Články o Invexu 2002
Mlynářovo invexové show
Zatímco tradiční "expoziční" část Invexu rok od roku upadá, s tím jak další a další vystavovatelé odříkají svou účast, význam doprovodného programu naopak stále roste. V letošním roce byl největší hvězdou doprovodného programu ministr bez portfeje Vladimír Mlynář. Stihnul toho opravdu hodně, ale hlavně nešlo o pouhé formálnosti typu slavnostního přestřižení pásky v zahajovací den veletrhu. Ministr Mlynář využil celé akce k tomu, aby odborné veřejnosti prezentoval své plány a představy, a nastínil další kroky svého budoucího resortu - Ministerstva informatiky. Co nás tedy čeká? (IT-NET, listopad 2002)
Bude to fayn?
Na letošním Invexu byla představena služba fayn, nabízející volání z Internetu do pevné i mobilní sítě, s bránami umístěnými přímo v České republice. Meziměstské hovorné a volání do mobilních sítí vychází výrazně příznivěji než přes volbu operátora, ovšem pouze pokud máte dostatečně kvalitní a vhodně zpoplatňovanou přípojku k Internetu. (Lupa, 16.10.2002)
Jaká byla původní vize SIPVZ?
Autoři původní Koncepce státní informací politiky ve vzdělávání měli oproti současnému stavu výrazně odlišnou vizi a celkový přístup k tomu, co by SIPVZ měla být, co by měla přinést a jak by se měla realizovat. Během Invexu o tom referoval vedoucí původního autorského kolektivu doc. Matyska. (Česká škola, 17.10.2002)
INDOŠ: Od Invexu k Invexu - a ještě dále (II)
Bude problém kolem CERESu a registrací definitivně vyřešen v několika nejbližších dnech? Jak vypadá hodnocení ICT bonity, kterou GD chystá pro diferencovaný přístup ke školám v rámci II. vlny 1. etapy? Bude se GD této vlny vůbec účastnit? Kde se na ni vezmou peníze? Jak bude stávající IKI přerůstat v KIKI a celonárodní síť VIS ČR? (Česká škola, 15.10.2002)
INDOŠ: od Invexu k Invexu … a ještě dále
Generální dodavatel si stěžuje na to, že MŠMT prakticky neřídí využití ICT a IKI, a volá po tom, aby ministerstvo buďto začalo realizaci SIPVZ řídit, nebo toto řízení předalo někomu jinému. Integrace chápe GD jako placenou službu, se kterou hodlá začít teprve nyní, po dokončení plošného roll-outu. MŠMT má na placení integrací opačný názor. (Česká škola, 14.10.2002)
REP, registrovaná elektronická pošta
Jednou z věcí, které mne zaujaly na letošním Invexu, je registrovaná elektronická pošta. Hodlá ji nabízet Česká pošta, s.p. V čem spočívá podstata této služby? Že by konečně nějaká opravdu užitečná aplikace elektronického podpisu v každodenní praxi, a ne pouze zprofanovaný příslib daňového přiznání v elektronické podobě? (Lupa, 14.10.2002)
Výsledky invexových soutěží
K Invexu tradičně patří dvě soutěže, hodnotící jednotlivé exponáty. První je "oficiální" soutěž o Křišťálový disk, druhou pak soutěž "The Best of Invex", pořádaná čtyřmi vydavatelstvími. Zajímá vás, které exponáty byly oceněny v těchto dvou soutěžích? Zde je jejich přehled. (Lupa, 11.10.2002)
Invexový Indoš
"Invex 2001: slíbeno, Invex 2002: splněno!" - tvrdí slogan na stánku Autocontu OnLine. Jaká ale je realita a současný stav tohoto projektu? Generální dodavatel prezentoval svůj pohled přímo na invexovém semináři, na jiné akci však zaznívaly dosti odlišné názory. Podle mne je zde zaděláno na další nepříjemný problém: integrace. (Lupa, 10.10.2002)
Co chystá vnitro?
Nové internetové rádio by mělo začít vysílat nejpozději před summitem NATO. Vrcholí informatizace pověřených obcí i krajů, a chystá se také akce "počítače do služeben". Aktivizuje se i boj proti softwarové kriminalitě. Softwarové pirátství je prý u nás na úrovni cca 34 procent, roste ale tzv. nadlimitní SW pirátství. (Lupa, 9.10.2002)
Zítra ve dvanáct, v pavilonu D…
Nové ministerstvo informatiky chce přijít s přímočarou koncepcí spolupráce s privátní sférou, na principu "ty dáš korunu, já dám korunu". Pošty, které také mají přejít pod nové ministerstvo, mají sloužit i jako vstupní brána občana do "e-světa". Bude "intranet veřejné správy" podobný "školskému intranetu"? (Lupa, 9.10.2002)
Invex 2002: Den první
Hvězdou prvního dne letošního Invexu byl ministr Vladimír Mlynář. Veletrh sám slavnostně zahájil, prohlásil jej za "svůj", a celkem otevřeně hovořil o svých záměrech, plánech i problémech. Veřejně se také postavil za regulátora. Večer pak převzal cenu za Událost roku, kterou je (bude) založení Ministerstva informatiky. (Lupa, 8.10.2002)
Z mého invexového deníčku
Zajímá vás, které akce letošního Invexu upoutaly mou pozornost a co od nich očekávám? Jsou mezi nimi hned tři akce o Internetu do škol, nechybí ani "konvergované" fórum elektronických komunikací či tradiční diskuse mezi politiky a zástupci privátního sektoru. Dojde i na e-government, soutěže či třeba aktivity MV ČVR na letošním Invexu. (Lupa, 7.10.2002)
Tuctový Invex
Odpověď na otázku, jaký že je letošní Invex, by mohla být velmi jednoduchá: je tuctový! Ale nelekejte se, není to narážka na jeho význam a obsah. Je to myšleno úplně jinak. Letošní Invex je dvanáctý v pořadí, takže proto "tuctový … (Computerworld speciál, říjen 2002)