Vyšlo na isdn.cz, 5.5.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0505002.php3

Změny v resortu informatiky

Ministr informatiky Vladimír Mlynář se hodlá vzdát svého poslaneckého mandátu a plně se věnovat práci na svém ministerstvu. Kromě mandátu se ale vzdává i svého náměstka pro telekomunikace Jaromíra Šišky, kterého již uvolnil z funkce. Vyjádřil se také k informacím o svém zdravotním stavu.

Minulý týden se objevila poměrně nečekaná informace o tom, že na svůj post náměstka MI ČR pro oblast pošt a telekomunikací (resp. elektronických komunikací) rezignoval pan Jaromír Šiška - jeden ze dvou náměstků stejného příjmení na jednom resortu (náměstek Vladimír Šiška má na starosti oblast informačních systémů veřejné správy). Podrobnosti nejsou známy, stručná oficiální zpráva hovoří pouze o tom, že náměstek J. Šiška požádal o uvolnění z funkce k 30.4.2003, a že ministr Mlynář jeho žádosti vyhověl a dočasným řízením příslušné sekce pověřil 1. náměstka Michala Frankla.

Za čtyřměsíční existenci našeho nejmladšího ministerstva to není úplně první personální změna (již dříve vyměnil ministr Mlynář svého tiskového mluvčího Libora Vacka za tiskovou mluvčí Kláru Volnou), ale je to první změna na tak významném postu - který bezprostředně souvisí s jedním ze stěžejních úkolů MI ČR pro letošní rok, kterým je příprava nového zákona o elektronických komunikacích.

Mlynář se vzdá mandátu

O pozornost médií se minulý týden postaral osobně i ministr Mlynář, oznámením o realizaci svého dřívějšího slibu vzdát s mandátu. Tento slib učinil ještě před volbami do Poslanecké sněmovny, v rámci předvolební kampaně. Jednalo se o slib, že se v případě získání postu ministra vzdá poslaneckého mandátu, kvůli tomu že

nepovažuje za správné a racionální obě tyto funkce kumulovat

Zvolen do Parlamentu skutečně byl, na kandidátce Pardubického kraje, jako jeden ze dvou kandidátů koalice mezi KDU-ČSL a US_DEU (spolu s Miloslavem Výborným za KDU-ČSL) . Pokud by ale svůj mandát skutečně složil, nastoupil by za něj neúspěšnější z náhradníků za příslušný kraj, kterým je Pavel Severa za KDU ČSL - a tím by se změnilo početní zastoupení stran v Parlamentě (byť v rámci jedné volební koalice). Mj. by to znamenalo, že počet poslanců US-DEU by klesl pod 10, což je limit pro vlastní poslanecký klub).

Nyní ale došlo k tomu, že právě druhý zvolený kandidát Koalice na Pardubicku, Miloslav Výborný, má být jmenován členem Ústavního soudu, což je funkce neslučitelná s výkonem poslaneckého mandátu. Až se tak stane, za pana Výborného nastoupí "společný" náhradník Pavel Severa ze stejné strany jako pan Výborný (KDU-ČSL), čímž se početní stavy jednotlivých stran nezmění. Změní se ale pořadí náhradníků, neboť z druhého místa postoupí na první místo Robert Vokáč, který je naopak kandidátem US-DEU. Pokud se následně vzdá svého mandátu i poslanec Mlynář, nastoupí za něj právě pan Vokáč, a početní stavy jednotlivých stran se tak opět nezmění.

Na webu MI ČR je k dispozici i prohlášení ministra Mlynáře k otázce jeho poslaneckého mandátu.

Informace o zdravotním stavu ministra Mlynáře

Ministr Mlynář opakovaně deklaroval, že se chce plně soustředit na práci ve svém resortu. V rozhovoru pro českou redakci BBC okomentoval svůj záměr vzdát se mandátu takto:

Těším se, že budu moci více se věnovat ministerstvu ….

Ve stejném rozhovoru se vyjádřil i k informacím o svém zdravotním stavu, které se objevily minulý týden v tisku, zejména v deníku Právo (30.4.2003):

Za okem mám nádor, zřejmě snad nezhoubný
Asi před měsícem se u mě objevily problémy se zrakem, které jsem přičítal únavě a vyčerpání. Nicméně absolvoval jsem lékařské vyšetření, kde vcelku náhodou, díky moderním technologiím, lékaři zjistili, že mám za levým okem zhruba pěticentimetrový útvar.
Odborně se jmenuje fibrózní displézie kosti, což laicky řečeno je jakási forma nádoru, nebo útvaru na kosti, který tam být nemá. Podle většiny vyšetření, které jsem absolvoval, se lékaři domnívají, že by nádor neměl být zhoubný.
….
Lékaři se rozhodli, a já jsem s tím souhlasil, že budou tento útvar sledovat, a pokud se ukáže potřeba, pak ho operativně odstraní.
….
V práci mne to nijak neomezuje. Žádné subjektivní potíže, s výjimkou toho, že mám brýle, nepociťuji. Snažím se naopak pracovat ještě o něco víc, aby člověk myslel na jiné věci. Vím, že je mnohem více lidí, kteří mají horší problémy a dokáží si s nimi poradit. Poradím si s tím také.

Spokojen však ministr Mlynář očividně nebyl s formou, jak Právo vše prezentovalo. Ve zmíněném rozhovoru pro BBC uvedl:

Ano, já jsem včera dostal otázku od deníku Právo na svůj zdravotní stav. A ve své naivnosti jsem se domníval, že když budu otevřený a odpovím pravdu, tak že s tím seriózní noviny seriózně naloží. A říkal jsem si, lepší, když se to dozvědí čtenáři od seriózních novin a ne z Blesku, protože žijeme v Čechách a člověk ví, že různé věci se stejně dostávají na veřejnost.
Takže jsem odpověděl poctivě na otázky a dnešní, jak bych řekl, grafická úprava deníku Právo mě dost překvapila. Při takovéto grafické úpravě na titulní straně se senzačními titulky jsem myslel, že patří více do bulváru, ale mám to za sebou. Samozřejmě, že to není příjemné, když se na vás lidé na ulici dívají ještě více než dříve, ale řekl jsem pravdu.