Vyšlo na Lupě, 8.6.2008
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b08/b0608001.php3

Fotbalové EURO: jsme ve finále!!

Tak přesně takovéto zvolání má stále ještě šanci  zaznít (v češtině) i na letošní soutěži EURO. V roce 1996, na prvním fotbalovém EURU s internetovou podporou a vlastním webovým serverem, přitom skutečně zaznělo. Jak vychází srovnání internetové podpory tehdejšího EURA a toho dnešního? Kolik dnes stojí přímý internetový přenos?

Ne, nebojte se, Lupa opravdu nerozšířila svůj záběr i na oblast sportu a komentování sportovních utkání. Ani když jde o tak významné a dlouho dopředu očekávané střetnutí, jakým byl včerejší zahajovací zápas letošního evropského fotbalového šampionátu (EURO 2008). Co vám zde chci nabídnout, je malý historický exkurs do doby před 12 let, tedy do roku 1996. Právě tehdy, a také v červnu, se konal jeden z předchozích ročníků evropského mistrovství, a to ve Velké Británii. A jak si možná ještě vzpomenete, pro naše barvy to tehdy dopadlo velmi dobře. Mistry Evropy jsme se sice nestali, když jsme ve finále prohráli s Německem. Ale už samotný fakt, že jsme se do finále dostali – a  po prohře získali alespoň stříbro - byl obrovským úspěchem.

Proč o tom ale píšu: Euro 96 bylo prvním evropským fotbalovým šampionátem, který „byl na Internetu“ a prezentoval se vlastním webovým serverem. A to nikoli nějakým „holým“ webem s minimem informací, ale se skutečným zpravodajstvím, aktualizovaným skoro v reálném čase. Jen pro dokreslení: bylo to v roce 1996 a jen pár týdnů (či spíše dnů) poté, co u nás vznikl Seznam a začal vycházet Neviditelný pes. A do vzniku Lupy zbývaly ještě dva roky.

Dnes, kdy je Internet skoro všudypřítomný, je EURO 2008 „na Internetu“ samozřejmě také. A tak určitě nebude bez zajímavosti malé srovnání toho, jak vypadala internetová podpora soutěže EURO před 12 lety a  jak vypadá dnes.

EURO96.COM

Sám jsem se k webovému serveru na adrese http://www.euro96.com dostal ze zvědavosti poté, co naše mužstvo v roce 1996 zvítězilo ve čtvrtfinále nad favorizovanými Portugalci (pamětníci jistě vzpomenou na rozhodující Poborského “dloubák”). Na nějaký přímý internetový přenos, třeba jen v podobě textového zpravodajství, bylo tehdy ještě příliš brzy. Ale „následné“ zpravodajské pokrytí bylo přesto velmi rychlé: podrobné zpravodajství z celého zápasu, včetně fotografií, statistik a dalších zajímavých informací, se na serveru www.euro96.com objevilo ani ne hodinu a půl po skončení zápasu. Na dnešní poměry by to rozhodně nebylo nic světoborného („až za hodinu a půl ….“), ale znovu: psal se rok 1996, a rozvoj Internetu a Webu se s dnešním stavem opravdu nedal moc srovnávat.

Bylo to možné i díky tomu, že „internetové zázemí“ soutěže EURO96 bylo na svou dobu skutečně impozantní:  hardware dodala (tehdy ještě existující) Digital. Hlavní WWW server šampionátu běžel na dvojici zrcadlených serverů Digital Prioris HX, kterým sekundovaly ještě dva AlphaServery (jako databázové servery) a jeden Digital Celebris STn(podrobnější konfigurace). Potřebné programové vybavení poskytl Microsoft: WWW server běžel na platformě IIS (Internet Information Server 1.0) a obsah vznikal pomocí Frontpage. „Systémovou integraci“ pak měla na starosti společnost Sema Group.

Slušnou výbavu dostali také „redaktoři" v terénu, kteří shromažďovali nejrůznější podklady pro oficiální statistiky, a také novináři a komentátoři. Vybaveni byli notebooky Digital HiNote Ultra a své vstupy, zprávy i celé články okamžitě posílali přímo do střediska, kde působil celý tým starající se o obsah WWW serveru (viz obrázek). A to skrze dial-up či ISDN!  Stejnou cestou se na stejné místo dostávaly i snímky fotoreportérů, oficiální zprávy pořadatelů i další údaje, a vše se okamžitě zpracovávalo a ihned publikovalo. Ostatně, vidíte to na následujícím obrázku, který celé zázemí schematicky znázorňuje.

Když jsem na oficiálním webu letošní soutěže EURO (na adrese euro2008.uefa.com) hledal obdobné informace o internetovém zázemí nynější soutěže, nenašel jsem je. Netvrdím že tam takovéto nejsou, možná jsem jenom hledal špatně a jsou někde dobře zastrčené. Ale i to mi naznačuje, že dnes – na rozdíl od roku 1996 – takovéto informace už tolik lidí nezajímají. Lidé dnes berou Internet a jeho fungování jako samozřejmost, aniž by potřebovali vědět, co je „za tím“.

Domovské a další stránky: před 12 lety a dnes

Další zajímavé srovnání nabízí již pohled na domovské stránky soutěže EURO z roku 1996 a dnes. Vidíte je na následujících dvou obrázcích a rozdíl mezi nimi je na první pohled patrný: zatímco před 12 lety byla domovská stránka relativně jednoduchá a přehledná, dnes je opravdu „značně obsažná“. Skoro mi přijde, že je až přeplácaná, a že pro uživatele nemusí být snadné se na ní orientovat a najít to, co skutečně hledají.

A jen mne tak napadá, jak asi budou vypadat podobné domovské stránky za dalších 12 let. Budou ještě o tolik „obsažnější“, a současně komplikovanější a málo přehledné, nebo se v mezičase prosadí nějaká „webová ergonomie“ a dojde zase ke zjednodušení toho, jak je nabízený obsah prezentován? CO myslíte?

Na druhou stranu je samozřejmě pravdou, že konkrétní obsah je dnes podrobnější než ten, který byl nabízen v roce 1996. Dobře patrné je to i na následujících dvou obrázcích, které ukazují příklad stránek s informacemi o konkrétních hráčích.

O multimediálním obsahu, jako například o fotografiích, to pak platí dvojnásobně. Jejich kvalita dnes a před 12 lety je skutečně nesrovnatelná. Na následujícím obrázku vidíte úryvek článku, popisujícího průběh konkrétního zápasu, včetně fotografií z jeho průběhu. Ano, jde o ten článek, zmiňovaný v úvodu, který se objevil na webu euro96.com již za necelou hodinu a půl po skončení zápasu (celý článek najdete zde).

To v případě letošního ročníku EURO se na webu objevila galerie opravdu kvalitních fotografií  prakticky ihned po skončení zápasu (a možná že se postupně objevovala ještě v průběhu samotného utkání). Příklad vidíte na následujícím obrázku.

Ukažme si ještě několik dalších příkladů toho, jaké informace a v jaké podobě předkládal uživatelům Internetu web EURO96 před 12 lety. Na následujících ukázkách vidíte například „pavouka“ závěrečných bojů, v době po čtvrtfinálových zápasech.

Jak to následně dopadlo, dnes už samozřejmě víme. Po vítězství nad Francií (na penalty) jsme postoupili do finále.

Ale ve finále jsem bohužel podlehli Německu. Takže domů naši přivezli „jen“ stříbrné medaile. A kdo vlastně byl členem tehdejšího mužstva? To si můžete přečíst na následující soupisce, spolu s našimi výsledky ještě z kvalifikace.

Kompletní přehled výsledků soutěže EURO96 (s výjimkou finále) pak můžete vidět na následujícím obrázku.

Další ukázky z webu euro96.com najdete v galerii mého archivu.

2008: Přímý přenos po Internetu

Jak už jsem psal zde na Lupě v jednom z předchozích článků, letošní EURO bylo přenášeno živě nejen přes klasické televizní kanály, ale i po Internetu. Pro ČR získala příslušná práva televize Prima, která tak připadla i povinnost šířit živý přenos po Internetu. Ostatně, na Primu a její eurozive.iprima.cz/ odkazovala i příslušná stránka na oficiálním serveru soutěže EURO 2008 (když podle IP adresy poznala umístění uživatele), viz následující obrázek.

Nakonec se samozřejmě vyjasnilo i zpoplatnění internetových přenosů: Prima si za ně účtuje částku 50 Kč za zápas, splatnou zasláním prémiové SMS zprávy. V odpovědi zájemce dostane kód, který následně zadá do svého přehrávače, aby získal potřebnou licenci pro přehrání živého streamu (na jeden zápas).

Živý přenos je vysílán ve formátu 16:9, v rozlišení 512x288 pixelů a s přenosovou rychlostí 596 kbit/s. Můj subjektivní dojem byl včera vcelku dobrý: žádné HD to sice nebylo, a i klasická televize skýtala kvalitnější zážitek – ale na druhou stranu se na to dalo koukat. Jen jedno mne zarazilo: obraz přes Internet byl zpožděn za televizním signálem o více jak minutu! Takže když naši dali gól, skoro by se stihlo uvařit kafe, než gól padl i na Internetu.