Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2021
Český eGovernment v roce 2021: Bankovní identita, zákon DEPO a unijní digitální peněženky
O největší rozruch se v českém eGovernmentu letos postarala bankovní identita. Pozadu ale nezůstal ani zákon DEPO, jehož dopady pocítíme až v dalších letech. To už možná budeme nosit i nové unijní peněženky digitální identity. (Lupa, 29.12.2021)
mojeID už funguje i s úrovní záruky "vysoká"
Služba mojeID konečně spouští podporu pro nejvyšší úroveň záruky: token FIDO2 s certifikací na úrovni L2 si již můžete aktivovat pro úroveň "vysoká". Jak se to dělá a k čemu se to dá využít? (Lupa, 06.12.2021)
Co čeká český eGovernment v příštích dvou letech? I. část
Občané i firmy získají další práva z digitální ústavy. Například na osvědčení o digitálním úkonu, zápis svých údajů či legalizaci elektronického podpisu. Své digitalizace se dočkají další služby z Katalogu služeb, zejména kolem matrik. (Lupa, 25.10.2021)
Co čeká český eGovernment v příštích dvou letech? II. část
Poštovním datovým zprávám už nebude možné se vyhýbat a datovou schránku získá každý živnostník i každý, kdo se někam přihlásí pomocí své Identity občana, jak se nově bude říkat (veřejnoprávní) elektronické identitě (Lupa, 18.10.2021)
Evropské peněženky digitální identity budou průkazem i nosičem současně
Do budoucí evropské peněženky digitální identity si budete moci nahrávat jak různá pověření, tak elektronická potvrzení o atributech. Co si pod nimi představit a jaký je mezi nimi rozdíl? (Lupa, 27.9.2021)
Evropské peněženky digitální identity mají přinést online obdobu Schengenu
Při přihlašování k online službám zahraničních (veřejnoprávních) poskytovatelů dnes ještě musíte překonávat národní hranice a procházet přes speciální brány. S budoucími peněženkami digitální identity to má jít přímo, bez těchto bran. (Lupa, 20.9.2021)
Jak se bude hledat jednotné technické řešení pro evropské peněženky digitální identity?
Zatím ještě není známo, jaké má být konkrétní technické řešení budoucích peněženek digitální identity. Jasno má být za rok: do 30. září 2022 na něm má být shoda a do 30. října 2022 má být řešení zveřejněno. (Lupa, 13.9.2021)
Budoucnost elektronické identity v EU má být jednotná a decentralizovaná
Evropská komise navrhuje významné změny v oblasti elektronické identifikace: nad národními elektronickými identitami plánuje vybudovat jednotnou nadstavbu, jejímž středobodem bude evropská peněženka digitální identity. (Lupa, 6.9.2021)
Přichází Tečka za čTečkou: jak funguje?
Po mobilní aplikaci pro čtení (a ověřování) QR kódů na digitálních covidových certifikátech (čTečce) konečně přichází i aplikace pro jejich uchovávání a předkládání (Tečka) (Lupa, 2.7.2021)
Jak se pomocí BankID (ne)přihlašuje ke službám komerčních poskytovatelů?
První komerční poskytovatelé služeb (např. sázkové kanceláře, pojišťovny apod.) už reálně využívají bankovní identitu. Zatím ale spíše k jednorázovému ověření svých klientů při jejich registraci než k jejich rutinnímu přihlašování. (Lupa, 28.6.2021)
Jak funguje čTečka a jak si poradit, než přijde Tečka
Původní česká aplikace čTečka ověřuje platnost certifikátů podle tuzemských pravidel, u testů odlišně od těch unijních. Např. PCR test je pro ni platný 7 dnů, v zahraničí obvykle jen 72 hodin. (Lupa, 21.06.2021)
Jak budou fungovat a jak se budou používat digitální covidové certifikáty?
Očkovací certifikáty, vydávané v ČR před 1. červnem, nejsou kompatibilní s novým unijním standardem a jsou nahrazovány novými. Jejich QR kódy již dokáží správně načíst i zahraniční aplikace. (Lupa, 07.06.2021)
Zprávy z Depa (6): návrh nechávat v datových schránkách zprávy i po 90 dnech opět neprošel
(Lupa, 17.5.2021)
Zprávy z Depa (5): Přijímání poštovních datových zpráv se už podnikatelé nevyhnou
Vaše banka, operátor, e-shop či jiný poskytovatel dnes ještě nemusí přijímat poštovní datové zprávy z vaší datové schránky. Od příštího roku se to má změnit, přibude i desetidenní fikce doručení. (Lupa, 10.5.2021)
Zprávy z Depa (4): Senátoři chtějí odložit automatické zřizování datových schránek o rok
Celý návrh zákona DEPO hodnotili senátoři dost kriticky. Automatické zřizování datových schránek ale nechtějí zcela shodit ze stolu, nýbrž jen o rok oddálit. (Lupa, 3.5.2021)
Zprávy z Depa (3): Automaticky zřizovaným datovým schránkám se nevyhnou ani podnikatelé
K počátku roku 2023 má být datová schránka zřízena (ze zákona) každé podnikající fyzické osobě. Ale pokud se někam přihlásí „přes NIA“ již v roce 2022, bude jí zřízena hned. (Lupa, 26.4.2021)
Zprávy z Depa (2): Datové schránky ex offo pro informačně gramotné
Datová schránka (nepodnikající fyzické osoby) má být podle návrhu nového zákona zřízena každému, kdo ji ještě nemá, jakmile po 1. lednu 2022 poprvé použije elektronickou identifikaci pro přihlášení přes NIA. Tedy třeba i bankovní identitu. (Lupa, 19.4.2021)
Zprávy z Depa (1): Místo zmocnění v zákoně bude stačit jen zápis v registru
Návrh zákona o další elektronizaci postupů OVM (zkratkou DEPO) navazuje na tzv. Digitální ústavu a dotahuje jí započaté změny. Například pokud jde o přístup k údajům v základních registrech a agendových IS. Sám pak přidává řadu dalších změn. (Lupa, 12.4.2021)
Jak překonat omezení bankovní identity?
S bankovní identitou se nepřihlásíte třeba ke své zdravotní pojišťovně, škole či nemocnici. Ale můžete ji využít k jednorázové aktivaci Mobilního klíče eGovernmentu. S ním se pak dostanete i tam, kam vás s bankovní identitou nepustí. (Lupa, 29.3.2021)
Sčítání lidu, domů a bytů 2021: jak to bude fungovat elektronicky?
Sčítací formulář v nadcházejícím sčítání lidu, domů a bytů můžete vyplnit i online či v mobilu. Přihlásit se můžete přes NIA (včetně bankovní identity), přes datovou schránku, nebo jen s číslem osobního dokladu a datem narození. (Lupa, 22.3.2021)
Kam všude se s bankovní identitou (přes NIA) nedostanete?
Daňové přiznání i přehled pro sociálku vyřídíte elektronicky i s bankovní identitou. Ale k portálu své zdravotní pojišťovny se s ní zatím ani nepřihlásíte. Proč? (Lupa, 15.3.2021)
A chcete to potvrzení písemně, nebo může být i elektronicky?
Musíte-li někde něco předložit „písemně“ (jako např. doklad o právu na výjimku při cestě mezi okresy), musí to být jen „na papíře“? Nebo to může být i elektronické? Úplně jasno v tom nemají ani naše zákony.(Lupa, 8.3.2021)
Jak vypadá a jak funguje nový Online finanční úřad?
Dříve byla nutná datová schránka či elektronický podpis, nyní stačí k odeslání daňového přiznání elektronickou cestou jakákoli možnost přihlášení „přes NIA“. Nová je i daňová informační schránka. (Lupa, 1.3.2021)
Bankovní identita: 1,6 milionu aktivovaných identit, (snad) jen jedna SONIA a první ceník jejích služeb
Tuzemské banky možná přeci jen najdou společnou řeč a domluví se na jednotném řešení pro SOukromoprávní NIA. Veřejnoprávní NIA mezitím hlásí 2 miliony aktivních prostředků, z toho 1,6 milionu identit právě od bank. (Lupa, 8.2.2021)
ČSOB oficiálně spustila svou bankovní identitu.
ČSOB nabízí dvě úrovně záruky: značnou a nízkou. Ta druhá naštěstí nestačí na založení nové datové schránky. Na co naopak bankovní identita s nízkou úrovní záruky stačí? (Lupa, 14.1.2021)
Bankovní identita startuje. Potrvá jí to nejspíše celý leden
Přihlašování přes tzv. bankovní identitu u České spořitelny a ČSOB již odstartovalo. Nikoli ale pro všechny klienty najednou, nýbrž postupně. Proč to zřejmě bude trvat celý měsíc? (Lupa, 11.1.2021)