Články o společnosti MobilKom a značce U fon
U:fon je prodán
Český MobilKom a jeho U:fon mění vlastníka: skupina Penta je prodává Dial Telecomu. Formálně jde o prodej mezi vlastníky, kteří oba sídlí v kyperském Limassolu. (Lupa, 08.02.2011)
U:fonovo ADSL jako důkaz?
U:fon začne brzy nabízet ke svým službám i přeprodávané ADSL. Jak tento jeho krok zapadá do celkové situace na trhu s ADSL? Ovlivní to šetření ÚOHS? (Lupa, 07.02.2011)
Vodafone si vypomohl U:fonem
Společnosti Vodafone a Mobilkom včera oficiálně představily svou vzájemnou spolupráci, byť poněkud asymetrickou: Vodafone bude využívat mobilní datové služby Mobilkomu, resp. jeho U:fona. Naopak nikoli. Oproti očekávání ale Vodafone nepředstavil žádné nové datové tarify, které by reagovaly na nové možnosti datových přenosů. (Lupa, 30.09.2010)
Nový slogan Telefóniky: CHYTRÁ SÍŤ
Závěr letošního léta přinese zvýšené aktivity v oblasti mobilního Internetu. Telefónica ho hodlá podpořit masivní marketingovou kampaní a novým sloganem (CHYTRÁ SÍŤ). T-Mobile zase vsadil na nové datové tarify. A Vodafone s U:fonem zřejmě spojí své síly a zkombinují své technologie. (Lupa, 19.08.2010)
Stalo se: kauza mobilní terminace
Za dlouhých sedm let klesla cena za zakončení hovorů (terminaci) v mobilních sítích v ČR o pouhých 67 haléřů. Za letošní rok však poklesne o 103 haléře. Přesto Evropská komise pokárala našeho regulátora (ČTÚ) za příliš malý pokles, i za nevhodnou metodiku výpočtu regulovaných cen. Námitky měla i vůči neuložení regulace U:fonovi. Proč? (Lupa, 29.09.2009)
První operátoři zlevňují volání do mobilních sítí
K prvnímu únoru klesla regulovaná cena terminace hovorů v mobilních sítích. Podle očekávání na to hodlají reagovat hlavně VoIP operátoři. Služba 802.VOX jako první už skutečně snížila koncové ceny o 38 haléřů. Přidal se i U:fon, který zlevnil hovorné do mobilních sítí o 40 haléřů, ale jen v rámci svých mobilních tarifů. Další operátoři signalizují, že se časem také přidají. (Lupa, 03.02.2009)
Stalo se: U:fon jako regulační paradox
Evropská komise chce radikálně snížit regulované ceny za terminaci hovorů v mobilních sítích. Prý až na 2 eurocenty za minutu ze současného průměru 9 eurocentů. Mobilním operátorům se to podle očekávání nelíbí a již bijí na poplach. Ale třeba český U:fon dokáže z inkasovaných 2,99 Kč za minutu příchozího hovoru ještě vyplácet provizi svému zákazníkovi, ve výši celé 1 Kč. (Lupa, 22.09.2008)
U:fon pro všechny a navždy
V pondělí 16. června spustí U:fon své mobilní hlasové služby. A aby v silné konkurenci prorazil, rozhodl se jít ještě dál než stávající mobilní operátoři: neomezené volání ve své síti, jen za cenu paušálu, nabídne i těm, kteří by na něco takového jinde nedosáhli. Prý „pro všechny a navždy“. Dokonce i v rámci tarifu, který má výši 0 Kč. (Lupa, 03.06.2008)
Stalo se: provozuje U:fon dvě různé CDMA technologie?
Nová CDMA2000 EV-DO technologie, kterou MobilKom nasazuje ve své nové síti, není zpětně kompatibilní se starší technologií CDMA2000 1xRTT. Jak potom mohou v této síti fungovat 1xRTT telefony, které U:fon nabízí zákazníkům? Český Vodafone přišel s vlastní službou charakteru fixně-mobilní substituce, umožňující volat na pevnou linku jen za paušál. A jak pokračují jednání o roamingu? (Lupa, 21.05.2007)
U:fon chystá mobilní hlasové služby
14. května loňského roku vstoupil na náš trh nový operátor, MobilKom, se značkou U:fon. Dnes, při příležitosti svých prvních narozenin, zopakoval očekávaný termín spuštění svých mobilních hlasových služeb: ještě v průběhu léta. Kterou ze svých dvou technologií pro ně ale využije? Tu starší, CDMA2000 1X, skrze kterou již dnes poskytuje své pevné hlasové služby. (Lupa, 16.05.2008)
U:fon bilancuje a chystá mobilní hlas
Společnost MobilKom, nabízející své služby pod značkou U:fon, zatím získala skoro 33 000 zákazníků. Nově spustila digitální vysílačky, začala nabízet pevnou linku speciálně pro seniory, a obohatila svůj repertoár koncových zařízení. Mobilní hlasové služby plánuje spustit v průběhu letošního roku, mohly by prý být jeho hitem příštích Vánoc. (Lupa, 08.01.2008)
Stalo se: U:fon s etickým kodexem
U:fon spustil svoji reklamní kampaň, představil změny v nabídce a začal nabízet i smlouvy na dobu neurčitou. Své prodejní kanály hodlá rozšířit o podomní prodej skrze obchodní zástupce. Pro ně připravil "etický kodex U:fona". Apeluje zejména na upravený zevnějšek, pozitivní myšlení a umění vést prodejní rozhovor. To, co v praxi způsobuje největší problémy, až tolik neřeší. (Lupa, 13.08.2007)
Stalo se: U:fon už je zelenější
Zelených míst na mapě pokrytí U:fona utěšeně přibývá, i když ne takovým tempem, jaké bylo původně slibováno. Reálně dosahované rychlosti jeho služeb jsou zatím spíše vyšší než ty původně deklarované. Evropská komise zveřejnila plné znění svého verdiktu v kauze projektu Bezdrátové Prahy. O žádné poskytování přístupu k Internetu zdarma v něm nešlo. (Lupa, 16.07.2007)
Stalo se: provozuje U:fon dvě různé CDMA technologie?
Nová CDMA2000 EV-DO technologie, kterou MobilKom nasazuje ve své nové síti, není zpětně kompatibilní se starší technologií CDMA2000 1xRTT. Jak potom mohou v této síti fungovat 1xRTT telefony, které U:fon nabízí zákazníkům? Český Vodafone přišel s vlastní službou charakteru fixně-mobilní substituce, umožňující volat na pevnou linku jen za paušál. A jak pokračují jednání o roamingu? (Lupa, 21.05.2007)
U:fon má novou síť, ale zastaralé modemy
MobilKom sliboval hlavně připojení k Internetu, zatím to ale vypadá spíše tak, jako by jeho U:fon chtěl ze všeho nejvíce konkurovat pevným telefonním linkám. Navíc ve své moderní síti nasazuje technologicky poněkud zastaralé modemy, zabudované ve stolních telefonech. Ty zvládají nejvýše 153 kbit/s. Také objemové limity jsou dosti přísné. (Lupa, 15.05.2007)
Stalo se: pro čtvrtého mobilního operátora prý není v ČR místo
Podle předsedy Rady ČTÚ není u nás místo pro čtvrtého mobilního operátora, který by těm stávajícím mohl konkurovat nabídkou GSM a UMTS služeb. MobilKom ale chce konkurovat službami na bázi CDMA. Portugalsko, coby příští předsednická země EU, má jako prioritu zřízení jednotného celoevropského super-regulátora. Rada ČTÚ je znovu nekompletní. (Lupa, 14.05.2007)
Čtvrtý mobilní operátor: vyrobila ho média?
Eurotel kdysi získal licenci v pásmu 450 MHz pro síť NMT, ale dnes zde provozuje sít na bázi CDMA, skrze kterou poskytuje výhradně datové služby. Chystá se k obdobnému kroku také český MobilKom se svou licencí v pásmu 410 až 430 MHz? Chce se skutečně stát (čtvrtým) plnohodnotným mobilním operátorem, nebo mu tyto ambice přisoudila až média? (Lupa, 12.01.2007)