UMTS
Je ČR 3G velmocí?
Podle OECD je Česká republika pomalu 3G velmocí, s pokrytím 90 % populace již od roku 2008. Ovšem jen díky CDMA. Pokud jde o 3G/UMTS, zde jsme dlouho čekali a teprve nyní naskakujeme do již rozjetého vlaku. Jaké nové plány oznámil T-Mobile a jaké Vodafone? A jak to bude s cenami za datové služby 3G sítí? (Lupa, 21.06.2010)
Vodafone (znovu)spustil svou 3G síť
Nová 3G síť českého Vodafone, budovaná na technologii HSPA od čínského Huawei, již pokrývá celé Brno, a Prahu ze 70 procent (populace). Během dalších 12 měsíců mají být pokryta všechna krajská města, a 20 až 30 dalších velkých měst. První naměřené rychlosti dosahují cca 1,5/0,5 Mbit/s. Datové tarify Vodafonu ale zůstávají beze změny, i s objemovými limity šitými na míru GPRS a EDGE. (Lupa, 31.03.2010)
UMTS: a licence získávají...
Licence na mobilní sítě třetí generace (UMTS) získají Radiomobil a Eurotel, dohromady za 7,396 miliardy korun. K tomu jako přídavek získají také frekvence v pásmu 28 GHz, původně určené pro sítě FWA. Radiomobil navíc získá 50 frekvenčních kanálů v pásmu 1.800 MHz, ke stávajícím 40, které zde již má. Třetí licence nebude udělena. (Lupa, 10.12.2001)
Licence za 3,5, minuta za 3,66
V pondělí večer vláda rozhodla, že minimální cena za UMTS licenci ve druhém kole bude 3,5 miliardy. Včera pak ČTÚ konečně zveřejnil své cenové rozhodnutí ohledně propojení pevných a mobilních sítí - maximální cena za zakončení 1 minuty hovoru v mobilní síti je 3,66 Kč. Je to podstatně více než za zakončení hovoru v pevné síti, ale podstatně méně než průměr EU. (Lupa, 28.11.2001)
Operátoři bojkotují UMTS
Včera vypršel termín pro podávání žádostí o UMTS licence do (opakovaného) 1. kola výběrového řízení. Žádný ze stávajících mobilních operátorů však svou žádost nepředložil. Následovat by mělo druhé kolo na bázi aukce, jeho podmínky ale budou stejné nebo ještě tvrdší než v kole prvním. (Lupa, 31.10.2001)
Začarovaný kruh 3G
Dříve než začnou investovat velké sumy do výstavby sítí třetí generace, chtějí se mobilní operátoři i výrobci technologií dozvědět, jaká bude poptávka po službách těchto sítí - co a jak budou uživatelé chtít, kolik budou ochotni za to zaplatit atd. Uživatelé zase čekají na to, co jim sítě třetí generace nabídnou a za jakou cenu ….. (CHIP, srpen 2001)
UMTS licence: Čas kvapí
Vláda v pondělí přijala několik významných rozhodnutí ohledně udělování UMTS licencí: povolila ČTÚ najmout na celou akci poradce, a dokonce na něj přidělila i peníze. Do dvou měsíců by poradce mohl být vybrán - ale pak se vše musí stihnout za pouhé dva další měsíce, do konce září, aby tak očekávaných 20 miliard stihlo vplout do státního rozpočtu. (Lupa, 24.05.2001)
UMTS: Licence půjdou do dražby
Nejvyšší představitelé ODS a ČSSD se dohodli na tom, že UMTS licence budou 4 a že půjdou do dražby - byť právě tuto variantu prodeje platný telekomunikační zákon neumožňuje. Výnos do 20 miliard bude rozpuštěn ve státním rozpočtu, co se získá nad tuto částku bude použito na investice a na umoření státního dluhu. (Lupa, 20.10.2000)
UMTS licence: dočkáme se soutěže krásy i aukce současně?
U příležitosti prvního tuzemského hovoru v síti 3. generace se objevily infor,mace o tom, že licence UMTS budou 4 místo původnbě očekávaných 3 ('díky uvolnění více frekvencí), a že se rozhoduje mezi jejich prodejem v aukci a přidělení na základě veřejné soutěže. Nový telekomunikační zákon však nezná pojem aukce - což by se ale dalo obejít prodejem frekvencí v aukci a následným udělením licence těm žadatelům, kteří v aukci zvítězili. (Lupa, 6.9.2000)
UMTS v ČR: dostanou licence stávající operátoři?
Třetí generace mobilních sítí již klepe na dveře, a tak se řeší způsob přidělování příslušných licencí. Ministerstvo dopravy a spojů navrhuje přidělit je stávajícím operátorům, za administrativně stanovenou cenu, a alespoň prozatím nerozšiřovat konkurenci. (Lupa, 22.6.2000)