Články o snahách regulovat či cenzurovat Internet
Zlikviduje novela pronájem reklamního prostoru na webových serverech?
Provozovatelé webových serverů dnes neodpovídají za obsah reklamy, kterou do jimi pronajímaného prostoru vkládají reklamní systémy. Nově by ale měli odpovídat za to, že nepropagují nějaké nepovolené či neoznámené hry a loterie. (Lupa, 22.12.2014)
Konference WCIT-12 v Dubaji: zatím nejasno, ale už byl přijat první sporný standard
Zprávy, které přichází z konference WCIT-12 s Dubaje, jsou zatím rozporuplné. Jedny hovoří o naplňování černých scénářů, jiné to odmítají. Jednou již ale zahřmělo, když byl přijat standard pro techniky DPI (Deep Packet Inspection), snadno zneužitelný pro sledování aktivit uživatelů. (Lupa, 10.12.2012)
Konference WCIT-12 v Dubaji skončila neúspěšným úspěchem
Po dvanácti dnech intenzivní práce konference skončila úspěchem: přijala výsledný dokument. Neúspěchem je ale jeho obsah, a v neposlední  řadě i způsob, jakým byl výsledný dokument přijat – obojí přimělo řadu zemí, včetně České republiky, k rozhodnutí dokument nepodepsat. (Lupa, 17.12.2012)
Stop the Net Grab: zabraňte uchvácení sítě!
Počátkem prosince proběhne v Dubaji Světová konference o mezinárodních telekomunikacích. Má přijmout i nový Mezinárodní telekomunikační řád, který hrozí „uchvátit“ Internet: udělat z něj telekomunikační službu a podřídit jej tradičním nástrojům a postupům světa telekomunikací, včetně regulace, dohledu a zpoplatnění. (Lupa, 26.11.2012)
Jaká je budoucnost internetového nacházení?
Internetové vyhledávače vyhledávají, a uživatelé by chtěli jejich prostřednictvím nacházet. Jenže čím dál tím více nalezených výsledků je záměrně odstraňováno, tak aby se k uživatelům nedostaly. Proč a jak? (iHNed.cz, 16.10.2012)
Data retention se vrací a chce vidět i za NAT
Povinnost uchovávat a na vyžádání poskytovat provozní a lokalizační údaje, označovaná jako data retention, byla před časem zrušena Ústavním soudem. Dnešním dnem se ale vrací. Ovšem bez nezbytné prováděcí vyhlášky. Její původní návrh chtěl znát každé vaše kliknutí, nově by rád viděl i za NAT vašeho providera a znal všechny Wi-Fi hotspoty. (Lupa, 01.10.2012)
Memento prvního záseku
Francouzská digitální gilotina má svůj první "zásek": k pokutě 150 € byl odsouzen muž za to, že něco neudělal. Že dostatečně nezabezpečil svou Wi-Fi přípojku před jinou osobu, konkrétně před svou manželkou, která si přes ni stáhla dvě písničky. Co to znamená pro budoucnost všech veřejných Wi-Fi přípojek? (iHNed.cz, 22.09.2012)
Jak se daří zábavnímu průmyslu?
Je zábavní průmysl opravdu natolik ohrožen a decimován porušováním práv duševního vlastnictví, když volá po tak drastických opatřeních na svou záchranu, jako je blokování, odpojování od Internetu či zavádění odpovědnosti třetích stran? Nebo se mu naopak daří docela dobře? (Lupa, 23.04.2012)
INTERNET: Dohodou ACTA to nekončí!
Dohodu ACTA, v oficiálním překladu Obchodní dohodu proti padělatelství, nakonec přeci jen bude posuzovat Evropský soudní dvůr a možná i náš Ústavní soud. Tedy: pokud ji v mezidobí europoslanci zcela neodmítnou, což se dnes jeví jako dosti pravděpodobné. Jenže problém, který dohodě ACTA dal vzniknout, tím rozhodně nezmizí. (doplnit, 20.04.2012)
Proč byl včera Internet v černém?
Včera, 18. ledna 2012, potemněla část Internetu. Do černého se zahalila například anglická Wikipedie, a přidalo se na 7000 dalších serverů. Protestovaly tak proti dvěma zákonům připravovaným v USA, které hrozí notně zdecimovat celosvětový Internet. (Lupa, 19.01.2012)
Lze providerům přikázat blokování?
Je možné požadovat po internetových providerech, aby proaktivně monitorovali aktivity svých uživatelů a zabraňovali jim v porušování práv duševního vlastnictví? Evropský soudní dvůr řekl, že ne – že ani práva duševního vlastnictví nemají přednost před ostatními právy. (Lupa, 28.11.2011)
Čeká nás cinknuté DNS?
Nové zákony, připravované v USA, chtějí vymáhat ochranu práv duševního vlastnictví opravdu za každou cenu. I za cenu nabourání funkcí systému DNS a jeho zabezpečení. (Lupa, 21.11.2011)
Když politici chtějí rozhodovat o Internetu
Celosvětová Konference o kyberprostoru, která proběhla minulý týden v Londýně, se původně měla zabývat jen kybernetickou bezpečností. Nakonec chtěla řešit vše, ale nevyřešila nic. A tak v tom bude pokračovat: příští rok v Maďarsku a další rok v Jižní Koreji. (Lupa, 07.11.2011)
Už zase: naši politici chtějí znovu blokovat
Touha po blokování toho či onoho na Internetu nedává našim politikům spát. Tentokráte se prý na blokování shodla celá koalice, v rámci dodatečných úprav důchodové reformy. Zřejmě z popudu Věcí veřejných. (Lupa, 10.10.2011)
Dohodu ACTA bude ratifikovat i ČR
Právní experti seznali, že dohoda ACTA není obchodní dohodou, jak byla dosud prezentována, ale dohodou tzv. smíšenou, která zasahuje i do trestněprávní problematiky. A tak by ji měly ratifikovat i všechny členské země EU. (Lupa, 18.07.2011)
Padne zítra Internet za oběť hazardu?
Naši zákonodárci se již potřetí pokouší o opatření, které by – jen tak, jakoby mimochodem – přineslo faktickou cenzuru Internetu. A stále tak činí tak hloupým způsobem, že by mohli paralyzovat veškerý přístup k Internetu v ČR. (Lupa, 20.06.2011)
eG8: internetový (před)summit
Bezprostředně před summitem G8 svolal francouzský prezident Sarkozy „internetový summit“ (eG8). Ten mu ale nešel na ruku a nepodpořil jeho snahy o větší regulaci Internetu. (Lupa, 30.05.2011)
Jak bude ČTÚ chránit spotřebitele?
Vláda odsouhlasila novelu zákona o el. komunikacích, která umožní ČTÚ provést aukci kmitočtů pro mobilní broadband. Současně na ČTÚ převede i povinnosti ochrany spotřebitele, které dosud zajišťovala Česká obchodní inspekce. (Lupa, 18.04.2011)
Data retention dostalo stopku už i v ČR
Po Německu, Rumunsku, Bulharsku a Kypru zrušil i český Ústavní soud jak protiústavní ty části zákona, které požadují plošné a dlouhodobé uchovávání provozních a lokalizačních údajů. (Lupa, 03.04.2011)
Euro ACTA: můžete se vyjádřit k pirátství!
Evropská komise zvažuje vlastní opatření po vzoru dohody ACTA. Naštěstí postupuje otevřeněji, formou veřejné konzultace. Máte možnost se do ní zapojit. (Lupa, 17.01.2011)
Blokování: vane vítr z USA?
Podle Wikileaks mají ve francouzské digitální gilotině své prsty i USA. Pod tlakem ze zámoří, aby přijalo podobnou úpravu jako Francie, bylo i Španělsko. (Lupa, 03.01.2011)
Facebook již od 2 ¢ za MB, Skype za 3€ měsíčně!
Podaří se mobilním operátorům prosadit zpoplatnění přístupu k Internetu podle navštěvovaných serverů či používaných služeb? Kdy vezme síťová neutralita za své? (Lupa, 27.12.2010)
Europoslanci k dohodě ACTA: ano, pokračujte dál …
Evropská komise potřebovala mandát od europarlamentu, aby mohla parafovat dohodu ACTA. Získala ho, a dokonce v mnohem benevolentnější podobě, než se čekalo. (Lupa, 26.11.2010)
Píšou jim psaní, copyrightoví páni
A v něm stojí psáno, že obsah jejich už nesmí stahovat, oh, stahovat. Aneb: uživatelé Internetu ve Francii už dostávají první varování před digitální gilotinou. (Lupa, 15.11.2010)
Dohoda ACTA: na světě je (téměř) finální verze
Sjednávání Obchodní dohody proti padělání (ACTA) se celé odehrávalo v utajení a začínalo se zcela absurdními požadavky. Pouze díky tlaku veřejnosti se podařilo eliminovat ty největší absurdnosti. I tak ale v dohodě, která jej již téměř hotová, zbylo mnoho nepěkného. Co konkrétně? A co zůstává ještě nedořešeno? (Lupa, 11.10.2010)
Ochrání datové přiznání před digitální gilotinou?
Ve Francii již rozpracovávají svůj koncept digitální gilotiny do nezbytných technických detailů. Vyšlo jim, že uživatelé Internetu by si měli instalovat na své počítače takový software, který by vytvářel průkazný záznam o jejich aktivitách. Tím by pak mohli prokazovat svou nevinu, pokud by byli neprávem nařknuti z porušování něčích autorských práv. (Lupa, 16.08.2010)
Odejde EU od příprav dohody ACTA?
Odpor proti připravované dohodě ACTA dále sílí. Europoslanci sepisují formální stížnost proti jejímu obsahu i utajovanému způsobu projednávání. Zřejmě právě oni se zřejmě postarali o únik poslední verze pracovního dokumentu. Z něj vyplývá, že eskalují hlavně rozdíly ve stanoviscích USA a Evropské Unie. Ta paradoxně chce takové rozšíření záběru dohody, jaké je pro USA nepřijatelné. A tak je prý na stole i varianta, že EU odejde z jednání a tím dohodu ACTA fakticky pohřbí. (Lupa, 02.08.2010)
ACTA si vynutí změny zákonů
Minulý týden proběhlo ve Švýcarsku další kolo jednání nad vnikající obchodní dohodou ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Hledání konsensu prý pokročilo, ale dostatek odvahy na zveřejnění aktuální verze dohody se nenašel. Vyjednavači poprvé připustili, že kvůli smlouvě ACTA bude třeba měnit národní zákony. Mezitím roste opozice vůči celé dohodě, proti jejím principům i způsobu vzniku. Bouří se už i největší jména telco a IT průmyslu. (Lupa, 07.07.2010)
Může blokování nežádoucího obsahu na internetu ochránit naše děti?
Blokování je u nás prezentováno jako ochrana před dětskou pornografií a způsob boje proti ní. V zahraničí ale jen jako ochrana před náhodným přistoupením na nežádoucí obsah. Je v tom rozdíl? A proti čemu vlastně bojujeme, či měli bychom bojovat? Proti sexuálnímu zneužívání dětí, nebo proti prohlížení obrázků? (Lupa, 30.06.2010)
Česko (a Slovensko): dobrovolné velmoci v blokování Internetu?
Podle třetí implementační zprávy, hodnotící naplňování Evropského rámce pro bezpečnější používání mobilů mladistvými a dětmi, jsou mobilní operátoři v ČR a na Slovensku jedinými, kteří provádí (zákazníky nevyžádané) blokování nelegálního obsahu podle blacklistů britské Internet Watch Foundation. Ve skutečnosti blokují i někteří další operátoři – ale v EU je jich stejně menšina. (Lupa, 16.06.2010)
Konec otevřeného, či jen málo zabezpečeného WiFi?
Nejvyšší spolkový soud v Německu uložil pokutu 100 € uživateli, jehož WiFi přípojku někdo jiný zneužil k šíření autorsky chráněného obsahu. Soud rozhodl na základě konceptu spoluodpovědnosti (Störerhaftung) a pokutu udělil nikoli za šíření obsahu, ale za nedostatečné zabezpečení vlastního WiFi: vlastník nezměnil výrobcem nastavené heslo na svém zařízení. (Lupa, 17.05.2010)
Labutí píseň data retention?
Ústavní soud v Německu nedávno pozastavil platnost těch pasáží tamního zákona, které nařizují uchovávání provozních a lokalizačních údajů (tzv. data retention), a již nashromážděné údaje nařídil zničit. V ČR se o něco podobného snaží podání k ústavnímu soudu, které připravilo sdružení Iuridicum Remedium. Naše policie ale chce naopak ještě přitvrdit, a to úplným zrušením předplacených karet. (Lupa, 22.03.2010)
Odtajněte jednání o smlouvě ACTA!
V mexické Guadalajaře proběhlo minulý týden další kolo jednání o smlouvě ACTA, fakticky pojednávající o budoucnosti duševního vlastnictví v době Internetu. I přes stále sílící tlak na otevření těchto jednání vše nadále probíhá za zavřenými dveřmi a za nejpřísnějšího utajování. Ani europoslanci se k obsahu jednání nedostanou. A to by ACTA měla být závazná i pro EU. (Lupa, 01.02.2010)
Francie: digitální gilotinu má doplnit zdanění reklamy
Ve Francii asi už tuší, že odpojování uživatelů od Internetu nijak nezvýší zisky Velkého Obsahu. A tak pro něj hledají další zdroje příjmů. Právě zveřejněná studie (Creation et Internet), kterou si nechalo vypracovat ministerstvo kultury, navrhuje celkem 22 opatření. Mezi nimi i specifické zdanění reklamních výnosů internetových gigantů, jako je Google, Yahoo či Facebook. (Lupa, 11.01.2010)
Regulaci (televize po) Internetu jsme v ČR nestihli
Česká republika nestihla včas transponovat do své legislativy unijní směrnici o audiovizuálních mediálních službách z roku 2007, která uvaluje regulaci a dohled regulačních orgánů nově i na takové internetové služby, které mají ambici konkurovat klasické televizi. Co všechno bylo, resp. je stále ve hře, a co nám za toto zpoždění hrozí? (Lupa, 06.01.2010)
Čím nám hrozí ACTA?
Francouzská digitální gilotina je možná jen cimrmanovským průzkumem slepých uliček, sloužícím i k odvedení pozornosti. Skutečná ofenzíva Velkého Obsahu tak může být vedena jinudy a za maximálního utajení - v rámci nově vznikající „Obchodní dohody proti padělání“, alias ACTA. Jedním z hlavních opatření má být zavedení spoluodpovědnosti providerů za to, co na Internetu dělají jejich klienti. (Lupa, 07.12.2009)
Telekomunikační nadělení: balíček už rozbalí železně-digitální Neelie
Celý sektor telekomunikací se už možná chystal na pořádné předvánoční vydechnutí: to nejhorší, čím hrozil tzv. telekomunikační balíček, se podařilo odvrátit, komisařka Redingová už je na odchodu jinam, a očekávaný nový komisař se zdál být přijatelný. Jenže to dopadlo úplně jinak: telekomunikace dostane na starosti Neelie Kroesová, dosavadní komisařka pro hospodářskou soutěž. A ta se dosud s nikým nemazlila. (Lupa, 30.11.2009)
Ubránila se Evropa digitální gilotině?
Evropský parlament se v dohodovacím řízení nakonec přece jen dohodl s Radou EU na řešení sporného bodu, který až dosud blokoval přijetí celého telekomunikačního balíčku, a který se týká možnosti odpojování uživatelů od Internetu. Podstatu výsledného kompromisu si ale různé strany vykládají různě. Odlišně ho interpretují dokonce i různé pirátské strany. (Lupa, 09.11.2009)
Digitální gilotina dostala zelenou
Francouzský ústavní soud již nemá námitky proti tomu, aby uživatelé byli trestáni odpojením od Internetu za to, že si nedostatečně zabezpečili své přípojky (a někdo je zneužil k porušování autorských práv Velkého Obsahu). Vše ve zrychleném procesu, na principu presumpce viny a bez řádného procesu, jen s dohledem soudce. (Lupa, 26.10.2009)
Stalo se: kauza mobilní terminace
Za dlouhých sedm let klesla cena za zakončení hovorů (terminaci) v mobilních sítích v ČR o pouhých 67 haléřů. Za letošní rok však poklesne o 103 haléře. Přesto Evropská komise pokárala našeho regulátora (ČTÚ) za příliš malý pokles, i za nevhodnou metodiku výpočtu regulovaných cen. Námitky měla i vůči neuložení regulace U:fonovi. Proč? (Lupa, 29.09.2009)
Stalo se: digitální gilotina se vrací, na obzoru je Loppsi
Francouzským parlamentem minulý týden úspěšně prošla inovovaná verze tzv. digitální gilotiny, již jednou odmítnutá ústavním soudem. K odpojení od Internetu už požaduje rozhodnutí soudce, stále ale staví vše na presumpci viny. Na obzoru jsou ale i další zákony (konkrétně zákon Loppsi), které chtějí zajít ještě dále než digitální gilotina. (Lupa, 219.09.2009)
Stalo se: názorem stáda proti cenzuře Internetu
Velkým problémem blokování stránek s dětskou pornografií je udržet tento mechanismus „na uzdě“, tak aby nepřerostl v cenzuru. Pomoci by mohl zajímavý projekt Harvard University s názvem Herdict. Monitoruje dostupnost webů samotnými uživateli a umožňuje činit závěry na základě zkušenosti většího počtu lidí („názoru stáda“). (Lupa, 24.08.2009)
Stalo se: Už i Telefónica přistoupila k blokování
Po Vodafone a T-Mobile začala s blokováním nelegálního obsahu už i Telefónica O2 Czech Republic. Také ona využívá blacklisty britské Internet Watch Foundation, ale do budoucna by chtěla využívat tuzemské blacklisty, sestavované ve spolupráci s Policií ČR. Ve svých smluvních podmínkách si ovšem vyhrazuje právo blokovat kromě nelegálního obsahu i obsah odporující dobrým mravům. (Lupa, 17.08.2009)
Stalo se: digitální Británie prolomí autorská práva
Vláda Velké Británie zveřejnila minulý týden svůj koncepční dokument s názvem „Digital Britain“. Navrhuje v něm novou „daň z broadbandu“ ve výší 0,5 libry měsíčně, pro všechny majitele pevné telefonní linky – na financování univerzální dostupnosti broadbandu. Zabývá se také otázkou autorských práv, kterou navrhuje řešit odlišně od Francie a její digitální gilotiny. (Lupa, 22.06.2009)
Stalo se: digitální gilotina ve Francii narazila, ale zdaleka nekončí
Ústavní soud ve Francii odmítl základní princip tzv. digitální gilotiny, spočívající v odpojování uživatelů Internetu bez verdiktu řádného soudu. Zastánci gilotiny, v čele s prezidentem Sarkozym, se ale rozhodně nehodlají vzdát svých původních úmyslů. Už naznačili, že pro vydávání verdiktů o odpojení by mohly být zřízeny speciální copyrightové soudy. (Lupa, 15.06.2009)
Stalo se: vláda Jana Fischera nechce svěřit Internet do rukou RRTV
Nový zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání měl svěřit dohled nad konkrétními službami na českém Internetu do rukou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vláda Jana Fischera ale tento návrh odmítla, s poukazem na příliš velké kompetence pro Radu a s konstatováním, že zapotřebí je hlavně dodržování zákona, spíše než další navyšování dohledu. (Lupa, 01.06.2009)
Stalo se: digitální gilotinou ke kultuře za paušál
Ve Francii si odhlasovali tzv. digitální gilotinu. Zda jim to projde z hlediska jejich národního i unijního práva, se teprve uvidí. Již dnes je ale zřejmé, že tento exces jen akceleruje hledání nových modelů pro zpoplatnění obsahu, které by reflektovaly současný vývoj. Nejzřetelněji se rýsují dvě varianty „kultury za paušál“ (culture flat-rate). (Lupa, 18.05.2009)
Telekomunikační balíček ještě žije
Poslanci Evropského parlamentu včera poměrně výraznou většinou schválili celý „telekomunikační balíček“. Jenže v jiné podobě, než jaká byla dopředu dohodnuta s Radou EU, se silnější ochranou uživatelů před odpojováním od Internetu. Nyní může Rada EU toto nové znění akceptovat, nebo může dojít k dohodovacímu řízení mezi Radou a europarlamentem. To u nás se včera hlasovalo jak o Lisabonské smlouvě, tak i o datových schránkách. (Lupa, 07.05.2009)
Stalo se: české předsednictví zprostředkovalo kompromis i ohledně odpojování od Internetu
V Evropském parlamentu se schyluje k hlasování o výsledné podobě tzv. telekomunikačního balíčku. České předsednictví se pochlubilo dojednáním výsledného kompromisu, který se zdá být akceptovatelný jak pro europarlament, tak i pro Radu EU. Kompromis se ale týká i možnosti odpojování uživatelů Internetu, za kterou silně lobuje Francie. Jak byla tato záležitost vyřešena? (Lupa, 04.05.2009)
Stalo se: Pražská deklarace za bezpečnější Internet
Pražská deklarace, přijatá u příležitosti ministerské konference k bezpečnějšímu Internetu pro děti, narýsovala nový přístup EU k zajištění bezpečného online prostředí. Chystá se ale už i směrnice, která by měla „nový přístup“ učinit závazným. A to včetně povinného blokování konkrétního obsahu na Internetu. V Německu obdobný zákon připravili již v předstihu. (Lupa, 27.04.2009)
Stalo se: od síťové neutrality k síťové diskriminaci?
Práce na novém evropském regulačním rámci elektronických komunikací („telekomunikačním balíčku“) v současné době vrcholí. Jedním ze stále sporných bodů je přitom i míra, v jaké mohou provozovatelé sítí omezovat různé druhy provozu a služeb. Bude vše vyřešeno ve prospěch síťové neutrality, nebo naopak síťové diskriminace? Bude blokování Skype na iPhonu výjimkou, nebo pravidlem? (Lupa, 20.04.2009)
Stalo se: Skype pro iPhone znovu nastolil otázku síťové neutrality
Minulý týden uvolnila společnost Skype finální verzi svého klienta pro iPhone. Zájem byl veliký a během prvních 24 hodin si jej stáhlo na 600 000 uživatelů. Mobilní operátoři si ale vynutili jeho omezení jen na WiFi. A Deutsche Telekom šel ještě dál, když upozornil své zákazníky, že oni mají používání VoIP klientů (tj. i Skype pro iPhone) ve svých smlouvách přímo zakázané. (Lupa, 06.04.2009)
Stát a Internet: až za hranice Velkého bratra
Díky sběru a uchovávání provozních a lokalizačních údajů má již dnes stát přesný přehled jak o každém telefonním hovoru, tak i každém emailu. Ale ani to mu nestačí, a tak by chtěl mít přehled o každém našem kroku na Internetu. Ba co více: ještě by chtěl rozhodovat také o tom, co se na Internetu smí, a co už nikoli. (doplnit, 17.03.2009)
Tim Berners-Lee varoval před špehováním
U příležitosti 20. výročí World Wide Webu varoval jeho autor před stále narůstajícím špehováním uživatelů Internetu. Již delší dobu on i další ochránci soukromí bojují proti snahám sbírat údaje o chování uživatelů, dávat je do vzájemných souvislostí a sestavovat z nich co nejúplnější profily uživatelů. Nově se do jejich hledáčku dostala i „zájmově-orientovaná“ reklama od společnosti Google. (Lupa, 17.03.2009)
Stalo se: ve Francii budou omezovat přístup k Internetu přes veřejné Wi-Fi hotspoty
Ve Francii si chtějí vynutit dodržování autorských práv i za cenu odpojování uživatelů od Internetu. Ale co s veřejnými WiFi hotspoty, ke kterým se může připojit každý a anonymně? Řešení má být jednoduché: z těchto hotspotů bude možné se dostat jen na taková místa, která budou na úředně schváleném whitelistu. (Lupa, 02.03.2009)
Stalo se: dobře utajená konference v Praze a světový kongres v Barceloně
O budoucnosti telekomunikací se minulý týden jednalo v Praze i v Barceloně. V Praze se s minimální publicitou sešli resortní ministři celé EU s komisařkou Redingovou, aby znovu hledali kompromis pro nový evropský regulační rámec. V Barceloně se naopak sešli kapitáni (mobilního) telekomunikačního průmyslu z celého světa. V čem se lišila jejich jednání a závěry? (Lupa, 23.02.2009)
Stalo se: broadband a sociální sítě proti krizi
Krizi, která už doléhá i na Evropu, chce Evropská komise řešit (mimo jiné) i napumpováním jedné miliardy EUR do rozvoje broadbandu na venkově. Sází také na sociální sítě, které prý již dospěly do stádia, kdy je mohou úspěšně využívat i firmy. Očekává ale, že provozovatelé sociálních sítí dobrovolně přistoupí na určité zásady samoregulace, hlavně vůči mladistvým. (Lupa, 09.02.2009)
Stalo se: Evropa posvětila legální hacking
Rada Evropské unie vloni posvětila možnost, aby ochránci zákona postupovali jako hackeři a vlamovali se na dálku do podezřelých počítačů. Ve Velké Británii to zákon umožňuje již řadu let a právě Británie už má plán, jak novou strategii EU prakticky naplňovat. Bude to znamenat, že na nás začne útočit i „legální“ malware a vlastní ochrana se rázem stane podezřelou? (Lupa, 19.01.2009)
Stalo se: Wikipedie byla zablokována
O tom, že blokování obsahu na Internetu může přinášet nepříjemné vedlejší efekty a místo kýženého efektu dosahovat pravého opaku, svědčí i nedávné zablokování části Wikipedie. Místo sporného obrázku byla zablokována stránka s vysvětlujícím textem, a samotná blokace pak znemožnila editaci článků na celé Wikipedii. (Lupa, 15.12.2008)
Stalo se: Vodafone přehodnotil své blokování Internetu
Český Vodafone již nebude blokovat „další nelegální stránky“, ale jen ty s dětskou pornografií. Vybírat je bude i nadále britská organizace Internet Watch Foundation. Pro potřeby dětského profilu ale bude nevhodné stránky vybírat Vodafone sám. T-Mobile nadále spolupracuje na vzniku kodexu marketingových kampaní pro získávání nových zákazníků. (Lupa, 18.11.2008)
Stalo se: europoslanci odmítli digitální gilotinu
Poslanci evropského parlamentu odmítli snahy zavést do celé Evropské Unie francouzské „třikrát a dost“, umožňující odpojovat od Internetu uživatele na základě podnětů od velkých držitelů autorských práv. Dokonce přijali ustanovení, které odpojování bez řádného rozsudku přímo zakazuje. I tak se ale do zákona dostal pojem „zákonný obsah“. (Lupa, 29.09.2008)
Stalo se: v Británii budou odstrašovat uživatele
Ve Francii si velká jména hudebního průmyslu prosadila odpojování těch uživatelů Internetu, kteří mají porušovat jimi vlastněná práva. To ve Velké Británii si tamní BPI prosadila zatím pouze masové rozesílaní varovných dopisů těm uživatelům Internetu, kteří podle jejího názoru používají své přípojky nelegálně. (Lupa, 04.08.2008)
Stalo se: hrozí i nám digitální gilotina?
Dva klíčové výbory evropského parlamentu schválily návrh nového regulačního rámce elektronických komunikací. Ovšem s dodatky, které již míří spíše k regulaci Internetu. Mohly by přinést i celoevropské zavedení „digitální gilotiny“, jak se v poslední době začalo říkat francouzským snahám o násilné odpojování uživatelů od Internetu? (Lupa, 14.07.2008)
Stalo se: je cenzura Internetu už i v ČR?
Počínaje minulým čtvrtkem odstřihl český Vodafone všechny své zákazníky od takového obsahu, který má být nelegální. Je to ještě ochranou zákazníka a formou boje proti dětské pornografii a dalším nepravostem? Nebo je to už cenzura mobilního i pevného Internetu? A má na to vůbec právo? (Lupa, 30.06.2008)
Francie chce odpojovat uživatele porušující autorská práva
Ve Francii už navrhli zákon, podle kterého by se velcí držitelé práv (distribuční společnosti, ochranné svazy apod.) mohli domoci odpojování těch uživatelů Internetu, kteří podle výsledků jejich monitoringu porušují jimi držená práva. Vykonavatelem by byl nově zřízený „Vysoký úřad pro šíření děl a ochrany práv na Internetu“. (Lupa, 25.06.2008)
Čeká nás regulace Internetu?
Česká republika musí do konce příštího roku transponovat do své legislativy evropskou směrnici o audiovizuálních mediálních službách. Její regulační dopady se mohou týkat i některého obsahu, který je dostupný po Internetu. Zda půjde například o videa na novém internetovém portálu TV Nova, není zatím jasné. V každém případě ale nepůjde o regulaci Internetu jako takového. (Lupa, 09.05.2008)
Stalo se: chce EU (znovu) cenzurovat Internet?
Z Bruselu už opět přichází signály naznačující, že by Unie chtěla nějak regulovat Internet. Tentokráte jde o návrh komisaře Franca Frattiniho, který je zodpovědný mj. i za oblast boje proti terorismu. Své ambice omezit možnost vyhledávání „nebezpečných slov“ už ale dementoval. Prý jde hlavně o možnost odstavit co nejrychleji web, aktivně napomáhající terorismu. (Lupa, 17.09.2007)
Stalo se: poslanci chtějí alianci proti zneužívání Internetu
Místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal vyzval k vytvoření co nejširší aliance proti zneužívání Internetu. S nabídkou pomoci přispěchala KSČM. Prezident republiky podepsal zákon o zrušení MI ČR. TO2 CR hlásí 100.000 CDMA přípojek a nový U:fon již oznámil termín tiskové konference, na které se představí novinářům. (Lupa, 07.05.2007)
Chce Evropská komise regulovat Internet?
Co je pravdy na tom, že by EK chtěla regulovat Internet? Má skutečně takové choutky, nebo zase jednou novináři něco popletli? Celá věc je poněkud komplikovanější a souvisí s návrhem nové direktivy o televizi bez hranic. (digiweb, 27.09.2005)