e-commerce

EU chystá e-commerce 2.0
Evropská unie, která právě teď zachraňuje celou svou „offline“ ekonomiku, chce výrazněji vsadit na elektronický obchod. Její Komise proto zveřejnila výčet toho, co vše hodlá v této oblasti udělat, i čeho chce dosáhnout – s výhledem do roku 2015. (Lupa, 16.01.2012)
Stalo se: letenky už koupíme pouze elektronické
S koncem května nastal v letecké dopravě příslovečný den D: z tradičních papírových letenek se přešlo výhradně na letenky elektronické. Ty už v poslední době výrazně převažovaly nad těmi papírovými, poměrem až 9:1. Nicméně u způsobu jejich nákupu to dosud bylo přesně obráceně, po Internetu se jich nakupovala jen asi desetina. (Lupa, 02.062008)
Vodafone chystá (mobilní) mikroplatby
Český Vodafone chystá do budoucna několik zajímavých novinek: vlastní platební řešení pro mobilní Internet, technologii Otello pro vyhledávání skrze obrázky, či adaptaci internetového obsahu pro mobilní zařízení. Svůj portál Live! již dnes rozšířil o další služby Seznamu.cz v mobilní verzi, např. o mapy.cz, sreality.cz či firmy.cz. (Lupa, 09.04.2008)
Stalo se: banky chystají mikroplatby
Po pěti dlouhých letech od likvidace prvních mikroplatebních systémů na českém Internetu se k jejich spuštění chystá ČSOB s Poštovní spořitelnou. Lidovci se před svým sjezdem hlásí k možnosti volit na všech úrovních i pomocí Internetu. Český telekomunikační úřad chce zkoumat i poptávku po službách elektronických komunikací. V Hradci Králové začala konference ISSS. (Lupa, 07.04.2008)
E-business ve výsledcích tří průzkumů
Průzkum „e-připravenosti“ od The Economist vidí hlavní překážku e-businessu v ČR v nedostatečné konektivitě. Studie TNS Factum dává konektivitu až na třetí místo v pořadí bariér komunikace firem s veřejnou správou. ČSÚ konečně provedlo a zveřejnilo výsledky šetření o ICT technologiích u domácností, podnikatelů a veřejné správy v ČR. (VIP Park, 23.04.2004)
Bílá kniha o elektronickém obchodu
Ministerstvo informatiky zveřejnilo návrh Bílé knihy o elektronickém obchodu, která by měla jít koncem měsíce do vlády. Obsahuje konkrétní doporučení na legislativní úpravy, např. v oblasti elektronického podpisu či elektronických daňových dokladů, nebo opětovné zavedení mikroplateb. Naopak v oblasti telekomunikací je poněkud bezzubá. (Lupa, 11.04.2003) Chraňte si svou platební kartu sami - II.
V listopadu loňského roku slíbila eBanka, že klientům umožní měnit disponibilní zůstatek u jejich platebních karet v reálném čase. Nyní je tato služba na světě, v podobě možnosti zamknutí (a samozřejmě i odemknutí) platební karty pro on-line transakce. Jde o nástroj, kterým si majitel může sám lépe chránit svou kartu proti eventuelnímu zneužití. (Lupa, 16.05.2002)
Chraňte si svou platební kartu sami - II.
V listopadu loňského roku slíbila eBanka, že klientům umožní měnit disponibilní zůstatek u jejich platebních karet v reálném čase. Nyní je tato služba na světě, v podobě možnosti zamknutí (a samozřejmě i odemknutí) platební karty pro on-line transakce. Jde o nástroj, kterým si majitel může sám lépe chránit svou kartu proti eventuelnímu zneužití. (Lupa, 16.05.2002)
Chraňte si svou platební kartu sami!
Vykrádání bankovních účtů přímo z bankomatů, skrze okopírované platební karty a odkoukané PINy, je určitou paralelou k nebezpečí, které hrozí platebním kartám v prostředí Internetu. Právě internetové platby však dávají vzniknout zajímavým řešením na ochranu majitelů karet - najdou tato své uplatnění i v "kamenném světě" bankomatů? (Lupa, 12.11.2001)
Máme zelenou. Kdy bude bílá?
V současné době je dokončována Zelená kniha o elektronickém obchodu a počátkem listopadu by měla být předložena do vlády. Otázkou ale je statut a další osud této knihy - jde o definitivní materiál jehož doporučení se stát bude snažit implementovat? Nebo jde pouze o výchozí materiál k diskusi státu s privátním sektorem a teprve z této diskuse vzejde definitivní materiál (tzv. Bílá kniha)? (VIP Park, 31.10.2001)
RueschLINK - bezpečné B2B platby po Internetu
Na našem trhu on-line plateb se objevuje další služba, zaměřená na zahraniční platby mezi firemními subjekty. Kromě realizace těchto plateb nabízí i možnost kontroly a řízení měnových rizik. Veškerá komunikace klienta se službu probíhá prostřednictvím Internetu. (Profit, červenec 2001)
Technické základy GSM bankingu
Přehledový článek který rozebírá různé způsoby, jak na mobilních telefonech zpřístupnit služby - od přímého zadávání příkazů, přes zabudovanou podporu jednoúčelových funkcí, SIM aplikace, SIM Toolkit až po WAP a WAPové aplikace. (Softwarové noviny, červen 2001)
HP INVENT: postupné naplňování internetové strategie
Před dvěma lety zformulovala firma Hewlett-Packard svou internetovou strategii (strategii e-služeb), kterou také začala postupně naplňovat. Nejnovějším přírůstkem je balík Netaction, zahrnující middleware na bázi J2EE a s podporou XML, určený pro vývoj, nasazení a provozování e-služeb. Současně došlo i k rozšíření dosavadního balíku HP OpenView tak, aby mohl být využit pro správu e-služeb a celého prostředí, ve kterém jsou tyto e-služby provozovány. (Softwarové noviny, červen 2001)
Jak se u nás platí kartami?
Ke konci prvního kvartálu 2001 bylo v České republice vydáno celkem 2 196 000 platebních karet Europay (tj. karet Maestro a Eurocard-MasterCard), což představuje 49% všech platebních karet u nás. Na českém Internetu se ale platí kartami jen velmi málo - zdaleka nejvíce se využívá placení dobírkou. Přesto ale výše ztrát z podvodů s platebními kartami Europay při placení na dálku přesáhla půl milionu Euro. (Lupa, 16.06.2001)
Jak se nakupuje v AlbumCity.cz
Čím oslovuje své zákazníky AlbumCity.cz, které chce být největším webovým obchodem s hudbou v ČR? (Novinky, 16.6.20000)
Co je a jak funguje Juice Pay
na českém on-line trhu se objevil další mechanismus placení - karta Juice Pay, vyvinutá bankou Citibank. (Lupa, 7.6.2000)
Technické zázemí e-byznysu
Část speciální přílohy Softwarových novin, Euro a INSIDE, věnované problematice tzv. nové ekonomiky. celá příloha je dílem více autorů, já jsem psal část věnovanou technologickým aspektům. (květen 2000)
Qbizm a její HyperQbs
Na konferenci Prague Internet World se představila nová společnost Qbizm technologies i se svým novým vývojovým nástrojem. na čem je založen? (Novinky, 25.4.2000)
V čem je problém?
O problematice placení prostřednictvím Internetu (CHIP, 6/99, rubrika: Internet),
První transakce SET v ČR
reportáž z historicky první transakce uskutečněné v ČR prostřednictvím protokolu SET, současně i popis filosofie tohoto protokolu a dalších pokusů o bezpečné transakce prostřednictvím Internetu. (CHIPweek, květen 1998).
QUO VADIS, SPIS?
SPIS, alias Sdružení pro informační společnost, uspořádalo 7. prosince v pořadí již druhé setkání s novináři. Prezentovalo zde své aktivity a plány do budoucna. Jaké jsou? (nepublikováno, prosinec 1998).
Odkud přichází portály?
Jedno z nových klíčových slov, které se začíná čím dál tím častěji vyskytovat v souvislosti s Internetem, je "portál". Jde skutečně jen o nové slovíčko, nebo o nějaký hlubší trend? (Profit, listopad 1998).
ComNet 98: Business na Internetu
Jednou z doprovodných akcí letošního Comnetu byla i dvoudenní konference s výmluvným názvem Business na Internetu. Konala se v ParkHotelu, nedaleko výstaviště, a přinesla mnoho zajímavých informací. (CHIPweek, listopad 1998).
Do bankovních útrob po síti
Jedním z velkých hitů letošního FIBEXu byly netradiční formy komunikace bank s jejich klienty, využívající možnosti moderních technologií a zejména pak Internetu. Přístup konkrétních subjektů k prezentování vlastních aktivit na tomto poli ale byl značně různorodý a názorně ukázal, že někdo to s Internetbankingem myslí opravdu vážně, zatímco jiný už asi méně (Profit, květen 1998).
FIBEX 98: Lesk a bída českého bankovnictví na Internetu
V rámci letošního veletrhu FIBEX se ve středu 6.5.1998 uskutečnil celodenní seminář "Internet a finanční služby". Některé subjekty ze světa financí jej využily jako vítané příležitosti k vlastní prezentaci a k seznámení širší odborné veřejnosti se svými aktivitami souvisejícími s Internetem. Jiné významné subjekty svou neúčastí naopak daly okázale najevo, že jejich priority jsou zřejmě někde úplně jinde. (Neviditelný pes, květen 1998).
Ze starších článků jsem k problematice obchodování a Internetu napsal samostatný článek v příloze CHIPweeku ke ComNetu 1996 (Internet a obchodování). Ke konkrétním příkladům nakupování on-line jsem se dostal mj. v doprovodném článku k sérii "K čemu je dobrý Internet" (konkrétně v článku "Je libo Lego?"). Problematice obchodování a extranetů jsem se věnoval i v jedné z reportáží z CeBITu 97 ("Od intranetu k extranetu a elektronickému obchodu"), a v obecnější rovině pak v příspěvku na ComNetu 97, i ve starším příspěvku na konferenci Datasem 95.