Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2002 - část 4.
Články [1...30] [31...60] [61...90] 91...120 [121...139]
ČTÚ: Internet na druhý pokus
Nové cenové rozhodnutí ČTÚ zvyšuje propojovací poplatky, které by měl Telecom platit alternativním operátorům za komutované připojení k Internetu: ve špičce z dosavadních 34 haléřů na 47 a mimo špičku z 8 na 17 haléřů. Alternativní operátoři to vítají, Telecomu se to naopak nelíbí a považuje to za krok proti zájmům uživatelů. (Lupa, 24.05.2002)
Nový TRICK Českého Telecomu
Nová multifunkční karta TRICK umožní odesílat emaily a SMSky "z budky", v ceně 1,80 Kč za zprávu do 150 znaků. Nebude však nabíjecí, nýbrž jen na jedno použití. Stávající předplacené telefonní karty je nutné vyčerpat do konce roku 2002, jinak propadnou (dosud nevybalené karty je možné vyměnit za nové). (Lupa, 23.05.2002)
A DSL nebude? - II.
Alternativní operátoři bijí na poplach před hrozícím nebezpečím, že Český Telecom zneužije své dominantní postavení a vytvoří si nový monopol v oblasti ADSL služeb. Obrátili se již na ÚOHS a nyní se obrací i na veřejnost. Telecom tvrdí, že nic takového se nechystá. Současně argumentuje tím, že nikdo z konkurenčních telekomunikačních operátorů sám ADSL nezavádí. (Lupa, 22.05.2002)
Chraňte si svou platební kartu sami - II.
V listopadu loňského roku slíbila eBanka, že klientům umožní měnit disponibilní zůstatek u jejich platebních karet v reálném čase. Nyní je tato služba na světě, v podobě možnosti zamknutí (a samozřejmě i odemknutí) platební karty pro on-line transakce. Jde o nástroj, kterým si majitel může sám lépe chránit svou kartu proti eventuelnímu zneužití. (Lupa, 16.05.2002)
SMSky z telefonní budky?
Český Telecom umožní v horizontu několika týdnů odesílat SMSky i e-maily ze svých veřejných automatů. Cena zatím není známa, neoficiální odhady se pohybují od 90 haléřů po 3 koruny. Půjde o reálnou konkurenci SMSkám z mobilů, nebo spíš jen o "nouzovou variantu"? A jak to vlastně celé funguje? (Lupa, 15.05.2002)
Telecom ve znamení slev?
Český Telecom přichází s řadou slev a akčních nabídek. Týkají se běžného volání, připojení k Internetu, ISDN přípojek i volání na mobilní telefony. Nejsou ale zadarmo, a některé slevy se mohou i nepříjemně prodražit. Třeba levnější volání na mobily může být ve skutečnosti dražší až o 91 procent. (Lupa, 14.05.2002)
Půjdete k evolbám?
Po čtyřech letech se znovu blíží parlamentní volby. Na Internetu však probíhá všechno rychleji, a tak zde můžete volit každý měsíc - ve virtuálních volbách do Poslanecké sněmovny. Víte o této možnosti? Půjdete evolit? A jaké jsou dosavadní výsledky těchto průběžných internetových voleb? Dosti odlišné od předpovědí těch "kamenných". (Lupa, 10.05.2002)
Petice aneb Proč se učitelé bouří?
Včera zveřejněná petice žádá vládu ČR, aby zabránila hrozící monopolizaci školského intranetu a možnému komerčnímu zneužití škol, učitelů a žáků prostřednictvím IT. Oč tady jde? Co je v sázce? (Lupa, 07.05.2002)
Kvalifikovaný certifikát na dvě věci - III.
S kvalifikovanými certifikáty od I. Certifikační autority se již můžete elektronicky podepisovat i v produktech Microsoftu. Jak je to ale s možností šifrování? I to s kvalifikovanými certifikáty jde, ale musíte správně překonat nástrahy spojené s generováním žádosti o certifikát. Pokusím se vám poradit jak. (Lupa, 02.05.2002)
Zlatý padák už nebude utajován
Podmínky exkluzivní zakázky Českého Telecomu pro celou veřejnou správu budou zveřejněny. Rýsují se již také obrysy technického řešení. Pro hlasové služby vzniká zvláštní VPN (virtuální privátní sítě), a pro datové přenosy obdobný privátní intranet jako pro projekt Internet do škol, s centrálním připojením na veřejný Internet. (Lupa, 29.04.2002)
Kvalifikovaný certifikát na dvě věci - II.
I.CA v pondělí vydala novou verzi své certifikační politiky, která by již měla řešit problém s nepoužitelností kvalifikovaných certifikátů v produktech firmy Microsoft. I původní řešení se však opíralo o platné standardy. Byla tedy chyba na straně Microsoftu? Nebo je problém v nejednoznačnosti standardů? (Lupa, 24.04.2002)
Kvalifikovaný certifikát na dvě věci
Autor článku si pořídil kvalifikovaný certifikát od nedávno akreditované I. certifikační autority (I.CA). Nainstalovat šel bez problémů, ale pak se projevila jedna jeho specifická vlastnost: nejde použít k elektronickému podepisování. Dokonce k tomu ani není určen. Jak je to vůbec možné? Kde se stala chyba? (Lupa, 22.04.2002)
Internetových ignorantů ubývá
V rámci nedávno skončené kampaně "Březen - měsíc Internetu" proběhly zajímavé průzkumy uživatelů českého Internetu. Jaké jsou jejich výsledky a o čem vypovídají? Třeba o tom, že radikálně klesá počet "internetových ignorantů". Nebo že se snižuje počet těch, kteří s Internetem pracují ve škole. (Lupa, 17.04.2002)
Volba operátora: na obzoru je ne(do)hoda
Představy o cenách za volbu operátora, které v závěru minulého týdne zveřejnil Český Telecom, alternativní operátoři unisono odmítají. Vše nasvědčuje tomu, že dojde na očekávaný scénář: vzájemnou dohodu se nepodaří nalézt a spor bude muset řešit nezávislý regulátor. Otázkou spíše je, jak dlouho to celé bude trvat. (Lupa, 10.04.2002)
Internet show Českého Telecomu
Internetu za paušál či ADSL alespoň za světové ceny, se od Českého Telecomu s největší pravděpodobností v nejbližší době zřejmě nedočkáme. Zablokován se zdá být i přístup k Internetu přes volbu operátora. Co nám tedy Český Telecom nabídne? Jak podpoří rozvoj Internetu? Alespoň velkou pojízdnou show! Startuje již dnes. (Lupa, 09.04.2002)
Bude stát regulovat Internet?
Zatímco Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dle zpráv z minulého týdne teprve začíná uvažovat o regulaci Internetu, resort školství už pracuje na založení obecně prospěšné společnosti, která by zajistila "řízenou komercionalizaci" školského intranetu, budovaného v rámci projektu Internet do škol. (Lupa, 08.04.2002)
Elektronický podpis: první akreditace
Úřad na ochranu osobních údajů udělil první akreditaci poskytovateli certifikačních služeb (společnosti 1.CA). Ta nyní může vydávat kvalifikované certifikáty, nutné pro komunikaci s orgány veřejné moci. Co to v praxi přinese? A co na tom změní novela zákona o e-podpisu, která právě prošla sněmovnou? (Lupa, 04.04.2002)
ČTÚ vs. Telecom: jak to bylo s dopisem?
Dnes již je zřejmé, že inkriminovaný dopis od Českého Telecomu se skutečně týkal služby X-Call. Nejspíše ale byl napsán tak nešikovně, že každá ze stran měla důvod jej interpretovat úplně jinak. Regulátor jako avízo, že nedojde k naplnění požadavků zákona, a Český Telecom jako něco, co s volbou operátora vůbec nesouvisí. (Lupa, 25.03.2002)
ČTÚ a ÚOHS: náhlé probuzení?
Tři měsíce poté, co Českému Telecomu schválil jeho nové tarify, požaduje ČTÚ jejich změnu. Přidává se i Úřad na ochranu hospodářské soutěže a společně požadují konkrétní úpravy tarifů nejpozději do 1.7.2002. Současně regulátor stanovuje nové ceny za propojení, byť podle oprášené loňské metodiky a ne podle LRIC. (Lupa, 22.03.2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část III.
Po včerejší tiskové konferenci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) to vypadá, že na volbu operátora od 1.7.2002 můžeme zapomenout. Vedou k tomu ale jiné důvody než ty, které včera způsobily mediální přestřelku mezi ČTÚ a Českým Telecomem. Jde hlavně o (ne)schopnost regulátora zasahovat do sjednávání podmínek této služby. (Lupa, 20.03.2002)
Kde zaspal LR(A)IC?
Podle loňského memoranda mezi APVTS a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) měla být metoda LRIC (resp. LRAIC) použita k výpočtu propojovacích poplatků již k 1.1.2002. Nestalo se, a dnes to vypadá spíše až na rok 2003. Kde je příčina takovéto změny? Co o tom zaznělo na úterní tiskové konferenci ČTÚ? (Lupa, 21.03.2002)
Zajímavosti z CeBITu 2002
Na letošním CeBITu byly k vidění zajímavé koncepční novinky - například PDA bez jakýchkoli tlačítek či dotykového pera, zato ale s ovládáním pomocí bublinek. Nebo virtuální klávesnice, se kterou můžete psát třeba i ve vzduchu. A co takhle monitor s trojrozměrným obrazem? (Lupa, 19.03.2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část II: LRAIC
Současný rozruch kolem dění na telekomunikačním trhu zřejmě přinesl první ovoce: regulátor konečně vydal metodiku LRAIC, po které operátoři tak dlouho volali. Podle ní měl stanovit ceny za propojení pro rok 2002. Teď to ale vypadá až na rok 2003, zatímco pro letošní rok zřejmě budou nové ceny stanoveny ještě podle staré metodiky. (Lupa, 08.03.2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část I.
Společnost GTS včera oznámila, že přestává platit Českému Telecomu. Na našem telekomunikační trhu to není poprvé, kdy někdo někomu přestává platit za poskytnuté služby - ale je to snad prvně, kdy to někdo říká dopředu a veřejně, a také vysvětluje důvody tohoto svého kroku. U GTS jde o snahu přimět Český Telecom ke konstruktivnímu jednání. (Lupa, 06.03.2002)
Alternativní operátoři se vyjadřují k Telecomu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který šetří cenové programy Českého Telecomu, si vyžádal stanovisko alternativních operátorů. Ti zastávají názor, že HOME MINI odporuje telekomunikačnímu zákonu a absence tarifu bez volného kreditu zase pravidlům volné soutěže. ČTÚ se chystá obhájit svá rozhodnutí na chystané tiskové konferenci. (Lupa, 05.03.2002)
Je cosi shnilého v českých telekomunikacích
Rozhoduje nezávislý regulátor ve prospěch zákazníků a rovnováhy na trhu, nebo naopak ještě více prohlubuje jeho nerovnováhu ve prospěch dominantního operátora? Dočkáme se vůbec volby operátora k 1.7.2002, nebo dojde k dalšímu odkladu? Hrozí nám znovuotevření kapitoly o telekomunikacích před vstupem do Evropské unie? (Lupa, 04.03.2002)
A DSL nebude?
Do konce února sliboval Český Telecom představit své ADSL. Nestalo se. V Telekomunikačním věstníku sice již vyšly konkrétní podmínky této služby, ovšem bez přílohy s cenami. Jinak je kolem ADSL ticho jako po pěšince. Nejspíše je to ale ticho před další bouřkou, tentokráte kvůli zneužití monopolního postavení. (Lupa, 01.03.2002)
Internet do škol: změna ve financování?
Úřad pro veřejné informační systémy navazuje spolupráci s MŠMT na vzdělávacích projektech. Jedním z konkrétních důsledků je významná změna ve způsobu financování projektu Internet do škol. Vydělají na tom školy, nebo naopak školství ze svých prostředků zadotuje projekty Akčního plánu, na které nejsou peníze? (Lupa, 26.02.2002)
ÚVIS chce diskutovat
Úřad pro veřejné informační systémy se rozhodl zveřejnit koncepční návrhy některých svých projektů, s cílem iniciovat k nim veřejnou diskusi. Ta ale nebude vždy zcela veřejná, nejspíše se nebude týkat všech projektů - a dosud není přístupná. (Lupa, 25.02.2002)
Je cosi shnilého ve státě ICT
Ačkoli náš stát neřídí Internet, a dnes už bezprostředně ani telekomunikace, přesto je kritizován za to, co v této oblasti dělá či naopak nedělá. Nejnověji vyjadřuje své znepokojení i České fórum pro informační společnost, které poukazuje na disproporci mezi závazky a reálnými činy vlády v oblasti Internetu. (Lupa, 22.02.2002)
   Předchozí články [61...90]    Následující články [121...139]