Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2015
Výpis z bodového konta řidiče už lze získat i on-line.
Nová služba CzechPOINT@home vám zašle výpis bodového hodnocení řidiče až do vaší datové schránky. Poslanci koketují s myšlenkou, že by datové schránky byly povinné pro všechny. (Lupa, 07.09.2015)
Rada EU již posvětila kompromis o síťové neutralitě, řada je na Evropském parlamentu
Kompromisní dohoda vůbec neřeší zero rating, a nepočítá ani s blokováním spamu či rodičovskými filtry. Naopak umožní dávat (byť jen dočasně) přednost videu či audiu. (Lupa, 16.07.2015)
Před 20 lety byl v ČR liberalizován Internet
Internet k nám přišel již v únoru 1992. Zpočátku ale byl dostupný jen pro akademické uživatele. Ostatní si museli ještě chvíli počkat: pro ně se Internet otevřel až 1.7.1995. (Lupa, 01.07.2015)
Změny datových služeb u T-Mobile jsou zřejmě rozsáhlejší, než se původně zdálo
Původně to vypadalo, že změny chování po vyčerpání FUP se týkají jen „menších“ tarifů, s objemy do 50 MB. Ke změnám ale dochází i u ostatních tarifů. (Lupa, 01.06.2015)
Chce EU zlikvidovat síťovou neutralitu? Jako termín ano, jako požadavek ne.
Lotyšské předsednictví navrhuje úplně vypustit všechny zmínky o síťové neutralitě. Faktické požadavky na její dodržování ale mají zůstat. Nově se má řešit i zero rating. (Lupa, 25.05.2015)
SIGFOX: Internet věcí bez Internetu a jen pro některé věci
Technologie SIGFOX, kterou zkouší český T-Mobile, může být ještě jednodušší a levnější než SMSky. Hodí se třeba pro sběr dat z nejrůznějších měřidel a senzorů. (Lupa, 22.05.2015)
O čem je síťová neutralita?
Síťová neutralita byla původně ryze technickou záležitostí. Dnes se do ní zařazují i další, spíše již ne-technické aspekty, jako blokování či naopak upřednostňování některých služeb. (Lupa, 18.05.2015)
Jednotným digitálním trhem proti on-line platformám?
Klíčovým momentem nové strategie jednotného digitálního trhu se zdá být strach Unie z vlivu a síly on-line platforem: nejsou z Evropy, ale digitální ekonomiku EU prý mají v hrsti. (Lupa, 11.05.2015)
eIDAS klepe na dveře, jeho služby už mají své logo
Česká republika se již připravuje na účinnost nařízení eIDAS a na služby vytvářející důvěru. Jaké konkrétní otázky se řeší v souvislosti s elektronickým podpisem? (Lupa, 04.05.2015)
Ambicióznější reforma evropských telekomunikací se nejspíše odkládá
Podle pracovní verze nové strategie jednotného digitálního trhu, která unikla na veřejnost, Evropská komise rezignovala na hlubší změny v oblasti telekomunikací a odkládá je na později. Nechá zřejmě projít notně zredukovaný Propojený kontinent. (Lupa, 27.04.2015)
Kauza okleštění: už i T-Mobile chce smluvní pokuty v plné výši
T-Mobile sice ponechal své Všeobecné podmínky beze změny, ale v dalších smluvních dokumentech mění některá jejich ustanovení – právě ta, která upravují výši smluvních pokut. (Lupa, 22.04.2015)
Kauza okleštění: ČTÚ vrací úder
Podle názoru ČTÚ nemohou operátoři jednostranně měnit své služby a jejich podmínky „jen tak, jak si zamanou“. Možnost změn musí se svým zákazníkem nejprve řádně sjednat, a zákazník vždy musí mít možnost jednostranné změny odmítnout. (Lupa, 20.04.2015)
xDSL v roce 2014: místo růstu malý úbytek
Růst xDSL přípojek se prakticky zastavil již v roce 2013. V  roce 2014 se stagnace změnila dokonce v malý úbytek. Kabelový Internet od UPC na tom není o moc lépe. (Lupa, 07.04.2015)
V novém metru mobilní signál chytíte. Ale jen ve stanicích
Dobrou zprávou je, že nová část metra A je pokryta signálem všech tří mobilních operátorů. Horší je, že opět jde jen o pokrytí stanic. Pokrytí tunelů se stále nekoná. (Lupa, 01.04.2015)
INSPO 2015: 3D tisk a mobil místo očí a uší
V Praze se konal již 15. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Hokejista Roman Bernát na ní předvedl unikátní kryt své protézy, vytištěný na 3D tiskárně. (Lupa, 30.03.2015)
Rychlosti připojování k Internetu, naměřené Seznamem, jiná měření moc nepotvrzují
Podle jiných, alespoň částečně srovnatelných měření, se uživatelé v ČR připojují k Internetu v průměru přeci jen rychleji, než jak to naznačuje Mapa rychlosti od společnosti Seznam.cz. (Lupa, 23.03.2015)
Bude elektronická evidence tržeb znamenat i povinou elektronizaci zákazníků?
Návrh zákona ukládá zákazníkovi povinnosti převzít účtenku. Už ale neříká, že tato musí být papírová. Bude zákazník povinen mít nezbytné vybavení pro převzetí elektronické účtenky? A pokud ne, bude za to pokutován? (Lupa, 19.03.2015)
Vodafone zažaloval O2 za margin squeeze o 385 milionů. Proč právě teď?
Věcně jde o stejný problém, jaký ÚOHS řeší již od roku 2010. Formálně ale jde o samostatnou kauzu, která (podle mého názoru) souvisí spíše s aktuálním děním a postavením Vodafone na telekomunikačním trhu. (Lupa, 17.03.2015)
Dá se elektronická evidence tržeb vůbec stihnout?
Ministerstvo financí chce nechat půl roku na testování technického řešení el. evidence tržeb. To ale musí vycházet z definitivní podoby právní úpravy, které se těžko dočkáme dříve, než koncem roku. Od 1.1.2016 ale má vše již běžet naostro. (Lupa, 16.03.2015)
Je libo neomezený mobilní tarif za 135 Kč měsíčně?
Registry smluv a důsledné zveřejňování mají bojovat proti přemrštěným cenám. V telekomunikacích ale mohou být problémem naopak nízké ceny, o kterých vypovídají již zveřejněné smlouvy. (Lupa, 12.03.2015)
Držitelé datových schránek nemusí podávat elektronicky úplně vždy a všechno
Ačkoli to zákon neřeší, povinnost podávat daňové přiznání elektronicky z titulu držení datové schránky by měla zohledňovat, o jaký druh podání a jaký typ datové schránky jde. (Lupa, 09.03.2015)
Rada EU chce nabídnout roamingovou almužnu a specializované služby
Rada EU se již shodla na společném protinávrhu k původnímu návrhu tzv. Propojeného kontinentu. Roaming ještě ukončit nechce, a v rámci síťové neutrality chce providerům uvolnit ruce. (Lupa, 06.03.2015)
Finanční správa dočasně ulevila držitelům datových schránek. Spíše ale jejich účetním.
Dočasné opatření umožňuje, aby účetní mohli nadále odesílat elektronická podání i za ty své klienty, kteří mají datovou schránku. A ti musí do 5 dnů doručit papírové potvrzení. (Lupa, 02.03.2015)
Národní strategie kybernetické bezpečnosti předpokládá větší osvětu
Vláda minulý týden schválila novou strategii kybernetické bezpečnosti. Zabývá se i osvětou, kterou by chtěla prosadit i do vzdělávacích programů na základních a středních školách. (Lupa, 23.02.2015)
Dokáže stínová digitální vláda nahradit absenci digitálního lídra?
Předseda Hospodářského výboru PSP Ivan Pilný chce založit stínovou digitální vládu a pročistit legislativní smog, který v ČR panuje. Dokáže tím nahradit nedostatek odborných kompetencí a neexistenci lídra „věcí digitálních“? (Lupa, 16.02.2015)
Další krok v kauze zpoplatnění: MPO přebírá od ČTÚ přípravu strategie
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se rozhodl převzít od ČTÚ přípravu strategie správy rádiového spektra. A také přípravu Národního plánu rozvoje sítí nové generace. Jenže tu by musel nejprve odejmout vlastnímu resortu. (Lupa, 09.02.2015)
Čeká nás v EU roamingová almužna a pozitivní cenová diskriminace?
Jednání o tzv. Propojeném kontinentu vloni uvízlo na mrtvém bodě. Nynější lotyšské předsednictví se jej snaží oživit novými radikálními návrhy. Týkají se roamingu i síťové neutrality. (Lupa, 02.02.2015)
Lze se vyhnout povinné elektronické komunikaci s finanční správou?
Máte-li datovou schránku, máte povinnost komunikovat s finanční správou elektronicky. Podmínkou je ale zpřístupněná datová schránka. Kdy a jak je možné ji znepřístupnit? (Lupa, 26.01.2015)
Po kauze okleštění přichází kauza zpoplatnění. Byla zažehnána již v zárodku?
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo hodně zásadní změnu již vypořádaného návrhu Strategie správy spektra. Když se to provalilo, ministr ještě tentýž den zařadil zpátečku. Co přesně ale mělo být předmětem dodatečné změny? (Lupa, 19.01.2015)
O čem má být kontroverzní dohoda TTIP a co může znamenat pro Internet?
Evropská komise minulý týden zareagovala na sílící tlaky, volající po větší transparentnosti, a zveřejnila část svých dokumentů ke sjednávané kontroverzní dohodě o volném obchodu mezi USA a EU. Moc nového ale neprozrazují. (Lupa, 12.01.2015)
eGovernment v roce 2014: od služeb pro klienty k výhodám pro veřejnou správu
Rok 2014 nebyl rokem velkých projektů v oblasti eGovernmentu. Byl spíše rokem změn přístupu vlády i jednotlivých resortů k eGovernmentu a k pohledu na to, k čemu a komu má eGovernment sloužit. (Lupa, 05.01.2015)
Už i Vodafone využil změny zákona v kauze okleštění
Počínaje 1. lednem si už i Vodafone bude účtovat smluvní pokuty (paušální odškodnění) za každý zbývající měsíc v plné výši, místo dosavadní pětiny. Ovšem jen u zákazníků s novou smlouvou, nikoli u těch se starší smlouvou. (Lupa, 02.01.2015)