Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2002 - část 3.
Články [1...30] [31...60] 61...90 [91...120] [121...139]
Dočkáme se zpřístupnění?
Dnes by měla vláda projednat návrh novely telekomunikačního zákona, který mj. řeší otázku zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling). Podle našeho závazku k EU by měla platit již od 1.1.2003. Pokud se tak stane, mohli bychom se dočkat nástupu skutečné konkurence v telekomunikacích. (Lupa, 28.08.2002)
Chceme vůbec lacinější Internet?
Programové prohlášení nové vlády, ani koaliční dohoda, se explicitně nehlásí k požadavku na zlevnění přístupu k Internetu. Činí tak jen nepřímo, odkazem na koncepce EU, které na zlevňování trvají dosti důrazně. Jak to nakonec u nás dopadne? Budeme dotovat přístup k Internetu ze státní kasy, jako v Maďarsku? (Lupa, 23.08.2002)
Zvrácená logika Telecomu
Na novém konceptu Českého Telecomu pro komutovaný Internet je velmi udivující způsob, jakým Český Telecom "zvrátil" logiku rozhodnutí nezávislého regulátora. Podařilo se mu postavit je doslova na hlavu, z podílu udělat příplatek ke koncové ceně a vše obrátit jako zbraň proti svým konkurentům. (Lupa, 21.08.2002)
Neslavné výroky slavných V
Mnoha slavným lidem se v určitou dobu zdálo, že všelijaké vynálezy typu telefonu, rozhlasu a televize či atomové energie jsou zcela k ničemu. Například že telefon zapotřebí kvůli dostatku poslíčků. Nebo že televize nemá perspektivu, protože lidi by unavovalo koukat každý večer na nějakou dřevěnou bedýnku. (Lupa, 9.08.2002)
Neslavné výroky slavných - IV
Umí Karel Kühnl počítat do 80 miliard? Jaký je vztah bývalého premiéra Miloše Zemana k počítačům? Používá je vůbec? Slouží podle něj počítače pouze k počítání, nebo i k něčemu jinému? Fungoval exministr Březina jako internetová proxy brána? A co nový ministr Mlynář - má pravdu když říká že byte má tisíc bitů? (Lupa, 2.08.2002)
Doménová revoluce ve veřejné správě?
Koncem loňského roku se sdružení CZ.NIC rozhodlo svěřit pět domén druhé úrovně (gov.cz, edu.cz, mil.cz, org.cz a int.cz) Úřadu pro veřejné informační systémy. Nyní ÚVIS přichází se standardem, který říká, jak by tyto domény měly být využity. Dojde k přeadresování celé veřejné správy do domény gov.cz? (Lupa, 29.07.2002)
Neslavné výroky slavných - III.
Kdo je skutečným otcem Internetu? Americký viceprezident Al Gore, který se do této role pasoval sám? Nebo Bill Gates, kterému jsme otcovství přisoudili až u nás doma? Že by v očekávání tučných alimentů? Ještě že na otce Internetu nekandiduje takový Václav Klaus. Co kdyby se (Internet) nakonec přeci jen zhroutil, jak předpovídali někteří odborníci? (Lupa, 26.7.2002)
Neslavné výroky slavných - II.
Problém Y2K byl vzácnou a neopakovatelnou příležitostí, jak se ztrapnit nějakým (ne)slavným výrokem. Většině zájemců se to podařilo ještě před magickým datem 1.1.2000, ale našli se i tací, kterým se to podařilo až poté. Nebo to bylo všechno úplně jinak a rok 2000 se ve skutečnosti odehrál již o čtyři roky dříve? (Lupa, 19.07.2002)
Mlynář: ministr bez portfeje, nebo pro ICT?
Členem včera jmenované vlády se stal i poslanec Vladimír Mlynář. Bude ministrem bez portfejem, nebo šéfem ministerstva pro informační technologie? Zřejmě obojím, ale postupně. Hlavně ale: čím by se měl zabývat? Stručně řečeno: informačními technologiemi a telekomunikacemi. (Lupa, 16.07.2002)
Neslavné výroky slavných I.
Je léto, doba dovolených, a tak snad ani zde na Lupě nezaškodí menší seriál na poněkud oddechové téma. Seznámíme se v něm s výroky známých osobností, které časem ztratily na své razantnosti - ba co více, z dnešního pohledu vypadají jako opravdu pořádné úlety. Začneme rovnou slavnými výroky o počítačích. (Lupa, 12.07.2002)
Zakázané ADSL: co bude dál?
Současný zákaz ADSL od regulátora má pouze charakter dočasného pozastavení, na základě předběžného opatření. Správní řízení, které regulátor v "kauze ADSL" zahájil, však běží dál a teprve jeho výsledek by měl definitivně rozhodnout. I pak ale může dojít na přezkoumání rozhodnutí regulátora soudem. (Lupa, 09.07.2002)
Od starého dobrého telefonu až k ADSL - V.
Praktické použití ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) technologií vyžaduje, aby na místní smyčce byly nasazeny ADSL modemy, tzv. splittery a DSLAMy, tj DSL Access Multiplexory. Jaká je role a funkce těchto zařízení? A jaké možnosti připadají v úvahu, aby mohla existovat konkurence v oblasti ADSL služeb? (Lupa, 04.07.2002)
Proč regulátor zakázal ADSL?
Včerejší informace o zákazu testovacího provozu ADSL se potvrdily. ČTÚ vydal své předběžné opatření již minulý čtvrtek, 27.6., ale teprve včera (v úterý 2.7.) se dostalo do rukou většiny zainteresovaných stran. Způsobil to netradiční rozdělovník? A čím vlastně regulátor zdůvodňuje své rozhodnutí? (Lupa, 03.07.2002)
ČTÚ zakázal Telecomu jeho ADSL!
Společnost Tiscali včera večer uvítala rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, který měl vydat předběžné opatření v kauze ADSL a Telecomu zakázat jeho "regionálně omezený testovací provoz" ADSL služeb. Z jiných zdrojů ale tato informace dosud není potvrzena. (Lupa, 02.07.2002)
Od starého dobrého telefonu až k ADSL - IV.
Technologie ADSL dosahuje přenosových rychlostí až 7 či dokonce 9 Mbit/s, byť jen v jednom směru (a v opačném pouze desetinu této rychlosti). Je to možné díky tomu, že využívá podstatně větší šířku přenosového pásma na místní smyčče. V praxi ale velmi záleží i na délce a celkové kvalitě místní smyčky. (Lupa, 26.06.2002)
Telecom chce jít k soudu
Po ostřejší rétorice kolem volby operátora hodlá Telecom přitvrdit i své činy. Oznámil, že podá soudní žalobu na cenové rozhodnutí regulátora ohledně cen za přístup k Internetu. Zřejmě tím ale nedosáhne pozastavení právních účinků, jako se mu to podařilo v kauze regulátorem nařízené propojovací dohody s GTS. (Lupa, 21.06.2002)
Kolik co stojí v Internetu do škol?
Z konečně zveřejněných smluv mezi MŠMT a GD vyplývá, na kolik přijde školský intranet a jednotlivá PC dodané do škol. Každé vyjde jednorázově na více než 48 tisíc korun a k tomu pak 3005 Kč za každý z 36 měsíců provozu. Je to moc nebo málo? I na to bude odpovídat NKÚ. (Lupa, 19.06.2002)
Volba operátora: je rozhodnuto?
Český telekomunikační úřad konečně vydal tolik očekávané rozhodnutí o cenách v rámci volby operátora. Aliatel se již nechal slyšet, že bez dalšího výrazného snížení cen nebude moci nabízet místní hovory skrze volbu operátora. Naopak Telecom očekává značné negativní dopady na své hospodářské výsledky. (Lupa, 18.06.2002)
Od starého dobrého telefonu až k ADSL - III
Dalším vývojovým stádiem veřejné telefonní sítě je síť ISDN (Integrated Services Digital Network). Ta dokáže využít existující místní smyčky rychlostí 160 kbps a svým uživatelům nabízet přenosové kanály o rychlosti 64 kbps. Na rozdíl od ADSL však ISDN kanály stále ještě prochází skrz telefonní síť i skrz její ústředny. (Lupa, 17.06.2002)
Co zbývá do volby operátora?
V kalendáři už jen pár dní. Český Telecom sice hodlá vyvézt zástupce ministerstva dopravy do Jihlavy a demonstrovat jim zde připravenost své sítě, ale pro praktické spuštění stále chybí klíčová dohoda o cenách. Operátoři se očividně sami nedohodnou, a tak se stále čeká na verdikt regulátora. Ten by snad měl přijít v pátek. (Lupa, 13.06.2002)
SPIS chce data bez DPH
Již pro novou vládu jsou určeny impulsy, přicházející od sdružení SPIS: občanka v podobě čipové karty, elektronická podoba rodného listu, email již od kolébky, možnost teleworkingu a práce z domova podporovaná zákony, a v neposlední řadě lacinější Internet a datové přenosy - o odpuštěnou DPH. (Lupa, 12.06.2002)
Od starého dobrého telefonu až k ADSL - II.
Největší událostí v dějinách telefonní sítě byla její digitalizace. Postupovala od středu telefonní sítě směrem k jejím okrajům, které ale dosáhla až s nástupem sítí ISDN. Jak se to projevilo na možnostech přenosu dat skrz telefonní síť? Proč je vnitřek telefonní sítě dimenzován na rychlosti v celistvých násobcích 64 kbps? (Lupa, 10.06.2002)
Kontrola emailů na pracovišti: ano či ne?
Nedávný průzkum společnosti TNS Interactive ukázal, že na 40 procent podniků kontroluje emaily svých zaměstnanců. Je to oprávněné, nebo není? A co ve skutečnosti znamená ono "kontrolovat"? Kde je vlastně problém? Lze nějak mírnit rozpory mezi požadavky zaměstnavatelů a právem zaměstnanců na ochranu jejich soukromí? (Lupa, 07.06.2002)
Dva kroky k volbě operátora
Termín zavedení volby operátora se blíží, a s ním přichází i dvě novinky: testovací provoz volby operátora mezi Aliatelem a Českým Telecomem a nové "bezkreditové" tarify Českého Telecomu (HOME ZERO a BUSINESS ZERO). Největší překážka, kterou je dohoda mezi operátory o cenách, však stále není překonána. (Lupa, 05.06.2002)
Jak jsme na tom s budováním informační společnosti?
Podle včera vydané "první zprávy o pokroku" v realizaci eEurope+2003 jsme zhruba na průměru kandidátských zemí, pokud jde o většinu sledovaných ukazatelů. Ale například podklady o vybavenosti našich škol počítači a Internetem jsme vůbec nestihli dodat včas. (Lupa, 04.06.2002)
Od starého dobrého telefonu až k ADSL - I.
Technologie ADSL nespadla z nebe, ale je dalším postupným krokem na cestě k co nejefektivnějšímu využití již existujících zdrojů, v daném případě tzv. místních smyček. Zde je první díl malého seriálu, který se snaží popsat principy a myšlenky, ze kterých ADSL vychází. (Lupa, 03.06.2002)
Jak by ADSL mohlo vypadat, kdyby...
Jak vychází srovnání služeb ADSL od Českého Telecomu se situací v zemích jeho strategického partnera? Ve Švýcarsku má Swisscom téměř identickou skladbu tarifů a také čelí obvinění ze zneužití dominantního postavení. V Nizozemí a v Belgii naopak již funguje wholesale, po kterém tak volají čeští alternativní operátoři. (Lupa, 31.05.2002)
Jaké je IOL Platinum?
Kolik stojí IOL Platinum? Kolik zaplatíte navíc za pronájem ADSL modemu? Jaká data se počítají a jaká ne? Jaký obsah dostanete v rámci IOL Platinum? Jaké jsou zaváděcí ceny? Jak dlouho si na zavedení počkáte? Jakému okruhu zákazníků jsou služby ADSL Českého Telecomu určeny? Zde jsou přehledné faktografické údaje. (Lupa, 31.05.2002)
ADSL už je, ale ještě není
Český Telecom již na českém trhu začal nabízet své služby ADSL. Tvrdí ale, že ještě nejde o řádný komerční start, nýbrž jen o "regionálně omezený testovací provoz", který by měl otestovat hlavně ekonomické a provozní aspekty nabídky. Alternativní operátoři to považují za pokus zlikvidovat konkurenci a ustavit nový monopol v širokopásmových službách. (Lupa, 30.05.2002)
BELCOM
Na akademické půdě eLearning zatím spíše začíná a usiluje o podporu i oficiální uznání. V některých firmách, kde si spočítali jeho přínos, jsou již dále (například v Českém Telecomu). Největší projekty eLearningu jsou však teprve na obzoru a týkají se spíše celoživotního vzdělávání, veřejné správy a nižšího školství. (Lupa, 29.05.2002)
   Předchozí články [31...60]    Následující články [91...120]