Čeká nás roamingový rozvod
Mobilní roaming, umožňující používat vlastní mobil i v zahraničí, byl ještě nepříliš dávno úplným zlatým dolem pro mobilní operátory. Protože ti na něm dokázali generovat opravdu velmi zajímavé výnosy. A to i přesto, že pro koncové uživatele byl roaming naopak symbolem dobře nastražené pasti: něčeho, na čem se daly velmi rychle prodělat i docela drahé kalhoty, pokud si člověk nedal opravdu dobrý pozor. Kvůli horentně vysokému hovornému u hlasových služeb, a ještě více kvůli astronomickým cenám datových služeb v roamingu.
Není proto divu, že právě roaming padl do oka Bruselu a jeho snahám o regulaci všeho možného. A možná i proto, že předražený roaming trápil i hodně a často cestující eurobyrokraty, vzaly věci poměrně rychlý spád: regulační orgány Unie se moc nezdržovaly nějakými vlastními pravidly a regulemi a operátorům rovnou nadiktovaly postupný pokles maximálních koncových cen, které mohou účtovat svým zákazníkům v roamingu. Pravdou je, že díky tomu dnes platíme za hovory i za SMSky v roamingu podstatně méně, než jsme platili dříve - byť jen v rámci EU. Navíc to neskončilo jen u hlasových služeb, ale došlo i na mobilní data: i u nich díky regulaci cena výrazně poklesla, a navíc bylo povinně zavedeno i opatření, chránící před tzv. šokem z vysokého účtu: jakmile by účet zákazníka za datové služby měl překročit 50 €, operátor ho na to musí upozornit a musí si vyžádat jeho souhlas s dalším poskytováním datových služeb.
Jenže popisovanými kroky to neskončilo. S účinností od 1. července 2014 je totiž připraveno další významné opatření, které má šanci zásadně změnit pravidla fungování mobilního roamingu. Jde o jakýsi "roamingový rozvod", či jen prozaičtější "rozdělení" něčeho, co dosud chápeme jako nedělitelný celek a možná nás ani nenapadne, že jsou to vlastně dvě různé věci, které klidně mohou být odděleny. Posuďte sami: když si dnes vybíráte nějakého mobilního operátora, aby vám poskytoval své služby na území ČR (tedy jako svého "národního operátora"), automaticky počítáte s tím, že to bude právě on, kdo vám bude poskytovat také roamingové služby. Tedy že když se svým mobilem vycestujete do zahraničí, a zde budete využívat nějaké služby v roamingu, bude vám je účtovat váš "národní operátor", za své ceny a podle svých podmínek. Byť technicky vám tyto služby bude poskytovat příslušný roamingový partner vašeho "národního operátora".
Může to ale fungovat i jinak: tak, že když už budete v zahraničí, necháte si roamingové služby poskytovat (a účtovat) přímo od toho (místního) operátora, kterého si sami vyberete, za jím určené ceny a podmínky. Vlastně to bude podobné situaci, kdy si v zahraničí pořídíte novou SIM kartu od místního operátora - ale s tím podstatným rozdílem, že zde svou SIMku nebudete měnit, a zůstane vám i vaše původní (národní) číslo, na kterém budete stále dostupní.
Formálně půjde o možnost výběru alternativního poskytovatele roamingu (ARP, Alternative Roaming Provider), a od 1. července 2014 to bude muset fungovat: váš "národní operátor" vám od tohoto data musí umožnit výběr toho, kdo vám bude poskytovat roamingové služby. Bude tedy na vás, zda i nadále zůstanete u něj, nebo si vyberete některého z alternativních poskytovatelů roamingu (ARP). Pokud tak učiníte, budete k němu moci přejít prakticky okamžitě a zdarma. A váš "národní operátor" vám v tom nebude smět jakkoli bránit.