Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2007
(Ne)stalo se: konečně nahé ADSL!
Telefónica O2 Czech Republic konečně vyslyšela přání svých zákazníků a uvedla na trh tzv. nahé ADSL. Řeší problém vynuceného souběhu s pevnými hlasovými službami a nabízí i některé zajímavé doplňkové služby. Jako například virtuální platební kartu pro bezpečné online platby. Navíc nemá žádné objemové limity. (Lupa, 31.12.2007)
Stát a Internet v roce 2007
Český stát v roce 2007 dále minimalizoval své aktivity v oblasti Internetu. Přestal plnit Národní broadbandovou strategii, přestal přispívat na broadbandové projekty, nepokračuje v Národním programu počítačové gramotnosti a přestal pomáhat školám při zajištění jejich přístupu k Internetu. Mezi poslanci se naopak objevily snahy bojovat proti zneužívání Internetu a mezi úředníky dokonce snahy cenzurovat Internet. (Lupa, 20.12.2007)
České elektronické komunikace v roce 2007
Rok 2006 byl rokem konsolidace operátorů, a stále ještě zrychlujícího se nástupu broadbandu. Rok 2007 pokračoval v další konsolidaci operátorů, ale tempo růstu broadbandu se už výrazně zpomalilo. Český broadband byl i v roce 2007 stále relativně drahý a sešněrovaný objemovými limity. Digitalizace se dočkala své diginovely. (Lupa, 19.12.2007)
EURid sídlí (už i) v Praze
Sdružení EURid, spravující doménu nejvyšší úrovně .eu, otevřelo toto úterý svou pobočku v Praze. Z ní bude poskytovat podporu registrátorům i držitelům domén nejen v ČR, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Co říkají aktuální statistiky o evropských doménách? Jak si v jejich využití vede ČR? (Lupa, 13.12.2007)
Stalo se: Vodafone odložil své UMTS
Český Vodafone měl počátkem roku 2008 spustit svou mobilní síť třetí generace. Nyní už je jasné, že tak neučiní. Návrh na cenzuru Internetu, skrze nový herní zákon zakazující internetové sázení, je stále ve hře. V Kanadě chtějí plně legalizovat veškeré stahování hudby z Internetu. Za paušál 5 dolarů měsíčně, z každé internetové přípojky. (Lupa, 17.12.2007)
Stalo se: končí (anti)regulace tarifu Mini
Rada Českého telekomunikačního úřadu rozhodla o zrušení dosavadní cenové regulace hlasového tarifu Mini. Ta dosud přinesla spíše jeho faktické zdražení než zlevnění. Sama Telefónica O2 CR mezitím umožnila dočasné snížení ceny měsíčního paušálu, na 3 měsíce o 20 %. Jaké jsou poslední personální změny u TO2 CR? (Lupa, 10.12.2007)
Stalo se: Vladimír Mlynář byl osvobozen
Vrchní soud v Praze osvobodil bývalého ministra Vladimíra Mlynáře. Neshledal, že by v kauze Testcom byl spáchán trestný čin. Na krátkém konzultačním turné v Praze byl generální ředitel DG INFSO Fabio Colasanti, přijel vysvětlovat záměry Bruselu s revizí regulačního rámce, sbírat reakce a diskutovat s nejvýznamnějšími tuzemskými hráči. (Lupa, 03.12.2007)
Stalo se: hrozí Internetu exa-záplavy?
Minulý týden se objevila studie, podle které Internetu hrozí „exa-záplavy“ dat, a již počátkem roku 2010 by mohl „začít nestíhat“. Jde o skutečnou hrozbu, nebo jen o další dílčí atak v boji o síťovou neutralitu, tentokráte přicházející ze strany jejích odpůrců? A co u nás? Jsou limity a FUP jen umělým problémem, který běžné zákazníky nezajímá? (Lupa, 26.11.2007)
Stalo se: T-Mobile dohání O2
Na podzim roku 2003 vyhlásil český T-Mobile ambiciózní cíl: do čtyř let se stát mobilní jedničkou co do počtu zákazníků i finančních ukazatelů. Podle nyní publikovaných výsledků se mu to podařilo, jen pokud jde o počet zákazníků. Podle finančních ukazatelů je stále ještě druhý. Ale už je docela blízko prvenství i zde. (Lupa, 19.11.2007)
Nová 1188, pod kapotou s motorem Jyxo
Telefónica O2 Czech Republic spouští na Internetu vlastní vyhledávač. Je „zabalen“ do značky 1188, dosud používané jen pro informační a asistenční služby, poskytované po telefonu. O fungování nového vyhledávače se stará technologie společnosti Jyxo. Ta dotazy na svůj vlastní vyhledávač nově přesměrovává na www.1188.cz. (Lupa, 16.11.2007)
Nová vize telekomunikací
Evropská komise představila v úterý návrh nového regulačního rámce telekomunikací. Obsahuje celou řadu změn, včetně zřízení nového celoevropského super-regulátora. Ten ale bude ale jen poradním a konzultačním orgánem, bez výkonných pravomocí. Ty naopak chce na sebe, ve zvýšené míře, strhnout samotná Komise. Jako nové (krajní) regulační opatření navrhuje i strukturální separaci, oddělující síť od služeb. (Lupa, 15.11.2007)
Stalo se: za Internet bezpečnější
Pražská konference k projektu Safer Internet ukázala, o co těmto aktivitám vlastně jde: nechtějí Internet omezovat ani blokovat, ale naopak podporovat jeho intenzivnější (ale současně bezpečnější) využití. Konkrétní opatření na ochranu dětí a mladistvých chystají i naši mobilní operátoři. A ambiciózní plány kolem "kybernetické bezpečnosti" má i naše ministerstvo vnitra. (Lupa, 12.11.2007)
Stalo se: mobilní vánoce
O2 spojila své síly s Centrum.cz a skrze portál O2 Active poskytuje svým zákazníkům mobilní přístup k jejich e-mailové schránce či k XChatu. A to zdarma, včetně přenosu dat. Také u Vodafone a T-Mobile už začaly letošní Vánoce. Průzkum Factum Invenio ukázal, že letošní Invex hodnotili jeho návštěvníci jako horší než ročníky předchozí. (Lupa, 05.11.2007)
Stalo se: finále Miss Internet
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své finanční a provozní výsledky za třetí čtvrtletí. V tichosti také zmírnila podmínky svého vytáčeného ADSL. KDU ČSL se jako první politická strana v ČR rozhodla vstoupit na YouTube a šířit své názory a postoje i skrze internetové video. Minulou sobotu proběhlo finále dalšího ročníku soutěže Miss Internet. Ale které vlastně? (Lupa, 29.10.2007)
Invex 2007: Den druhý
Na Invexu se představila nová asociace, sdružující VoIP operátory. Její členové dohromady provozují 60 000 až 70 000 hlasových přípojek. Český statistický úřad zveřejnil na Invexu aktuální údaje o penetraci IT v ČR. Druhý den Invexu nemohla chybět ani přednáška o virtuálním světě Second Life. Nově do něj vstoupil i Český rozhlas. (Lupa, 25.10.2007)
Invex 2007: den první
První den letošního Invexu poznamenalo nepříznivé počasí a malý zájem návštěvníků. Ti se soustředili spíše na doprovodný program. O čem se diskutovalo v rámci Fóra elektronické komunikace a o čem na konferenci Invex Inside ICT Summit? Proč u nás tak "vypučely wifiny"? A proč letošní Invex málem nebyl vůbec zahájen? (Lupa, 24.10.2007)
Stalo se: Invex ante portas
Před pěti lety byla na Invexu představena koncepce rodícího se ministerstva informatiky i jeho hlavní plány a cíle. Letos, již po rozprášení samostatného resortu informatiky, se na Invexu bude znovu řešit stále stejná původní otázka: je informatika pro ČR vůbec potřebná? Máme o ni zájem? Nebo budeme raději jen velkou montážní dílnou? (Lupa, 22.10.2007)
Už ne pouze třeskuté, ale přímo strašidelné nápady
Český telekomunikační úřad zavádí novou tradici: začíná se pravidelně scházet s novináři a diskutovat o své činnosti. Na druhém setkání se diskutovalo o postupu digitalizace a hodnotily se i poslední nápady a návrhy z Bruselu. Právě zde se od minule vystupňovalo hodnotící adjektivum: místo „třeskuté“ jsou prý již „strašidelné“. (Lupa, 18.10.2007)
Stalo se: GTS Novera vypovídá stahovače
Když Český Telecom zaváděl v roce 2003 objemové limity u ADSL jako opatření proti stahovačům, postihlo to všechny uživatele. Možnost řešit vše individuálně, jen s těmi, kterých se problém týká, byla tehdy jen nedostižným snem. Dnes ji máme – a když na ni u GTS Novery skutečně došlo, také se nám nelíbí. Nebo je problém ještě někde jinde? (Lupa, 15.10.2007)
Stalo se: SIPVZ končí
Kdysi mnohomiliardová Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) zřejmě definitivně končí. ICANN testuje možnost použití národních abeced ve jménech domén nejvyšší úrovně. Největším internetovým expertem je možná severokorejský vůdce Kim Čong-Il. Jeho země už získala vlastní TLD a Google už v ní dokonce našel první stránku. (Lupa, 09.10.2007)
COL a eTel končí. Začíná TACR
Loňský prodej irské nadnárodní společnosti eTel do rukou rakouského Telekomu Austria se projevil i v ČR, spojením českého eTelu a české dcery rakouského Telekomu, společnosti Czech On Line. S formálním završením tohoto spojení dochází i k přejmenování výsledného celku. Ten se jmenuje Telekom Austria Czech Republic (TACR) a je akciovou společností. (Lupa, 04.10.2007)
Stalo se: porcování diginovely
Poslanci minulý týden schvalovali tzv. diginovelu, upravující přechod z analogového na digitální vysílání. A ačkoli sami cítili, že do jemného přediva novely a její konzistentnosti by neměli moc zasahovat, a předkladatelé je o to i žádali, nakonec přece jen popustili uzdu své tvořivosti. Následky by mohly být dalekosáhlé. (Lupa, 01.10.2007)
Stalo se: O2 TV už má 50.000 zákazníků
IPTV služba Telefóniky (O2 TV) hlásí po jednom roce svého provozu rovných 50 tisíc zákazníků. Konkurenční služba Volný TV dále rozšířila své pokrytí. Jaké důsledky přináší digitalizace v kabelových sítích a jak zde bude řešen souběžný příjem na více TV přijímačích v jedné domácnosti? Proč není HBO Comedy na analogovém kabelu u UPC? (Lupa, 24.09.2007)
Třeskuté nápady z Bruselu
Z Bruselu přichází v poslední době jeden zajímavý nápad za druhým. Po záhy dementované snaze regulovat Internet, se kterou přišel komisař Franco Frattini, se nyní komisařka Viviane Redingová chopila výzvy francouzského národního regulátora. Ten volá po snižování ceny za mobilní terminaci a sjednocení jejího výpočtu v celé Unii. Budou ceny za volání do mobilní sítě další oblasti, do které Unie „šlápne“? (Lupa, 20.09.2007)
Stalo se: chce EU (znovu) cenzurovat Internet?
Z Bruselu už opět přichází signály naznačující, že by Unie chtěla nějak regulovat Internet. Tentokráte jde o návrh komisaře Franca Frattiniho, který je zodpovědný mj. i za oblast boje proti terorismu. Své ambice omezit možnost vyhledávání „nebezpečných slov“ už ale dementoval. Prý jde hlavně o možnost odstavit co nejrychleji web, aktivně napomáhající terorismu. (Lupa, 17.09.2007)
Martin Říman: kdo to vidí jinak, fatálně zaspal dobu
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, do jehož resortu dnes spadají elektronické komunikace, soudí, že náš trh je velmi kompetitivní a že doba dominantních operátorů už je dávno pryč. A kdo se na to dívá jinak, prý fatálně zaspal dobu. S tímto krédem chce ministr jednat jak na půdě Unie, tak i při formování tuzemského právního rámce elektronických komunikací. (Lupa, 14.09.2007)
Jak se daří ENUMu v Česku?
Včera proběhl první český ENUM Day, pořádaný sdružením CZ.NIC. Byl příležitostí k posouzení rozvoje a nasazení této technologie u nás i v okolních státech, i k zamyšlení nad perspektivami a možnostmi jak na straně registrátorů, tak i na straně operátorů, výrobců a uživatelů. Pravděpodobně jde o začátek nové tradice a takovéto ENUM dny se budou pravidelně opakovat. (Lupa, 13.09.2007)
Stalo se: Karneval skončil
K prvnímu září UPC dokončilo integraci společnosti Karneval Media, a při té příležitosti přišlo i s novým logem, novou vizí a novou firemní identitou. O2 restrukturalizovala svou nabídku mobilního připojení, a přidala i nové a levnější varianty. Volný dále zlevnil svou službu Komplet, kombinující ADSL a hlas. Ta se tím stala levnější než jeho nahé ADSL. (Lupa, 10.09.2007)
Konvergovaný Vodafone OneNet
Český Vodafone přichází s konvergovanou službou pro firemní zákazníky, která zahrnuje hlasové služby, datové služby a Internet v mobilním i pevném provedení. Pro poskytování pevných služeb bude využívat zpřístupněné místní smyčky od Radiokomunikací, ale také FWA služby dalších partnerů. Hlasové služby jsou postaveny na IP platformě. (Lupa, 06.09.2007)
Stalo se: o eurotarify je zájem!
Jak je to se zájmem zákazníků o nové roamingové eurotarify? Je tento zájem malý, jak tvrdí Vodafone a některá média, či naopak docela slušný? Nebo je na jeho hodnocení ještě příliš brzy? Jaké je pozadí kauzy, ve které dostala Telefónica O2 CR pokutu za neoprávněné vysílání televize Óčko do mobilů ve své síti UMTS? O co tady vlastně šlo? (Lupa, 03.09.2007)
Co přinese revize regulačního rámce?
Podle prvních draftů chce Brusel ještě více upevnit svůj vliv a pravomoci. Chce také více mluvit do ukládaných nápravných opatření, mezi která by nově mohlo patřit i „roztržení vejpůl“, alias funkční separace. Národní regulátoři (u nás ČTÚ) mají být zachováni, ale nad nimi má vzniknout nový celoevropský regulátor, který se bude zodpovídat Evropskému parlamentu. (Lupa, 31.08.2007)
Eurotarify už skutečně fungují
Nejpozději do zítřejšího dne měli mobilní operátoři skutečně zprovoznit své verze roamingových eurotarifů. Vodafone a O2 tak činí dnes, T-Mobile tak učinil již počátkem srpna. Všichni tak stihli v pořadí již třetí milník (den D) na cestě ke skutečně funkčním eurotarifům. Každý z našich mobilních operátorů se ale vydal k cíli poněkud jinou cestou. V čem jsou rozdíly? (Lupa, 29.08.2007)
Stalo se: už i T-Mobile chce ADSL
Po Vodafonu ohlásil své plány s ADSL i český T-Mobile. K čemu ale mohou mobilní operátoři využít vlastní broadband na bázi pevného připojení, přes ASDL ? Dočkáme se od nich tuzemské obdoby služeb jako je BT Fusion či T-Mobile Hotspot@Home, postavených na konceptu UMA, nebo nějakého řešení na bázi tzv. femto buněk? (Lupa, 27.08.2007)
Pomohou počítače na splátky oživit zájem o ADSL?
Nárůst nových ADSL přípojek v poslední době výrazně zpomaluje. A tak i Telefónica O2 Czech Republic hledá další možnosti, jak motivovat nové zákazníky. Nyní to zkouší i kombinováním ADSL s prodejem počítačů od HP na splátky, přes Home Credit. Obě části pomyslného balíčku jsou ale jen velmi málo provázány. (Lupa, 22.08.2007)
Vzkaz pro Skype: 278 slov je málo
Jak slíbila, zveřejnila včera společnost Skype vysvětlení svého celosvětového výpadku z konce minulého týdne. A ještě v průběhu dne ho dosti významně změnila. Pouhých 278 slov, navíc spíše od techniků než od nejvyššího vedení společnosti, ale nepůsobí adekvátně tomu, co tak velký výpadek znamenal a co je ve hře. Navíc vznáší další otázky. (Lupa, 21.08.2007)
Stalo se: Skype padl na ústa
Oblíbená služba Skype minulý týden zkolabovala. Od čtvrtka do sobotního poledne měli uživatelé po celém světě problémy už s přihlášením se ke službě. Co přesně se stalo, se dosud neví. Oznámeno to má být dnes, předběžně prý jde o softwarovou chybu. Neoficiálně se spekuluje o rozpadu celé soustavy superuzlů a nutnosti postavit vše znovu od základu. (Lupa, 20.08.2007)
Je libo Internet přes televizi?
Televizi po Internetu, nebo alespoň po protokolu IP, už zde máme v podobě služeb IPTV. Ale co obráceně? Co Internet přes televizi? Hlavně asi možnost brouzdání po webu přes TV obrazovku? Společnost Mattes AD, která právě teď spouští svou optickou síť i v části Prahy, to považuje za jeden z největších přínosů IPTV a příspěvek k vyřešení problému "digital divide". (Lupa, 17.08.2007)
Stalo se: U:fon s etickým kodexem
U:fon spustil svoji reklamní kampaň, představil změny v nabídce a začal nabízet i smlouvy na dobu neurčitou. Své prodejní kanály hodlá rozšířit o podomní prodej skrze obchodní zástupce. Pro ně připravil "etický kodex U:fona". Apeluje zejména na upravený zevnějšek, pozitivní myšlení a umění vést prodejní rozhovor. To, co v praxi způsobuje největší problémy, až tolik neřeší. (Lupa, 13.08.2007)
Stalo se: Tiscali v ČR (ještě ne)končí
Společnost ČD-Telematika minulý týden oznámila, že se dohodla s českou pobočkou Tiscali na převzetí jejích cca 400 firemních zákazníků. Znamená to konec působení Tiscali v Česku? Z logiky věci, i podle deklarovaných záměrů italského vlastníka, to k tomu směřuje. Podle vyjádření současného vedení české pobočky ale určitě nejde o konec Tiscali v ČR. (Lupa, 06.08.2007)
Stalo se: české eurotarify přicházejí
Naši mobilní operátoři již představili své vlastní verze tzv. eurotarifů pro levnější roamingová volání v rámci EU. České Tesco se nestalo virtuálním mobilním operátorem, ale jen prodejcem balíčku s mobilem „pro školáky“ od Vodafone. Co naznačují hospodářské výsledky TO2 CR a Vodafone? Například že růst ADSL se dále zpomaluje. (Lupa, 30.07.2007)
Je možné inzerovat omezené služby jako neomezené?
Ve Velké Británii je přípustné inzerovat omezený broadband jako neomezený, pokud jeho omezení dopadají jen na relativně malou část uživatelů a alespoň drobným písmem je někde zmíněna aplikace FUP. Shoduje se na tom tamní dozorový orgán nad reklamou i úřad premiéra, reagující na petici protestujících uživatelů. (Lupa, 27.07.2007)
Stalo se: nová analýza trhu s broadbandem
Po roce od dokončení první analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem začíná náš regulátor pracovat na nové analýze. Mezitím OECD vydalo statistiku, podle které náš broadband nepatří mezi nejlacinější. Z čeho ale vzniká takovéto srovnání a jak moc je věrohodné? (Lupa, 23.07.2007)
Neomezené, nebo jen neměřené služby?
Co vznikne, když poskytovatel zruší u svých internetových služeb objemové limity na přenesená data? Po vzoru hlasových služeb bychom měli označovat výsledek spíše jako neměřenou (unmetered) službu než to považovat za službu neomezenou. Už z principu nemůže být ve všech svých parametrech a vlastnostech neomezená. (Lupa, 20.07.2007)
Minulost ve znamení FUP
Dosavadní historie našeho drátového broadbandu je do značné míry spojena s různými restrikcemi, limity a opatřeními Fair Use Policy. Jak se ale tato opatření vyvíjela a kam směřují? Proč přestala být zajímavá agregace a proč OECD zavedla pro své srovnávací studie implikovanou agregaci? (Lupa, 17.07.2007)
Stalo se: U:fon už je zelenější
Zelených míst na mapě pokrytí U:fona utěšeně přibývá, i když ne takovým tempem, jaké bylo původně slibováno. Reálně dosahované rychlosti jeho služeb jsou zatím spíše vyšší než ty původně deklarované. Evropská komise zveřejnila plné znění svého verdiktu v kauze projektu Bezdrátové Prahy. O žádné poskytování přístupu k Internetu zdarma v něm nešlo. (Lupa, 16.07.2007)
Stalo se: stagnuje český Internet?
Pokud by člověk důsledně věřil statistikám, musel by dojít k závěru, že od loňského léta se počet uživatelů Internetu v ČR vůbec nezvýšil. Týden po zrušení objemových limitů ještě UPC nestihlo příslušně aktualizovat celý svůj web. Španělská Telefónica dostala od Evropské komise astronomickou pokutu za deformaci trhu s broadbandem. (Lupa, 9.07.2007)
Stalo se: UPC ruší objemové limity (doplněno)
Společnost UPC ruší objemové limity u svých internetových připojení, kromě těch nejnižších. Volný zvýšil limity na maxima, daná velkoobchodní nabídkou TO2 CR. Vláda jmenovala pátým členem Rady ČTÚ exposlance Zdeňka Švrčka, dosavadního majitele lobbyistické firmy EFOR. „Den D“ levnějšího evropského roamingu nastal v sobotu 30. června 2007. (Lupa, 2.07.2007)
Stalo se: Telefónica s novým vedením a s vyššími limity
Telefónica O2 Czech Republic hlásí změnu na postu nejvyšším: její dosavadní šéf Jaime Smith Basterra byl převelen do Německa s úkolem vrátit tamní O2 zpět k růstu. Současně TO2 CR řekla, jak konkrétně zvýší od 1. července 2007 objemové limity u svého maloobchodního ADSL. Zareaguje na to UPC úplným zrušením limitů u svých služeb? (Lupa, 26.06.2007)
Stalo se: Jan Duben místo Davida Stádníka
Elektronickým komunikacím po jejich přechodu pod resort průmyslu a obchodu už nebude šéfovat David Stádník, ale dosavadní ředitel odboru informatiky na Úřadu vlády Jan Duben. Ministr Martin Říman chce zvolit do Rady ČTÚ šéfa lobbyistické firmy, která se pyšní ovlivněním zákonů ve prospěch svých klientů. Vláda bude dnes hodnotit plnění národní broadbandové strategie. (Lupa, 18.06.2007)
Levnější roaming ještě během (letošní) dovolené?
Evropská unie chtěla dosáhnout toho, aby nařízené zlevnění roamingu přineslo nižší ceny ještě během letošních prázdnin. Nakonec jen tak tak stihne alespoň závěr dovolenkové sezóny. Už si ale brousí zuby na datové služby, SMS a MMS v roamingu. Ale co samotní zákazníci? Jak konkrétně se jich regulace dotkne? Co mají sami podniknout? (Lupa, 15.06.2007)
Stalo se: ADSL bude nabízet i Vodafone
Po rok starém oznámení, že chce nabízet také pevné služby, se český Vodafone dohodl s Radiokomunikacemi na využití jejich infrastruktury a do svého portfolia hodlá zařadit také ADSL. Jak se ČTÚ staví k nejnovější digitální novele? Jsou pánové Petr Štěpánek a Zdeněk Duspiva stále ještě členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání? (Lupa, 11.06.2007)
Jste dost bohatí na nejlevnější ADSL?
Nová služba O2 Internet ADSL Start je prezentována jako nejlacinější ADSL na našem trhu. Svou komplikovaností a počtem různých nástrah se nicméně hodí snad jen pro nejzkušenější uživatele, kteří opravdu vědí, co a jak dělají. Ty ale nejspíše neosloví. V rukou méně zkušených a méně disciplinovaných uživatelů se naopak může dost prodražit. (Lupa, 08.06.2007)
ADSL: data zlevní, limity vzrostou
Za situace, kdy další růst ADSL zpomaluje a na trhu se objevují zvrácenosti v podobě vytáčeného ADSL, přináší nová velkoobchodní nabídka TO2 CR tolik potřebný pozitivní signál: zvyšuje objemové limity, u nejnižší varianty na trojnásobek, a nadlimitní data zlevňuje na polovinu. Maloobchodní nabídky ADSL určitě nezůstanou bez odezvy. (Lupa, 07.06.2007)
Stalo se: zelená pro první fázi Bezdrátové Prahy
Evropská komise dala zelenou první fázi budování projektu Bezdrátová Praha. Ta zahrnuje vybudování celé bezdrátové sítě a její využití pro přístup k nekomerčním službám veřejného sektoru, ale nikoli její využití pro poskytování přístupu k Internetu. Ten bude moci nabídnout až druhá fáze projektu, která ale musí nejprve projít dalším posouzením ze strany Bruselu. (Lupa, 04.06.2007)
Vytáčené ADSL
Telefónica O2 Czech Republic dnes spouští kuriózní službu jménem O2 Internet ADSL Start: technologicky jde o ADSL, ale celkové provedení služby odpovídá spíše vytáčenému připojení, alias dial-upu. Uživatel si musí znovu hlídat čas, protože za své připojení platí po minutách. Navíc musí platit měsíční paušál 179 korun, ve kterém má zahrnuto 120 minut připojení (za měsíc). (Lupa, 01.06.2007)
Potřebujeme Alianci proti zneužívání Internetu?
Počátkem května vyzval Jan Kasal z KDU-ČSL k založení širší Aliance proti zneužívání Internetu. Jak se od té doby celý záměr vyvíjí a co je o něm dosud známo? Zůstane v rovině dobrovolnosti, kde bude informovat, šířit osvětu a dávat lidi dohromady, nebo ji překročí a bude chtít určitá opatření vynucovat? (Lupa, 30.05.2007)
Stalo se: MI ČR končí, Rada začíná
Tento týden definitivně zaniká ministerstvo informatiky, jeho agendy si rozebírají jiná resortní ministerstva. Koordinační roli by měla převzít Rada vlády pro informační společnost, ustavená již koncem března. Právě minulý týden vláda jmenovala 23 členů tohoto svého poradního orgánu. Bude pátým členem Rady ČTÚ Zdeněk Duspiva? (Lupa, 28.05.2007)
Stalo se: provozuje U:fon dvě různé CDMA technologie?
Nová CDMA2000 EV-DO technologie, kterou MobilKom nasazuje ve své nové síti, není zpětně kompatibilní se starší technologií CDMA2000 1xRTT. Jak potom mohou v této síti fungovat 1xRTT telefony, které U:fon nabízí zákazníkům? Český Vodafone přišel s vlastní službou charakteru fixně-mobilní substituce, umožňující volat na pevnou linku jen za paušál. A jak pokračují jednání o roamingu? (Lupa, 21.05.2007)
U:fon má novou síť, ale zastaralé modemy
MobilKom sliboval hlavně připojení k Internetu, zatím to ale vypadá spíše tak, jako by jeho U:fon chtěl ze všeho nejvíce konkurovat pevným telefonním linkám. Navíc ve své moderní síti nasazuje technologicky poněkud zastaralé modemy, zabudované ve stolních telefonech. Ty zvládají nejvýše 153 kbit/s. Také objemové limity jsou dosti přísné. (Lupa, 15.05.2007)
Stalo se: pro čtvrtého mobilního operátora prý není v ČR místo
Podle předsedy Rady ČTÚ není u nás místo pro čtvrtého mobilního operátora, který by těm stávajícím mohl konkurovat nabídkou GSM a UMTS služeb. MobilKom ale chce konkurovat službami na bázi CDMA. Portugalsko, coby příští předsednická země EU, má jako prioritu zřízení jednotného celoevropského super-regulátora. Rada ČTÚ je znovu nekompletní. (Lupa, 14.05.2007)
Google story: recenze knihy
Životní příběh vyhledávače Google a stejnojmenné společnosti už vyšel i v češtině. Jak přesně funguje jeho page rank se v knížce sice nedočtete, ale i tak zde najdete řadu zajímavých, podnětných a inspirujících informací ze života a ze zákulisí tohoto novodobého internetového zázraku. (Lupa, 17.05.2007)
Stalo se: poslanci chtějí alianci proti zneužívání Internetu
Místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal vyzval k vytvoření co nejširší aliance proti zneužívání Internetu. S nabídkou pomoci přispěchala KSČM. Prezident republiky podepsal zákon o zrušení MI ČR. TO2 CR hlásí 100.000 CDMA přípojek a nový U:fon již oznámil termín tiskové konference, na které se představí novinářům. (Lupa, 07.05.2007)
Stalo se: nové přeprodávané ADSL přípojky nepřibývají
Podle provozních dat, které minulý týden zveřejnila Telefónica, se počet přeprodaných ADSL přípojek za letošní první kvartál prakticky vůbec nezvýšil. Rakouský antimonopolní úřad posvětil koupi skupiny eTel, a tak se i naše pobočka eTelu už může spojit s VOLNÝm. Česká asociace kompetitivních komunikací vyzvala k vytvoření jednotné asociace, zastupující operátory. (Lupa, 30.04.2007)
Kolik je v ČR broadbandu?
Odpověď na tuto věčnou otázku se může znovu zkomplikovat. Například pohledy EU a OECD na naší broadbandovou scénu se již rozešly. A náš regulátor začíná přemýšlet, co dělat s tím, že definice relevantního trhu č. 12 (což je velkoobchodní trh s broadbandem) odpovídá realitě jen formálně, ale není zcela technologicky neutrální. Jaké to vše může mít důsledky? (Lupa, 27.04.2007)
Stalo se: informatiku už odepsali i senátoři
Návrh na zrušení Ministerstva informatiky ČR po poslancích schválili také senátoři. Teď už chybí jen podpis prezidenta. Exministr informatiky Vladimír Mlynář prezentoval staronový názor, že by bylo vhodné sloučit dva regulátory, RRTV a ČTÚ. Soudkyně Slepičková ani po třech měsících stále ještě nedodala v písemné formě rozsudek, který nad ním vynesla v lednu. (Lupa, 23.04.2007)
Stalo se: už došlo i na Premium ADSL
Radiokomunikace zvýšily nominální rychlost svých služeb Premium ADSL na dvojnásobek, ale současně zvýšily i jejich agregaci, z dosavadních 1:20 na 1:50. Hovoří také o zavádění objemových limitů, ale zatím žádné nestanovily. Ve smluvních podmínkách už si ale připravily půdu pro jejich možné budoucí uplatnění. (Lupa, 16.04.2007)
Stalo se: půl milionu ADSL přípojek od Telefóniky
Telefónica O2 Czech Republic ohlásila minulý týden zřízení jubilejní 500 000 ADSL přípojky, počítáno včetně těch přeprodaných alternativními operátory. V součtu s přípojkami, které jsou realizovány přes zpřístupněné místní smyčky, by nyní v ČR mohlo být kolem 533 000 ADSL přípojek. Tempo jejich nárůstu ale již kulminovalo a nyní spíše klesá. (Lupa, 10.04.2007)
Vint Cerf v Praze
Včera pobývala v Praze nejznámější osobnost světového Internetu, spoluautor protokolů TCP/IP a dnešní viceprezident a Chief Internet Evangelist společnosti Google, pan Vint Cerf. Jaký byl program jeho návštěvy a co zaznělo na jeho přednáškách? (Lupa, 06.04.2007)
O2 Duo Mobil: konečně nahé ADSL?
Nová služba O2 Duo Mobil, inzerovaná s tvrzením že "zákazník neplatí navíc žádné poplatky za pevnou linku", není ani tak nahým ADSL, jako spíše balíčkem tří služeb, včetně klasické pevné linky, poskytovaných se slevou. Noví zákazníci dostanou navíc ještě neomezená volání po vyčerpání jejich hovorového kreditu. (Lupa, 04.04.2007)
Stalo se: vznikla Rada vlády pro informační společnost
V předvečer největší konference o IT a Internetu ve veřejné správě, a v návaznosti na záměr zrušit samostatné ministerstvo informatiky, rozhodla vláda o zřízení Rady vlády pro informační společnost. Současně se rozjely první Czech Pointy a byly podepsány nové rámcové smlouvy na poskytování služeb v rámci KIVSu (komunikační infrastruktury veřejné správy). (Lupa, 02.04.2007)
Stalo se: ICT bude koordinovat vnitro
Minulý čtvrtek podepsal prezident novelu zákona o hospodářské soutěži. Ta zrušila ustanovení, které vymezovalo dělbu práce mezi ČTÚ a ÚOHS při kontrole operátorů a providerů. Poslanci zase ve třetím čtení a až na třetí pokus schválili zrušení Ministerstva informatiky. Koordinační úlohu pro informační a komunikační technologie přitom svěřili MV ČR. (Lupa, 26.03.2007)
Mobilní televize: spor o DVB-H
Mají politici či dokonce unijní direktivy rozhodovat o tom, která technologie je lepší a měla by být používána na úkor jiných technologií? Porušila evropská komisařka Redingová princip technologické neutrality, když na CeBITu řekla, že budoucnost televize v mobilu se má nést ve znamení technologie DVB-H, a nikoli třeba DBM? (Lupa, 21.03.2007)
Stalo se: na CeBITu o roamingu
Německý CeBIT, za německého předsednictví Unie, se stal příležitostí k významným oznámením a také k zásadním rozhodnutím na celoevropské úrovni. V oblasti roamingu například komisařka Redingová přesvědčila přítomné ministry o potřebě regulace i u koncových cen. Naopak RFID regulovat nechce, a u mobilní TV volá EU po kompatibilitě a větším pokroku. (Lupa, 19.03.2007)
Stalo se: audiovizuální služby bez hranic
Evropská komise zveřejnila předběžnou verzi své nové audiovizuální direktivy. Bude se týkat služeb, jako jsou Stream TV či N-Joy? Ministerstvo informatiky předkládá do veřejné diskuse návrh zákona o eGovernmentu. Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 2,5 milionu korun za dialery pro bývalý Aliatel. Český telekomunikační úřad naopak zamítnul všechny dosavadní žádosti o náhradu škody. (Lupa, 12.03.2007)
Stalo se: velkoobchodní revoluce v ADSL
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila dvě různě koncipované velkoobchodní nabídky ADSL, s platností k 1. dubnu 2007. Už zahrnují i technologii ADSL2+ a zohledňují požadavky regulátora. Zákazníky čeká až čtyřnásobné zrychlení na downstreamu, nejspíše za stejnou koncovou cenu, více variant agregace u nových služeb a také vlastní podoba FUP u různých poskytovatelů. (Lupa, 05.03.2007)
Stalo se: EK posvětila UWB a chce uvolnit spektrum
Evropská komise povolila používání technologie UWB (Ultra WideBand) a stanovila pro ně i konkrétní pravidla. Členské země je musí zapracovat do šesti měsíců. Současně EK zveřejnila svou první představu budoucí liberalizace frekvenčního spektra. Hlavní změnou je větší prostor k tomu, aby o nasazení konkrétní technologie rozhodovali sami držitelé individuálních licencí, resp.oprávnění. (Lupa, 26.02.2007)
Budoucnost rychlých mobilních dat: HSPA+ a LTE
Možnosti přenosu dat v mobilních sítích třetí generace, na bázi WCDMA, musí být vylepšovány technologiemi HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) a HSUPA (High Speed Uplink Packet Access). Jejich budoucí verze by mohly zvládnout až 40 či dokonce 80 Mbit/s. Cílem pro konec desetiletí je pak 100 Mbit/s. To už ale půjde o jinou technologii, s názvem LTE (Long Term Evolution). (Lupa, 23.02.2007)
Mobil se stal čtvrtou obrazovkou
Po filmovém plátně, televizi a Internetu přes počítač se mobil stal "čtvrtou obrazovkou", na kterou směřují filmová díla. Letošní 3GSM kongres v Barceloně zažil premiéru hned několika mobilních filmů. Stejně tak zde byl představen "3G mobil pro všechny" (zejména z rozvojových zemí), a také snaha mobilního světa zprostředkovávat převody peněz po celém světě. (Lupa, 21.02.2007)
Stalo se: V Barceloně se rozhodovalo o budoucnosti mobilního Internetu
Na letošním světovém kongresu 3GSM se asi nejvíce mluvilo o zhodnocování investic a potřebě nových obchodních modelů, stejně jako o rozvoji mobilního Internetu a o využití potenciálu social networkingu. Před snahami o budování uzavřeného a proprietárního mobilního světa však účastníky varoval autor World Wide Webu, sir Tim Berners Lee. (Lupa, 19.02.2007)
Českému Internetu je 15 let
Československo (ČSFR) se slavnostně připojilo k celosvětovému Internetu přesně před patnácti lety, 13. února 1992. Jak to tehdy probíhalo a jak vůbec vypadal tehdejší online svět? Kolik lidí již tehdy mohlo používat například elektronickou poštu a jaké objemy dat k nám tekly ze zahraničí? (Lupa, 13.02.2007)
Stalo se: IPV (nejen) proti Bezdrátové Praze
Sdružení Internet pro všechny prezentovalo své výhrady k projektu Bezdrátové Prahy. Současně chce zastavit všechny dotované projekty veřejného přístupu k Internetu, a po ÚOHS chce prošetření regulérnosti všech "veřejných internetů". Služba O2 TV má již 20 000 zákazníků. Jak dopadlo loňské komerční testování Televize v kapse? (Lupa, 12.02.2007)
Stalo se: dvojnásobné limity u UPC
Společnost UPC zdvojnásobila objemové limity u všech svých internetových služeb. Zákazníků Karnevalu se to zatím netýká. Sněmovna bude zítra projednávat ve druhém čtení návrh na zrušení MI ČR. Nová aféra kolem ředitele Testcomu Dušana Chmelíčka podle něj souvisí s vývojem kolem KIVSu (Komunikační infrastruktury veřejné správy). (Lupa, 05.02.2007)
Bezdrátová Praha: konfrontace, nebo hledání konsensu?
Pražský magistrát zatím neuspěl se žádostí o dotace z evropských fondů na svůj projekt celopražské bezdrátové sítě. Ten se mezitím rozdělil na dvě fáze a zcela ztratil přívlastek "zdarma". Brusel si po stížnostech operátorů vymínil notifikaci před začátkem druhé fáze a komunikaci magistrátu s operátory. Sdružení IPV přesto chystá vlastní stížnost. (Lupa, 03.02.2007)
Stalo se: kauza 5,5 roku
Jaká je historie kauzy, v rámci které dostal bývalý ministr Vladimír Mlynář nepodmíněný trest ve výši 5,5 roku a další dva obvinění dokonce šest let? Pokud k žádné škodě nedošlo, jak mohli pro sebe nebo pro jiného získat prospěch velkého rozsahu, jak pro takto vysoké tresty požaduje zákon? (Lupa, 29.01.2007)
Vladimír Mlynář: 5,5 roku natvrdo
Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář si včera u Městského soudu v Praze vyslechl tvrdý prvoinstanční verdikt v kauze, týkající se bývalého Testcom Servisu. Jak ale on sám prezentoval v lednu 2004 důvody pro založení této společnosti a okolnosti jejího vzniku? (Lupa, 25.01.2007)
Stalo se: SkypeOut notně podražil
Společnost Skype snížila minutové hovorné do pevných sítí v ČR z 2,3 na 1,7 eurocentu. Současně ale všechna volání v rámci služby SkypeOut (a to nejen v ČR) zatížila jednorázovým sestavovacím poplatkem ve výší 3,9 eurocentu. To zásadně mění výhodnost volání přes SkypeOut. Na samotném volání Skype-Skype se ale nic nemění. (Lupa, 22.01.2007)
Stalo se: Dana Bérová nastupuje do společnosti Gartner
Bývalá ministryně informatiky Dana Bérová nastupuje jako Business Development Director do konzultační společnosti Gartner Inc. Co ukazuje "křivka humbuku", právě od Gartnerů? ČTÚ se chystá do boje proti spamu, společně s ÚOOÚ a dalšími partnery. Volný rozšiřuje své ADSL2+ a na březen chystá spuštění své IPTV služby Volný TV. (Lupa, 15.01.2007)
Čtvrtý mobilní operátor: vyrobila ho média?
Eurotel kdysi získal licenci v pásmu 450 MHz pro síť NMT, ale dnes zde provozuje sít na bázi CDMA, skrze kterou poskytuje výhradně datové služby. Chystá se k obdobnému kroku také český MobilKom se svou licencí v pásmu 410 až 430 MHz? Chce se skutečně stát (čtvrtým) plnohodnotným mobilním operátorem, nebo mu tyto ambice přisoudila až média? (Lupa, 12.01.2007)
Stalo se: digitalizace bude dobrovolná
Vracení frekvencí, dosud používaných pro analogové televizní vysílání, bude nadále dobrovolné. Nova a Prima mají možnost se rozhodnout do konce března, zda tak učiní. Pokud ano, dostanou za to bonusové digitální licence, a to možná až tři. Na DVB-H se v Technickém plánu přechodu nedostalo, ale zkrátka nepřijde. UPC umožňuje registraci MAC adres i přes SMS. (Lupa, 08.01.2007)
Pražský Internet ze zásuvky má velké ambice
Již dnes nabízí společnost ElectraStar v části Prahy po elektrickém vedení služby double play, s hlasem a Internetem do rychlosti 1,25 Mbit/s. Připravuje ale pokrytí celé Prahy a poskytování služeb triple play, s rychlostmi 3 až 7 Mbit/s na uživatele. Měla by to být největší síť na bázi technologie PLC (PowerLine Communications) v Evropě. (Lupa, 05.01.2007)
Stalo se: KIVS za 11,5 miliardy
Koaliční smlouva změnila statut chystané Rady vlády pro rozvoj informační společnosti. Místo poradního orgánu vlády má jít o strategický a koncepční orgán státu. Nově vypsaná výběrová řízení na KIVS (Komunikační infrastrukturu veřejné správy) počítají s cenou do 11,5 miliardy (bez DPH) za čtyři roky za hlasové a datové služby. Rada ČTÚ stihla vydat Technický plán přechodu. (Lupa, 02.01.2007)