
Zajímavost z CeBITu 2002
Na letošním CeBITu byly k vidění zajímavé koncepční novinky - například PDA bez jakýchkoli tlačítek či dotykového pera, zato ale s ovládáním pomocí bublinek. Nebo virtuální klávesnice, se kterou můžete psát třeba i ve vzduchu. A co takhle monitor s trojrozměrným obrazem?Letošní CeBIT byl doslova nabitý mobilními technologiemi. Kdekdo se zde předháněl v tom, jaký nový mobilní telefon uvede na trh, či jaké zařízení PDA představí, případně kolik nových funkcí do svých zařízení dokáže vpravit. Je ale v takovéto záplavě ještě šance najít něco skutečně nového či aspoň nekonvenčního, co by vybočovalo z řady čistě technologických inovací a obsahovalo nějakou novou myšlenku či nápad? Něco nad čím by se člověk zastavil a řekl si: "tak tohle je opravdu zajímavé, něco takového jsem ještě neviděl"?
Zde je první várka zajímavostí, které mne na letošním CeBITu zaujaly.
Hitachi Waterscape, ovládané bublinkami
Pokroky v miniaturizaci nejrůznějších přenosných zařízení způsobují nemalé problémy s jejich ovládáním. Klasické klávesnice není možné příliš dlouho zmenšovat, kvůli velikosti lidských prstů. Ovládání několika málo tlačítky je už lepší, ale i to může způsobovat komplikace - třeba máte-li na ruce rukavice, či chcete-li navolit nějakou složitější funkci, máte co dělat abyste se neumačkali. Do budoucna se nejspíše dočkáme ovládání hlasem, ale nenašla by se ještě nějaká další možnost? Něco netradičního, co zde ještě nebylo?
![]() |
Na letošním CeBITu jsem něco takového našel na stánku firmy Hitachi. Jde o zařízení charakteru PDA, s názvem Waterscape, a jde o tzv. koncepční prototyp (neboli prototyp určený k ověření smysluplnost a funkceschopnosti celého řešení). Unikátní je na tomto zařízení způsob jeho ovládání - nemá žádná tlačítka, knoflíky, či dokonce klávesnici. Nemá ani displej citlivý na dotyk a možnost ovládání perem. "Nečouhá" z něj vlastně vůbec nic, vše je hezky integrované, zakulacené a hladké. Jak se to tedy ovládá?
![]() |
![]() |
Měl jsem možnost si prototyp Waterscape vyzkoušet, a po krátkém zácviku mi ovládání pomocí bublin přišlo vcelku jednoduché a snadné. Sice si nedovedu představit, že by se pomocí bubliny volilo písmeno na klávesnici (kde je možností hodně a správné napolohování bubliny by bylo dosti obtížné), ale možná že se na takovémto zařízení vůbec nebude psát (nebo ano, ale skrze rozpoznávání řeči), a celé bublinové ovládání je určené jen pro výběr "hlavních funkcí". Však také firma Hitachi uvádí, že její Waterscape má být spíše přenosným multimediálním displejem, pro prohlížení obrázků (fotografií), pouštění videoklipů, přehrávání hudby, či čtení článků nebo mailů (zatímco o psaní se explicitně nehovoří).
Když jsem se přímo na stánku ptal na časový horizont, kdy by se z "koncepčního prototypu" měl stát sériově vyráběný a prodávaný produkt, odpověď označovala cosi o nejméně dvou dalších letech. Uvidíme. Třeba se mezitím dočkáme i operačních systémů uzpůsobených "bublinkovému ovládání". Jak by se vám líbily třeba takové MS Bubbles 1.0? Jakpak by se v nich řešil takový CTRL+ALT+DEL? Prásknutím o zem?
Scurry - virtuální klávesnice od Samsungů
![]() |
![]() |
![]() |
Holografický 3D monitor
Ještě na stánku firmy Samsung, hned vedle expozice s virtuální klávesnicí Scurry, visel na zdi zajímavý monitor. Byl plochý, ale obraz který poskytoval byl trojrozměrný - nebo alespoň působil jako trojrozměrný, jako když se díváte na nějaký holografický obrázek. Tento obraz se ale hýbal. Znázorňoval zemský povrch a nad ním se vyvíjející atmosférickou poruchu (snad nějaké tornádo).
Dojem z toho jsem měl docela dobrý, obraz působil skutečně trojrozměrně (mračna se pohybovala zřetelně nad zemským povrchem) a také vcelku rychle, nepozoroval jsem žádné zřetelné zpomalení či setrvačnost. Pro úplnost dodávám, že prostorový efekt obrazu nevyžadoval nasazení žádných brýlí.
![]() |
Bohužel mi ale nikdo nebyl schopen k tomuto exponátu říci něco bližšího (a ani cedulka s nápisem " trojrozměrný monitor" toho moc nenaznačila).
Samotný princip holografickým monitorů však již dnes není žádnou převratnou novinkou. Existuje již více firem, které je vyrábí a prodávají. Popis principu jejich fungování lze nalézt např. zde.