Články o historii Internetu a CESNETu
Internetové devadesátky: jaké to bylo, když se z Internetu stával internet?
Internet byl tehdy pomalý, strohý a s minimem obrázků. Zato s mnoha různými službami, které soupeřily o přízeň uživatelů. Nejdříve jen těch z akademické sféry, později všech. Nakonec vyhrál World Wide Web, ale zpočátku to tak úplně nevypadalo. (Lupa, 14.2.2022)
Jak kdysi vypadal Internet?
V polovině devadesátých let Internet vypadal a fungoval o dost jinak, než dnes. Ukažme si to na několika dobových videích. (Lupa, 14.2.2017)
Už je to celé čtvrtstoletí, co k nám přišel Internet
Přesně před 25 lety, 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská federativní republika připojila k Internetu. Jak to tehdy proběhlo? (Lupa, 13.2.2017)
Před 20 lety byl v ČR liberalizován Internet
Internet k nám přišel již v únoru 1992. Zpočátku ale byl dostupný jen pro akademické uživatele. Ostatní si museli ještě chvíli počkat: pro ně se Internet otevřel až 1.7.1995. (Lupa, 01.07.2015)
Jaký byl Internet v roce 1998?
V roce 1998 vznikla společnost Google, vládu nad Internetem převzal ICANN, u nás byl založen CZ.NIC a odstartovala kampaň Březen – měsíc Internetu. Kromě Lupy byl spuštěn třeba iDnes či Novinky. Lidé se k Internetu připojovali nejvíce po dial-upu, který chtěl SPT Telecom horentně zdražit. Odpovědí mu byl masový protest. (Lupa, 02.04.2013)
iDnes.cz oslavil patnáctiny, česká TLD doména .cz zase dvacáté narozeniny
Kromě prvního kola přímé volby prezidenta přinesl právě skončený víkend i dvě internetová výročí: v sobotu 12.1. uplynulo 15 let od startu „multimediálního magazínu iDnes“. V neděli 13.1. zase 20 let od zanesení české TLD .cz do systému DNS. A jak vypadaly první webové stránky prezidenta ČR? (Lupa, 14.01.2013)
Jak starý je Internet?
Datum 1.1.2013 není jen dvacátým výročím vzniku samostatné České republiky. Je současně i významným výročím celosvětového Internetu. Protože právě před třiceti lety, konkrétně 1.1.1983, došlo v jeho historii k velmi významné události. Dokonce tak významné, že ji některé zdroje interpretují jako okamžik vzniku samotného Internetu, přerodem ze zárodečného ARPAnetu. (iHNed.cz, 01.01.2013)
Cesta k milionu registrovaných domén
Naše národní doména nejvyšší úrovně (TLD .cz) se dočkala jubilejní miliónté subdomény. Ohlédněme se společně za tím, jak bylo tohoto počtu dosaženo. Zavzpomínejme přitom i na dnes již neexistující doménu .cs. (Lupa, 20.11.2012)
20. výročí Internetu v Č(SF)R
Dnes, 13. února 2012, je to na den přesně 20 let, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně připojila k Internetu. Jak se od té doby změnila tvář této celosvětové sítě? (Lupa, 13.02.2012)
Stalo se: Obamova administrativa "více uvolnila" Internet
Zatímco Bushova administrativa nechtěla nic měnit na postavení organizace ICANN a na její roli při řízení celosvětového Internetu, nová administrativa Baracka Obamy projevila více vstřícnosti kritikům současného uspořádání. K 1. říjnu uzavřela s ICANNem novou dohodu, která dává dalším subjektům (včetně EU) větší prostor pro kontrolu a dohled nad tím, co a jak ICANN dělá. (Lupa, 05.10.2009)
Stalo se: před 40 lety to všechno začalo
Druhého září roku 1969 protekla první data právě vznikající sítí ARPANET, která časem přerostla v dnešní celosvětový Internet. Bylo tedy letošního druhého září Internetu přesně 40 let? Ještě k prvnímu září si svou datovou schránku aktivovalo i Ministerstvo vnitra ČR – a ke stejnému dni vypsalo i veřejné zakázky na realizaci základních registrů ve své gesci. Za více jak 1,2 miliardy Kč. (Lupa, 07.09.2009)
Fotbalové Euro: jsme ve finále!
Tak přesně takovéto zvolání má stále ještě šanci zaznít (v češtině) i na letošní soutěži Euro. V roce 1996, na prvním fotbalovém Euro s internetovou podporou a vlastním webovým serverem, přitom skutečně zaznělo. Jak vychází srovnání internetové podpory tehdejšího Eura a toho dnešního? Kolik dnes stojí přímý internetový přenos? (Lupa, 08.06.2008)
Od Lupy k internetové archeologii
Své ohlédnutí za historií českého Internetu, o které mne požádala redakce Lupy, schválně nebudu zasazovat někam do roku 199x a vzpomínat na to, co jsem tehdy dělal či naopak nedělal. Místo toho se raději zastavím u něčeho současného, co mi důrazně připomněl jiný požadavek redakce: abych pro ni připravil něco dokumentárního k počátkům Lupy. Uvědomil jsem si totiž, jak málo se nám toho zachovalo z historie českého Internetu, a jak těžké je to teď hledat – a hlavně nacházet. (Lupa, 08.04.2008)
Jak MF Dnes a iDnes.cz přicházely na Internet
Portál iDnes.cz, který vydavatelství MAFRA spustilo v lednu 1998, nedávno oslavil deset let své existence. Deník MF Dnes však „byl na Internetu“ ještě dříve. Chcete vidět, kde byl dostupný a v jaké podobě ? A také jak vypadal portál iDnes.cz bezprostředně po svém spuštění? (Lupa, 16.01.2008)
Stalo se: 25. výročí přechodu na TCP/IP
Prvního ledna letošního roku tomu bylo přesně 25 let, co zárodečný ARPANET direktivně přešel na používání protokolů TCP/IP. Byl tak položen další ze základních kamenů dnešního celosvětového Internetu. Lze to považovat za 25. narozeniny protokolů TCP/IP? A jak tento den oslavila společnost Google? (Lupa, 07.01.2008)
EURid sídlí (už i) v Praze
Sdružení EURid, spravující doménu nejvyšší úrovně .eu, otevřelo toto úterý svou pobočku v Praze. Z ní bude poskytovat podporu registrátorům i držitelům domén nejen v ČR, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Co říkají aktuální statistiky o evropských doménách? Jak si v jejich využití vede ČR? (Lupa, 13.12.2007)
Vint Cerf v Praze
Včera pobývala v Praze nejznámější osobnost světového Internetu, spoluautor protokolů TCP/IP a dnešní viceprezident a Chief Internet Evangelist společnosti Google, pan Vint Cerf. Jaký byl program jeho návštěvy a co zaznělo na jeho přednáškách? (Lupa, 06.04.2007)
Českému Internetu je 15 let
Československo (ČSFR) se slavnostně připojilo k celosvětovému Internetu přesně před patnácti lety, 13. února 1992. Jak to tehdy probíhalo a jak vůbec vypadal tehdejší online svět? Kolik lidí již tehdy mohlo používat například elektronickou poštu a jaké objemy dat k nám tekly ze zahraničí? (Lupa, 13.02.2007)
Stát a Internet
Vztah českého státu k Internetu má hned několik různých aspektů. Jedním z nich je zasahování státu do fungování Internetu a jeho řízení, dalším pak podpora jeho rozvoje a ještě dalším pak třeba stát jako velký uživatel Internetu a jeho služeb. A určitě bychom mohli ještě najít další a další aspekty. (Lupa, 22.12.2006)
NIX.CZ je osmý největší v Evropě
Valná hromada sdružení NIX.CZ, které zajišťuje peering na českých datových tocích, dnes projednává svůj rozpočet a ceny na příští rok. Výrazně zlevnit by mohlo připojení providerů rychlostí 10 Gbit/s. Jinak je náš NIX.CZ jedenáctý největší na světě a osmý v Evropě, a jeho "průtok" se zdvojnásobuje zhruba každý rok. (Lupa, 14.12.2006)
Všechno nejlepší, WWW!
V úterý 6. srpna 1991 byla světu poprvé představena služba World Wide Web. Nyní tedy slaví své patnácté narozeniny. Ovšem Internet, v jehož lůně vyrostla, je podstatně starší. (digiweb, 8.08.2006)
Šťastné a veselé, letos i před deseti lety
Vánoce se slaví letos, stejně jako před deseti lety. Ovšem způsob, jakým se vánoční tématice věnoval Internet před deseti lety, se přece jen lišil od toho dnešního. Jak tedy vypadaly "Vánoce na Internetu" v roce 1995? (Lupa, 23.12.2005)
Internetová (pre)historie Invexu
Invex se poprvé konal v roce 1970, ale letos slaví teprve 15. narozeniny. Vlastní WWW stránky, doménu i připojení k Internetu si pořídil přesně před deseti lety, v roce 1995. Jejich archivní kopie je na Internetu stále dostupná. O rok později už byl Internet na Invexu jako doma. A čím nás Internet překvapí na letošním Invexu? (Lupa, 21.10.2005)
1995: internetová party Microsoftu
Dnes je to na den přesně deset let, co Microsoft oficiálně uvedl na trh své MS Windows 95. Byla to tehdy velká sláva a hlavně velká show, za kterou by se nemusel stydět ani slavný P.T.Barnum. Byla to ale také jedna z prvních oslav, která probíhala současně i po Internetu. Jak tedy vypadala internetová party v roce 1995, v podání Microsoftu? (Lupa, 24.08.2005)
Seriál: Historie českého Internetu
Seriál k 10. výročí liberalizace českého Internetu. Snaží se ukázat, jak český Internet vypadal v roce 1995. (Živě, červenec a srpen 2005)
Internetovým červům je 16 let
Historie Internetu má mnoho zajímavých milníků. Jedním z nich je i 2. listopad 1988, kdy se po skoro celém tehdejším Internetu rozšířil tzv. Morrisův červ. Napadl tehdy většinu akademických počítačů a fakticky je vyřadil z provozu. Ačkoli to nebyl úplně první incident svého druhu, je všeobecně považován za zlomový okamžik, kdy "zlý kód" poprvé ohrozil významnou část celého Internetu. (digiweb, 09.11.2004)
Historie naší liberalizace, díl XIX: První bitva o Internet
První propojovací dohody z počátku roku 2001 ještě nezahrnovaly Internet. Ten se řešil až následně. První rozpor o propojovacích poplatcích za Internet byl vznesen v květnu 2001, první verdikt regulátora přišel v září 2001, ale nebyl fakticky implementován. Skutečný zlom přinesl až druhý verdikt regulátora ve věci Internetu v květnu 2002. (ISDN server, 20.01.2003)
Kolikáté narozeniny slaví Internet?
Některá naše i zahraniční média oslavila počátkem roku 2003 již 20. narozeniny Internetu. Šlo skutečně o výročí jeho vzniku, nebo jen o 20 let od jednoho z významných milníků v historii fenoménu, kterému dnes říkáme Internet? Co se vlastně před oněmi 20 lety stalo? A jak starý je tedy Internet? (Lupa, 06.01.2003)
Milníky internetového desetiletí
Ve středu 13.2.2002 uplynulo přesně 10 let od slavnostního připojení Československa k Internetu. Od té doby se toho na českém Internetu odehrálo hodně, ale které události byly nejvýznamnější? Které nejvíce ovlivnily další vývoj Internetu v ČR? Zde je malý pokus o rekapitulaci … (Lupa, 15.02.2002)
Historie naší liberalizace, díl II: Ještě než přišel Internet
Podstatně dříve než konkurenci v telekomunikačních službách se náš trh otevřel rozlehlým počítačovým sítím. Internet ale nebyl úplně první světovou sítí, která se k nám dostala po sametové revoluci. Prvními byly sítě FIDO a EUNET, vystačily s komutovaným spojením přes veřejnou telefonní síť. Další v pořadí byla síť EARN/Bitnet, která již vyžadovala pevné propojení pevnou linkou. Teprve po ní přišel Internet. (ISDN server, 16.10.2001)
Historie naší liberalizace I.
Liberalizace našich telekomunikací rozhodně není jednorázovým aktem, ale je to postupný proces, jenž má své významné milníky i svou historii, na kterou bychom neměli zapomínat. Právě proto je zde první díl seriálu, který se bude dosavadní historií našich telekomunikací zabývat... (ISDN server, 08.10.2001)
Contactel kupuje a poskytuje zdarma
Třináctého března 2000 Contactel slavnostně podepsal smlouvu o odkoupení komerční sítě CESNETu, a v ten samý den začal poskytovat Internet zdarma. (Novinky, 15.3.2000)
Contactel kupuje CESNET
Komerční síť CESNET-u změnila vlastníka. Za 775 milionů Kč ji koupil Contactel a hodlá ji využít pro rozšíření své vlastní sítě. Peníze získané odprodejem CESNET využije pro rozvoj českého školství. (iHNed, 13.3.2000)
Dohoda o Internetu za pět minut dvanáct
Doslova na poslední chvíli se podařilo uzavřít zbývající části dohody mezi SPT Telecom a internetovými providery. Chybějícím kaménkem do celé mozaiky byla výše provize za generované hovory v rámci tarifu Internet2000. (Novinky, 20.12.1999)
QUO VADIS, DNS?
série článků k "předání otěží Internetu" od vlády USA organizaci ICANN, červenec až říjen 1998
Co je a jak funguje síť TEN-34 CZ
doprovodný článek k reportáži ze slavnostního zahájení provozu sítě TEN-34, které se konalo v pražském Karolinu dne 17.června 1997, téměř na den 4 roky po slavnostním spuštění CESNETu (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 27 z roku 1997, reportáž psal jiný autor)
Stav peeringu na českých datových tocích
článek z přílohy ke ComNetu 97, věnovaný otázkám fungování NIX-u a momentálnímu stavu peeringu v ČR (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 22 z roku 1997)
Projekt TEN-34 CZ vstupuje do realizační fáze
o první fázi budování nové páteřní sítě v rámci projektu TEN-34 CZ (postup do března 1997)(vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 12 z roku 1997)
NIX.CZ začíná přinášet ovoce
O poslání peeringového centra a sdružení NIX.CZ a o zahájení faktického peeringu prostřednictvím NIX-u (ke dni 4.2.1997).
Na obzoru je TEN-34 CZ
o naší připravované účasti na evropském projektu TEN 34 (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 44 z roku 1996)
Video On Line nabízí Internet
Reportáž z tiskové konference ke vstupu italského Video on LIne na český internetový trh (prosinec 1995, Chipweek)
Internet u nás
Historie tuzemské části Internetu - čtvrtý článek ze série, věnované problematice Internetu. Vyšlo v rámci tzv. tématu týdne v počítačových novinách Computerworld, v čísle 4 z roku 1995
Na počátku byl ARPANET
Historie celosvětového Internetu - druhý článek ze série, věnované problematice Internetu. Vyšlo v rámci tzv. tématu týdne v počítačových novinách Computerworld, v čísle 4 z roku 1995
INET"94/JENC5
Série reportážních článků z dvojkonference INET"94/JENC5, která se uskutečnila v červnu roku 1994 v Praze. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 24 z roku 1994
CESNET slavnostně zahajuje
Reportážní článek ze slavnostního zahájení provozu počítačové sítě CESNET, vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 24 z roku 1993
Co je Internet?
Doprovodný článek k reportáži ze slavnostního připojení ČSFR k Internetu. Jelikož reportáž z této akce psal jiný autor, připojuji alespoň základní historická fakta. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 8 roku 1992)
Praha plná sítí
Reportážní článek ze zasedání ředitelů rady EARNu v Praze. Obsahuje mj. tehdejší plány a představy o dalším budování počítačových sítí v Evropě a u nás. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 49-50 roku 1991
EBONE 92
Článek, popisující projekt panevropské páteřní sítě EBONE, vyšlo v počítačových novinách Computerworld, v čísle 48 roku 1991
EEPG
Článek, popisující závěry pracovní skupiny European Engineering Planning Group, která měla za úkol navrhnout strategie rozvoje sítí v Evropě. Vyšlo v počítačových novinách Computerworld č. 37 roku 1991