ADSL: konečně už i v ČR!
Ještě počátkem roku 2003 byla Česká republika (spolu se Slovenskem) poslední z kandidátů na vstup do evropské unie, kdo svým uživatelům nenabízel technologii ADSL. Teprve počátkem března jsem se zbavili tohoto příslovečného Černého Petra a služby na bázi ADSL se u nás přeci jen objevily. Jak k tomu došlo?Rozhodně ne tak, jak by se slušelo a patřilo na kultivovaný a rozvinutý telekomunikační trh. Ke slovu naopak přišla šetření antimonopolního úřadu, správní řízení u telekomunikačního regulátora, soudní žaloby a "vychytávky" typu využití sporného paragrafu doslova pár dní předtím, než byl novelizován. Vše nakonec dopadlo tak, že telekomunikační regulátor sice něco mínil, ale Český Telecom měnil: prosadil si takové řešení ADSL služeb, jaké vyhovuje jemu. Naopak z nařízení regulátora, které požadovalo něco jiného, dokázal udělat cár papíru bez právních účinků.
Konečný výsledek je takový, že od počátku března skutečně jsou na trhu ADSL služby pro koncové zákazníky - přesněji "širokopásmový přístup k Internetu, s využitím technologie ADSL". Sice ne pro každého, ale alespoň pro obyvatele Prahy, Brna a Ostravy, s tím že do dalších lokalit bude ADSL rozšiřováno jen postupně. Navíc za ceny, které snad jsou srovnatelné se zahraničím co do nominální výše, ale nikoli co do úrovně služby, která je za ně poskytována. Jestliže u nás nejpomalejší připojení k Internetu přes ADSL přijde měsíčně na částku mezi 1480 a 1600 Kč měsíčně (podle konkrétního poskytovatele), například v Německu přijde nejpomalejší ADSL připojení v přepočtu podle kurzů na cca 1200 Kč. To není až tak propastný rozdíl, odmyslíme-li si výrazně nižší kupní sílu uživatelů v ČR, a vezmeme-li naopak v úvahu to, že nové služby jsou zpočátku dražší a teprve s postupem času zlevňují.
Šok ale nastupuje v okamžiku, kdy si uvědomíme za co tyto částky jsou. V ČR je za uvedenou cenu nejpomalejší přípojka, o rychlosti 192/168 kbps. V Německu jde o přípojku s rychlostí 768/128 kbps - protože pomalejší tam už nemají. Je to tedy něco podobného, jako kdybychom srovnávali ceny nejlacinějších aut - u nás i v Německu jsou alespoň srovnatelné. Jen se už tolik nezdůrazňuje, že u nás jde o ojetého Trabanta, a v zahraničí o novou luxusní limuzínu.
Je ADSL drahé, nebo není?
Vysoká relativní cena našeho ADSL je způsobena především tím, že vysoké jsou už ceny "vstupů". Tedy ceny, které si ve své velkoobchodní nabídce nadiktoval Český Telecom. Tyto ceny jsou navíc deformovány skutečností, že Telecom si k ADSL službám povinně "přidal" i služby svých datových sítí, a za ně si samozřejmě nechává také zaplatit. Z celé koncové ceny cca 1480 až 1600 Kč (u nejlacinější přípojky) pak na internetového providera připadá přibližně 200 až 300 Kč - za což musí poskytnout veškerou internetovou konektivitu, podporu koncovému uživateli atd. Zbytek, po odečtení DPH, jde do rukou Telecomu. Tady věru není žádný prostor pro výraznější snižování koncové ceny.
A jak je to s atraktivností ADSL služeb pro koncové uživatele? Také to není jednoznačné. Ve srovnání s tím, co u nás bylo doposud (hlavně s dial-up připojením) je i tuzemské ADSL doslova darem z nebes. Naproti tomu ve srovnání s tím, co by za stejné peníze bylo dostupné v zahraničí, jde jen o velmi slabý odvar.