Články, publikované v Lidových novinách - 2013
>>> stáhněte si všechny komentáře jako e-book <<<

Povinné datové schránky se znovu odkládají
Také pro zaměstnavatele se povinnost elektronické komunikace s ČSSZ o rok odkládá, na počátek roku 2015 (Lidovky.cz, 11.12.2013)
Wangiri, aneb: jednou a dost
Wangiri je nový druh podvodů, páchaných prostřednictvím telefonní sítě. Spočívá v krátkém prozvonění, s cílem přimět někoho, aby zavolal zpět (na draze zpoplatněné číslo). (Lidovky.cz, 27.11.2013)
Nenaleťte šmejdům po telefonu!
Asi nejúčinnější formou boje proti nejrůznějším podvodům by bylo jejich intenzivnější veřejné pranýřování (Lidovky.cz, 13.11.2013)
Potřebuje elektronizace restart?
Nařízení EU s názvem eIDAS slibuje měnit pravidla fungování elektornických podpisů, značek a časových razítek, stejně jako možnosti elektronické identifikace (Lidovky.cz, 16.10.2013)
Aukce: dva noví, místo jednoho
Do druhého pokusu o aukci se nakonec přihlásili všichni tři stávající operátoři (což se čekalo), a hned dva zájemci o roli nového hráče (což se moc nečekalo) (Lidovky.cz, 2.10.2013)
Povinné datové schránky se odkládají
Povinnost elektronické komunikace všech živnostníků s Českou správou sociálního zabezpečení, která by fakticky znamenala povinnost zřídit si datové schránky, se nakonec přeci jen odkládá (Lidovky.cz, 19.9.2013)
Máme se trápit digitální kontinuitou?
Začíná druhý pokus o aukci kmitočtů pro mobilní sítě. Bude úspěšnější než ten první, který dobře nedopadl? (Lidovky.cz, 22.8.2013)
Povede se aukční reparát?
Začíná druhý pokus o aukci kmitočtů pro mobilní sítě. Bude úspěšnější než ten první, který dobře nedopadl? (Lidovky.cz, 22.8.2013)
Co je neomezený Internet?
K diskusi o síťové neutralitě, kterou rozjíždí Český telekomunikační úřad (Lidovky.cz, 8.8.2013)
Na úřad už jen po drátě?
Má být komunikace občanů a podnikatelů s veřejnou správou nadále už jen čistě elektronická, nebo má vždy existovat možnost výběru? (Lidovky.cz, 25.7.2013)
Berete si svůj mobil i na dovolenou?
O změnách v roamingu (Lidovky.cz, 11.7.2013)
Datové schránky jsou s námi již 4 roky
K výročí datových schránek, které byly spuštěny k 1.7.2009, a naplno fungují od 1.11.2009 (Lidovky.cz, 26.6.2013)
Když vás uhání něčí naháněč
O praktikách operátorů, či spíše jimi najatých subjektů, kteří obvolávají zákazníky a často dosti nevybíravě se je snaží všemožné přemlouvat. (Lidovky.cz, 12.6.2013)
Spam v datových schránkách
O tom, jak Česká pošta rozesílal do datových schránek nabídku své služby Datový trezor (Lidovky.cz, 29.5.2013)
Není virtuál jako virtuál
o klasifikaci virtuálních mobilních operátorů (napsáno pro Lidovky.cz, nepublikováno)
Zbláznili se mobilní operátoři?
Mezi našimi mobilními operátory došlo k bleskové cenové válce. Oni sami ale takovouto možnost vylučovali. Připouštěli ji pouze za předpokladu "neracionálního chování" managementu některého z operátorů (Lidovky.cz, 17.4.2013)
Elektronizace za trest
Ani tak silný resort, jakým je vnitro, si netroufnul nařídit datové schránky jako povinné i pro všechny živnostníky. Fakticky ale datové schránky pro živnostníky povinné jsou (Lidovky.cz, 3.4.2013)
Černý telekomunikační pátek
V pátek 8.3.2013 regulátor (ČTÚ) oznámil, že ruší aukci na kmitočty pro mobilní sítě - kvůli tomu, že cena se vyšplhala příliš vysoko. (Lidovky.cz, 20.3.2013)
Poručíme větru, dešti … i mobilním technologiím
Evropa dala světu technologii GSM, a stála i u zrodu technologií 3G. Ovšem s technologií LTE jí už ujel vlak - a tak by se nyní ráda pokusila o návrat, alespoň u technologií 5. generace. (Lidovky.cz, 6.3.2013)
Až nám příště bude Unie zase něco říkat ….
Evropská unie hodně mluvila o potřebě investic do rozvoje broadbandu, jako jedné z mála možností jak posílit naši konkurenceschopnost. V programu CEF (Connecting Europe Facility) měla na tento účel připraveno 9 miliard EUR. Jenže po seškrtání unijního rozpočtu vzala všechna vzletná slova za své a z 9 miliard v CEF-u zbyla pouhá 1miliarda (Lidovky.cz, 20.2.2013)
Čeká nás roamingový rozvod
Dnes ještě bereme jako samozřejmost, že služby v roamingu nám poskytuje náš "národní" mobilní operátor. Od poloviny roku 2014 to ale bude moci být jinak: poskytovatele roamingu si budete moci vybrat nezávisle na tom, kdo vám poskytuje mobilní služby "doma" (Lidovky.cz, 6.2.2013)
Velká hra o úzké pásmo?
Aukce kmitočtů pro mobilní sítě stále pokračuje. Ale neméně velký souboj se možná odehrává paralelně s ní, pokud PPF skutečně usiluje o převzetí Telefóniky. (Lidovky.cz, 23.01.2013)
Pošlete svá podání znovu!
S koncem kalendářního roku došlo k reorganizaci finančních úřadů, a s nimi i ke změnám jejich datových schránek. Jenže v těch starých a rušených někde zůstaly dosud nevyzvednuté zprávy, které již nově nejsou dostupné. A tak finanční úřady vyzývají k opakovanému zaslání takovýchto podání. (Lidovky.cz, 09.01.2013)