v září český T-Mobile tvrdil, že do budování klasické 3G sítě (na bázi UMTS FDD) nepůjde. Nyní už se věci mají jinak a na konec příštího roku chystá její komerční spuštění. Podobně ještě nedávno deklaroval, že nebude blokovat nelegální obsah na Internetu paušálně všem svým zákazníkům. Nyní změnil názor a od května příštího roku k tomu hodlá přistoupit. (Lupa, 16.12.2008)
Stalo se: Wikipedie byla zablokována
O tom, že blokování obsahu na Internetu může přinášet nepříjemné vedlejší efekty a místo kýženého efektu dosahovat pravého opaku, svědčí i nedávné zablokování části Wikipedie. Místo sporného obrázku byla zablokována stránka s vysvětlujícím textem, a samotná blokace pak znemožnila editaci článků na celé Wikipedii. (Lupa, 15.12.2008)
Stalo se: značka Volný zůstává
Telekom Austria Czech Republic, působící na tuzemském trhu pod značkou Volný, byl od roku 2005 ve stále větší ztrátě. Jeho výnosy sice průběžně rostly, ale náklady na udržení konkurenceschopnosti na trhu rostly ještě rychleji. A záchrana v podobě mobilních a konvergovaných služeb nebyla na obzoru. Nyní Volného koupil Dial Telecom. Proč a co se značkou udělá? (Lupa, 08.12.2008)
Připojení v Česku: jaká je realita?
Připojení na bázi Wi-Fi se v ČR prosadilo ještě před nástupem ADSL a rozvinulo se i díky jeho zpoždění. Ani následně se však situace zásadněji nezměnila. ADSL nevytlačilo Wi-Fi z trhu a dodnes s ním spíše prohrává, než aby nad ním vítězilo. V poslední době pak ADSL stále více dochází dech a prohrává už i s kabelovým připojením. (Lupa, 04.12.2008)
Google je v NIXu. Proč?
Společnost Google si nedávno pořídila již druhý peering v České republice. K privátním peeringu v rámci SITELu přidala novou 10 GB přípojku v rámci NIX.CZ. Proč to ale dělá? A proč se do NIXu připojilo také Ministerstvo vnitra ČR? (Lupa, 03.12.2008)
Francouzská digitální gilotina přešla do českého předsednictví
Ministři členských zemí EU se minulý čtvrtek dokázali dohodnout na společném stanovisku k revizi celého regulačního rámce elektronických komunikací. Jejich stanovisko se ale liší od stanoviska Evropského parlamentu. Mimo jiné i v tom, že již neobsahuje pojistku proti francouzské digitální gilotině. Jednání tak budou pokračovat, již během českého předsednictví. (Lupa, 0!.12.2008)
Stalo se: Europeana, digitální blamáž po evropsku
Při otevírání nové evropské digitální knihovny Europeana došlo k pořádné tlačenici: nápor prvních zájemců byl prý tak velký, že vstup do knihovny se úplně ucpal a tato byla vyřazena z provozu. V reálném světě by náprava zabrala možná i několik hodin, ale tady jde o Internet – a zbrusu nová online služba má kvůli úvodní tlačenici zůstat mimo provoz hned celý měsíc! (Lupa, 24.11.2008)
Červený 3G puntík od Vodafone
Na mapě celé ČR to bude působit jako hodně malý červený puntík: 3G síť, kterou český Vodafone hodlá spustit někdy v prvním čtvrtletí příštího roku, bude zpočátku pokrývat jen necelou Prahu 9 a Prahu 10. Bude podporovat HSDPA a bude od Nokia Siemens Networks. Ale další detaily, včetně plánovaného růstu pokrytí, zveřejněny nebyly. Proč? (Lupa, 19.11.2008)
Stalo se: Vodafone přehodnotil své blokování Internetu
Český Vodafone již nebude blokovat „další nelegální stránky“, ale jen ty s dětskou pornografií. Vybírat je bude i nadále britská organizace Internet Watch Foundation. Pro potřeby dětského profilu ale bude nevhodné stránky vybírat Vodafone sám. T-Mobile nadále spolupracuje na vzniku kodexu marketingových kampaní pro získávání nových zákazníků. (Lupa, 18.11.2008)
Stalo se: kauza poplatků se (ne)vrací
Koncem minulého týdne česká média notně zkritizovala Českou televizi za požadavek, aby se televizní poplatky nově vybíraly i z počítačů, připojených k Internetu. Nakonec se sice ukázalo, že je to jen jakýsi šum v digitálním kanále, a že ČT nic takového nepožaduje. Ale sama to zase až tak moc aktivně nedementovala. (Lupa, 10.11.2008)
Nový mobilní Internet od Vodafone
Český Vodafone přichází s novým internetovým tarifem pro mobily, za 17 Kč na den či 177 Kč na měsíc. Využitelný bude jak s transkódováním na WAPovém APN, tak i bez něj - a jak pro Internet v mobilu, tak i pro mobilní připojení klasických počítačů. Navíc Vodafone nabízí rekordně dlouhé promo období (6 měsíců), v rámci kterého bude nový tarif zcela zdarma. (Lupa, 06.11.2008)
Stalo se: Vodafone bude transkódovat mobilní web
Český Vodafone představí ve středu svou novou strategii mobilního Internetu. Její součástí bude i automatické přizpůsobování formátu webových stránek pro mobilní browsery (transkódování) při přístupu přes WAPové APN. Jak to funguje a jaká to má úskalí? Telefónica nabízí svůj O2 Internet WiFi v pilotním provozu a již převzala zákazníky NetBow. (Lupa, 03.11.2008)
Stalo se: Telefónica jde do WiFi
Český telekomunikační úřad zveřejnil finální verzi nové analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem. Místo o nahém ADSL už sám raději hovoří o nahém bitstreamu. I ve třetím kvartále růst ADSL dále zpomaloval. Telefónica O2 Czech Republic v předstihu zveřejnila provozní podmínky svých dosud neoznámených služeb na bázi WiFi. (Lupa, 27.10.2008)
Evropská komise: broadband pro všechny!
Evropská komise už dlouho usiluje o to, aby k internetovému broadbandu měli přístup skutečně všichni obyvatelé Unie. Zkusila už různé věci, ale kýžený výsledek se stále nedostavil. A tak nyní Komise pokládá otázku: pomohlo by zařazení broadbandu do univerzální služby? Co by to fakticky znamenalo a jaké by to mělo konkrétní důsledky? (Lupa, 22.10.2008)
Stalo se: Internet byl po volbách nejrychlejší
Internet informoval o průběžných výsledcích voleb již tradičně nejrychleji. Kvůli zátěži letos ČSÚ zřídil další front-end ke svým databázím, a svá data průběžně poskytoval řadě zpravodajských serverů. Ty se pak postaraly o jejich prezentaci. Téma Internetu pro všechny (a zdarma), které letos připravili jako určitý prefabrikát lidovci, se jako téma ve volbách moc neujalo. (Lupa, 20.10.2008)
Internet (znovu) do škol
Po dvouleté pauze se stát znovu začíná hlásit k odpovědnosti za stav ICT technologií na školách a jejich připojení k Internetu. Podle návrhu, který připravilo MŠMT, by stát v nadcházejících letech přispěl školám jednou šestinou na jejich připojení a vybavení. Zbývajících pět šestin by dodaly evropské fondy a školy samy. (Lupa, 15.10.2008)
Stalo se: ohlédnutí za Invexem
Byl letošní Invex poslední svého druhu? Bude přeměněn z výstavy na konferenci, nebo naopak odtržen od Digitexu a posílen o ICT v dalších oborech, například ve strojírenství a zemědělství? O kolik se letošní Invex a spol. zmenšil oproti loňskému ročníku, například pokud jde o počet návštěvníků, vystavovatelů, či třeba přihlášek do soutěže o Křišťálový disk? (Lupa, 13.10.2008)
Invex 2008: pusto a prázdno
První dva dny letošního Invexu, a stejně tak Digitexu a Interkamery, moc neoslnily. Doprovodný program bych chudší, ale i samotné expozice se smrskly a pavilony zejí větší prázdnotou než v předchozích letech. Pokud by měl trend poklesu pokračovat, příští Invex by snad musel dosahovat záporných čísel. (Lupa, 09.10.2008)
Stalo se: začal Invex. Všimli jste si?
V Brně dnes začalo hned několik veletrhů. Jde o Digitex, Interkameru, Job Fair, a také tradiční Invex, byť opět o něco menší než v loňském roce. Minulý týden se v ČR představila služba ZYB.COM. A GTS Novera představila svého nového generálního ředitele a své plány do budoucna. Ty počítají i s mobilními službami již v prvním kvartále 2009. (Lupa, 6.10.2008)
Stalo se: europoslanci odmítli digitální gilotinu
Poslanci evropského parlamentu odmítli snahy zavést do celé Evropské Unie francouzské „třikrát a dost“, umožňující odpojovat od Internetu uživatele na základě podnětů od velkých držitelů autorských práv. Dokonce přijali ustanovení, které odpojování bez řádného rozsudku přímo zakazuje. I tak se ale do zákona dostal pojem „zákonný obsah“. (Lupa, 29.09.2008)
Europoslanci schválili balíček reforem
Poslanci evropského parlamentu schválili v prvním čtení celý balíček reforem trhu elektronických komunikací, který původně připravila Evropské komise. Ještě předtím v něm ale provedli několik poměrně zásadních změn. Omezili hlavně rozsah rozhodovacích a výkonných pravomocí, které si Brusel chtěl nově přisvojit. (Lupa, 26.09.2008)
Mobil a Internet: přátelé nebo protivníci?
Svět mobilů a mobilních komunikací je už dnes větší než svět počítačů a Internetu, a navíc roste podstatně rychleji. V tomto kontextu je vývoj mobilního Internetu ještě o to zajímavější. A čím vlastně je „mobilní Internet“? Kdo mu vládne? A jakou roli v něm hrají mobilní operátoři? (Lupa, 23.09.2008)
Stalo se: U:fon jako regulační paradox
Evropská komise chce radikálně snížit regulované ceny za terminaci hovorů v mobilních sítích. Prý až na 2 eurocenty za minutu ze současného průměru 9 eurocentů. Mobilním operátorům se to podle očekávání nelíbí a již bijí na poplach. Ale třeba český U:fon dokáže z inkasovaných 2,99 Kč za minutu příchozího hovoru ještě vyplácet provizi svému zákazníkovi, ve výši celé 1 Kč. (Lupa, 22.09.2008)
Stalo se: UPC odpovídá na AžDSL
Na nedávné změny v nabídce ADSL už reaguje i UPC. U svých dosavadních internetových služeb značně navýší rychlosti, a to včetně upstreamu. Ovšem postupně a až od 1. ledna 2009. Noví zákazníci mohou již od dnešního dne vybírat z nové nabídky, která ale má jen dvě položky: 10/1 Mbit/s za 490 Kč a 20/1,5 Mbit/s za 800 Kč. (Lupa, 15.09.2008)
Bylo 30. července již o den dříve?
Častou příčinou sporů mezi zákazníky a operátory je výklad jejich smluvních podmínek. Ne vždy ale mají jasno i sami operátoři. Ti mobilní teď řeší s ČTÚ kuriózní spor o to, jak naplnit nařízení Evropské komise k roamingu. Jde v něm o správné datum kurzu eura vůči koruně pro přepočet regulovaných cen. Ve hře pak jsou nižší korunové ceny za roaming, než jaké už byly zveřejněny. (Lupa, 18.09.2008)
Přiškrcení českého Velkého bratra
Evropská unie požaduje po členských státech, aby jejich internetoví provideři získávali a uchovávali podrobné údaje o tom, co a jak uživatelé na Internetu dělají. Rozsah údajů vymezuje unijní směrnice z roku 2006. Česká republika ale již od roku 2005 požaduje ještě rozsáhlejší údaje, značně nad rámec unijní směrnice. A teprve teď je šance na určitou redukci na evropskou úroveň. (Lupa, 12.09.2008)
Stalo se: prozvánění po česku
Zatím neoficiální návrh komisařky Redingové počítá s cenovým stropem pro SMS zprávy v roamingu na úrovni cca 3,25 Kč. Novela zákona o elektronických komunikacích přikazuje operátorům uchovávat data o tzv. prozvánění. Operátoři ale mohou zákonu dostát, i když tato data uchovávat nebudou. Jak je to možné? (Lupa, 08.09.2008)
Vodafone koupil Broadnet
Konsolidace operátorů na našem trhu není ještě u konce. Nejnověji došlo na společnost Broadnet Czech, vlastnící licenci na FWA v pásmu 26 a 28 GHz a orientovanou na firemní zákazníky, kterým poskytuje hlasové, datové a internetové služby. Kupcem je český Vodafone, který si od akvizice slibuje posílení své pozice právě v segmentu firemních zákazníků. (Lupa, 04.09.2008)
Stalo se: operátoři si v roamingu notně přilepšují
Minutové ceny hlasového volání v roamingu klesly v ČR o více jak 20 %. Podle průzkumu evropských regulátorů ale tuzemští zákazníci stále platí o téměř 30 % více minut, než kolik skutečně provolají. Právě tolik obnáší rozdíl mezi skutečnými a účtovanými minutami, daný rozdílem mezi sekundovou a minutovou tarifikací. Brusel by to ale mohl zatrhnout. (Lupa, 01.09.2008)
AžDSL: vše (až) na 8 Mbit/s
Všechny dosavadní varianty ADSL od Telefóniky budou sjednoceny na jednu maximální rychlost (až 8 Mbit/s) za jednu cenu (475 Kč s DPH). Pro někoho to bude zrychlení, pro jiného zlevnění. Ovšem až od února příštího roku. Kdo chce zrychlit dříve, tomu se dává najevo, že by měl sáhnout po balíčku. Volitelně půjde objednat i prémiová rychlost 16 Mbit/s. (Lupa, 27.08.2008)
Stalo se: máme první ADSL na bázi Carrier IP Stream?
Přeprodávané ADSL bylo v ČR dosud realizováno jen na (neregulované) velkoobchodní službě Carrier Broadband. Nyní se ale zdá, že bychom mohli mít už i nabídku přeprodávaného ADSL, realizovanou na regulované velkoobchodní službě Carrier IP Stream. To vše v době, kdy zájem o nové ADSL znatelně klesá a přeprodávaných přípojek dokonce ubývá, místo aby jich přibývalo. (Lupa, 25.08.2008)
iPhone přichází, s ním i utajený „kill switch“
Nový iPhone 3G konečně přichází i do České republiky, země 3G technologiím dosud příliš nezaslíbené. Sebou si přináší nedokumentovanou schopnost (pokřtěnou na kill switch), díky které může firma Apple na dálku zablokovat konkrétní aplikaci na všech iPhonech 3G. Má to sloužit k ochraně před malwarem, nebo k ochraně byznys modelu nového AppStore? (Lupa, 21.08.2008)
Stalo se: na obzoru je AžDSL
Zájem o ADSL v poslední době rapidně klesá, a tak je třeba ho oživit. Poskytovatelé proto slibují vyšší rychlosti přípojek, až 16 Mbit/s na downstreamu. Jenže zákony fyziky jsou neúprosné, a tak budou tyto maximální rychlosti skutečně dostupné jen pro část zákazníků. Ostatní ještě důrazněji pocítí, co v praxi obnáší slůvko „AŽ“. (Lupa, 18.08.2008)
Stalo se: ČTÚ otevřel diskusi k digitální dividendě
Přechodem z analogového na digitální vysílání dojde k uvolnění určité části frekvencí, a již dnes se pro ně hledá nejvhodnější nové využití. Mají být využity pro další rozšíření digitální televize, pro mobilní broadband, pro televizi v mobilu, či ještě pro jiné účely? Český telekomunikační úřad chce tyto zásadní otázky diskutovat s širší odbornou veřejností. (Lupa, 11.08.2008)
Jak je to s telefonem pro chudé?
Apple iPhone, ve své druhé verzi a s podporou 3G, se v České republice začne prodávat už 22. srpna a nikoli až koncem roku. Pořídit si ho bude moci kdokoli, včetně zdravotně postižených a sociálně slabých. Ale jen zdravotně postižení, na rozdíl od sociálně slabých, mohou nadále čerpat státem hrazené slevy na telekomunikační služby. (Lupa, 07.08.2008)
Stalo se: v Británii budou odstrašovat uživatele
Ve Francii si velká jména hudebního průmyslu prosadila odpojování těch uživatelů Internetu, kteří mají porušovat jimi vlastněná práva. To ve Velké Británii si tamní BPI prosadila zatím pouze masové rozesílaní varovných dopisů těm uživatelům Internetu, kteří podle jejího názoru používají své přípojky nelegálně. (Lupa, 04.08.2008)
Stalo se: recese už ohrožuje i sektor telekomunikací
Výrazný pád akcií na světových trzích postihl v minulém týdnu už i největší telekomunikační operátory, dosud považované za velmi odolné vůči nastupující recesi. Lavinu strhly hospodářské výsledky mateřského Vodafone. A jak se dařilo tuzemské Telefónice O2 CR a jejímu ADSL? Také nijak slavně, kvartální přírůstky nadále prudce klesají. (Lupa, 28.07.2008)
Stalo se: hrozí i nám digitální gilotina?
Dva klíčové výbory evropského parlamentu schválily návrh nového regulačního rámce elektronických komunikací. Ovšem s dodatky, které již míří spíše k regulaci Internetu. Mohly by přinést i celoevropské zavedení „digitální gilotiny“, jak se v poslední době začalo říkat francouzským snahám o násilné odpojování uživatelů od Internetu? (Lupa, 14.07.2008)
Stalo se: roaming zlevnil a ještě zlevní
S koncem prázdnin by regulované ceny hlasového roamingu v rámci EU měly dále klesnout, pro české uživatele o více jak 20 %. U dosud neregulovaných dat a SMSek také hrozí jejich vzetí do regulace. Mobilní operátoři je proto raději zlevňují sami, například T-Mobile až o 80 %. U SMS zpráv by v případě regulace mohla jejich cena klesnout až na 3,40 Kč. (Lupa, 07.07.2008)
Stalo se: je cenzura Internetu už i v ČR?
Počínaje minulým čtvrtkem odstřihl český Vodafone všechny své zákazníky od takového obsahu, který má být nelegální. Je to ještě ochranou zákazníka a formou boje proti dětské pornografii a dalším nepravostem? Nebo je to už cenzura mobilního i pevného Internetu? A má na to vůbec právo? (Lupa, 30.06.2008)
Francie chce odpojovat uživatele
Ve Francii už navrhli zákon, podle kterého by se velcí držitelé práv (distribuční společnosti, ochranné svazy apod.) mohli domoci odpojování těch uživatelů Internetu, kteří podle výsledků jejich monitoringu porušují jimi držená práva. Vykonavatelem by byl nově zřízený „Vysoký úřad pro šíření děl a ochrany práv na Internetu“. (Lupa, 25.06.2008)
Stalo se: budoucnost internetové ekonomiky je ohrožena kybernetickou kriminalitou
V jihokorejském Soulu proběhla minulý týden ministerská konference OECD na téma budoucnosti internetové ekonomiky. Jedním ze závěrů je i potřeba rychle něco udělat s posílením bezpečnosti a důvěryhodnosti celého prostředí Internetu. Jinak Internet ovládne kriminalita a místo šance se stane nebezpečím a hrozbou. (Lupa, 23.06.2008)
Kdo navrhuje zpoplatnění příchozích hovorů?
Měli by naši uživatelé mobilů platit nejen za odchozí, ale i za příchozí hovory, tak jako například v USA? Znamenalo by to zdražení, nebo naopak celkové zlevnění a zprůhlednění vztahů mezi operátory? A kdo vlastně s touto představou přišel? Vymyslela si to Evropská komise, nebo nás tím straší sami mobilní operátoři? (Lupa, 20.06.2008)
Stalo se: týden evropských odmítnutí
Minulý týden příliš nepřál snahám o ještě větší evropskou integraci. V Irsku tamní obyvatelé odmítli Lisabonskou smlouvu, v Lucembursku ministři členských zemí na Radě Evropské unie odmítli návrh na evropského superregulátora. Poněkud vstřícnější už byli k návrhům na funkční separaci. Komise naopak přitvrdila ohledně regulace SMS a datového roamingu. (Lupa, 16.06.2008)
Stalo se: novela data retention má zelenou
Povinnost operátorů a poskytovatelů služeb uchovávat provozní a lokalizační údaje o jejich klientech (tzv. data retention) u nás existuje od roku 2005. Nyní prošla Sněmovnou i Senátem novela, aktualizující tyto povinnosti. V něčem je rozšiřuje, ale v jiných aspektech zase upřesňuje či dokonce zmírňuje. U Internetu se ale nic nemění. (Lupa, 09.06.2008)
Fotbalové Euro: jsme ve finále!
Tak přesně takovéto zvolání má stále ještě šanci zaznít (v češtině) i na letošní soutěži Euro. V roce 1996, na prvním fotbalovém Euro s internetovou podporou a vlastním webovým serverem, přitom skutečně zaznělo. Jak vychází srovnání internetové podpory tehdejšího Eura a toho dnešního? Kolik dnes stojí přímý internetový přenos? (Lupa, 08.06.2008)
Future Internet podle EU
Ačkoli se píše teprve rok 2008, Evropská unie již myslí na to, jak bude vypadat budoucí Internet v horizontu let 2020 až 2025. Pořádá na toto téma konference, přijímá deklarace, financuje výzkumné projekty a zřizuje odborné orgány. To vše z evropské perspektivy a pro potřeby Evropy. A zatím se přiklání spíše k potřebě radikální obměny dnešního Internetu. (Lupa, 05.06.2008)
U:fon pro všechny a navždy
V pondělí 16. června spustí U:fon své mobilní hlasové služby. A aby v silné konkurenci prorazil, rozhodl se jít ještě dál než stávající mobilní operátoři: neomezené volání ve své síti, jen za cenu paušálu, nabídne i těm, kteří by na něco takového jinde nedosáhli. Prý „pro všechny a navždy“. Dokonce i v rámci tarifu, který má výši 0 Kč. (Lupa, 03.06.2008)
Stalo se: letenky už koupíme pouze elektronické
S koncem května nastal v letecké dopravě příslovečný den D: z tradičních papírových letenek se přešlo výhradně na letenky elektronické. Ty už v poslední době výrazně převažovaly nad těmi papírovými, poměrem až 9:1. Nicméně u způsobu jejich nákupu to dosud bylo přesně obráceně, po Internetu se jich nakupovala jen asi desetina. (Lupa, 02.062008)
Druhou analýzou k nahému ADSL?
Český telekomunikační úřad zveřejnil k diskusi návrh nové – v pořadí již druhé – analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem. Na první pohled se v jejích závěrech nic nemění. Na druhý pohled by se určité změny přece jen mohly rýsovat. Třeba u nahého ADSL, které regulátor chce nařídit. Ale při ještě detailnějším pohledu přestává být jasné, o co přesně mu jde. (Lupa, 30.05.2008)
Stalo se: Steve Ballmer v Praze také podepisoval
Steve Ballmer, prezident a výkonný ředitel Microsoftu, nepřijel do Prahy pouze kvůli přednáškám. Stihl také podepsat dvě smlouvy, z nichž jedna prodlužuje dosavadní účast České republiky v licenčních programech Microsoft Select a Enterprise. Druhá pak nově zapojuje Českou republiku do programu Security Cooperation Program, určenému k vzájemné výměně bezpečnostních informací. (Lupa, 26.05.2008)
Stalo se: sport jako killer aplikace?
Češi tráví stále na Internetu stále více času během víkendů a v době volna. Na Internetu přitom uvidí jak přenosy z Eura 2008, tak i zápasy hokejové O2 Extraligy a fotbalové Gambrinus ligy. Televizi v mobilu nemusí provozovat jen mobilní operátoři a nemusí fungovat jen v DVB-H, jak se dosud očekávalo. IPTV služba O2 TV už zvládne dva různé programy souběžně. (Lupa, 19.05.2008)
Stalo se: provozuje U:fon dvě různé CDMA technologie?
Nová CDMA2000 EV-DO technologie, kterou MobilKom nasazuje ve své nové síti, není zpětně kompatibilní se starší technologií CDMA2000 1xRTT. Jak potom mohou v této síti fungovat 1xRTT telefony, které U:fon nabízí zákazníkům? Český Vodafone přišel s vlastní službou charakteru fixně-mobilní substituce, umožňující volat na pevnou linku jen za paušál. A jak pokračují jednání o roamingu? (Lupa, 21.05.2007)
U:fon chystá mobilní hlasové služby
14. května loňského roku vstoupil na náš trh nový operátor, MobilKom, se značkou U:fon. Dnes, při příležitosti svých prvních narozenin, zopakoval očekávaný termín spuštění svých mobilních hlasových služeb: ještě v průběhu léta. Kterou ze svých dvou technologií pro ně ale využije? Tu starší, CDMA2000 1X, skrze kterou již dnes poskytuje své pevné hlasové služby. (Lupa, 16.05.2008)
Stalo se: T-Mobile přišel o prvenství ve výnosech
Český T-Mobile si udržel prvenství v počtu zákazníků, přesněji aktivních SIM karet. Ovšem prvenství v objemu kvartálních výnosů, poprvé získané na konci loňského roku, zase obratem ztratil. Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k dopadům svého nařízení o roamingu. Ptá se například, zda operátoři neúčtují hovorné po minutách místo po sekundách. (Lupa, 12.05.2008)
Čeká nás regulace Internetu?
Česká republika musí do konce příštího roku transponovat do své legislativy evropskou směrnici o audiovizuálních mediálních službách. Její regulační dopady se mohou týkat i některého obsahu, který je dostupný po Internetu. Zda půjde například o videa na novém internetovém portálu TV Nova, není zatím jasné. V každém případě ale nepůjde o regulaci Internetu jako takového. (Lupa, 09.05.2008)
Stalo se: spamu je 30 let
První zdokumentovaný spam měl být odeslán v prvních májových dnech roku 1978 ještě v zárodečné síti ARPANET. Byl určen všem držitelům e-mailových adres na západním pobřeží USA. V roce 2004 předpověděl Bill Gates, že problém spamingu bude do dvou let vyřešen. Podařilo se, nebo spam žije a vzkvétá dál? (Lupa, 05.05.2008)
Z čí kapsy to platí Kvído?
Telefónica O2 Czech Republic spustila službu s názvem Kvídovo volání. Nabízí týdně až 20 jednominutových hovorů do pevných či mobilních sítí, které jsou hrazeny inzerentem. Volající si na oplátku musí vyslechnout dvě jeho zvukové reklamy, v délce do 5 a 20 sekund. Další služby, pod značkou "Platí to Kvído", by měly časem následovat. (Lupa, 30.04.2008)
Stalo se: pevných linek je už méně než 2 miliony
Počet pevných telefonních linek v ČR, zřízených a provozovaných Telefónikou, poprvé klesl pod 2 miliony. A to jich měl Telecom původně zřídit přes 4 miliony. Český T-Mobile jako poslední z mobilních operátorů představil komplexní řešení pro firmy, zahrnující také fixní hlasové služby, v podobě služby ProfiNet. (Lupa, 28.06.2008)
Stalo se: Telefónica zaplatí sporné 2 miliardy
Akcionáři Telefóniky O2 Czech Republic si vyplatí na 16 miliard na dividendách. Exekuci, která již řadu měsíců vázne na jejím majetku, hodlá Telefónica ukončit zaplacením částky 2 miliard, o kterou se stále soudí s českým T-Mobile. Sdružení obrany spotřebitelů kritizuje Telefóniku za faktické prodlužování časových závazků. (Lupa, 21.04.2008)
Stalo se: připravují se elektronické volby
Ministerstvo vnitra podepsalo memorandum s ČSÚ o přípravě možnosti elektronických voleb. Zatím půjde hlavně o pilotní projekt. Harmonogram reformy českého e-governmentu je hodně napjatý, největší změny mají přijít s účinností k 1.červenci 2009 a 1. lednu 2010. Letošní Invex bude o den kratší, s Interkamerou a už jako veletrh řešení, nikoli technologií. (Lupa, 14.04.2008)
Máme novou strategii rozvoje informační společnosti. V uvozovkách
Rada vlády pro informační společnost konečně něco vyprodukovala. Místo strategie pro rozvoj celé informační společnosti ale přijala pouze stručnou vizi dalšího rozvoje služeb v rámci e-governmentu. Ambice této strategii ale nechybí: ze současného chvostu nás má skokem dostat mezi pět nejlepších v EU. Jak? (Lupa, 11.04.2008)
Vodafone chystá (mobilní) mikroplatby
Český Vodafone chystá do budoucna několik zajímavých novinek: vlastní platební řešení pro mobilní Internet, technologii Otello pro vyhledávání skrze obrázky, či adaptaci internetového obsahu pro mobilní zařízení. Svůj portál Live! již dnes rozšířil o další služby Seznamu.cz v mobilní verzi, např. o mapy.cz, sreality.cz či firmy.cz. (Lupa, 09.04.2008)
Od Lupy k internetové archeologii
Své ohlédnutí za historií českého Internetu, o které mne požádala redakce Lupy, schválně nebudu zasazovat někam do roku 199x a vzpomínat na to, co jsem tehdy dělal či naopak nedělal. Místo toho se raději zastavím u něčeho současného, co mi důrazně připomněl jiný požadavek redakce: abych pro ni připravil něco dokumentárního k počátkům Lupy. Uvědomil jsem si totiž, jak málo se nám toho zachovalo z historie českého Internetu, a jak těžké je to teď hledat – a hlavně nacházet. (Lupa, 08.04.2008)
Stalo se: banky chystají mikroplatby
Po pěti dlouhých letech od likvidace prvních mikroplatebních systémů na českém Internetu se k jejich spuštění chystá ČSOB s Poštovní spořitelnou. Lidovci se před svým sjezdem hlásí k možnosti volit na všech úrovních i pomocí Internetu. Český telekomunikační úřad chce zkoumat i poptávku po službách elektronických komunikací. V Hradci Králové začala konference ISSS. (Lupa, 07.04.2008)
Stalo se: do 5 let 1 milion ADSL přípojek
Šéf Telefóniky O2 Czech Republic předpovídá, že do pěti let zřídí jeho společnost jeden milion ADSL přípojek. Ke konci loňského roku jich měla na 508 tisíc. To by ale znamenalo, že v průměru za těchto pět let už poptávka neklesne pod loňský průměr. UPC naplánovalo další zvýšení rychlosti downstreamu u svých přípojek. Roste ovšem i míra jejich asymetrie. (Lupa, 31.03.2008)
Stalo se: koho koupí Vodafone?
Český Vodafone chce posílit svou pozici v segmentu firemních zákazníků. V této souvislosti zmiňuje partnerství či dokonce koupi některého z alternativních operátorů. Kromě teprve připravované technologie LTE si prý “všímá“ také technologie WiFi, kterou ve svém portfoliu dosud nemá. A také chce „dostat internetové služby do mobilů“. (Lupa, 25.03.2008)
Má být garantována minimální rychlost u broadbandu?
Český telekomunikační úřad chce přinutit providery, aby garantovali kvalitu svých broadbandových služeb i pro běžné domácí uživatele. Ovšem cesta, kterou zatím zvažuje – a to garantování určité minimální rychlost připojení – by zřejmě vedla spíše k vynucenému zdražení. Existují ale i jiná řešení. Inspirovat se lze třeba u hlasových služeb. (Lupa, 21.03.2008)
Stalo se: v ČR je už 1,7 milionu broadbandových přípojek
Český telekomunikační úřad publikoval výchozí data, která získal při nové analýze relevantního trhu s broadbandem. Podle nich se počet broadbandových přípojek v ČR vyšplhal koncem minulého roku až k hranici 1,7 milionu. A to i přes upravenou definici broadbandu. S výjimkou mobilního a optického připojení se ale tempo dalšího růstu zpomaluje. (Lupa, 17.03.2008)
Telefónica O2 CR ruší objemové limity
Poté, co v polovině loňského roku zrušila objemové limitu u svých internetových služeb společnost UPC, přistupuje nyní ke stejnému kroku u svých ADSL služeb i Telefónica O2 Czech Republic, a to s platností od 1. dubna 2008. Stále si ale vyhrazuje právo regulovat provoz v případě hrozícího přetížení sítě. Ke stejnému datu stáhne ze své nabídky služby Extreme. (Lupa, 11.03.2008)
Stalo se: ČTÚ chce výrazně zlevnit LLU
Telefónica O2 Czech Republic vydala novou referenční nabídku zpřístupnění (RUO), která otevírá cestu i ke zpřístupnění dosud neaktivních místních smyček. Český telekomunikační úřad mezitím zveřejnil nový návrh cenového rozhodnutí, které by významně snížilo regulované ceny za zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling). (Lupa, 10.03.2008)
Stalo se: Sazka chce vsadit na Internet
Společnost Sazka chce nabídnout vlastní služby pro on-line placení po Internetu. Možnost provozování sázek přes Internet má připravenu, ale šance na jejich povolení prý vede jen přes mrtvolu ministra financí Miroslava Kalouska. Český T-Mobile už je mobilní jedničkou i co do výnosů. Zdražení Internetu u UPC již nastalo, mění se ale i čísla účtů. (Lupa, 03.03.2008)
Stalo se: vzpamatovalo se ADSL?
Během posledního loňského čtvrtletí získala Telefónica O2 více nových klientů pro své mobilní služby než ostatní dva mobilní operátoři dohromady. Celkově se mobilní penetrace v ČR vyšplhala na 126 procent. Tempo přibývání nových ADSL přípojek od TO2 CR přestalo klesat a za poslední loňský kvartál naopak vzrostlo. Bude to trvalé, nebo jde jen o sezónní vliv? (Lupa, 25.02.2008)
SMS lékař neléčí, ale pomáhá aspoň s placením
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze jako první zkouší možnost placení regulačních poplatků přes mobily, pomocí SMS zpráv. Služba s názvem SMS lékař je dostupná zákazníkům všech operátorů a provozuje ji společnost Expansion Group. Ta by ji ráda nabídla nejen velkým zdravotnickým zařízením, ale časem i malým ordinacím a jednotlivým lékařům. (Lupa, 22.02.2008)
EU chce reformovat autorské poplatky
Po neúspěchu v roce 2006 otevřel evropský komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy znovu otázku autorských poplatků. Rozhodně je nehodlá zrušit, ale rád by je reformoval. Nejspíše tak, aby se odstranily jejich dosavadní disproporce mezi jednotlivými členskými zeměmi a našel se nějaký jednotný model pro jejich stanovení a výběr. (Lupa, 21.02.2008)
Stalo se: EU chce levnější data a SMS v roamingu
Na světovém mobilním kongresu v Barceloně vystoupila s významným projevem evropská komisařka Viviane Redingová. Mobilním operátorům v EU dala nůž na krk: pokud do začátku července sami dostatečně nezlevní datové služby a textové zprávy v rámci roamingu, navrhne jejich direktivní regulaci po vzoru regulace hlasových služeb. (Lupa, 18.02.2008)
O2 over Fiber
Také Telefónica O2 Czech Republic již testuje poskytování svých služeb koncovým zákazníkům přes optiku, na bázi FTTB i FTTH. Zatím hlavně v rámci developerských projektů, v nově postavených domech a bytech. V tuto chvíli má již „několik stovek“ přípojek. Jak vypadají podmínky pilotního provozu? Co je nabízeno a za kolik? (Lupa, 15.02.2008)
Co přinesl pátý Safer Internet Day?
Včerejší den byl po celé Evropě slaven jako den pro bezpečnější Internet, v pořadí již pátý. Byl již tradičně zaměřen především na ochranu dětí před nástrahami Internetu. U nás jsme jej oslavili vyhlášením soutěží MobilStory či WebQuest, a oznámením nových aktivit operátorů na poli ochrany dětí a mladistvých. (Lupa, 13.02.2008)
Stalo se: vytáčené ADSL končí
Počátek února přinesl souběh hned několika událostí, které se týkají Telefóniky O2 Czech Republic. Ta mj. vydala novou velkoobchodní nabídku na své ADSL služby, přestala nabízet a zřizovat své „vytáčené ADSL“ a tento týden začne zpoplatňovat ICQ komunikaci přes mobily. Na svůj post rezignoval dosavadní předseda představenstva TO2 CR. (Lupa, 11.02.2008)
Jak se daří českému e-governmentu?
Nedávné mediální přestřelky kolem zabezpečení Czech Pointů, kolem elektronických občanek či kolem elektronického doručování a povinných datových schránek pro všechny právnické osoby jsou vhodnou příležitostí k malému ohlédnutí za tím, co a jak se děje kolem českého e-governmentu. Jak se daří postavičce eGona, která má tuto oblast symbolizovat? (Lupa, 07.02.2008)
Stalo se: dochází mobilnímu trhu dech?
T-Mobile i Vodafone získali v roce 2007 méně nových zákazníků než v roce 2006. V případě T-Mobile to bylo dokonce podstatně méně. Znamená to, že dosavadnímu růstu mobilního trhu dochází dech? Vodafone přišel s novým datovým tarifem, T-Mobile s novým herním portálem a Telefónica O2 s další vlnou akčních slev na své ADSL. (Lupa, 05.02.2008)
Internet od UPC podraží o 15 korun. Proč?
Společnost UPC se rozhodla od března zdražit své internetové služby. Týká se to téměř všech tarifů, a to ve stejné míře: o 15 korun měsíčně. Výjimku budou mít pouze zákazníci, kteří mají některý z balíčků (prostý souběh více služeb nestačí). Deklarovaným důvodem jsou rostoucí provozní náklady, zejména ceny energií, ještě koncem roku však přitom UPC prohlašovala, že zdražovat letos nebude. (Lupa, 30.01.2008)
Stalo se: v Praze proti dětské pornografii
Minulý týden se v Praze školili policisté, soudci i státní zástupci v boji proti dětské pornografii a kriminalitě, páchané na dětech po Internetu. Česká republika byla pochválena za novelu, trestající pouhé držení dětské pornografie. Zapojí se ČR do snah bojovat proti dětskému pornu na Internetu cestou omezení plateb? (Lupa, 28.1.2008)
Stalo se: T-Mobile má smělé plány
Roland Mahler, šéf českého T-Mobile, pevně věří v mobilní technologie i v prvenství jeho firmy co do výnosů. Potenciál dalšího rozvoje vidí hlavně v komunitách a v obsahu, generovaném uživateli. Vysvětlil, proč jako mobilní operátor nabízí fixní ADSL. Naznačil brzké testování technologie LTE a avizoval spuštění DVB-H již na přelomu letošního a příštího roku. (Lupa, 21.01.2008)
Jak MF Dnes a iDnes.cz přicházely na Internet
Portál iDnes.cz, který vydavatelství MAFRA spustilo v lednu 1998, nedávno oslavil deset let své existence. Deník MF Dnes však „byl na Internetu“ ještě dříve. Chcete vidět, kde byl dostupný a v jaké podobě ? A také jak vypadal portál iDnes.cz bezprostředně po svém spuštění? (Lupa, 16.01.2008)
Stalo se: dočkáme se reformy autorských poplatků?
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce zrušit Testcom a reformovat systém vybírání autorských poplatků. Měly by se platit jen tam, kde jde skutečně o autorská práva, a ne o „profit z ničeho“. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhuje zdanit připojení k Internetu a používání mobilů. A v Bruselu zase plánují budoucnost pro online obsah na bázi DRM. (Lupa, 14.01.2008)
Ceny českého broadbandu podle ČTÚ
Ve své pravidelné měsíční monitorovací zprávě za loňský prosinec ČTÚ srovnává ceny a další parametry internetového připojení. A o zajímavá zjištění není nouze. Například u neomezeného ADSL spolu s hlasem regulátor zjišťuje, že inkumbent je skoro dvakrát tak dražší než jeho konkurenti z řad alternativců. U mobilního připojení ale trochu směšuje různé rychlosti. (Lupa, 11.01.2008)
U:fon bilancuje a chystá mobilní hlas
Společnost MobilKom, nabízející své služby pod značkou U:fon, zatím získala skoro 33 000 zákazníků. Nově spustila digitální vysílačky, začala nabízet pevnou linku speciálně pro seniory, a obohatila svůj repertoár koncových zařízení. Mobilní hlasové služby plánuje spustit v průběhu letošního roku, mohly by prý být jeho hitem příštích Vánoc. (Lupa, 08.01.2008)
Stalo se: 25. výročí přechodu na TCP/IP
Prvního ledna letošního roku tomu bylo přesně 25 let, co zárodečný ARPANET direktivně přešel na používání protokolů TCP/IP. Byl tak položen další ze základních kamenů dnešního celosvětového Internetu. Lze to považovat za 25. narozeniny protokolů TCP/IP? A jak tento den oslavila společnost Google? (Lupa, 07.01.2008)
Na kolik přijde nahé ADSL?
Silvestrovský článek o nahém ADSL byl skutečně jen vtipem, náš inkumbent žádné nahé ADSL nenabízí. Na našem trhu ale nahé ADSL reálně existuje. Můžete si jej pořídit od jiných operátorů. Například od T-Mobile či od Volného (Telekomu Austria Czech Republic). Jak konkrétně jejich nahé ADSL vypadá a na kolik přijde? (Lupa, 04.01.2008)