Vyšlo v Lidových novinách, 2.10.2013, jako komentář
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b13/b1003001.php3

Aukce: dva noví, místo jednoho

Toto pondělí skončil termín pro podávání přihlášek do aukce nových kmitočtů pro mobilní sítě. A dopadlo to docela jinak, než jak se původně předpokládalo. Tedy stávající operátoři se přihlásili všichni, o tom snad nikdo nepochyboval. Ale pokud jde o nové hráče, zde se původní prognózy vůbec nenaplnily. Protože místo jednoho nového zájemce se přihlásili hned dva. Navíc úplně jiní: zatímco původně se najisto počítalo se skupinou PPF, ta to nakonec vzdala. Místo ní si teď budeme muset zvykat na dvě úplně nová jména: Revolution Mobile a TASCIANE.

Překvapení to určitě bylo jak pro organizátora aukce, tedy pro Český telekomunikační úřad, tak i pro tři stávající operátory. Pro ČTÚ to určitě bylo velmi příjemné a vítané překvapení, či dokonce naplnění jeho tajných přání (že se přihlásí více než jeden zájemce). Ale pro trio stávajících operátorů to už tak vítané není. Hlavně kvůli tomu, že to podkopává jejich argumentaci o nesprávném, až diskriminačním nastavení podmínek aukce.

Všichni tři totiž vyjadřovali svou nespokojenost s podmínkami aukce, a podle očekávání se největším trnem v jejich oku stalo vyhrazení části nejlukrativnějších kmitočtů (v pásmu 800 MHz) právě pro nového hráče. Tedy, abychom byli přesní: pro nové hráče (v množném čísle), nikoli pro nového hráče (v jednotném čísle). Protože právě v tom je velký rozdíl.

Pokud by se skutečně přihlásil jen jeden nový hráč, nemusel by s nikým soutěžit a mohl by získat vyhrazené kmitočty za jejich vyvolávací cenu. Což stávající operátoři vehementně kritizovali, tu jako nedovolenou podporu, jindy jako diskriminaci vůči nim. Byť to unijní pravidla umožňují, a k podpoře nových hráčů přímo vyzývají. Ale "starým hráčům" se nelze divit, že se netváří zrovna libě na jakoukoli představu další nové konkurence, která by je přinutila více soutěžit a více bojovat o zákazníky. A že podnikají i konkrétní kroky, v podobě stížností či dokonce žalob na podmínky aukce, které považují za neférové.

Podstatné je ale to, že podobné stížnosti a žaloby jsou vesměs postaveny právě na předpokladu, že se do aukce přihlásí skutečně jen jeden nový zájemce, a tak nebude mít s kým soutěžit. Ovšem teď, když se přihlásili zájemci dva, je rázem všechno jinak. Aukce se vlastně rozpadla na dvě samostatná kolbiště, přičemž na jednom z nich se mezi sebou utkají oba noví hráči (o jednu konkrétní skupinu kmitočtů, vyhrazených právě pro jejich souboj), zatímco trio stávajících hráčů se utká na druhém kolbišti, o zbývající kmitočty. Klidně to tedy může dopadnout i tak, že první souboj bude tvrdší a vyžene ceny výše, než ten druhý. Pak je ale celá argumentace stávajících operátorů, na které zakládají své stížnosti a žaloby, jaksi na vodě.

A co z pohledu koncových zákazníků? Co pro ně znamená, že se místo jednoho nového zájemce přihlásili rovnou dva? Pro ně se tím asi moc nemění, protože vyjít z aukce jako vítěz, a mít šanci budovat nového operátora, má fakticky jen jeden z obou nových hráčů. Díky vzájemnému souboji by to ale mohl být "ten lepší", který v aukci zvítězí.