Ministerstvo informatiky

Stalo se: MI ČR končí, Rada začíná
Tento týden definitivně zaniká ministerstvo informatiky, jeho agendy si rozebírají jiná resortní ministerstva. Koordinační roli by měla převzít Rada vlády pro informační společnost, ustavená již koncem března. Právě minulý týden vláda jmenovala 23 členů tohoto svého poradního orgánu. Bude pátým členem Rady ČTÚ Zdeněk Duspiva? (Lupa, 28.05.2007)
Ohlédnutí za zanikajícím ministerstvem informatiky
Návrh zákona na zrušení samostatného Ministerstva informatiky ČR, který připravila a prosazuje vláda Mirka Topolánka, již schválili jak poslanci, tak před týdnem i senátoři. Proč se ale vůbec ruší a co má přijít po něm? (Zive, 26.04.2007)
Portál veřejné správy: hrozí mu kolaps?
Exministr Vladimír Mlynář byl prvoinstančně odsouzen za způsob, jakým chtěl zajistit financování provozu portálu veřejné správy. Teď je financování portálu jen na státu, a ten teprve hledá peníze na jeho nezbytný upgrade. Hrozí kvůli tomu portálu kolaps, jak nedávno uvedla ČTK? (DSL.cz, 22.03.2007)
Stalo se: informatiku už odepsali i senátoři
Návrh na zrušení Ministerstva informatiky ČR po poslancích schválili také senátoři. Teď už chybí jen podpis prezidenta. Exministr informatiky Vladimír Mlynář prezentoval staronový názor, že by bylo vhodné sloučit dva regulátory, RRTV a ČTÚ. Soudkyně Slepičková ani po třech měsících stále ještě nedodala v písemné formě rozsudek, který nad ním vynesla v lednu. (Lupa, 23.04.2007)
Stalo se: vznikla Rada vlády pro informační společnost
V předvečer největší konference o IT a Internetu ve veřejné správě, a v návaznosti na záměr zrušit samostatné ministerstvo informatiky, rozhodla vláda o zřízení Rady vlády pro informační společnost. Současně se rozjely první Czech Pointy a byly podepsány nové rámcové smlouvy na poskytování služeb v rámci KIVSu (komunikační infrastruktury veřejné správy). (Lupa, 02.04.2007)
Stalo se: ICT bude koordinovat vnitro
Minulý čtvrtek podepsal prezident novelu zákona o hospodářské soutěži. Ta zrušila ustanovení, které vymezovalo dělbu práce mezi ČTÚ a ÚOHS při kontrole operátorů a providerů. Poslanci zase ve třetím čtení a až na třetí pokus schválili zrušení Ministerstva informatiky. Koordinační úlohu pro informační a komunikační technologie přitom svěřili MV ČR. (Lupa, 26.03.2007)
Stalo se: kauza 5,5 roku
Jaká je historie kauzy, v rámci které dostal bývalý ministr Vladimír Mlynář nepodmíněný trest ve výši 5,5 roku a další dva obvinění dokonce šest let? Pokud k žádné škodě nedošlo, jak mohli pro sebe nebo pro jiného získat prospěch velkého rozsahu, jak pro takto vysoké tresty požaduje zákon? (Lupa, 29.01.2007)
Vladimír Mlynář: 5,5 roku natvrdo
Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář si včera u Městského soudu v Praze vyslechl tvrdý prvoinstanční verdikt v kauze, týkající se bývalého Testcom Servisu. Jak ale on sám prezentoval v lednu 2004 důvody pro založení této společnosti a okolnosti jejího vzniku? (Lupa, 25.01.2007)
Stalo se: Dana Bérová nastupuje do společnosti Gartner
Bývalá ministryně informatiky Dana Bérová nastupuje jako Business Development Director do konzultační společnosti Gartner Inc. Co ukazuje "křivka humbuku", právě od Gartnerů? ČTÚ se chystá do boje proti spamu, společně s ÚOOÚ a dalšími partnery. Volný rozšiřuje své ADSL2+ a na březen chystá spuštění své IPTV služby Volný TV. (Lupa, 15.01.2007)
Konec informatiky v Čechách
Odstupující vláda Mirka Topolánka ve středu přijala několik rozhodnutí, které se týkají oblasti informatiky. Rozhodla o zrušení samostatného ministerstva informatiky, změnila koncepci KIVS, jmenovala nového radního do Rady ČTÚ a přijala i rozhodnutí podporující využívání Open source softwaru ve veřejné správě. (Lupa, 10.11.2006)
Quo vadis, informatiko?
Nový ministr informatiky provedl restrukturalizaci svého úřadu a začal podnikat první kroky k jeho zrušení. Naznačil také své hlavní priority a plány. V oblasti e-governmentu jsou snad až nereálně ambiciózní, v oblasti pošt přiměřené a u elektronického podpisu a elektronických komunikací nulové. Iniciovat řešení problému digitalizace se v brzké době nechystá. (Lupa, 20.09.2006)
Stalo se: informatiku povede Ivan Langer
V čele resortu informatiky by měl ode dneška stát Ivan Langer. Bude v pořadí již třetím ministrem informatiky, nebo bude pouze pověřen řízením Ministerstva informatiky (MI) ČR? Čerpání dotací z broadbandového fondu MI ČR přešlo pod jiný režim a některé projekty byly zkráceny. Pohoršil si například Peprnet, který dostane o 2,3 milionu korun méně. (Lupa, 03.09.2006)
Stalo se: návrh státního rozpočtu nepočítá s penězi na broadband ani na digitalizaci
Návrh státního rozpočtu, který připravila ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka, nepočítá s penězi do broadbandového fondu, ani na osvětovou kampaň k digitalizaci R a TV vysílání. ČTÚ dostal řadu připomínek ke svému Technickému plánu přechodu. Kromě Telefóniky O2 Czech Republic hodlá své IPTV služby spustit ještě letos také VOLNÝ. (Lupa, 21.08.2006)
Jaké bylo eČesko 2006?
Ministerstvo informatiky ČR vyhodnotilo plnění konkrétních úkolů ze Státní informační a komunikační politiky (přezdívané také eČesko 2006). Míra splnění vychází na cca 75%. Je ale výsledek skutečně tak optimistický? (digiweb, 11.07.2006)
Dotace na broadband: kolik kdo dostane?
Ministerstvo informatiky konečně řeklo, jaké konkrétní sumy získají úspěšní žadatelé o dotace z tzv. broadbandového fondu. Broadbandové fórum, které žádosti vyhodnocovalo, ve svém stávajícím složení končí - MI ČR pozastavilo jeho činnost do voleb, tak aby si nové vedení resortu mohlo zvolit jeho nové personální obsazení. (Lupa, 17.04.2006)
Na čem pracuje ministerstvo informatiky?
Po zvolení nové vlády a potvrzení dosavadního ministra v čele resortu informatiky pokračují dosavadní aktivity a projekty tohoto ministerstva. Zde je jejich aktuální přehled a výhled do budoucna, včetně reakcí ministra Mlynáře na aktuální dění kolem privatizace Českého Telecomu a odměňování jeho managementu. (Zive, 20.09.2004)
Zákon o elektronických komunikacích prošel vládou
Vláda dala včera zelenou návrhu zákona o el. komunikacích, který připravilo ministerstvo informatiky. Ten nyní půjde k projednávání do Parlamentu. Pokud by zde byl projednán do konce kalendářního roku, mohl by nabýt účinnosti někdy počátkem roku příštího. Jaké hlavní změny by nový zákon přinesl? (Zive, 02.09.2004)
Škatule EK, hejbejte se!
Zatímco naše ministerstvo informatiky přežilo střídání vlád beze změny, jeho analogii na úrovni EU čekají výraznější úpravy. Problematika informační společnosti bude oddělena od podnikání, a naopak spojena s oblasti mediální politiky. Novou komisařkou pro informační společnost a média se stane Vivien Redingová z Lucemburska, která až dosud řídila resort kultury a vzdělávání, zabývala se hlavně médii a s informatikou neměla mnoho společného. (Lupa, 18.08.2004)
Jak se (znovu)obsazoval resort informatiky
Při rozdělování ministerstev se politické strany o informatiku až tak moc nepraly. Nakonec tedy zůstala US-DEU, a k souboji došlo až o křeslo ministra informatiky. Návrh na jeho obsazení ředitelem TV Prima a bývalým marketingovým ředitelem Českého Telecomu Martinem Dvořákem neprošel. V čele resortu informatiky tak zůstane jeho dosavadní šéf Vladimír Mlynář. (Zive, 02.08.2004)
Rok a půl Ministerstva informatiky
Stanislav Gross se nechystá zrušit ministerstvo informatiky, ani jej sloučit s vnitrem. Proti by byla i ODS. Ministr Mlynář bilancoval působení svého resortu, popsal stav předkládaných zákonů a koncepčních dokumentů, a vyjádřil se i ke svým největším úspěchům a neúspěchům. Dnes by např. postupoval jinak při řešení personálních otázek v Českém Telecomu. (Zive, 21.07.2004)
ČR bude bojovat za nižší DPH u broadbandu
Vláda ČR odsouhlasila mandát českých zástupců v Radě EU pro daňové otázky. V oblasti DPH mají bojovat za nižší sazby na širokopásmové komunikační služby, ekologicky šetrné výrobky, a dočasně i na dětské pleny. Dosavadní snahy ministra informatiky se tak dočkaly oficiálního posvěcení. Cesta k jejich prosazení však může být pořádně dlouhá a výsledek nejistý. (Lupa, 02.06.2004)
Jaké jsou priority Ministerstva informatiky ČR pro rok 2004?
Ministerstvo informatiky má v letošním roce řadu priorit, mezi které patří mj. transformace České pošty na akciovou spolenčost, novelizace zákona o ISVS, či příprava Národní širokopásmové strategie a tlak na snižování cen pro koncové uživatele. (VIP Park, 26.01.2004)
Mlynář k Eurotelu a Telecomu
Minulý týden se potvrdily zprávy o chystaném dokoupení Eurotelu Českým Telecomem. O přípravě, průběhu a důsledcích této transakce pro samotný Eurotel i pro Český Telecom v pátek referoval novinářům ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jaký je tedy scénář nejbližších dnů? Co všechno se stane, resp. změní? (Lupa, 09.06.2003)
Jak se daří Národnímu programu počítačové gramotnosti?
Za první tři měsíce byla proškolena zhruba třetina účastníků, plánovaných na celý rok. Převažují mezi nimi lidé od 40 do 60 let, nejvíce je žen. Motivací k účasti je hlavně lepší pracovní uplatnění. Rozšiřuje se počet kurzů (o práci s textem, tabulkami a procvičování), chystá se elektronický podpis. Ministerstvo informatiky chce pro financování využít strukturální fondy EU. (Lupa, 19.05.2003)
Změny v resortu informatiky
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se hodlá vzdát svého poslaneckého mandátu a plně se věnovat práci na svém ministerstvu. Kromě mandátu se ale vzdává i svého náměstka pro telekomunikace Jaromíra Šišky, kterého již uvolnil z funkce. Vyjádřil se také k informacím o svém zdravotním stavu. (ISDN server, 05.05.2003)
ISSS 2003: Ministerstvo informatiky poprvé skládá účty - II
Co nabídne intranet veřejné správy? Které jeho služby budou hrazeny centrálně a které místně? Převládne v kvalifikovaných certifikátech bezvýznamový identifikátor od MPSV? Jak úspěšný je Národní program počítačové gramotnosti? Jak se MI ČR staví k teleworkingu? Bude Státní informační a komunikační politika jen politickou deklarací? (Lupa, 27.03.2003)
ISSS 2003: Ministerstvo informatiky poprvé skládá účty
Do konce roku budou ve vládě samí e-ministři. Zmizet naopak mají stohy papíru, které si ti dnešní nosí na zasedání vlády. V srpnu bude spuštěn dlouho očekávaný Informační portál veřejné správy. On-line prohlížení katastru nemovitostí bude konečně zdarma. Tím vším se na konferenci ISSS prezentovalo tříměsíční ministerstvo informatiky. (Lupa, 26.03.2003)
Mlynářovo invexové show
Zatímco tradiční "expoziční" část Invexu rok od roku upadá, s tím jak další a další vystavovatelé odříkají svou účast, význam doprovodného programu naopak stále roste. V letošním roce byl největší hvězdou doprovodného programu ministr bez portfeje Vladimír Mlynář. Stihnul toho opravdu hodně, ale hlavně nešlo o pouhé formálnosti typu slavnostního přestřižení pásky v zahajovací den veletrhu. Ministr Mlynář využil celé akce k tomu, aby odborné veřejnosti prezentoval své plány a představy, a nastínil další kroky svého budoucího resortu - Ministerstva informatiky. Co nás tedy čeká? (IT-NET, listopad 2002)
Startuje Národní program počítačové gramotnosti
Pod tímto honosným názvem se skrývá seriál úvodních dvouhodinových kurzů, pořádaných pro opravdu nejširší veřejnost, dosud nezasaženou počítači. Jde o společný projekt Ministerstva informatiky České republiky, společnosti Intel a Centra Internetu. Včera vše slavnostně odstartoval ministr Vladimír Mlynář. (Lupa, 05.02.2003)
Budoucí ministerstvo informatiky už zná své sekční šéfy
Také Senát již posvětil zřízení nového ministerstva informatiky a jeho vzniku k 1.1.2003 by tak již nemělo stát nic v cestě. Známo je už i personální obsazení funkcí náměstků, resp. tzv. sekčních šéfů - pro telekomunikace, e-government a "intranet veřejné správy" (Lupa, 26.11.2002)
Zítra ve dvanáct, v pavilonu D…
Nové ministerstvo informatiky chce přijít s přímočarou koncepcí spolupráce s privátní sférou, na principu "ty dáš korunu, já dám korunu". Pošty, které také mají přejít pod nové ministerstvo, mají sloužit i jako vstupní brána občana do "e-světa". Bude "intranet veřejné správy" podobný "školskému intranetu"? (Lupa, 9.10.2002)
Invex 2002: Den první
Hvězdou prvního dne letošního Invexu byl ministr Vladimír Mlynář. Veletrh sám slavnostně zahájil, prohlásil jej za "svůj", a celkem otevřeně hovořil o svých záměrech, plánech i problémech. Veřejně se také postavil za regulátora. Večer pak převzal cenu za Událost roku, kterou je (bude) založení Ministerstva informatiky. (Lupa, 8.10.2002)
Jaké bude nové ministerstvo informatiky?
Mělo by převzít informatiku, telekomunikace, poštovní služby a také elektronický podpis. Vzniknout by mělo přeměnou z dosavadního Úřadu pro veřejné informační systémy, ostatní kompetence by mělo převzít od Ministerstva dopravy a spojů České republiky a od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Vše k 1. 1 .2003. (Lupa, 25.09.2002)
Mlynář: ministr bez portfeje, nebo pro ICT?
Členem včera jmenované vlády se stal i poslanec Vladimír Mlynář. Bude ministrem bez portfejem, nebo šéfem ministerstva pro informační technologie? Zřejmě obojím, ale postupně. Hlavně ale: čím by se měl zabývat? Stručně řečeno: informačními technologiemi a telekomunikacemi. (Lupa, 16.07.2002)