Data retention, alias uchovávání provozních a lokalizačních údajů
Uchovávat provozní a lokalizační údaje nám už EU nenařizuje. My to v tom ale pokračujeme.
Soudní dvůr EU nedávno zneplatnil směrnici, ukládající členským státům zavést uchovávání provozních a lokalizačních údajů. Paradoxně to ale neznamená, že když už je uchováváme, musíme s tím přestat. (Lupa, 28.04.2014)
Data retention se vrací a chce vidět i za NAT
Povinnost uchovávat a na vyžádání poskytovat provozní a lokalizační údaje, označovaná jako data retention, byla před časem zrušena Ústavním soudem. Dnešním dnem se ale vrací. Ovšem bez nezbytné prováděcí vyhlášky. Její původní návrh chtěl znát každé vaše kliknutí, nově by rád viděl i za NAT vašeho providera a znal všechny Wi-Fi hotspoty. (Lupa, 01.10.2012)
Data retention se vrací – a přitvrzuje!
Ústavní soud v březnu zrušil dosavadní právní úpravu uchovávání provozních a lokalizačních údajů, alias data retention. Nyní je na světě návrh nové úpravy – a ta hrozí požadavkem zaznamenávat každé vaše kliknutí. (Lupa, 22.08.2011)
Data retention dostalo stopku už i v ČR
Po Německu, Rumunsku, Bulharsku a Kypru zrušil i český Ústavní soud jak protiústavní ty části zákona, které požadují plošné a dlouhodobé uchovávání provozních a lokalizačních údajů. (Lupa, 03.04.2011)
Labutí píseň data retention?
Ústavní soud v Německu nedávno pozastavil platnost těch pasáží tamního zákona, které nařizují uchovávání provozních a lokalizačních údajů (tzv. data retention), a již nashromážděné údaje nařídil zničit. V ČR se o něco podobného snaží podání k ústavnímu soudu, které připravilo sdružení Iuridicum Remedium. Naše policie ale chce naopak ještě přitvrdit, a to úplným zrušením předplacených karet. (Lupa, 22.03.2010)
Evropa proti Facebooku?
Včerejší den, 28. ledna 2009, byl již potřetí Dnem ochrany osobních údajů. Ovšem naše média ho pojala spíše jako den evropského varování před Facebookem. To kvůli projevu evropského komisaře Barrota, který upozornil na naivitu a neinformovanost uživatelů, kteří doslova rozhazují své osobní údaje po sociálních sítích – jako je třeba Facebook. (Lupa, 29.01.2009)
Přiškrcení českého Velkého bratra
Evropská unie požaduje po členských státech, aby jejich internetoví provideři získávali a uchovávali podrobné údaje o tom, co a jak uživatelé na Internetu dělají. Rozsah údajů vymezuje unijní směrnice z roku 2006. Česká republika ale již od roku 2005 požaduje ještě rozsáhlejší údaje, značně nad rámec unijní směrnice. A teprve teď je šance na určitou redukci na evropskou úroveň. (Lupa, 12.09.2008)
Stalo se: prozvánění po česku
Zatím neoficiální návrh komisařky Redingové počítá s cenovým stropem pro SMS zprávy v roamingu na úrovni cca 3,25 Kč. Novela zákona o elektronických komunikacích přikazuje operátorům uchovávat data o tzv. prozvánění. Operátoři ale mohou zákonu dostát, i když tato data uchovávat nebudou. Jak je to možné? (Lupa, 08.09.2008)
Stalo se: novela data retention má zelenou
Povinnost operátorů a poskytovatelů služeb uchovávat provozní a lokalizační údaje o jejich klientech (tzv. data retention) u nás existuje od roku 2005. Nyní prošla Sněmovnou i Senátem novela, aktualizující tyto povinnosti. V něčem je rozšiřuje, ale v jiných aspektech zase upřesňuje či dokonce zmírňuje. U Internetu se ale nic nemění. (Lupa, 09.06.2008)