Články, publikované v měsíčníku IT-NET v roce 2001
Alternativní připojení k Internetu
Připojit se k Internetu lze mnoha různými způsoby. Některé z nich jsou označovány jako "alternativní", což naznačuje že by měly být určitým protipólem k jiným způsobům připojení, považovaným za tradiční. Článek popisuje připojení k Internetu po ADSL, po rozvodech kabelové televize, přes satelit a po sítích FWA. (IT-NET, prosinec 2001)
Mobilní data
Jednou z významných charakteristik naší současnosti je nástup nejrůznějších mobilních služeb a aplikací. Pravdou je, že někdy je příslušným hnacím motorem spíše nabídka a snaha zvýšit odbyt určitých telekomunikačních služeb. Na druhé straně tyto mobilní služby a aplikace rozhodně nejsou samoúčelné a své místo na slunci a oblibu mezi uživateli si postupně nachází. Všechny tyto služby a aplikace ale jsou založeny na společném základě, kterým je možnost přenášet data mobilních způsobem - tedy odkudkoli, z kteréhokoli místa kde se právě uživatel nachází, případně i s možností pohybu. Jaké přenosové mechanismy ale něco takového dokáží? Je to specialita sítí GSM, nebo existují ještě nějaké další možnosti? (IT-NET, listopad 2001)
ASP, rok a něco poté …
Ohlédnutí za tím, jak vypadá a jak se vyvíjel trh ASP služeb v ČR. V článku jsou použity výsledky průzkumu, provedeného mezi odbornou veřejností informačním serverem SluzbyASP. (září 2001)
HP NetAction a HP OpenView - ekosystém e-služeb
Zhruba před dvěma lety firma Hewlett-Packard vsadila na tzv. e-služby a začala se mnohem více orientovat i na poskytování softwaru. V únoru představila nové přírůstky do svého portfolia, kterými zabydluje celý rozsáhlý "ekosystém e-služeb", jak sama označuje vše potřebné pro jejich fungování. Jde o zcela nový balík NetAction, pokrývající potřeby vývoje, integrace, nasazení i rutinního provozování e-služeb, a dále o doplněný balík OpenView, který nyní zahrnuje i prostředky pro správu aplikací. (IT-NET, květen 2001)
Powerline, aneb přenos dat po 220 voltech
Myšlenka přenášet data po rozvodech napájecí sítě je ve světě počítačů a datových komunikací už úplným evergreenem. Diskutuje se o ní již celou řadu let, a za tu dobu si našla velmi mnoho zastánců a nadšených propagátorů, stejně jako opačně naladěných skeptiků až zapřisáhlých odpůrců. (IT-NET, květen 2001)
K čemu je GPRS?
V nabídce našich mobilních operátorů se již začíná objevovat i technologie GPRS. Co je ale tato technologie zač, jaké má vlastnosti a k čemu se dá využít? (IT-NET, 1.1.2000)