Vyšlo na isdn.cz, 22.9.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0922002.php3

Minulý týden: RUO, TelSource, pokuty ….

Minulý týden přinesl hned několik špatných zpráv pro Český Telecom: hrozí mu pokuta za telefonní karty od ÚOHS, pokuta za telefonní budky od ČTÚ, a ke všemu se ještě konsorcium TelSource chce zbavit zbytku svých akcií v Telecomu. Pro alternativní operátory a uživatele je zase špatnou zprávou obsah referenční nabídky zpřístupnění od Telecomu.

Magické datum 15. září, na kdy Český Telecom připravil spuštění nových variant ADSL, připadlo na minulý týden. Přesto se mnohé významné události kolem ADSL odehrály již v předchozím týdnu. Šlo například o první oznámení od internetových providerů, jak budou kontrovat existenci objemových limitů, zavedených Českým Telecomem. Například společnost GTS již před 15. zářím oznámila, že svým klientům nebude účtovat za data přenesená nad objemový limit (neboli: nadlimitní data za ně zaplatí sama). Minulý týden se ke GTS přidali další dva provideři se stejným úmyslem: Nextra a Tiscali. Zajímavé je, že dva z nich, Tiscali a GTS, omezili svůj slib koncem kalendářního roku, s tím že "pak se uvidí". Naproti tomu prohlášení Nextry se o žádném časovém horizontu nezmiňuje.

Rozšiřovat se začala také nabídka samoinstalačních balíčků. Po Contactelu, který představil svůj, za 2790,- Kč, ohlásil své balíčky také Telecom - ale dosud jejich obsah ani cenu nepředstavil. Minulý týden se ozvala společnost Tiscali, která představila dva balíčky: jeden, s USB modemem, za 2690,- Kč, a druhý s routerem, za 2990,- Kč. Mezitím ale vyšlo najevo, skrze nové obchodní podmínky IOLu a velkoobchodní nabídku Telecomu, že se změnou modemu u již existujících linek to bude komplikované. Jako jediná schůdná cesta se rýsuje to, aby uživatel nejprve změnil svou stávající ADSL přípojku na jednu z nových (tj. s limitem), a teprve pak může požádat o změnu vlastnictví modemu (o jeho odkoupení či vrácení a event. nahrazení vlastním). Konkrétní podmínky vrácení či odkoupení modemu jsou také prozatím nejasné.

19. září 2003

Dalším magickým datem mělo být 19. září. Na tento den měly připadnout hned dvě významné události: do tohoto dne měl regulátor (alespoň podle tiskové zprávy Contactelu) rozhodnout kauzu žádosti o ADSL propojení mezi Contactelem a Českým Telecomem, a ke stejnému datu měl Český Telecom zveřejnit svou Referenční nabídku zpřístupnění (RUO, Reference Unbundling Offer). Nakonec ale došlo jen na druhou z těchto událostí.

V kauze ADSL se ještě v úterý ozval regulátor, a formou tiskové zprávy oznámil, že datum 19. září ještě nemusí být konečným datem jeho rozhodnutí, protože stále nemá dostatek podkladů a lhůta pro jeho rozhodnutí může být dále prodloužena. To se zřejmě také stalo, protože zmíněného 19. září žádné rozhodnutí skutečně nepadlo.

Unbundling

V pátek 19. září tak nakonec došlo pouze na představení podmínek, které Český Telecom přichystal pro zpřístupnění místních smyček. Jeho Referenční nabídka zpřístupnění například stanovuje měsíční poplatek za tzv. plný přístup k celé místní smyčce na 491 Kč bez DPH, což je vysoko nad standardní měsíční paušál pro koncového zákazníka (299,- Kč u HOME INTERNET). Za jednorázové zpřístupnění každé místní smyčky si pak Telecom hodlá účtovat více jak deset tisíc (což je opět podstatně více, než dnešní cena za zřízení pevné linky).

Takto vysoké ceny nedávají (podle mého názoru) prakticky žádnou šanci na to, aby alternativní operátoři mohli přijít se skutečně konkurenčními nabídkami na bázi zpřístupnění. Na druhou stranu považuji za pravděpodobné, že regulátor referenční nabídku a v ní obsažené podmínky změní. Stalo se tak i v případě samotného propojení, kdy první referenční nabídka od Telecomu svou cenovou hladinou (výší propojovacího poplatku) také převyšovala cenu za celý hovor, účtovanou koncovému zákazníkovi.

Chaty

Minulý týden došlo k zajímavému souběhu dvou chatů s veřejností. V úterý chatoval na portálu Quick s veřejností generální ředitel Telecomu Gabriel Berdár, a hned následující den na webu SOS (Sdružení obrany spotřebitelů ČR) předseda ČTÚ David Stádník. Záznam otázek a odpovědí obou chatů lze nalézt zde a zde. Z jejich obsahu nevyplynulo nic až tak převratného, co by se doposud nevědělo nebo netušilo - snad s jedinou výjimkou. Tou byl dotaz na ředitele Berdára, zda Telecom neplánuje nasadit také jiné technologie z rodiny xDSL, než jen ADSL. Odpověď byla kupodivu kladná:

Otázka: Pro mnoho firem, které chtějí mít přístup na své počítače z venku je lepší technologie SDSL. než ADSL Plánujete její nabídku v dohledné době podobně jak je tomu v jiných zemích?
Odpověď: Ano.

Pokuta za budky a za telefonní karty

Minulý týden se objevilo hned několik zpráv, které nebyly příliš příznivé pro Český Telecom. Nejprve se počátkem týdne v některých médiích objevily informace o pokutě, uložené antimonopolním úřadem za nekorektní způsob distribuce telefonních karet:

Společnostem Český Telecom a Český Mobil udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže miliónové pokuty. Telefonní společnosti obdržely pokutu za zakázané dohody ve smlouvách na distribuci předplacených telefonních karet.

Bližší podrobnosti však nejsou známy, kromě toho že rozhodnutí ÚOHS dosud nejsou pravomocná.

Další pokuta hrozí Telecomu také kvůli telefonním budkám. Ve čtvrtek totiž vydal Český telekomunikační úřad tiskovou zprávu o výsledku kontroly veřejných telefonních automatů, podle které Telecom nevyhověl v šesti ze sedmi sledovaných ukazatelů. Za to mu hrozí pokuta až 5 milionů.

TelSource chce pryč

Do třetice všech ne příliš pozitivních zpráv se v pátek nechal slyšel dřívější strategický partner Telecomu, konsorcium TelSource, že má v úmyslu prodat svých 27% akcií ČTc, které má stále v držení. Dosud se předpokládalo, že ještě počká, a že se bude snažit prodat svůj podíl společně s majoritním podílem našeho státu. Ostatně, má na to se státem i smlouvu, o společném postupu při takovémto prodeji (podrobnosti o jejím obsahu ale nejsou známy). Nyní se ale rozhodl jinak:

ČESKÝ TELECOM, a.s., obdržel od svého minoritního akcionáře společnosti Telsource N.V. informaci, že zamýšlí učinit mezinárodní nabídku prodeje svého 27% akciového podílu ve společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s.

Současně TelSource požádal o svolání mimořádné valné hromady, která by udělila souhlas s poskytnutím informací a spoluprací pro účely usnadnění prodeje akcií ČTc ve vlastnictví TelSource. Nutná bude také změna stanov, související s touto transakcí.

Zajímavé je, že jeden z členů konsorcia TelSource, nizozemský KPN, již před časem prodal 6,4% akcií Telecomu, které držel navíc ke zmíněným 27 procentům celého konsorcia. Dohromady to dávalo 33,4%, což bylo těsně nad tzv. blokační minoritou. Dodnes nebylo zveřejněno, kdo konkrétně oněch 6,4% akcií koupil.