Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2002 - část 2.
Články [1...30] 31...60 [61...90] [91...120] [121...139]
Elektronický účet od Telecomu
Český Telecom nabízí elektronický účet (e-účet) za své služby po Internetu už i pro domácnosti, včetně možnosti podrobného výpisu. V rámci nejrozšířenějšího cenového programu HOME STANDARD vás takovýto výpis přijde na 75 korun měsíčně. O svých hovorech se pak dozvíte nejpozději do 9 dnů v dalším zúčtovacím období. (Lupa, 18.10.2002)
Jak EU hodnotí české telekomunikace?
Evropské komisi se nelíbí, že nástup konkurence na náš telekomunikační trh byl zbytečně zdržen o 18 měsíců. Opakovaně kritizuje konflikt zájmů, kdy stát stanovuje pravidla a majetkově se podílí na Telecomu, který je implementuje. Upozorňuje také na potřebu posílení pozice regulátora a jeho schopnosti rychle prosadit svá rozhodnutí. (Lupa, 17.10.2002)
Bude to fayn?
Na letošním Invexu byla představena služba fayn, nabízející volání z Internetu do pevné i mobilní sítě, s bránami umístěnými přímo v České republice. Meziměstské hovorné a volání do mobilních sítí vychází výrazně příznivěji než přes volbu operátora, ovšem pouze pokud máte dostatečně kvalitní a vhodně zpoplatňovanou přípojku k Internetu. (Lupa, 16.10.2002)
REP, registrovaná elektronická pošta
Jednou z věcí, které mne zaujaly na letošním Invexu, je registrovaná elektronická pošta. Hodlá ji nabízet Česká pošta, s.p. V čem spočívá podstata této služby? Že by konečně nějaká opravdu užitečná aplikace elektronického podpisu v každodenní praxi, a ne pouze zprofanovaný příslib daňového přiznání v elektronické podobě? (Lupa, 14.10.2002)
Výsledky invexových soutěží
K Invexu tradičně patří dvě soutěže, hodnotící jednotlivé exponáty. První je "oficiální" soutěž o Křišťálový disk, druhou pak soutěž "The Best of Invex", pořádaná čtyřmi vydavatelstvími. Zajímá vás, které exponáty byly oceněny v těchto dvou soutěžích? Zde je jejich přehled. (Lupa, 11.10.2002)
Invexový Indoš
"Invex 2001: slíbeno, Invex 2002: splněno!" - tvrdí slogan na stánku Autocontu OnLine. Jaká ale je realita a současný stav tohoto projektu? Generální dodavatel prezentoval svůj pohled přímo na invexovém semináři, na jiné akci však zaznívaly dosti odlišné názory. Podle mne je zde zaděláno na další nepříjemný problém: integrace. (Lupa, 10.10.2002)
Co chystá vnitro?
Nové internetové rádio by mělo začít vysílat nejpozději před summitem NATO. Vrcholí informatizace pověřených obcí i krajů, a chystá se také akce "počítače do služeben". Aktivizuje se i boj proti softwarové kriminalitě. Softwarové pirátství je prý u nás na úrovni cca 34 procent, roste ale tzv. nadlimitní SW pirátství. (Lupa, 9.10.2002)
Zítra ve dvanáct, v pavilonu D…
Nové ministerstvo informatiky chce přijít s přímočarou koncepcí spolupráce s privátní sférou, na principu "ty dáš korunu, já dám korunu". Pošty, které také mají přejít pod nové ministerstvo, mají sloužit i jako vstupní brána občana do "e-světa". Bude "intranet veřejné správy" podobný "školskému intranetu"? (Lupa, 9.10.2002)
Invex 2002: Den první
Hvězdou prvního dne letošního Invexu byl ministr Vladimír Mlynář. Veletrh sám slavnostně zahájil, prohlásil jej za "svůj", a celkem otevřeně hovořil o svých záměrech, plánech i problémech. Veřejně se také postavil za regulátora. Večer pak převzal cenu za Událost roku, kterou je (bude) založení Ministerstva informatiky. (Lupa, 8.10.2002)
Z mého invexového deníčku
Zajímá vás, které akce letošního Invexu upoutaly mou pozornost a co od nich očekávám? Jsou mezi nimi hned tři akce o Internetu do škol, nechybí ani "konvergované" fórum elektronických komunikací či tradiční diskuse mezi politiky a zástupci privátního sektoru. Dojde i na e-government, soutěže či třeba aktivity MV ČVR na letošním Invexu. (Lupa, 7.10.2002)
Internet: Najde se řešení?
Na koberečku u ministra Vladimíra Mlynáře se včera sešli šéfové Českého Telecomu a ČTÚ, Přemysl Klíma a David Stádník. Výsledkem jejich jednání v "kauze komutovaného Internetu" je příslib nového návrhu ze strany Českého Telecomu, který by již měl respektovat požadavky regulátora. Měl by být na světě během několika dnů. (Lupa, 04.10.2002)
Telecom bude respektovat verdikt ČTÚ
Český Telecom včera oznámil, že bude respektovat cenové rozhodnutí regulátora, které mu nařizuje účtovat koncovým zákazníkům původní ceny dle tarifu Internet2002. To znamená, že nezavede nový tarif Internet Plus ani nadstavbový program i-víkend. A jak to bude s provizemi pro poskytovatele internetového připojení? (Lupa, 03.10.2002)
Regulátor zasahuje a vrací vše zpět
Internetový převrat v podání Telecomu neměl dlouhého trvání. Ještě včera, v první říjnový den, se regulátor odhodlal k zásadnímu kroku a vydal nové cenové rozhodnutí 02/2002. Tím vrátil celou situaci, včetně koncových cen, do stavu před koncem srpna t.r., kdy Telecom začal vypovídat smlouvy ostatním subjektům. (Lupa, 02.10.2002)
Co nám Telecom přichystal k 1.10.2002?
Český Telecom mocně zatřásl internetovým trhem. Zákazníky ISP s přístupovými čísly 971 2xx xxx převedl k dnešnímu dni na tarif Internet Plus, ostatní ponechal na Internetu2002 a všem poskytovatelům přestal vyplácet provize. Sám ale nestihl zavést nový model zpoplatnění a Internet Plus pro své služby Quick. To zvládne až k 1.11.2002. (Lupa, 01.10.2002)
Internet Plus: přeci jen od 1. října
Český Telecom přeci jen zavede svůj nový koncept přístupu k Internetu a tarif Internet Plus, a to k původně plánovanému datu 1. října. Jak to jde dohromady s nedávným předběžným opatřením regulátora? Expertní tým Telecomu je přesvědčen, že zavedení Internetu Plus je plně v souladu s platnými právními předpisy. (Lupa, 30.09.2002)
Kolik stojí Internet Plus u SkyNetu?
Dosud jediným providerem, který přistoupil na nový internetový koncept Telecomu, je brněnský SkyNet. Na svém webu již zveřejnil ceny, které si hodlá od 1.10. přirážet k tarifu Internet Plus přirážet. Jak vychází celkový efekt ve srovnání se současným stavem? Je řešení s Internet Plus přes SkyNet výhodnější? (Lupa, 30.09.2002)
Hot-desking, nebo homeworking?
Jaký je rozdíl mezi homeworkingem a teleworkingem? Co znamená, když nějaká firma používá "hot-desking"? Podstatou je dimenzování pracovního zázemí ve firmě nikoli podle počtu všech pracovníků, ale podle toho, kolik lidí se ve firmě sejde ve stejném čase. Ve velkém to zavádí například norský Telenor. (Lupa, 27.09.2002)
Jaké bude nové ministerstvo informatiky?
Mělo by převzít informatiku, telekomunikace, poštovní služby a také elektronický podpis. Vzniknout by mělo přeměnou z dosavadního Úřadu pro veřejné informační systémy, ostatní kompetence by mělo převzít od Ministerstva dopravy a spojů České republiky a od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Vše k 1. 1 .2003. (Lupa, 25.09.2002)
Přečíslování proběhlo, na stará čísla zapomeňte!
Přečíslování proběhlo bez větších problémů, a tak je na místě se zamýšlet nad důsledky. Třeba: jak těžké je nyní rozlišit místní hovor od meziměstského? Může to někde působit komplikace? Jak se mají správně psát nová telefonní čísla? Kolik stojí informace o nových číslech na infolinkách Telecomu? (Lupa, 23.09.2002)
Kolik stála univerzální služba?
Co je zač "univerzální služba", na které Český Telecom prodělal v roce 2001 přes čtvrt miliardy korun? Proč a jakou částkou mu nyní přispívají na tuto ztrátu také ostatní operátoři, kteří u nás poskytují telekomunikační služby? Například Radiomobil 58 miliony, GTS částkou 3,4 milionu Kč atd. (Lupa, 17.09.2002)
Co bylo špatně na Internetu Plus?
Regulátorovi se nelíbilo zejména nedodržení zákonem předepsaných lhůt ve vztahu k ISP i ke koncovým zákazníkům. Proto Telecomu nařídil ponechat prozatím v platnosti stávající podmínky poskytování služby Internet2002. Nový tarif Internet Plus jako takový však nezakázal, pouze požaduje aby splňoval všeobecné podmínky pro poskytování cenových plánů. (Lupa, 13.09.2002)
Internet plus je pozastaven!
Regulátor včera večer vydal předběžné opatření, kterým Telecomu pozastavil zavádění Internetu Plus a zřejmě i celého nového konceptu komutovaného přístupu k Internetu. Po ADSL je to již druhý případ, kdy regulátor takto zasáhnul proti aktivitám dominantního operátora. Podrobnosti však dosud nejsou známy. (Lupa, 12.09.2002)
Co nabízí banka.seznam.cz?
Účet pro mladé od 15 let, se zřízením a vedením zdarma, platební kartou, ovládáním přes Internet, autorizací pomocí mobilního klíče, inteligentním inkasem z jiného účtu - ale bez úročení a také s poněkud vyššími transakčními poplatky. (Lupa, 12.09.2002)
41 haléřů na druhé čtení
Po odeznění počáteční euforie z poklesu propojovacích poplatků se ukazuje, že situace bohužel není tak růžová, jak se na první pohled zdálo. Český telekomunikační úřad sice slevil ze 60 haléřů na 41, ale změnil definici toho, kdy a za co se bude tato výše poplatku platit. Faktický pokles je tak spíše z 60 na 51 haléřů. (Lupa, 11.09.2002)
Kolem Internetu Plus přituhuje
Přes víkend se odehrála mediální přestřelka mezi alternativními operátory a Českým Telecomem kvůli zavádění jeho nového "internetového konceptu", který chce prosadit již k 1. říjnu. Na světě už je návrh na předběžné opatření, ve kterém alternativní operátoři požadují zásah regulátora a stejné podmínky, jaké Český Telecom vytváří sám sobě. (Lupa, 09.09.2002)
Telekomunikace: Blýskání na lepší časy
Včerejší den se nesl v duchu prvních ohlasů na úterní verdikty Českého telekomunikačního úřadu. Pouze Telecom je hodnotí negativně, ostatní je vítají a očekávají pokles cen a větší konkurenci. Ta již začíná narůstat, objevily se dvě další nabídky hlasových služeb na bázi volby operátora. Obě již zahrnuji i místní hovory! (Lupa, 05.09.2002)
Regulátor se konečně rozhoupal!
Český telekomunikační úřad včera konečně stanovil novou výši propojovacích poplatků, vypočtenou již na základě metody LRIC. Z dosavadních 60 haléřů ve špičce klesl poplatek na 41 haléřů! To bude mít významný vliv na hlasové služby, včetně služeb na bázi volby operátora. Současně regulátor upravil i své rozhodnutí ohledně Internetu. (Lupa, 04.09.2002)
Jak je to s volbou operátora?
Je Tele2 lacinější než Český Telecom, nebo naopak dražší? Proč nejsou nabízeny místní a internetové hovory přes volbu operátora? A proč jsou vlastně Aliatel a Tele2 prvními vlaštovkami, zatímco ostatní operátoři s volbou operátora stále vyčkávají? Nejspíše čekají na další výrok regulátora, který měl přijít již v červenci. (Lupa, 03.09.2002)
Tele2: levnější telefonování už i pro malé!
Po Aliatelu přichází s hlasovými službami na bázi volby operátora také společnost Tele2. Její služby ale míří hlavně do segmentu domácností a malých firem. Podmínky vypadají velmi slibně: ceny nižší než u Českého Telecomu, žádný paušál, žádné aktivační poplatky, žádná "minimální konzumace". (Lupa, 30.08.2002)
Proč byl indos.cz off-line?
Minulý víkend, a ještě v pondělí, bylo vše v doméně indos.cz nedostupné. WWW stránky se nenačítaly a maily se vracely jako nedoručitelné. Příčinou bylo nezaplacení udržovacího poplatku 840,- Kč vlastníkem domény, kterým je Autocont On Line. Situace se normalizovala až v úterý 27.8.2002. (Lupa, 29.08.2002)
   Předchozí články [1...30]    Následující články [61...90]