×
Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2019
- Jak bude fungovat SONIA?
- Stát nechce do svého systému elektronické identifikace pouštět ryze komerční poskytovatele služeb. Proto má pro ně vzniknout paralelní řešení, v jehož středu bude SOukromoprávní NIA, zkratkou SONIA. (Lupa, 16.12.2019)
- O čem je bankovní identita?
- Jde vlastně o dvě věci v jednom: o rozšíření státem vybudovaného systému elektronické identifikace a o vybudování paralelního řešení, otevřeného pro komerční poskytovatele služeb. (Lupa, 10.12.2019)
- Portál občana si pořídil komunikačního asistenta, jmenuje se Lev
- Funguje pouze před vstupem do portálu (nikoli uvnitř) a řeší hlavně problematiku přihlašování. Spíše než chatbot je to interaktivní menu s výběrem předpřipravených možností dalších otázek. (Lupa, 25.11.2019)
- Zákon o právu na digitální služby prošel třetím čtením
- Kromě dříve připraveného komplexního pozměňovacího návrhu přijali poslanci ve třetím čtení už jen drobná upřesnění. Dalšími kroky na cestě k digitalizaci zaúkolovali vládu, s termínem do 15. ledna 2020. (Lupa, 11.11.2019)
- Archi.gov.cz: kdo by měl zajišťovat digitální kontinuitu?
- V minulosti se vkládaly velké naděje do tzv. vyvratitelné domněnky pravosti, která měla „právně eliminovat“ časová omezení v elektronických podpisech. Dnes už neplatí, a tak se některé oči upírají k § 562 odst. 2 nového občanského zákoníku. (Lupa, 4.11.2019)
- Archi.gov.cz: jak prokazovat autenticitu a pravost elektronických dokumentů
- Obranou proti zastarávání a oslabování kryptografických algoritmů je použití jejich novějších a silnějších verzí. Obvykle formou přidání dalšího časového razítka (a také nezbytných validačních informací). (Lupa, 29.10.2019)
- Archi.gov.cz: konečně jasné slovo k digitální kontinuitě
- Ministerstvo vnitra spustilo nový web o architektuře eGovernmentu. Vyjadřuje se na něm i k tomu, co a jak dělat s elektronickými dokumenty, aby si udržely svou průkaznost i po delší dobu. (Lupa, 21.10.2019)
- Zákon o právu na digitální služby míří do druhého čtení, opět se změnami
- Jeho dosavadní podobu má nahradit komplexní pozměňovací návrh. Mj. chce z povinnosti poskytovat digitální služby vyjmout územní samosprávné celky při výkonu samostatné působnosti. (Lupa, 24.9.2019)
- Podepisujeme se s eliptickými certifikáty, část III: Co jsou zač ty eliptické křivky?
- Možnost spoléhat se na elektronické podpisy stojí a padá s výpočetní složitostí matematické úlohy, kterou by zlá protistrana musela vyřešit. Eliptické křivky přinášejí právě takovou úlohu.. (Lupa, 3.9.2019)
- Podepisujeme se s eliptickými certifikáty, část II: proč to někde ještě drhne?
- Adobe Acrobat a Reader si nově již dokáží poradit s „eliptickými“ certifikáty od I.CA. Ale Windows jako takové ještě nikoli. K zařazení do Trusted Root Programu Microsoftu ještě nedošlo. (Lupa, 27.8.2019)
- Podepisujeme se s eliptickými certifikáty, část I: kde to ještě drhne
- Řada potřebných nástrojů a služeb, včetně naší nové eOP, je na elektronické podpisy s eliptickými křivkami již připravena a pracuje s nimi. Problémy jsou zatím spíše s ověřováním důvěryhodnosti nových certifikátů. (Lupa, 20.8.2019)
- Portál občana nově propojuje datové schránky s e-mailem
- Portál nabízí, že za vás bude pravidelně vybírat vaši datovou schránku a obsah doručených zpráv vám bude přeposílat na váš e-mail. Nově nabízí také „zvýšení kreditu datových schránek" (Lupa, 5.8.2019)
- Portál občana slaví první narozeniny, už ukazuje i dopravní přestupky
- Nové služby na Portálu občana postupně přibývají, s osvětou a dostupností uživatelské dokumentace je to ale stále stejně špatné. (Lupa, 8.7.2019)
- Datovým schránkám je 10 let, jejich provoz přišel na 6 miliard
- Představy o fungování a financování datových schránek se nejvíce měnily těsně před jejich spuštěním v roce 2009. A některé jejich aspekty se vyjasňovaly ještě řadu let poté. (Lupa, 1.7.2019)
- Jak funguje nový mobilní klíč pro přihlašování do datových schránek?
- Jde o aplikaci pro Android a IOS, která umožňuje přihlášení bez zadávání uživatelského jména a hesla, ale s dvoufaktorovou autentizací. Pracuje s otisky prstů, skeny obličeje, i číselnými a obrázkovými PINy. (Lupa, 21.6.2019)
- Elektronický bič na daňové poplatníky by mohl zmírnit
- Ostudné pokuty za nedodržení elektronické podoby daňového podání, dosud vznikající automaticky ze zákona, by se mohly snížit na polovinu a už by se nemusely týkat těch, kteří si datovou schránku zřídili dobrovolně. (Lupa, 10.6.2019)
- Jak se vláda postavila k návrhu zákona o právu na digitální služby?
- Stanoviska resortů byla dosti kritická, ale vláda nakonec přijala souhlasné stanovisko. Byť s mnoha výhradami a doporučením změn. (Lupa, 27.5.2019)
- Legalizace elektronických podpisů: nesmysl, či schůdná cesta k digitalizaci úkonů, vyžadujících úředně ověřený podpis?
- Návrh zákona o právu na digitální služby přichází s řešením, které už před lety odsoudilo tehdejší Ministerstvo informatiky jako řešení "zcela bez respektu k právní úpravě uznávaného elektronického podpisu" (Lupa, 15.4.2019)
- Co přináší návrh nového zákona o právu na digitální služby?
- Politici napříč stranami se už zřejmě shodli na jeho podobě. Nezůstávejme tedy u obecných tezí a politických proklamací a pojďme se podívat na konkrétní obsah návrhu. (Lupa, 1.4.2019)
- Web dnes slaví 30. narozeniny. Podaří se ho zachránit?
- Před 30 lety přišel Tim Berners-Lee s prvním návrhem dnešního World Wide Webu. Dnes bojuje o jeho záchranu jako otevřeného a svobodného prostředí. (Lupa, 12.3.2019)
- Portál občana už je propojen s registrem řidičů
- Řidiči se na portálu dozví, kolik mají bodů a kdy končí platnost jejich řidičského průkazu. Pro výpis z bodového konta je ale stále zapotřebí datová schránka. (Lupa, 14.2.2019)
- Datové schránky v responzivním kabátě a s novinkami
- Zmizela Captha, přišlo uzamykání. Nově se dá přihlašovat i pomocí eObčanek a vyhledávat se dají i zprávy starší 90 dnů. Dostupné jsou jejich doručenky, ale samotný obsah starších zpráv nikoli. (Lupa, 21.1.2019)
- Český eGovernment v roce 2018
- V roce 2018 jsem zažili start nových eOP, spuštění Portálu občana a Portálu NIA. Vláda přijala další Digitální Česko, a představen byl i návrh zákona o právu na digitální služby. (Lupa, 2.1.2019)