Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2011
ACTA místo vánočního kapra
Ministři přes zemědělství a rybolov, kteří se před vánočními svátky sešli v rámci Rady EU, odsouhlasili obchodní dohodu proti padělatelství, známou pod zkratkou ACTA. S paděláním kaprů pro vánoční stoly to ale moc nesouviselo. (Lupa, 27.12.2011)
Nechal se ČTÚ přesvědčit protestní akcí?
V rámci akce „Napiš ČTÚ!“ dostal regulátor více než 150 podnětů ke (znovu)otevření relevantního trhu mobilní originace. Takovýto záměr, který by mohl umožnit vstup virtuálních operátorů, ČTÚ záhy skutečně ohlásil. Byl to jen náhodný souběh v čase, nebo je zde příčinná souvislost? (Lupa, 19.12.2011)
Mobilní operátoři nasazují DNSSEC
Nejprve Vodafone, a nyní i Telefónica zabezpečila své DNS servery pomocí technologie DNSSEC. Co to přináší a jak to pomáhá koncovým uživatelům jejich služeb? (Lupa, 12.12.2011)
HSPA+ DC: mobilní až-data
T-Mobile a Vodafone zkouší ve své 3G síti technologii HSPA+ DC, resp. HSPA+ 42, s inzerovanou rychlostí až 43,2 Mbit/s, resp. 42 Mbit/s. V laboratorních podmínkách s ní dosahují kolem 30 Mbit/s, v reálných podmínkách očekávají 10 až 15 Mbit/s. Konkrétní tarif ale může omezit rychlost ještě mnohem více. (Lupa, 08.12.2011)
Datové schránky po novele
Datové schránky už konečně mají svůj veřejný adresář. Splyne Portál datových schránek s Portálem veřejné správy? Co jsou dotované datové schránky? Lze zakázku za 150 milionů realizovat během 14 dnů? (Lupa, 05.12.2011)
ČSÚ: v připojování domácností vede Wi-Fi
Podle nejnovějšího šetření Českého statistického úřadu jsou naše domácnosti připojovány k Internetu nejčastěji přes Wi-Fi. To už má dokonce nadpoloviční podíl, který stále roste. Navzdory statistikám ČTÚ, podle kterých Wi-Fi naopak ztrácí. (Lupa, 30.11.2011)
Lze providerům přikázat blokování?
Je možné požadovat po internetových providerech, aby proaktivně monitorovali aktivity svých uživatelů a zabraňovali jim v porušování práv duševního vlastnictví? Evropský soudní dvůr řekl, že ne – že ani práva duševního vlastnictví nemají přednost před ostatními právy. (Lupa, 28.11.2011)
Čeká nás cinknuté DNS?
Nové zákony, připravované v USA, chtějí vymáhat ochranu práv duševního vlastnictví opravdu za každou cenu. I za cenu nabourání funkcí systému DNS a jeho zabezpečení. (Lupa, 21.11.2011)
Pomůže kalkulátor ke zlevnění mobilních služeb?
Poslanec Jan Husák ostře kritizuje ČTÚ. Na příkladu svého vlastního účtu ukazuje, o kolik je vyšší oproti ceně v Británii, kterou mu našel kalkulátor optimálního tarifu, posvěcený tamním regulátorem. A to ještě nezohlednil svou 50% slevu z českého Neon XXL. (Lupa, 14.11.2011)
Když politici chtějí rozhodovat o Internetu
Celosvětová Konference o kyberprostoru, která proběhla minulý týden v Londýně, se původně měla zabývat jen kybernetickou bezpečností. Nakonec chtěla řešit vše, ale nevyřešila nic. A tak v tom bude pokračovat: příští rok v Maďarsku a další rok v Jižní Koreji. (Lupa, 07.11.2011)
T-Mobile zavádí HD Voice
Jako první v ČR zavádí T-Mobile ve své 3G síti (pouze té nesdílené) nový širokopásmový kodek WB-AMR, alias G.722.2, jako službu HD Voice. Hovor má být kvalitnější, pokud vám nezahapruje 3G pokrytí. (Lupa, 31.10.2011)
Vyřeší politici problém předražených mobilních služeb?
Předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl si od nadcházející aukce kmitočtů slibuje až 50% zlevnění. Ale jak, když stát už nemůže regulovat koncové ceny? (Lupa, 24.10.2011)
Nová úprava (boje proti) spammingu
Naše zákony dosud braly ohled jen na spamming od právnických osob. Nově se jím budou moci provinit i fyzické osoby. Samotný spamming zůstane nadále omezen jen na nevyžádaná obchodní sdělení, ale už bude muset být hromadný nebo opakovaný. (Lupa, 17.10.2011)
Už zase: naši politici chtějí znovu blokovat
Touha po blokování toho či onoho na Internetu nedává našim politikům spát. Tentokráte se prý na blokování shodla celá koalice, v rámci dodatečných úprav důchodové reformy. Zřejmě z popudu Věcí veřejných. (Lupa, 10.10.2011)
Dohoda ACTA: je podepsána, ale zdaleka ještě neplatí
Koncem minulého týdne podepsalo dohodu ACTA osm signatářů. Mezi nimi i USA, ale nikoli EU. Podpis nicméně neznamená účinnost, ta nastává až po ratifikaci. A k té je ještě hodně daleko. (Lupa, 04.10.2011)
Zasáhnou datové schránky do kauzy Diag Human?
Advokát Jan Kalvoda, jednající v kauze Diag Human, si stěžuje na chybné doručování v souvislosti s datovými schránkami. Tvrdí dokonce, že je to určitý záměr. Telefónica a MV ČR zareagovaly bleskově, ale dementují něco trochu jiného. (Lupa, 03.10.2011)
Elektronické občanky: přece jen od příštího roku
Ministerstvo vnitra chtělo odložit vydávání nových elektronických občanských průkazů až na rok 2014. Nyní ale připravilo prováděcí vyhlášku, podle které se mají vydávat dle původního plánu, již od 1.1.2012. (Lupa, 26.9.2011)
Kauza DigiNotar, aneb: když certifikační autorita ztratí důvěru
Nizozemská certifikační autorita DigiNotar byla kompromitována: útočníkovi, zřejmě z Iránu, se podařilo nechat si vystavit podvodné SSL certifikáty a ty následně i využít. Autorita, jejíž kvalifikované služby využíval i nizozemský egovernment, přišla nejen o svou akreditaci, ale i o celkovou důvěru. (Lupa, 20.09.2011)
Možná přijde i virtuální operátor
Opatrně a jakoby nesměle si ČTÚ pohrává s myšlenkou, že by si v rámci nadcházející aukce kmitočtů na stávajících mobilních operátorech přece jen vynutil velkoobchodní nabídku jejich mobilních služeb. Tak, aby mohli vzniknout (legální) virtuální operátoři. (Lupa, 12.09.2011)
Do vězení kvůli datovým schránkám?
Nejasnosti kolem fungování datových schránek se dosud moc neřešily i proto, že chyběla nějaká „křiklavější“ kauza, který by posloužila jako precedenční případ a potřebné řešení si vynutila. Teď už je možná na světě: kvůli chybnému doručení a chybné aplikaci fikce doručení měl být zatčen konkrétní člověk. (Lupa, 05.09.2011)
Proč nebyla Lupa včera dostupná ze sítě UPC?
Výpadek peeringu, který zákazníkům UPC znepřístupnil Lupu a další servery v síti Master Internetu, nebyl technickou závadou. Šlo o důsledek obchodního sporu, který se týká zpoplatnění peeringu. (Lupa, 02.09.2011)
Uspěla první hromadná poptávka po mobilních službách?
Zatímco firemním zákazníkům přináší elektronické aukce mobilních služeb úspory od 50 do 90 %, první pokus o obdobu i pro rezidenční zákazníky formou hromadné poptávky na serveru neurra.cz skončil neúspěšně. Nebo ještě neskončil? (Lupa, 29.08.2011)
P2P provoz je v ČR na ústupu
V pevné síti Telefóniky přenese jeden uživatel v průměru 30 GB měsíčně, v mobilní síti 1 GB. Podíl P2P provozu je ale malý, tuzemští uživatelé spíše stahují z různých webových úložišť souborů. Nejvíce z Uloz.to. (Lupa, 25.08.2011)
Data retention se vrací – a přitvrzuje!
Ústavní soud v březnu zrušil dosavadní právní úpravu uchovávání provozních a lokalizačních údajů, alias data retention. Nyní je na světě návrh nové úpravy – a ta hrozí požadavkem zaznamenávat každé vaše kliknutí. (Lupa, 22.08.2011)
Surfuje na 3G síti od O2 přes 6 milionů obyvatel ČR?
Česká Telefónica minulý týden oznámila, že „58 % české populace surfuje na 3G síti od O2“. Čítá-li populace ČR na 10,5 milionu, odpovídá to cca 6,1 milionu uživatelů 3G od O2. Nebo je to trochu jinak? (Lupa, 15.08.2011)
Proč soud odmítnul žalobu Pirátské strany?
Datové schránky přinesly již přede dvěma lety fikci elektronického podpisu, díky které není nutné podepisovat podání, činěná skrze datové schránky. Městský soud v Praze ale očividně zastává jiný názor. (Lupa, 08.08.2011)
Vodafone přichází se sdílenými tarify
Pro ty své zákazníky, kteří nedosáhnou na výrazné individuální slevy pro firemní zákazníky ani na zajímavé retenční nabídky, přináší nyní Vodafone novinku v podobě tzv. sdílených tarifů. (Lupa, 03.08.2011)
Přeprodeji ADSL došel dech
Provozní výsledky Telefóniky za 2Q 2011 naznačují, že po dvou kvartálech nevídaného vzepětí přeprodávaného ADSL se situace vrací zpět do starých kolejí. Celkovému odbytu ale moc nepomohlo ani VDSL. (Lupa, 01.08.2011)
Kolik budou stát základní registry?
Teprve minulý týden podepsalo vnitro poslední dvě smlouvy na implementaci základních registrů. Ovšem s jinými subjekty a za podstatně vyšší ceny, než jaké oznámilo původně. Ale naopak ve shodě s předpovědí, která již koncem roku 2009 odhadla vítěze. (Lupa, 25.07.2011)
Budete mít své platební karty v mobilu?
Česká Telefónica, spolu s partnery, spustila dopředu avizované pilotní testování bezkontaktních mobilních plateb. K technologii PayWave od VISA přidává svou mobilní peněženku O2 Wallet. Ta slouží ke správě platebních karet, nahraných na SIM kartu. (Lupa, 21.07.2011)
Dohodu ACTA bude ratifikovat i ČR
Právní experti seznali, že dohoda ACTA není obchodní dohodou, jak byla dosud prezentována, ale dohodou tzv. smíšenou, která zasahuje i do trestněprávní problematiky. A tak by ji měly ratifikovat i všechny členské země EU. (Lupa, 18.07.2011)
Čeká nás revoluce v roamingu?
Evropská komise chce oddělit poskytování národních a roamingových mobilních služeb. Zákazníci by si nově mohli volit oba poskytovatele nezávisle na sobě. (Lupa, 11.07.2011)
Datové schránky: přihlašování už i s jednorázovými hesly
Nový Portál datových schránek obohatil možnosti přihlašování o použití jednorázových hesel. Můžete si je generovat sami, nebo si je nechat posílat na svůj mobil, za 3 Kč za jedno jednorázové heslo. (Lupa, 04.07.2011)
Portálová rošáda
Dosavadní webové rozhraní k datovým schránkám se změnilo na celý Portál datových schránek (PDS). Jiný portál, Portál veřejné správy (PVS), naopak přijde o svou transakční část, ale nebude začleněn do Informačního systému datových schránek (ISDS). (Lupa, 27.06.2011)
Na kolik přijde Vlastní 3G zóna?
Femtobuňka od českého Vodafone přijde jednorázově na (až) 3377 Kč. Dostupná bude od 1. července, zatím jen v uzavřeném režimu (pro předem nastavená zařízení). Otevřený režim prý přijde později. (Lupa, 24.06.2011)
Femtobuňky konečně už i v ČR
Po dlouhých letech dorazila už i do České republiky technologie, skrze kterou se do budování 3G pokrytí mohou zapojit i sami uživatelé. Jde o femtobuňky, se kterými přichází český Vodafone. (Lupa, 23.06.2011)
Padne zítra Internet za oběť hazardu?
Naši zákonodárci se již potřetí pokouší o opatření, které by – jen tak, jakoby mimochodem – přineslo faktickou cenzuru Internetu. A stále tak činí tak hloupým způsobem, že by mohli paralyzovat veškerý přístup k Internetu v ČR. (Lupa, 20.06.2011)
Jak ČR naplňuje Digitální agendu?
Dřívější implementační zprávy Evropské komise, které hodnotily rozvinutost sektoru elektronických komunikací v jednotlivých členských zemích, nově nahrazuje srovnávací studie Digital Agenda Scoreboard. Jak si v ní stojí ČR? (Lupa, 13.06.2011)
O2 tlačí zákazníky do Internetu v mobilu
Telefónica (O2) chce motivovat zákazníky, aby více využívali její Internet v mobilu. A tak jim usnadňuje stahování mobilních aplikací, slibuje lepší osvětu a hrozí ještě intenzivnější marketingovou masáží. (Lupa, 08.06.2011)
Elektronický podpis na rozcestí
Česká republika potřebuje vyřešit „dlouhověkost“ elektronických podpisů. Vydá se cestou rozšířených elektronických podpisů a transpozice unijních předpisů, nebo cestou dynamických biometrických podpisů? (Lupa, 06.06.2011)
eG8: internetový (před)summit
Bezprostředně před summitem G8 svolal francouzský prezident Sarkozy „internetový summit“ (eG8). Ten mu ale nešel na ruku a nepodpořil jeho snahy o větší regulaci Internetu. (Lupa, 30.05.2011)
Využití 3G je u nás sotva na třetině evropského průměru
Zatímco ve vyspělejším zahraničí má 3G služby aktivováno v průměru 30 % zákazníků mobilních operátorů, u nás se sotva dostáváme někam k 10 %. I s uvážením CDMA a UMTS-TDD. (Lupa, 23.05.2011)
ADSL: konkurence vydržela
Ani po zveřejnění provozních výsledků za první letošní kvartál není zcela jasné, zda více nových přípojek zřídila Telefónica či T-Mobile. Přesto se jejich vzájemný souboj na poli ADSL zdá být vyrovnaný. (Lupa, 16.05.2011)
De-Mail: rozumnější než datové schránky?
Naše datové schránky jsou v mnoha aspektech světovým unikátem. Příklad Německa a jeho služby De-Mail ukazuje, že řada věcí mohla (a asi i měla) být jinak. (Lupa, 09.05.2011)
Kauza iPhone: Apple vysvětluje
Apple prý nesleduje polohu jednotlivých iPhonů (ani iPadů 3G). Data, která uživatelé nalezli ve svých v zařízeních, prý nejsou jejich. Má to být část centrální databáze Applu, využívaná pro rychlejší výpočet polohy a načtená do lokální cache. (Lupa, 02.05.2011)
Velký Bratr iPhone?
Máte-li na svém iPhonu či iPadu 3G zapnuty polohové služby, vaše zařízení monitoruje všechny základnové stanice mobilních sítí i všechny přístupové body WiFi sítí ve vašem dosahu a každých 12 hodin o nich referuje společnosti Apple. (Lupa, 26.04.2011)
VDSL: poslední velké zrychlení?
Telefónica včera představila podobu svého VDSL pro maloobchodní zákazníky. Mělo by být dostupné pro cca 45 % domácností. Na nejvyšší rychlost, kterou je 25 Mbit/s, ale bude mít šanci jen 31 %. VDSL k 1.červnu spustí i Vodafone (Lupa, 22.04.2011)
Jak bude ČTÚ chránit spotřebitele?
Vláda odsouhlasila novelu zákona o el. komunikacích, která umožní ČTÚ provést aukci kmitočtů pro mobilní broadband. Současně na ČTÚ převede i povinnosti ochrany spotřebitele, které dosud zajišťovala Česká obchodní inspekce. (Lupa, 18.04.2011)
Jak hluboká je mobilní cenová propast?
Zatímco jednotlivci u nás platí vysoké „pultové“ ceny za mobilní služby, firemní zákazníci (a často i jejich rodinní příslušníci) platí podstatně nižší „tržištní“ ceny – poloviční až desetinové. Podle toho, kdo si na tuzemském mobilním tržišti co vyhádá a usmlouvá. (Lupa, 11.04.2011)
eGON se žení – kvůli penězům
Rozhazovačný eGON, symbol českého eGovernmentu, ztrácí dech a dochází mu peníze. A tak si našel spořivou Klaudii, aby mu pomohla přežít pomocí cloud computingu. (Lupa, 08.04.2011)
Data retention dostalo stopku už i v ČR
Po Německu, Rumunsku, Bulharsku a Kypru zrušil i český Ústavní soud jak protiústavní ty části zákona, které požadují plošné a dlouhodobé uchovávání provozních a lokalizačních údajů. (Lupa, 03.04.2011)
Rozhýbou regionální operátoři stojaté mobilní vody?
Služby mobilních sítí jsou v ČR předražené a trh není konkurenční. Regionální operátoři volají po řešení, chtějí se stát virtuálními mobilními operátory. (Lupa, 28.03.2011)
Evropou obchází strašidlo cookies
Ve Velké Británii se už děsí důsledků nové eurodirektivy, která chce zásadně změnit fungování cookies v browserech. U nás jsme celý problém hodili pod stůl. (Lupa, 21.03.2011)
Z banky do datové schránky
Poslanci chtějí umožnit bankám fungovat jako CzechPointy. Chtějí také otevřít správcovské rozhraní datových schránek všem poskytovatelům internetových služeb. (Lupa, 14.03.2011)
Telefónika chystá VDSL, zlevnit může i ADSL
Nová velkoobchodní nabídka, platná od 9.5.2011, už zahrnuje i VDSL2, s max. rychlostí 25/2 Mbit/s. Dosavadní ADSL zlevňuje a přidává rychlost 6/0,5 Mbit/s. (Lupa, 11.03.2011)
Jak dopadl mobilní rok 2010?
Ani v roce 2010 se konkurence mobilních operátorů v Česku příliš nerozjela. Tržby a zisky mobilních operátorů sice klesly, ale jejich ziskovost (provozní marže) je stále nebývale vysoká. (Lupa, 07.03.2011)
Datové schránky: co dnes s elektronickými cáry papíru?
První generace elektronických dokumentů, které prošly datovými schránkami, dnes už nejde autorizovaně konvertovat. Co s nimi, pokud je potřebujete někde použít? (Lupa, 04.03.2011)
ADSL: přeprodej poprvé překonal přímý prodej
Během čtvrtého čtvrtletí 2010 měl český T-Mobile zřídit více nových ADSL přípojek, než sama Telefónica (na maloobchodním trhu). A jak dopadlo UPC s kabelem? (Lupa, 28.02.2011)
Datové schránky: co dnes s elektronickými cáry papíru?
První generace elektronických dokumentů, které prošly datovými schránkami, dnes už nejde autorizovaně konvertovat. Co s nimi, pokud je potřebujete někde použít? (Lupa, 28.02.2011)
MWC 2011: serendipita mobilů a konec éry PC
Éra PC již skončila, světu teď vládnou mobilní zařízení. A ty už nejsou jen platformou pro komunikaci, práci či zábavu, ale i pro objevování dosud netušeného. (Lupa, 21.02.2011)
Barcelona, mobilní svět a my
Mobilní operátoři ve světě rozjíždí LTE, které ITU nově klasifikuje už jako 4G. U nás zatím stále doháníme pokrytí klasickým 3G, nově i sdílením infrastruktury. (Lupa, 15.02.2011)
Datové schránky: kdy zlevní odesílané zprávy?
Datové zprávy měly zlevnit automaticky po přenesení 33 milionů zpráv. K tomu došlo v pátek 28.1.2011. Ke zlevnění má ale dojít až 1.4.2011. V čem je háček? (Lupa, 11.02.2011)
U:fon je prodán
Český MobilKom a jeho U:fon mění vlastníka: skupina Penta je prodává Dial Telecomu. Formálně jde o prodej mezi vlastníky, kteří oba sídlí v kyperském Limassolu. (Lupa, 08.02.2011)
U:fonovo ADSL jako důkaz?
U:fon začne brzy nabízet ke svým službám i přeprodávané ADSL. Jak tento jeho krok zapadá do celkové situace na trhu s ADSL? Ovlivní to šetření ÚOHS? (Lupa, 07.02.2011)
Má být optika symetrická či asymetrická?
Optické připojení od Telefóniky (O2 Internet Fiber) bylo původně symetrické. Nyní už nabízí jen asymetrické rychlosti, po vzoru ADSL. Je to dobře nebo špatně? (Lupa, 31.01.2011)
Novinky z datové kuchyně T-Mobile
T-Mobile včera představil jeden nový tarif pro mobilní Internet, dvě nová tarifní zvýhodnění a řadu zajímavých provozních údajů. Včetně těch o svém ADSL. (Lupa, 27.01.2011)
2011: rok, kdy počítače přestanou být počítači
Podle předpovědí společnosti Deloitte v roce 2011 poprvé převáží počet prodaných „ne-počítačových“ zařízení nad těmi „počítačovými“. Prosadí se i tablety. (Lupa, 24.01.2011)
Digitální Česko dostalo zelenou
Vláda ve středu schválila dokument Digitální Česko. Již přejmenovaný na Státní politiku v elektronických komunikacích a s určitými změnami svého obsahu. (Lupa, 21.01.2011)
Euro ACTA: můžete se vyjádřit k pirátství!
Evropská komise zvažuje vlastní opatření po vzoru dohody ACTA. Naštěstí postupuje otevřeněji, formou veřejné konzultace. Máte možnost se do ní zapojit. (Lupa, 17.01.2011)
Intel Insider: DRM zadrátované přímo v CPU?
Je to zabudováno přímo v procesoru, chrání to obsah před neoprávněným přehráváním a kopírováním, ale prý to není DRM. Co to tedy je? Služba pro spotřebitele! (Lupa, 10.01.2011)
Blokování: vane vítr z USA?
Podle Wikileaks mají ve francouzské digitální gilotině své prsty i USA. Pod tlakem ze zámoří, aby přijalo podobnou úpravu jako Francie, bylo i Španělsko. (Lupa, 03.01.2011)