Články o NIX.CZ

NIX.CZ je osmý největší v Evropě
Valná hromada sdružení NIX.CZ, které zajišťuje peering na českých datových tocích, dnes projednává svůj rozpočet a ceny na příští rok. Výrazně zlevnit by mohlo připojení providerů rychlostí 10 Gbit/s. Jinak je náš NIX.CZ jedenáctý největší na světě a osmý v Evropě, a jeho "průtok" se zdvojnásobuje zhruba každý rok. (Lupa, 14.12.2006)
Srdce českého internetu už tepe rychlostí 10 Gbit/s
Neutrální peeringový uzel našeho NIX.CZ přezbrojil, a z dosavadních gigabitových rychlostí přešel na desetigigabitové. Musel, protože objemy datových toků neustále rostou, a zhruba každé dva až tři roky musí dojít k dalšímu zvýšení peeringové kapacity, na desetinásobek. Broadband si zkrátka žádá své. (Zive, 09.02.2005)
Proč kleknul NIX?
Výpadek NIXu z minulého týdne nebyl způsoben útokem ale závadou, která dala vzniknout jevu zvanému "broadcast storm". Přesná příčina není známa, stejně jako zařízení, které broadcast storm vyvolalo. Podobné příhody se bohužel stávají i jinde a nejde je úplně vyloučit. Náš NIX chce čelit možnému opakování přehodnocením pravidel pro připojování k peeringovému segmentu.
Minulý týden: NIX, Telecom, Valeski ….
Sdružení NIX se vyjádřilo k nedávnému výpadku. Největším alternativním operátorem v ČR, podle objemu výnosů, už není GTS ale Aliatel. Český Telecom již zaplatil rekordní pokutu od ÚOHS ve výši 81,7 mil. Kč. Zájem o nový Internet Expres je malý. Terence Valeski odchází z postu generálního ředitele Eurotelu již k 1. červnu.
Milníky internetového desetiletí
Ve středu 13.2.2002 uplynulo přesně 10 let od slavnostního připojení Československa k Internetu. Od té doby se toho na českém Internetu odehrálo hodně, ale které události byly nejvýznamnější? Které nejvíce ovlivnily další vývoj Internetu v ČR? Zde je malý pokus o rekapitulaci … (Lupa, 15.02.2002)
Historie naší liberalizace, díl III: Liberalizace Internetu v ČR
Přístup k Internetu je významnou součástí telekomunikačních služeb, a samotná existence Internetu a jeho dostupnost výrazně ovlivňují dění v celém sektoru telekomunikací, včetně průběhu jeho liberalizace. Podívejme se tedy, jak se k nám Internet vůbec dostal a jak byl u nás liberalizován.
Peering
Cover story Softwarových novin o připojování k Internetu
Stav peeringu na českých datových tocích
článek z přílohy ke ComNetu 97, věnovaný otázkám fungování NIX-u a momentálnímu stavu peeringu v ČR (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 22 z roku 1997)
NIX.CZ začíná přinášet ovoce
O poslání peeringového centra a sdružení NIX.CZ a o zahájení faktického peeringu prostřednictvím NIX-u (ke dni 4.2.1997).
Kde tluče srdce českého Internetu?
Televizní Zavináč včera odvysílal reportáž o peeringovém centru NIX-u. Měl jsem možnost se zúčastnit natáčení i s redakčním fotoaparátem, a zde je mé svědectví o místu, kde doslova tluče srdce celého českého Internetu.
Čím jsi a co tě trápí, český Internete?
Internet má v českých zemích již poměrně dlouhou tradici - i když jeho skutečný rozmach nastal teprve před rokem, kdy došlo k uvolnění našeho trhu datových služeb. Tento příspěvek je malým ohlédnutím zpět, a zamyšlením nad některými současnými problémy tuzemského Internetu.