Orientace a vyhledávání v Internetu
Nová 1188, pod kapotou s motorem Jyxo
Telefónica O2 Czech Republic spouští na Internetu vlastní vyhledávač. Je „zabalen“ do značky 1188, dosud používané jen pro informační a asistenční služby, poskytované po telefonu. O fungování nového vyhledávače se stará technologie společnosti Jyxo. Ta dotazy na svůj vlastní vyhledávač nově přesměrovává na www.1188.cz. (Lupa, 16.11.2007)

K tolik aktuální problematice orientace a vyhledávání v Internetu jsem začal psát celý seriál pro časopis TelNet, ale bohužel zůstalo jen u prvního, úvodního dílu. Ucelenější představu, byť určenou spíše pro méně zasvěcené uživatele, přináší článek Orientace v Internetu, napsaný pro Ekonomického poradce podnikatele. Stejné problematice jsem se věnoval i v příslušných pasážích mého příspěvku na ComNetu 97, tutoriálu z ComNetu 96.

Konkrétním vyhledávacím službám jsem se věnoval v Toulkách Internetem, například: AltaVista, Yahoo, Seznam, Kompas, Atlas, SearchCZ, Pavouk.

V březnu 1998 vyšel na toto téma velký článek v Českomoravském Profitu, jako jeho speciální příloha - jde o můj doposud nejrozsáhlejší přehled této problematiky.

Další článek, specificky zaměřený na problematiku vyhledávání, vyšel z dubnu roku 1998 v měsíčníku Telekomunikační revue. Je stručnější, a možná i přehlednější než rozsáhlý článek z Profitu.

Z novějších článků jsem se problematice vyhledávání věnoval v cover story Softwarových novin v září 1999, s příznačným názvem Hledáte někoho na Internetu?. Jak z tohoto názvu vyplývá, jde specificky o hledání osob, tedy o využití tzv. adresářů a adresářových služeb.