Články, publikované v ostatních titulech v roce 2003
Také T-Mobile nabídne neomezený Internet za paušál
Po zřejmém úspěchu tarifu Eurotel Data Nonstop, který nabízí mobilní připojení k Internetu přes GPRS, bez omezení objemu přenesených dat a jen za paušál, se analogickou službu odhodlal nabídnout také český T-Mobile. Nebo spíše: dokázal si ji prosadit, protože služba tohoto typu zatím není součástí strategie mateřského koncernu. (eArchiv, 28.11.2003)
Jak fungují firewally?
Když se dnes řekne firewall, většina lidí si představí něco extrémně sofistikovaného, s čím mají co do činění pouze lidé odborně velmi erudovaní, a to na obou stranách barikády - jak mezi těmi, kteří se snaží někam neoprávněně proniknout, tak i na straně těch, kteří se jim v tom snaží zabránit. Pokud vám ale jde jen o pochopení toho, co firewally vlastně jsou a na jakých základních principech fungují, pak vězte že to zase není nic až tak složitého. (Computerworld, srpen/září 2003)
Je správné chtít broadband?
Z terminologického hlediska to moc správné není. Podobně, jako třeba volání po autě s vysokou spotřebou benzínu či nafty. Smysluplnější je chtít auto rychlé, bezpečné a spolehlivé. Ale jinak má volání po broadbandu - správně po vysokorychlostních službách - své opodstatnění. (Tiscali Business News, červen 2003)
ADSL: konečně už i v ČR!
Ještě počátkem roku 2003 byla Česká republika (spolu se Slovenskem) poslední z kandidátů na vstup do evropské unie, kdo svým uživatelům nenabízel technologii ADSL. Teprve počátkem března jsem se zbavili tohoto příslovečného Černého Petra a služby na bázi ADSL se u nás přeci jen objevily. Jak k tomu došlo? (Softwarové noviny, duben 2003)
Volba operátora
Loňský rok 2002 byl rokem voleb. Zažili jsme volby do Poslanecké sněmovny, ze kterých nakonec vzešla nová vláda. Absolvovali jsme volby do Senátu, volby komunální - a také volbu operátora..... (Tiscali Business News, březen 2003)
Přehled telekomunikačního trhu v ČR
Co přinesl 1. leden 2001 a jaké další milníky nám přiichystal proces liberalizace? Kdo jsou hlavní hráči na telekomunikačním trhu? Jaké hlavní kauzy dosud nejsou vyřešeny? Série článků, vyšlo ve zvláštní příloze Hospodářských novin, 27.2.2003
České telekomunikace a Internet na prahu roku 2003
Rok 2002 byl svědkem významných událostí na naší domácí telekomunikační scéně. Podařilo se spustit volbu operátora, která poprvé od otevření trhu v roce 2000 přinesla konkurenci i malým zákazníkům z řad domácností a soukromých osob. Dokončena byla digitalizace sítě Českého Telecomu a úspěšně proběhlo i velké přečíslování. Přiostřilo se v oblasti Internetu, kde se starý model poskytování dial-up připojení přežil, ale jednostranný pokus Telecomu o dosazení nového modelu se nezdařil, stejně jako pokus ČTc vyšachovat konkurenty ze hry o ADSL (Network Computing, leden 2003).
Rozhovor o broadbandu
V lednu 2003 jsem odpovídal na otázky časopisu BusinessWorld ohledně širokopásmového připojení, neboli broadbandu. Například: o co vlastně jde, kdo a jak to používá, či jaká je nabídka na trhu. (BusinessWorld, březen 2003)