Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2000
Liberalizací k novým způsobům přenosu
Liberalizace telekomunikací k 1.1.2001 byla až dosud chápána jen jako příležitost pro nové operátory. Méně se ale ví, že právě díky liberalizaci bude možné i u nás nasadit dosud nevyužívané a zcela opomíjené způsoby přenosu. Jde zejména o řešení na bázi RFC 1149, konkrétně o přenos IP datagramů prostřednictvím poštovních holubů. (Lupa, 31.12.2000)
Máme více mobilů než pevných linek
Svět mobilních komunikací u nás doslova kypí životem - ceny klesají a operátoři se předhání, nejnověji s pokrytím pražského metra a SMSkováním zadarmo. Naproti tomu ve světě pevných telefonů ceny rostou a "populace" stagnuje. Lze se pak divit, že počet mobilů v ČR již překročil počet pevných telefonů a dále exploduje? (Lupa, 21.12.2000)
Kolik bude stát Internet v roce 2001?
Český Telecom oznámil podobu svého tarifu Internet 2001 pro komutované připojování k Internetu. Pokud někdo čekal nějaké zlevnění, zejména v souvislosti s liberalizací trhu, bude zklamán, žádné zlevnění s nekoná. Naštěstí nedošlo ani pesimistická očekávání, nekoná se ani žádné zdražení. Nový tarif totiž bude přesně stejný jako ten letošní. (Lupa, 18.12.2000)
Jaké je GPRS u Eurotelu? - I. a II.
Během minulých dvou týdnů jsem měl možnost si prakticky vyzkoušet, jak funguje GPRS v síti EuroTelu. Zde jsou mé dojmy. (Lupa, 12.12.2000)
Zlatý padák pro odcházející monopol?
Okamžik liberalizace našeho telekomunikačního trhu se nezadržitelně blíží. Kýžený efekt, zejména pokles cen, je sice v nedohlednu, ale na světě už je představa, jak Český Telecom bohatě odškodnit za ztrátu monopolu - do vlády jde návrh usnesení, podle kterého by ČTc získal exkluzivitu na provozování komunikační infrastruktury ISVS. (Lupa, 11.12.2000)
Kauza propojovací dohody: zasáhnout musí regulátor
Kolem propojovacích dohod dojde na příslovečné lámání chleba. Zúčastněné strany konstatovaly nedohodu a budoucí konkurenti Telecomu vyzývají k zásahu nezávislého regulátora, kterým je Český telekomunikační úřad. Ten má povinnost zasáhnout zakotvenu přímo v telekomunikačním zákoně - otázkou je nyní spíše rychlost jeho reakce. (Lupa, 6.12.2000)
Za kolik budeme telefonovat v roce 2001? - II.
Finální návrh nových tarifů, zveřejněný Českým Telecomem ppřed týdnem, ještě není tak úplně finální a bude muset být nahrazen návrhem ještě finálnějším. Ve významnější změny ale nedoufejte, půjde spíše jen o drobnou kosmetickou retuš na nepříliš vábné tváři jednoho z balíčků. (Lupa, 4.12.2000)
Za kolik budeme telefonovat v roce 2001?
Český Telecom představil své telefonní tarify pro rok 2001. Ten, kdo s ohlašovanou liberalizací trhu očekával snižování cen, bude zklamán - dochází k dalšímu růstu cenové hladiny, podle propočtů Telecomu o pouhých 0,87 procenta. Opět ale jde o vážený průměr, některé jeho složky, například místní hovory, podraží podstatně více. Balíčky budou od 1. dubna, ale místní hovorné také nijak nezlevní. (Lupa, 28.11.2000)
Referenční nabídka propojení: myslí to Český Telecom vážně?
Český Telecom často a rád srovnává své tarify s tarify svých protějšků v členských zemích EU a dokazuje, že v absolutních hodnotách jsou souměřitelné, někdy dokonce i nižší. Podle tzv. referenční nabídky propojení, kterou ČTc zveřejnil, však jeho náklady vychází mnohonásobně vyšší! (Lupa, 27.11.2000)
Mobilní Internet podle Nokie
Finský mobilní gigant se rozhodl uspořádat svou letošní konferenci Nokia Mobile Internet Conference v naší stověžaté matičce Praze. Ohlásil zde nemálo ambiciózní záměr vyvinout technickou architekturu mobilního Internetu, a ke spolupráci vyzval všechny zainteresované. Při stejné příležitosti představila Nokia i nový komunikátor 9210, fungující na platformě Symbianu . (Lupa, 24.11.2000)
Telekomunikace v ČR: jak je hodnotí zpráva EU?
Evropská komise vydala své hodnocení naší připravenosti ke vstupu do EU za rok 2000. Hodnoceny byly i naše telekomunikace, byť nepříliš do hloubky. Zcela stranou zájmu EU zůstaly takové otázky, jako elektronický obchod či celá oblast tzv. informační společnosti. (Lupa, 13.11.2000)
Autoři ClickBoxu se představili
Za realizací služby Paegas ClickBox stojí firmy IBM a Check IT. Z autorské dílny CheckIT-u pochází dále navigační systém navIQ či hlasový portál SpeakLine. (Lupa, 2.11.2000)
UUNET se v ČR zabydluje
Po květnovém ohlášení svého vstupu na tuzemský internetový trh se český UUNET začíná mít k světu. K 1. září rozjel svůj pražský POP a v současné době má již 18 zákazníků z řad "velkých", začínajících na 2 Mbps. Pyšnit se může i "úlovkem" v podobě zakázky na 45 megabitů tranzitní konektivity pro VOL. (Lupa, 1.11.2000)
Hlasování skončilo, na daňové úlevy zapomeňte!
Poslanecká sněmovna řekla jasné NE snahám podpořit používání informačních technologií cestou daňových úlev na domácí počítače a připojení k Internetu. V koši skončilo celkem 5 navrhovaných variant. Byl to důsledek nezájmu o informační gramotnost občanů, nebo důsledek politického handlu kolem rozpočtu? (Lupa, 25.10.2000)
Úpadci v XML
Ministerstvo spravedlnosti ČR provozuje od března t.r. na Internetu evidenci úpadců. Dosud ale nebylo možné provázat tento registr s jinými informačními systémy a jediným možným přístupem k registru bylo využití jeho WWW rozhraní. Od října ale došlo k zásadní změně - nyní je možné "nasávat" aktualizační data do jiných informačních systémů, dávkovým způsobem, s volitelnou frekvencí, ve formátu XML. (Lupa, 25.10.2000)
UMTS: Licence půjdou do dražby
Nejvyšší představitelé ODS a ČSSD se dohodli na tom, že UMTS licence budou 4 a že půjdou do dražby - byť právě tuto variantu prodeje platný telekomunikační zákon neumožňuje. Výnos do 20 miliard bude rozpuštěn ve státním rozpočtu, co se získá nad tuto částku bude použito na investice a na umoření státního dluhu. (Lupa, 20.10.2000)
Dozvuky Invexu (2): mobily (blízké) budoucnosti
Kam směřuje vývoj mobilních telefonů? Budou z nich nadále hlavně telefony, nebo se dočkáme spíše jejich přerodu v zařízení, která kromě jiného umí také telefonovat? Na Invexu bylo k vidění pár zajímavých kousků, např. od Ericssonů, Motoroly či Siemensů. (lUPA, 17.10.2000)
Dozvuky Invexu 2000 (1): politici u kulatého stolu
Největší ohlas v médiích měla přítomnost Václava Klause na Invexu 2000. Nebyl ale zdaleka jediným naším politikem, který se veletrhu zúčastnil. Kromě něj Invex navštívili mj. ministři Březina a Gross či poslanci Mlynář a Langer. Co zde dělali a říkali? (Lupa, 16.10.2000)
Zpráva z Invexu: Březen bude počtvrté měsícem Internetu!
Na letošním Invexu proběhla poněkud netradiční tisková konference sdružení BMI. BYl na ní ohlášen nový, v pořadí již čtvrtý ročník akce "Měsíc Internetu". (Lupa, 12.10.2000)
Invex 2000 soutěžní
V rámci Invexu 2000 proběhla celá řada různých soutěží a anket. Kdo se stal osobností roku v informatice a v telekomunikacích, co bylo událostí roku, kdo získal ocenění Best of Invex, kdo je nominován na Křišťálový disk, či kdo byl Objevem roku? (Lupa, 11.10.2000)
Václav Klaus na Invexu 2000
Byla největší novinkou letošního Invexu účast Václava Klause, člověka vnímaného odbornou veřejností jako odpůrce informačních technologií? Proč si Václav Klaus pořídil vlastní WWW stránky, a jak argumentoval v diskusi na téma "Informační technologie - módní vlna versus vážné úvahy"? (Lupa, 10.10.2000)
GPRS už je tady! (2)
EuroTel již oznámil své GPRS tarify - jak na jeho krok reaguje druhý operátor, tj. Radiomobil? Jeho síť je podle dostupných zpráv připravena, ale GPRS jako služba pro zákazníky zatím ještě nabízena není. Jaké jsou možné příčiny? (Lupa, 6.10.2000)
GPRS už je tady!
EuroTel jako první z našich mobilních operátorů oznámil, kolik bude stát jeho GPRS - představil dva tarifní programy, které budou obsahovat jak GPRS, tak i HSCSD. Na kolik tedy přijde GPRS od Eurotelu? (Lupa, 5.10.2000)
TELE2 - další bezdrátové připojení k Internetu
Na českém trhu bezdrátového připojení k Internetu se objevil nový hráč, společnost Tele2, se švédskými kořeny. Vlastní jednu z licencí na FWA sítě v pásmu 3,5 GHz a tyto sítě také využívá pro připojování svých zákazníků. Zatím nabízí jen tři varianty připojení, v Praze a v Brně, ale plány do budoucna jsou smělé. (Lupa, 4.10.2000)
Kdy bude elektronický podpis?
1. října vstoupil v platnost zákon č. 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu. Znamená to, že od tohoto dne se již můžeme všichni a všude podepisovat elektronicky? Odpověď by mohla znít: ano i ne. Něco je možné již delší dobu, zatímco na jiné možnosti si budeme muset ještě počkat. (Lupa, 2.10.2000)
Český telekomunikační úřad naděloval
V září 2000 český telekomunikační úřad udělil nejen 3 celostátní licence na sítě FWA, ale také první licence na hlasové služby. Alternativní operátoři tak mohou začít připravovat své sítě a služby, včetně sjednávání propojovacích dohod s Českým Telecomem. (Lupa, 27.9.2000)
Máme nejlacinější, nebo nejdražší Internet?
Mezi internetovými providery a Českým Telecomem vypukla mediální přestřelka ohledně toho, zda u nás máme jedno z nejdražších připojení, které omezuje rozvoj Internetu, nebo naopak jedno z nejlevnějších připojení. Jaké jsou argumenty? (Lupa, 19.9.2000)
Redbox startuje podruhé
Téměř na rok přesně po kampani na tajemný RedBox (ve kterém se skrýval počítač na splátky a s připojením na Internet), se RedBox objevuje znovu, tentokráte jako nový internetový portál společnosti Contactel. (Lupa, 15.9.2000)
FWA 26 GHz: Už je rozhodnuto!
Přesně podle předem oznámeného harmonogramu vyhlásil Český telekomunikační úřad vítěze tendru na 3 celostátní licence sítí FWA v pásmu 26 GHz: Broadnet, GiTy/StarOne a Nextra. (Lupa, 11.9.2000)
UMTS licence: dočkáme se soutěže krásy i aukce současně?
U příležitosti prvního tuzemského hovoru v síti 3. generace se objevily informace o tom, že licence UMTS budou 4 místo původnbě očekávaných 3 ('díky uvolnění více frekvencí), a že se rozhoduje mezi jejich prodejem v aukci a přidělení na základě veřejné soutěže. Nový telekomunikační zákon však nezná pojem aukce - což by se ale dalo obejít prodejem frekvencí v aukci a následným udělením licence těm žadatelům, kteří v aukci zvítězili. (Lupa, 6.9.2000)
KPN už nemá zájem o Český Telecom!
Podle dosti neočekávaného oznámení už nizozemský KPN Telecom (resp. konsorcium TelSource, ve kterém má KPN majoritu) nemá zájem o další účast v privatizaci Českého Telecomu. Proč? (Lupa, 31.8.2000)
S Telecomem na kus řeči
Na setkání novinářů s ředitelem ČTc Klímou (koncem srpna 2000) se mluvilo o řadě zajímavých otázek - o změnách v tarifu Internet 2000, o Internetu zdarma v podání ČTc (zatím prý nebude), o vnitřní reorganizaci ČTc, o sponzorství, o ISDN balíčcích, a samozřejmě i o účasti ČTc v tendru na FWA 26 GHz. (Lupa, 31.8.2000)
FWA 26 GHz: Co nabízí Broadnet a GiTy/STAR ONE?
Co z klonkrétníhbo obsahu svých nabídek prozradili dva uchazeči o celostátní licence sítí FWA v pásmu 26 GHz? (Lupa, 30.8.2000)
3 miliony a meziroční nárůst o 455%
V tuzemsku se různá zajímavá čísla a údaje často vůbec nezveřejňují, a naopak se spíše uchovávají pod pokličkou. Určitou výjimkou je nedávné zveřejnění provozních údajů ze strany Českého Telecomu na jeho Webu. Součástí je například údaj o počtu minut provolaných v rámci připojení k Internetu i jeho nárůst o 455 procent - k tomuto optimistickému číslu je možné připočítat i odhad 3 milionů mobilních uživatelů v tuzemsku zhruba v polovině roku 2000. (Lupa, 23.8.2000)
FWA 26 GHz: Bude alternativou k Českému Telecomu Český Telecom?
Zcela nečekaně se do tendru na 3 celostátní licence FWA v pásmu 26 GHz přihlásil i Český Telecom, ačkoli podle proposic soutěže je nezpůsobilým předkladatelem nabídky (protože již provozuje celostátní veřejnou síť). Proč tedy předložil svou nabídku, která také byla okamžitě vyřazena jako nezpůsobilá? (Lupa, 17.8.2000)
Jak fungují sítě FWA 26 GHz?
Technická podstata a principy fungování sítí Fixed Wireless Access v pásmu 26 GHz, očekávané způsoby využití, nabízené služby (Lupa, 11.8.2000)
Tendr na licence v pásmu 26 GHz vrcholí
Základní informace o obsahu, pravidlech, harmonogramu a vyhlídkách tendru na tři celostátní licence v pásmu 26 GHz. (Lupa, 10.8.2000)
Odečteme si osobní počítač z daní?
Jaká je konkrétní podoba návrhu na daňové zvýhodnění domácích počítačů PC s připojením k Internetu? jaký bude další osud návrhu "Zákona o home PC", který předkládá skupina poslanců. (Lupa, 2.8.2000).
Balíčky od Telecomu
Český Telecom. ve snaze podpořit rozvoj ISDN, uvádí na trh tři různé "balíčky" - faktickt tzv. bundly, obsahující zřízení ISDN linky, připojení k Internetu a koncové zařízení určené k použití na ISDN přípojce. ? (Lupa, 19.7.2000).
Výzva podnikatelům: pomozte se státní informační politikou
Ministr Březina vyzývá k utvoření partnerství mezi podnikatelskou veřejností a veřejnou správou za účelem realizace státní informační politiky. Co je konkrétním obsahem výzvy a jak tomu rozumět? (Lupa, 18.7.2000).
Elektronický podpis: co dál?
Zamyšlení, psané týden po schválení zákona o el. podpisu: co bude nutné udělat dále, jaké kroky musí následovat, jaký lze očekávat časový horizont (Lupa, 7.7.2000).
Re: Chystá Český Telecom vlastní WebTV?
jsou zprávy o "tajeném projektu" Českého Telecomu skutečně novinkou? Nebo jsou zprávy o tom, že ČTc chystá jednoúčelové zařízení pro připojení k Internetu, již poněkud staršího data? (Lupa, 30.6.2000)
Microsoft: všechno bude Tečka NET (Lupa, 28.6.2000)
Microsoft představil světu novou strategii Microsoft.NET, původně NGWS, která podle mnoha prvních ohlasů představuje náhlou a revoluční změnu.
UMTS v ČR: dostanou licence stávající operátoři?
Třetí generace mobilních sítí již klepe na dveře, a tak se řeší způsob přidělování příslušných licencí. Ministerstvo dopravy a spojů navrhuje přidělit je stávajícím operátorům, za administrativně stanovenou cenu, a alespoň prozatím nerozšiřovat konkurenci. (Lupa, 22.6.2000)
DPH ze softwaru: vláda chce 22%
Vláda chce zatížit 22-procentní daní z přidané hodnoty obecně všechny služby (až na explicitní výjimky), mezi nimi pak i software, který je dosud zdaňován 5% (Lupa, 19.6.2000)
Český Internet bude mít svou centrální adresu
Od června 2000 je v provozu centrální adresa, na které jsou ze zákona zveřejňovány všechny veřejné soutěže (tendry) a také všechny dražby. (Novinky, 13.6.2000)
Český Telecom má nového předsedu představenstva
Na valné hromadě Českého Telecomu byl novým předsedou představenstva zvolen Ivan Pilný, dřívější šéf českého Mirosoftu a prezident SPISu. Byl to již druhý pokus dostat se do této funkce, a první úspěšný (Lupa, 9.6.2000)
Co je a jak funguje Juice Pay
na českém on-line trhu se objevil další mechanismus placení - karta Juice Pay, vyvinutá bankou Citibank. (Lupa, 7.6.2000)
Ministr Březina chce být zlým mužem ve vládě
Jaké plány má nový "IT ministr" Karel Březina, nedlouho po svém nástupu do úřadu? (Lupa, 6.6.2000)
Co je a jak funguje Juice Pay
na českém on-line trhu se objevil další mechanismus placení - karta Juice Pay, vyvinutá bankou Citibank. (Lupa, 7.6.2000)
Ministr Březina chce být zlým mužem ve vládě
Jaké plány má nový "IT ministr" Karel Březina, nedlouho po svém nástupu do úřadu? (Lupa, 6.6.2000)
Vláda rozhodovala o informační politice
Na svém zasedání dne 31.5.2000 vláda přijala Akční plán realizace SIP-u, rozhodla o tzv. centrální adrese, řešila jak rozdělí 250 milionů na státní informační politiku, a zvolila také nového šéfa ÚSISu. (Lupa, 5.6.2000).
Akční plán SIP: přesně do roka?
Akční plán realizace Státní informační politiky měl být přijat v září 1999. Nakonec byl přijat až na konci května 1999, téměř na rok přesně od schválení samotné Státní informační politiky, kterou rozpracovává do konkrétních projektů (Lupa, 31.5.2000).