Články, publikované na serveru DSL.cz v roce 2007
Panevropské služby: chiméra nebo realita?
Co jsou „panevropské služby“, o které tolik usiluje EU? Mohou jimi být i naše VOIP služby s čísly 910? ČTÚ snad již změnil svůj dřívější postoj, který zakazoval použití těchto čísel v zahraničí. (DSL.cz, 4.12.2007)
Co jsme nahlásili do Bruselu?
Údaje, které ČTÚ poskytl Bruselu pro potřeby sestavení 13. implementační zprávy, náš regulátor následně také sám zveřejnil. Jaká čísla nás tedy budou reprezentovat, pokud jde o stav našeho broadbandu? (DSL.cz, 24.10.2007)
Znáte křivku humbuku?
Podle křivky humbuku (hype curve), kterou sestavuje společnost Gartner, budou mít technologie Web 2.0 zcela zásadní význam pro společnost, a jejich efekt se dostaví již do 2 let. A co teprve taková „behaviorální ekonomie“? (DSL.cz, 28.08.2007)
IPTV, nebo TV over ADSL?
Když operátor Volný představoval svou novou IPTV službu Volný TV, dávali si jeho lidé velmi záležet na tom, že nejde o „televizi přes internet“, ale spíše o „TV přes ADSL“. Proč na to kladli takový důraz? A jaké tedy existují varianty IPTV, mezi kterými bychom měli rozlišovat? (DSL.cz, 02.08.2007)
ADSL v ČR dochází dech
Provozní výsledky Telefóniky O2 Czech Republic naznačují, že růst ADSL se v ČR zpomaluje. Přírůstky za jednotlivá čtvrtletí neustále klesají, a u „přeprodávného ADSL“ se poprvé dostaly až do záporných čísel. Celkový počet „přeprodaných“ přípojek za poslední čtvrtletí tedy dokonce poklesl. (DSL.cz, 31.07.2007)
Šéf lobbystické firmy do Rady ČTÚ?
Páté místo v Radě ČTÚ je stále volné. A ministr Říman by do něj prý rád dosadil exposlance Zdeňka Švrčka, jehož lobbyistická firma se přímo pyšní tím, jak dokázala ovlivnit zákony podle potřeb svých klientů. (DSL.cz, 14.06.2007)
Jak jsou připojeny české domácnosti?
Různé statistiky se v konkrétních číslech obvykle rozchází. Jen málokdy ale tak výrazně, jako pohledy Factum Invenio a ČSÚ na způsob připojení našich domácností k internetu. (DSL.cz, 10.07.2007)
Portál veřejné správy: hrozí mu kolaps?
Exministr Vladimír Mlynář byl prvoinstančně odsouzen za způsob, jakým chtěl zajistit financování provozu portálu veřejné správy. Teď je financování portálu jen na státu, a ten teprve hledá peníze na jeho nezbytný upgrade. Hrozí kvůli tomu portálu kolaps, jak nedávno uvedla ČTK? (DSL.cz, 22.03.2007)
GTS Novera a její strategie pro veřejnou správu
V předvečer zahájení konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) představila společnost GTS Novera svou strategii pro veřejnou správu. Zahrnuje mj. poskytování služeb v rámci KIVS, poradenství v oblasti financování z fondů EU a budování metropolitních sítí (DSL.cz, 30.03.2007)
ADSL od O2: rychlejší, ale už ne Expres
Nová podoba maloobchodního ADSL od TO2 CR přesně kopíruje změny na velkoobchodní úrovni. Pravidla Fair Use Policy se ale nezměnila. Nový je však název maloobchodních služeb, z původního „Internet Expres“ je „Internet ADSL“. A jak to bude s migrací? (DSL.cz, 23.03.2007)
Vývoj cen očima našeho regulátora
Český telekomunikační úřad vydal svůj přehled vývoje cen. Zahrnuje jak ceny univerzální služby, tak i některé další maloobchodní a velkoobchodní ceny za uplynulá léta. Jaký byl vývoj konkrétně u pevných hlasových služeb a u zpřístupnění místní smyčky? (DSL.cz, 15.03.2007)
Carrier IP Stream
Změny ve velkoobchodních nabídkách společnosti Telefónica O2 Czech Republic přináší nejen zrychlení u ADSL, ale také zcela novou a nově koncipovanou velkoobchodní služby Carrier IP Stream. Jakým způsobem tato služba řeší objemové limity a jak se staví k problematice agregace? A jaké jsou první reakce alternativních operátorů? (DSL.cz, 07.03.2007)
Kolik je v ČR zpřístupněných místních smyček?
Telefónica O2 Czech Republic letos poprvé zveřejnila celkové počty zpřístupněných místních smyček (LLU). Jsou stále velmi nízké, ale mohou aspoň kompenzovat úbytek podílu alternativců na trhu s ADSL. Ovšem v jakém poměru se jednotliví alternativní operátoři podílí na celkovém počtu zpřístupněných místních smyček, lze jen odhadovat. (DSL.cz, 01.03.200 7)