Články, publikované v měsíčníku IT-NET v roce 2003
Zpřístupňující novela je schválena!
Poslanecká sněmovna v květnu schválila novelu telekomunikačního zákona, upravující tzv. zpřístupnění místních smyček, alias "unbundling". Nabude-li tato novela účinnosti k 1. červenci 2003, splníme tak s půlročním zpožděním náš závazek vůči Evropské unii. Nicméně pro náš telekomunikační trh to zřejmě žádná revoluce nebude. (IT-NET, červen 2003)
Problém střední míle
Vedle problému poslední míle se v poslední době začíná mluvit také o problému tzv. střední míle (middle mile), zejména v souvislosti se zavádění širokopásmových služeb. O co se jedná? Co je ve hře a jaká jsou možná řešení? (IT-NET, květen 2003)
Problém poslední míle a zpřístupnění místní smyčky
V současné době je v Parlamentu projednávána novela telekomunikačního zákona, která by měla řešit problém poslední míle, skrze tzv. zpřístupnění místní smyčky. O jaké řešení jde a co přesně navrhuje zmíněná novela? V čem vlastně spočívá celý problém poslední míle? (IT-NET, květen 2003)
Wi-Fi na CeBITu 2003
Letošní veletrh CeBiT byl příležitostí k seznámení s posledním vývojem v oblasti bezdrátových technologií obecně, a Wi-Fi a IEEE 802.11 konkrétně. Jaké tedy jsou nejvýznamnější novinky? (IT-NET, duben 2003)
ADSL v ČR
Snahy o nasazení ADSL technologie v ČR a její zpřístupnění široké veřejnosti mají poměrně dlouhou historii, plnou různých kontroverzi a překvapivých zvratů. Přestože poptávka po ADSL službách je velmi vysoká a jejich potenciál nejspíše obrovský, zavádění ADSL do praxe je velni pomalé - ještě počátkem roku 2003 byla ČR (spolu se Slovenskem) jednou zemí i mezi kandidáty na vstup do EU, která ADSL ještě nenabízela. Souhrnný článek o historii zavádění ADSL v ČR. (IT-NET, únor 2003)