Články, publikované na serveru ISDN.CZ v roce 2003
Minulý týden: ADSL lokality, ČR vs. ostatní kandidátské země...
Telecom zveřejnil seznam lokalit, kde hodlá nově zavést ADSL. Už ale neřekl, kolik ADSL portů bude instalovat. Ve srovnání s ostatními kandidátskými zeměmi jsou telekomunikace v ČR jedny z nejrozvinutějších. Naopak náš regulátor patří podle studie EU k nejhůře placeným. Lidí, kteří se skutečně zabývají regulací, má doslova jako šafránu. (ISDN server, 29.12.2003)
Minulý týden: SkyNet, Karneval a bilance MI ČR ….
SkyNet jako první přichází s nabídkou garantované propustnosti ADSL přípojky a sráží cenu ADSL pod 1000 korun. Karneval jako jeden z mála vzal na sebe část nárůstu DPH u svých internetových služeb. Ministerstvo informatiky bilancovalo své roční působení. (ISDN server, 22.12.2003)
Minulý týden: ADSL, VOIP, ČTÚ, tečka za TelSource …
Minulý týden se rozrostla škála vánočních nabídek ADSL, ale na obzoru jsou také méně příjemné věci. Fayn.cz již nabízí svůj NetPhone, ale stále ještě nenabízí příchozí hovory. Dyad umožňuje volat "za americké ceny" už i z mobilních telefonů. Regulátor napravuje překlepy a stvrzuje dohodu o splácení UMTS licencí. TelSource definitivně odešlo z Českého Telecomu. (ISDN server, 15.12.2003)
Minulý týden: nové ADSL, ÚOHS, konec MIA ….
Alternativní operátoři a ISP reagují na novou velkoobchodní nabídku ADSL novými cenami svých služeb. Regulátor prý u Telecomu neuspěl. ÚOHS začal šetřit zahrnování kreditů do měsíčních paušálů Telecomu. Telecom ukončí činnost agentury MIA, kterou zakoupil počátkem roku 2000. Nezapadá již do hlavní oblasti jeho činnosti. (ISDN server, 08.12.2003)
Minulý týden: ČTc, Tele2 k ADSL, UPC a DPH ….
V dozorčí radě Českého Telecomu došlo k dalším změnám. Ředitel českého Tele2 se vyjadřuje k našemu předraženému ADSL a dotovaným paušálům za pevné linky. UMTS licence budou zřejmě splaceny již v příštím roce. Contactel hlásí miliardu na výnosech. UPC oznamuje, jak to bude s výší DPH za její internetové služby a služby kabelové TV. (ISDN server, 01.12.2003)
Minulý týden: Telecom, ADSL, ČR na 32. místě …
Telecom prý na Internetu nic nevydělává, ale přesto jej poskytuje. O možnosti ADSL propojení má pochybnosti. Jeho náklady na jednu pevnou linku prý dosahují až 500 korun měsíčně, když ještě v roce 2002 to mělo být pod 400 korun. Česká republika je podle ITU v žebříčku dostupnosti ICT technologií na 32. místě na světě. (ISDN server, 24.11.2003)
Minulý týden: Telecom, T-Mobile, Czech OnLine …
Český Telecom představil svůj plán restrukturalizace, který by měl zákazníkům přinést snížení cen. V nejbližší době však hrozí spíše další zdražování měsíčních paušálů. Zákazníci T-Mobile provolali za první tři kvartály letošního roku 2,6 miliardy minut. Czech OnLine rozjíždí své FWA v pásmu 3,5 GHz na nové technologii. (ISDN server, 18.11.2003)
Minulý týden: Tele2, Tiscali, paušál, DPH …
Tele2 zavedlo internetový dial-up s nelineárními minutovými cenami. Tiscali se snaží o zavedení režimu FRIACO, ale pokud by se to podařilo, nabídne uživatelům skutečný neměřený paušál, nebo jen časové kredity? Ministr Mlynář očekává levnější Internet a za paušál, ale ne od Českého Telecomu. Zařazení služeb kabelových televizí do základní sazby DPH zřejmě bylo nedopatřením. (ISDN server, 10.11.2003)
Minulý týden: výsledky ČTc, ADSL, broadband, VOLNÝ ...
ospodářské výsledky Českého Telecomu za třetí čtvrtletí vykazují pokles výnosů, zisku i dalších ukazatelů. Začíná se vyjasňovat řešení agregace ADSL v síti ČTc. Bude ADSL lacinější o 20 až 25 procent, díky propojení? Eurotel volí mezi EDGE a CDMA-450. IDC předpovídá růst broadbandu ve střední a východní Evropě. VOLNÝ nabízí hlas a bezpečí. (ISDN server, 03.11.2003)
Minulý týden: FWA 28 GHz, valná hromada, 30 tisíc kabelových Internetů …
Problémy s ADSL se minulý týden nevyřešily. Regulátor hodlá vypsat výběrové řízení na tři FWA licence v pásmu 28 GHz pro oblast Prahy. V předvečer dalšího Dne širokopásmových služeb hlásí kabeloví operátoři dosažení počtu 30 000 přípojek k Internetu. Valná hromada Telecomu nevyřešila hlavní agendu, došlo jen k jedné změně v dozorčí radě. (ISDN server, 27.10.2003)
Minulý týden: ADSL, LLU, licence pro 5 GHz ...
Minulý týden se nesl ve znamení událostí kolem ADSL: Telecom znovu zapnul agregaci, a některým uživatelům znovu drasticky poklesla rychlost. Regulátor se chystá vyřešit spory kolem propojení ADSL do konce listopadu, ale regulovat koncové ceny asi nebude. Navrhuje také generální licenci pro provoz v pásmu 5 GHz (pro sítě HiperLAN a 802.11h). (ISDN server, 20.10.2003)
Minulý týden: Invex, Indoš, I.CA, epodpis jako pivo ...
Nový zákon o elektronických komunikacích půjde do vlády v prosinci. Portál veřejné správy už běží v ostrém provozu. MI ČR a ODS představily dvě vzájemně si konkurující koncepce. Vláda rozhodla o prodloužení kritizovaného Internetu do škol o další rok. Struktura akcionářů I.CA se má změnit a ČSSZ chce prosadit, aby "elektronický podpis stál to, co teď stojí jedno pivo". (ISDN server, 13.10.2003)
Minulý týden: kabelovky, ADSL, Wi-Fi, Tele2 ....
Obě největší kabelovky zrychlily svůj Internet. Jsou známy podmínky pro odkoupení ADSL modemů. Tele2 se vyjádřilo k důvodům, které jej vedly k rozhodnutí skončit s poskytováním ADSL. Pilot FRIACO se nekoná, paušál na dial-upu nebude. Lepší šance jsou u GPRS a Wi-Fi. (ISDN server, 06.10.2003)
Minulý týden: Fórum, DPH, konec léta ...
Ultimátum ministra Mlynáře ke konci léta zůstalo nevyslyšeno. Svou činnost zakončilo Fórum pro dial-up, jeho výstupy však jsou pouze nezávazné. Regulátor vydal nové cenové rozhodnutí k dial-upu přes propojení. DPH od nového roku zdraží telekomunikační služby. Vypoví vláda smlouvy k projektu Internet do škol? Telecom se možná rozprodá per partes... (ISDN server, 29.09.2003)
Minulý týden: RUO, TelSource, pokuty ….
Minulý týden přinesl hned několik špatných zpráv pro Český Telecom: hrozí mu pokuta za telefonní karty od ÚOHS, pokuta za telefonní budky od ČTÚ, a ke všemu se ještě konsorcium TelSource chce zbavit zbytku svých akcií v Telecomu. Pro alternativní operátory a uživatele je zase špatnou zprávou obsah referenční nabídky zpřístupnění od Telecomu. (ISDN server, 22.09.2003)
Minulý týden: ADSL, portál, Karneval, IQT ….
Minulý týden vrcholily přípravy na poskytování nové podoby ADSL. Rozrůstá se ale i konkurence, jak v podobě nových nabídek Wi-Fi, tak i v podobě kabelového Internetu od nového operátora jménem Karnevalu. Odstartován byl měsíční zkušební provoz portálu veřejné správy. Politici se chystají dobýt letošní Invex. IQT chce instalovat inteligentní terminály. (ISDN server, 15.09.2003)
Připojíte se ke dni širokopásmových služeb?
28. října bude v ČR státní svátek, ale slavit bude i celá Evropa - tzv. "Broadband Day", alias den širokopásmových služeb, v pořadí již třetí. Tentokráte bude zaměřen na výměnu zkušeností mezi místními a regionálními aktivitami, a na financování infrastruktury. V ČR vyzývá k aktivní účasti Česká asociace kompetitivních komunikací... (ISDN server, 12.09.2003)
Minulý týden: Internet ze zásuvky, balíček, epidemie …
Minulý týden se objevily první informace o záměru ČRa poskytovat Internet skrze rozvody 230 V. Contactel akcentuje bezpečnost a ohlašuje první samoinstalační balíček. Telecom zveřejňuje podrobnosti o fungování připravovaného AO/DI. T-Mobile šíří epidemii, Oskar spouští MMSky. Platforma ZUI se sešla s ministrem Mlynářem. (ISDN server, 08.09.2003)
Minulý týden: Telecom, Tele2, Wi-Fi, Indoš ...
Minulý týden potvrdil dřívější spekulace o personálních změnách v Telecomu, i o chystaném propouštění. Tele2 si k prvním narozeninám svých hlasových služeb nadělila zajímavé zlevnění. Daří se i pilotním projektům Wi-Fi, na Invexu bude Wi-Fi věnován celý pavilon Y. Projekt Internet do škol je kritizován za přesný opak toho, co mu bylo dříve vyčítáno. (ISDN server, 01.09.2003)
Pevní vs. mobilní: diskuse se rozebíhá
Otázka snižování propojovacích poplatků, za volání z pevných do mobilních sítí, se začíná těšit stále větší pozornosti. APVTS včera uspořádala na toto téma odborný seminář, který naznačil postoje mobilních operátorů i regulátora. Eurotel navíc považoval za vhodné zveřejnit své stanovisko formou samostatné tiskové zprávy. (ISDN server, 18.06.2003)
ČEZnet se představuje
Na našem telekomunikačním trhu se etabluje další operátor - ČEZnet, a s., který je plně vlastněnou dcerou ČEZ-u. Až dosud poskytoval datové a internetové služby, za rok 2002 v objemu 380 mil. Kč. Nyní získal licenci i na hlasové služby a hodlá se pustit do jejich poskytování. (ISDN server, 11.06.2003)
Pevní vs. mobilní: co si o tom myslí regulátor?
APVTS nedávno vyzvala k novému stanovení propojovacích poplatků za terminaci hovorů v pevných sítích. Argumentuje tím, že reálné ceny mezitím poklesly pod úroveň propojovacích poplatků. Regulátor ale říká: mnou stanovené ceny jsou maximální. Co vám brání dohodnout se na nižších cenách za propojení? (Lupa, 09.06.2003)
Změny v resortu informatiky
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se hodlá vzdát svého poslaneckého mandátu a plně se věnovat práci na svém ministerstvu. Kromě mandátu se ale vzdává i svého náměstka pro telekomunikace Jaromíra Šišky, kterého již uvolnil z funkce. Vyjádřil se také k informacím o svém zdravotním stavu. (ISDN server, 05.05.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXVII: Model LRIC
Výše propojovacích poplatků byla zpočátku počítána podle metody tzv. plně alokovaných nákladů. Teprve na sklonku roku 2001 se podařilo vypracovat model LRIC (Long Run Incremental Costs), umožňující přesnější namodelování nákladů na propojení. Fakticky použit byl tento model až v září 2002. (ISDN server, 19.03.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXVI: Licence UMTS
Na sklonku roku 2001 se konečně završil komplikovaný proces udělování licencí na mobilní sítě 3. generace, alias UMTS. Po četných peripetiích a změnách pravidel i výše ceny si je nakonec odnesli Radiomobil a Eurotel. Český Mobil neměl zájem, a nikdo další se nakonec nepřihlásil. Původní představy vlády o výši výnosů se nepodařilo realizovat. (ISDN server, 11.03.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXV: Internet do škol
Na podzim roku 2001, přesně den po podpisu Rámcové smlouvy na "Zlatý padák", podepsal Český Telecom další velkou zakázku - na připojování základních a středních škol k Internetu. Jednalo se o výsledek veřejné soutěže, kde jedním z kritérií pro posuzování nabídky byla vazba na komunikační infrastrukturu veřejné správy ("Zlatý padák"). (ISDN server, 04.03.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXIV: Kauza "Zlatý padák"
Na podzim roku 2001 zasáhl stát dosti významným způsobem do dění na našem telekomunikačním trhu. Bohužel nikoli ve prospěch nástupu konkurence, ale právě naopak - udělením exkluzivity Českému Telecomu na celý významný segment trhu (veřejnou správu). Byla to kompenzace za ztrátu monopolu? Zlatý padák na odchodnou? (ISDN server, 24.02.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXIII: Návrh opatření ...
Na podzim roku 2001 připravilo Ministerstvo dopravy a spojů zásadní koncepční materiál s názvem "Návrh opatření k dalšímu rozvoji konkurence na telekomunikačním trhu v České republice". Měl napravit četné nedokonalosti telekomunikačního zákona zapracovat do naší legislativy novější požadavky EU. Na jeho implementaci ale nakonec nedošlo. (ISDN server, 19.02.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXII: Ve znamení konvergence
Na podzim roku 2001 započal proces postupné konvergence gescí a "řízení" v oblasti informační společnosti a v oblasti telekomunikací. Prvním impulsem byla snaha sloučit koncepční dokumenty v těchto oblastech, dalším milníkem pak vznik "konvergovaného" Ministerstva informatiky. Příštím milníkem bude přijetí "konvergovaného" zákona o elektronických komunikacích. (Lupa, 10.02.2003)
Historie naší liberalizace, díl XXI: Akční plán eEurope+
Česká republika přistoupila v červnu 2001 ke společné koncepci kandidátských zemí eEurope+ a přijala za své závazky z ní vyplývající. Ty nám mj. ukládaly urychleně dokončit liberalizaci telekomunikací a výrazně zlevnit přístup k Internetu. K faktickému naplnění těchto závazků jsme se však moc neměli. (ISDN server, 04.02.2003)
Přetahování o přetahování...
Včerejší den přinesl zajímavou mediální přestřelku mezi našimi operátory, ohledně přetahování velkých firemních zákazníků. Nejprve se Český Telecom pochlubil tím, kolik jich dokázal přetáhnout na svou stranu od alternativních operátorů. Následně zareagovalo GTS, poukazem na to že rozhodující je celková bilance. (ISDN server, 30.01.2003)
Historie naší liberalizace, díl XX: Pevní vs. mobilní
V polovině roku 2001 se poprvé ostřeji rozhořely spory kolem vzájemného propojení pevných a mobilních sítí. Předmětem nedohody byly propojovací poplatky, zejména za terminaci hovoru v mobilní síti. Dodnes nebyly tyto spory definitivně vyřešeny, ani přes existenci cenového rozhodnutí regulátora z listopadu 2001. (ISDN server, 27.01.2003)
Historie naší liberalizace, díl XIX: První bitva o Internet
První propojovací dohody z počátku roku 2001 ještě nezahrnovaly Internet. Ten se řešil až následně. První rozpor o propojovacích poplatcích za Internet byl vznesen v květnu 2001, první verdikt regulátora přišel v září 2001, ale nebyl fakticky implementován. Skutečný zlom přinesl až druhý verdikt regulátora ve věci Internetu v květnu 2002. (ISDN server, 20.01.2003)