Mobilní roaming
Rada EU chce nabídnout roamingovou almužnu a specializované služby
Rada EU se již shodla na společném protinávrhu k původnímu návrhu tzv. Propojeného kontinentu. Roaming ještě ukončit nechce, a v rámci síťové neutrality chce providerům uvolnit ruce. (Lupa, 06.03.2015)
Čeká nás v EU roamingová almužna a pozitivní cenová diskriminace?
Jednání o tzv. Propojeném kontinentu vloni uvízlo na mrtvém bodě. Nynější lotyšské předsednictví se jej snaží oživit novými radikálními návrhy. Týkají se roamingu i síťové neutrality. (Lupa, 02.02.2015)
Odděleného roamingu se (jen tak ne)dočkáme
Od 1.7. budou mít zákazníci právo vybrat si jiného (alternativního) poskytovatele mobilních roamingových služeb. Jenže asi nebude z čeho vybírat - žádný alternativní poskytovatel zatím není na obzoru. (Lupa, 09.06.2014)
Q&A: Vše, co jste chtěli vědět o roamingu, ale báli jste se zeptat
Od července vstoupila v platnost další fáze regulace cen roamingu. Co to pro zákazníky znamená? Jak je to s mobilními daty? A co se vyplatí? Nabízíme vyčerpávající odpovědi. (Lupa, 04.07.2013)
Roaming za rok možná úplnì zmizí. Za týden ale dále zlevní.
Evropská komise zmìnila názor a místo otevření roamingového trhu chce roaming v rámci Unie rovnou zrušit. Jenže až příštím roce. Letos, od 1.7.2013, nastupuje již dříve plánované zlevnění. (Lupa, 24.06.2013)
Oddělený prodej roamingových služeb a změny u služby Vodafone Passport data
Od 1.7.2014 si budeme moci vybrat jiného poskytovatele roamingových služeb, než je náš domácí mobilní operátor. Vodafone dále zhoršil podmínky služby Passport data. (Lupa, 28.01.2013)
Evropský roaming 2.0
Evropská komise, Rada EU a zástupci Evropského parlamentu se předběžně dohodli na nové podobě regulovaných roamingových služeb, která by měla platit již od 1. července. Kromě dalšího snižování regulovaných cen čeká zákazníky i možnost výběru roamingového operátora. A operátory povinné otevření jejich sítí pro virtuály. (Lupa, 07.05.2012)
Čeká nás revoluce v roamingu?
Evropská komise chce oddělit poskytování národních a roamingových mobilních služeb. Zákazníci by si nově mohli volit oba poskytovatele nezávisle na sobě. (Lupa, 11.07.2011)
Stalo se: operátoři si v roamingu notně přilepšují
Minutové ceny hlasového volání v roamingu klesly v ČR o více jak 20 %. Podle průzkumu evropských regulátorů ale tuzemští zákazníci stále platí o téměř 30 % více minut, než kolik skutečně provolají. Právě tolik obnáší rozdíl mezi skutečnými a účtovanými minutami, daný rozdílem mezi sekundovou a minutovou tarifikací. Brusel by to ale mohl zatrhnout. (Lupa, 01.09.2008)
Stalo se: o eurotarify je zájem!
Jak je to se zájmem zákazníků o nové roamingové eurotarify? Je tento zájem malý, jak tvrdí Vodafone a některá média, či naopak docela slušný? Nebo je na jeho hodnocení ještě příliš brzy? Jaké je pozadí kauzy, ve které dostala Telefónica O2 CR pokutu za neoprávněné vysílání televize Óčko do mobilů ve své síti UMTS? O co tady vlastně šlo? (Lupa, 03.09.2007)
Eurotarify už skutečně fungují
Nejpozději do zítřejšího dne měli mobilní operátoři skutečně zprovoznit své verze roamingových eurotarifů. Vodafone a O2 tak činí dnes, T-Mobile tak učinil již počátkem srpna. Všichni tak stihli v pořadí již třetí milník (den D) na cestě ke skutečně funkčním eurotarifům. Každý z našich mobilních operátorů se ale vydal k cíli poněkud jinou cestou. V čem jsou rozdíly? (Lupa, 29.08.2007)
Levnější roaming ještě během (letošní) dovolené?
Evropská unie chtěla dosáhnout toho, aby nařízené zlevnění roamingu přineslo nižší ceny ještě během letošních prázdnin. Nakonec jen tak tak stihne alespoň závěr dovolenkové sezóny. Už si ale brousí zuby na datové služby, SMS a MMS v roamingu. Ale co samotní zákazníci? Jak konkrétně se jich regulace dotkne? Co mají sami podniknout? (Lupa, 15.06.2007)
Roaming: přinese slevy až regulace?
Mobilní operátoři sami přichází s novými roamingovými tarify, jako je Passport, Cestovatel či My Europe. Unii to ale jako zlevnění nestačí, a tak připravuje nejtvrdší formu regulace roamingu, spočívající v regulaci velkoobchodních i koncových cen. Ale ani Unie není jednotná a vítězství ještě zdaleka nemá v kapse. (doplnit, 04.05.2007)
Stalo se: na CeBITu o roamingu
Německý CeBIT, za německého předsednictví Unie, se stal příležitostí k významným oznámením a také k zásadním rozhodnutím na celoevropské úrovni. V oblasti roamingu například komisařka Redingová přesvědčila přítomné ministry o potřebě regulace i u koncových cen. Naopak RFID regulovat nechce, a u mobilní TV volá EU po kompatibilitě a větším pokroku. (Lupa, 19.03.2007)
Stalo se: bezdrátová Praha byla přiklepnuta
Pohádali se ministři v Bruselu ohledně cen za roaming, nebo se naopak shodli? Jsou představy ČTÚ o dynamickém řízení agregace u ADSL vůbec realizovatelné? Pražští radní rozhodli o výběru dodavatele pro svůj projekt celopražského Internetu zdarma. Teď už ale půjde spíše o "bezdrátovou Prahu", která Internet zdarma nabízet nebude. (Lupa, 18.12.2006)
Stalo se: tečka za Indošem
Policie odložila vyšetřování kauzy Internet do škol, neboť se jí nepodařilo najít viníka těch činů, proti kterým mířila podaná trestní oznámení. Bohužel hlavní problém neslavného Indoše byl asi někde jinde. EU již zveřejnila svou konkrétní představu regulace mobilního roamingu. Kolik by podle ní měly stát roamingové hovory? (Lupa, 17.07.2006)
Stalo se: svěrací kazajka pro mobilní operátory
Evropská unie mění svou představu o tom, jak dosáhnout zlevnění roamingu. Místo regulace koncových cen teď uvažuje o cenovém stropu pro velkoobchodní ceny za roaming. Operátoři to přirovnávají ke svěrací kazajce, kterou na ně EU chystá. V Rize byla podepsána ministerská deklarace k eInclusion, má zajistit "bezbariérovou" informační společnost. (Lupa, 26.06.2006)
Stalo se: konec sebevražedné reklamy
Předběžné opatření soudu zastavilo reklamní kampaň T-Mobile, která přesvědčovala o zbytečnosti toho, co sama propagovala. Eurotel přece jen zavedl přenositelnost ze své sítě NMT, ovšem jen do své vlastní GSM sítě. Vodafone zavádí u svého nového roamingu Fair Use Policy. Stát chce od roku 2009 provozovat vlastní databázi dlužníků. (Lupa, 12.06.2006)
Levnější roaming? Ale kdepak!
Nejnovější statistiky ukazují, že i přes halasně deklarované zlevňování se ceny mobilního roamingu moc nezměnily. O kolik bychom platili méně, pokud by Unie prosadila svá regulační opatření? (digiweb, 21.11.2006)
Levnější roaming: najednou to jde!
Ledva Evropská komise ukázala, že to se snižováním cen roamingu myslí opravdu vážně, a že hodlá jít až do cenové regulace, začali mobilní operátoři náhle sami nacházet prostor k výraznému zlevňování. Je ale na tlaku od EK vše úplně v pořádku? (digiweb, 16.05.2006)
Stalo se: Viviane Redingová v Praze
Minulý čtvrtek navštívila Prahu evropská komisařka pro informační společnost a média, Viviane Redingová. Z mnoha aktuálních témat se zaměřila hlavně na problematiku snižování roamingových poplatků. Volný už popustil otěže svého ADSL2+, zrychlit jej na 10 Mbit/s a chystá se na triple play. GTS Novera přejmenovává a podává další žalobu na Telecom. (Lupa, 10.04.2006)
T-Mobile Cestovatel: konečně nějaký pohyb v mobilním roamingu
Nové tarifní zvýhodnění od T-Mobile nabízí nelineární cenu za roamingové hovory, místo dosavadní lineární. Tomu, kdo v zahraničí volá déle, to přinese zlevnění. Naopak pro toho, kdo volá jen krátce, to může přinést i citelné zdražení. (digiweb, 20.12.2005)
Stalo se: varování spotřebitelům
Sdružení SOS varuje spotřebitele před tím, aby si zbytečně nezavírali cestu k využití mobilní přenositelnosti. Ke spotřebitelům náhle promlouvá i BSA (Business Software Aliance), a varuje je před podezřele laciným softwarem. O čem hovořilo nejvyšší vedení Eurotelu na setkání s novináři? Jak se staví k myšlence MVNO, či k roamingovým poplatkům? (Lupa, 28.11.2005)